Skip to content

Postrach nacistů Josef Mašín: Nezlomilo ho ani nelidské mučení!

„Na rozkaz prezidenta republiky oznamujeme, že dnes 15. března 1939 od šesté hodiny obsazuje německé vojsko Čechy a Moravu,“ zní už od časného rána toho dne éterem z pražského rozhlasu. „Více než kdy jindy vás vyzýváme, abyste zachovali klid, vyhnuli se srážkám nebo incidentům, které by mohly mít nedozírné následky.

Opakujeme: Zachovejte klid a vyčkejte dalších zpráv.“ Armáda dostává rozkaz neklást odpor. Podplukovník Josef Mašín ale neposlechne.

Za neuposlechnutí rozkazu neklást odpor okupantům je Josef Mašín (1896–1942) suspendován a obviněn ze vzpoury. S novou situací se ale Mašín okamžitě vypořádá. Odchází do ilegality a podílí se na vzniku odbojové organizace Obrana národa.

Na schůzkách v pražských konspiračních bytech a sklepích se setkává se štábním kapitánem Václavem Morávkem (1904–1942) a Josefem Balabánem (1894–1941). Padnou si do oka. Rodí se trojice budoucích hrdinů, jež si na návrh silně věřícího Morávka, který „věří v Boha a ve své dvě pistole“ dá název „Tři králové“.

Odbojové skupině, která si dá název Tři králové nechybí ani v nejtěžších dnech humor.
Odbojové skupině, která si dá název Tři králové, nechybí ani v nejtěžších dnech humor.

Humorem provokují gestapo

Nutně potřebují zbraně a Mašínovi se podaří husarský kousek. Přepadne německý náklaďák a zajede s ním rovnou do zbrojního skladu v Ruzyni. Na falešné doklady zde nafasuje velké množství zbraní a trhavin.

„Jak jsi to zvládl?“ diví se jeho dva druzi. „Sám Němec mi pomáhal nakládat,“ chlubí se smějící se Mašín. Podobných akcí se podaří zorganizovat více. Už na konci léta 1939 odjíždí trojice do Jugoslávie.

Mašín zde má příbuzné, mezi něž patřila i zavražděná srbská královna Draga Mašínová Obrenovićová (1864–1903). Navazují zde kontakty pro špionážní síť. Po návratu zpátky domů si dopřejí i provokace na účet velitele pražského gestapa Oskara Fleischera, kterému píší dopis se slovy „Zanech týrání českých lidí, nebo Tě to přijde draho.

Víme o Tobě a pomstě neujdeš! Na to nezapomeň!“ List končí podpisem B+M+M, iniciálami odbojové organizace Tří králů. Humor je neopouští.

Dům v dnešní Čiklově ulici v pražských Nuslích se stává svědkem přestřelky s nacisty. Z označeného okna utekl kapitán Václav Morávek.
Dům v dnešní Čiklově ulici v pražských Nuslích se stává svědkem přestřelky s nacisty. Z označeného okna utekl kapitán Václav Morávek.

Krutě doplatí na zrádce

Fleischer ale smysl pro legraci nemá. Vypisuje na jejich dopadení vysokou odměnu. Tři králové přesto řádí dál. Na pobočky pražského gestapa doručují bombové nálože. Bohužel ale nakonec doplatí na zrádce.

Jejich důvěru si získá i jistý Antonín Nerad, bývalý legionář. Nikdo z nich netuší, co je ve skutečnosti zač. Nerad je na výplatní listině gestapa, kterému naservíruje nejprve Balabána, a to na schůzce s jednou ze spojek v dubnu 1941. 13.

května potom přichází na řadu i Mašín s Morávkem. Oba muži v jednom domě v pražských Nuslích právě odesílají do éteru depeši do Londýna, když gestapo rozrazí dveře bytu. Morávek uprchne po hromosvodu, Mašín je při přestřelce zraněn a gestapáci ho odvezou do vězeňského lazaretu.

Jako prvního z trojice nacisté chytí Josefa Balabána. Může za to udavač na výplatní listině gestapa.
Jako prvního z trojice nacisté chytí Josefa Balabána. Může za to udavač na výplatní listině gestapa.

Pomsta za atentát na protektora

Ani teď ale svůj boj nevzdává. S gestapáky se pere, ani nelidské mučení ho však nepřinutí cokoli prozradit na své druhy z odboje. Přitom na něm zkoušejí různé metody, včetně hladovění, podávání drog nebo mučení elektřinou.

Morávek se mu snaží zvenku pomoci, ale britská strana nevyslyší jeho snahu vyměnit dva zajaté německé důstojníky za uvězněného Mašína s Balabánem. Mašín se pokouší o sebevraždu, nakonec je 30. června 1942 popraven na kobyliské střelnici.

Navzdory poutům se před popravou postaví do pozoru a umírá se slovy „Ať žije československá republika!“ na rtech. Jeho smrt je jednou z mnoha forem pomsty gestapa za atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha (* 1904), který umírá 4.

června 1942.

Josefa Mašína nacisté zatknou a krutě mučí. Přesto o odboji neprozradí ani slovíčko.
Josefa Mašína nacisté zatknou a krutě mučí. Přesto o odboji neprozradí ani slovíčko.
Foto: wikimedia.org, vhu.cz, armyweb.cz
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Osobnosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Superschopnosti, které pomáhají zvířatům přežít
epochalnisvet.cz

Superschopnosti, které pomáhají...

Každé zvíře se snaží přizpůsobit prostředí, ve...
Co ukrývá kalifornské městečko Zzyzx?
enigmaplus.cz

Co ukrývá kalifornské...

Nejen v Čechách, ale i v USA mají někdy...
Čas mé city nezměnil
skutecnepribehy.cz

Čas mé city nezměnil

Doufala jsem, že už tu...
Löwiho zlatý poklad
enigmaplus.cz

Löwiho zlatý poklad

V obci Podbřezí na Rychnovskuje v lesním...
Podaří se jí už odrazit ze dna?
nasehvezdy.cz

Podaří se jí už odrazit ze...

Průšvihářka Dominika...
PRU58 lehce otevřelo
iluxus.cz

PRU58 lehce otevřelo

Po předlouhých měsících se sen stal...
Domácí Míša řezy
tisicereceptu.cz

Domácí Míša řezy

Kakaový piškot s tvarohovým krémem a...
V pravěku to bez „ostrých loktů“ nešlo
21stoleti.cz

V pravěku to bez „ostrých...

Nejnovější archeologický průzkum dokazuje, že v...
Mallorca akné a faraonova kletba: Jak přežít dovolenou ve zdraví
panidomu.cz

Mallorca akné a faraonova...

Zařídit si před cestou včas všechna potřebná...
Chce společný přírůstek s Forejtem?!
nasehvezdy.cz

Chce společný přírůstek...

Svou lásku k sympatickému...
Křídlová dveřní klasika
rezidenceonline.cz

Křídlová dveřní klasika

Hodí se všude, kde máme na otevírání tohoto typu dveří...
Komáří vížka: Zbavuje splínu a působí jako afrodiziakum?
epochanacestach.cz

Komáří vížka: Zbavuje splínu...

Na Komáří hůrku nebo...