Skip to content

Objevili jsme Mona Lisu, tvrdí vědci!

Na počátku 16. století vytváří malíř a myslitel Leonardo da Vinci portrét ženy a nazývá ho Mona Lisa. Dnes se zdá, že se možná konečně podaří najít odpověď na otázku, kdo stál slavnému umělci modelem.

Vědci možná rozluštili záhadu ženy ze slavného obrazu italského umělce a myslitele Leonarda da Vinciho (1452–1519), který je v současnosti vystaven v pařížském Louvru.

Obraz vlastní francouzská vláda a je vystaven v Louvru .
Obraz vlastní francouzská vláda a je vystaven v Louvru.

Pod oltářem opuštěného kláštera v italském městě Florence archeologové našli hrob, který velmi pravděpodobně patří italské šlechtičně Lise del Giocondo (1479–1542). Ta by podle nejrozšířenější teorie mohla být slavnou Mona Lisou.

Leonardo da Vinci byl jedním z největších myslitelů všech dob.
Leonardo da Vinci byl jedním z největších myslitelů všech dob.

Podle prvních antropologických a archeologických analýz se zdá, že stáří ostatků sedí, stejně jako místo jejich uložení. S kostelem byla totiž šlechtična úzce spojena. V tuto chvíli vědci začínají analyzovat DNA ze získaných ostatků.

V plánu je pokusit se zrekonstruovat podobu mrtvé a porovnat ji se slavným obrazem. Pokud se prokáže shoda, staletí trvající záhada jménem Mona Lisa by mohla být definitivně vyřešena.

Objev ve Florence možná pomůže vyřešit jednu z největších uměleckých záhad.
Objev ve Florence možná pomůže vyřešit jednu z největších uměleckých záhad.

Foto: commons.wikimedia.org, www.rtbf.be, www.smartweek.it
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Záhady a tajemství
Zobrazit více …