Jak zaplatit výdaje na francouzskou armádu? Francouzi mají jasno: Finance se najdou díky loteries de rentes. Jenže když je roku 1700 loterie vyhlášena a předpokládají se obří zisky ve výši 10 miliónů livrů, datum losování se stále oddaluje. Všechno konči fiaskem…
„Člověk by nikdy neměl hrát pro výhru,“ moralizuje v roce 1686 francouzský teolog otec Thiers. Zbohatnutí na účet někoho jiného je pro něho zločinem. Marně ale církev odsuzuje loterie jako nemorální, ve Francii se hraje stejně.
Odpor sestry nic nezmění
Už v roce 1539 poskytuje francouzský král František I. (1494 – 1547) první privilegium na provozování loterie a nezabrání mu v tom ani jeho sestra Markéta Navarrská (1492 – 1549), která je odporem k lottu proslulá.
„Ve Francii Ludvíka XIV. hráčská vášeň vzrostla právě v okamžiku, kdy ji dogmatičtí teologové zcela zavrhli,“ líčí současný francouzský sociolog Michel Maffesoli.
Jak se zbavit zbytečných krámů
Když chtějí Francouzi získat peníze pro monarchii, k svatbě krále Ludvíka XIV. (1638 – 1715) s Marií Terezií Španělskou (1638 – 1683) v roce 1660 uspořádají „Královskou loterii“.
Od této chvíle ďábelská hra zakotví i na francouzském dvoře. Někteří vysoce postavení šlechtici využívají loterii zároveň jako příležitost vyhodit nepotřebné staré krámy.
„Konečně zbavím té malé lucerny,“ těší se markýza Marie de Sévigné (1626 – 1696) v roce 1671, když se zase chystá losování nějakých výher.
Na veřejnosti sice tváří jako nepřítelkyně hazardu, ale ve skutečnosti lotynky miluje. Madam de Montespan (1640 – 1707) roku 1686 radí dceři, aby jako výhru věnovala sponu do vlasů.
„Vždyť ji přece už dávno nenosíš,“ přesvědčuje ji, když se dívka nechce se šperkem rozloučit.
Vláda se vyvlékne ze závazků
V roce 1700 vypisuje dvůr Loteries de rentes, která má pomoci uhradit vysoké výdaje na armádu. Nabízí v ní 475 výher ve formě doživotní renty 500 tisíc livrů.
Královský dvůr potřebuje získat celkem 10 miliónů livrů (stavba zámku ve Versailles přišla cca na 77 milionu livrů). Jenže brzy je jasné, že megalomanský plán nepřinese žádný úspěch a výhry omezují.
„Kdy konečně bude slosování?“ rozčilují se lidé, když dochází k oddalování tahu. Stát tentokrát nedodrží své závazky. Aniž by cokoli vysvětlil, finanční kontrolor (ministr financí) změní podmínky.
Výhrou bude jednoprocentní renta bez jakéhokoli kapitálového krytí! Jde nepochybně o podfuk na sázejících a ze strany státu o prachsprostou půjčku.