Skip to content

Podpatek sloužil ještě nedávno jako symbol společenského postavení

Jak dlouhá je historie obuvi? Možná vás to překvapí, ale vleče se s lidstvem už přes 10 000 let. Ale i když se tvar a způsoby zpracování měnily, původní účel zůstal až na výjimky stejný. Ptáte se, co bylo cílovou metou?

Přece pohodlná chůze.

Nepřekvapí, že první pokusy o ochranu nohou zaznamenáváme u národů, žijících ve velmi nepříznivém prostředí. Ne vždy však byly nezbytnou nutností. Pokud se dnes podíváme na nohy tzv. přírodních národů, zjistíme, že lidské chodilo umí být samo o sobě značně odolné a dokáže se adaptovat téměř na jakýkoli přírodní povrch.

Za oblibu boty může náš přerod z opice

Je mnoho teorií, které se snaží objasnit přechod z bosých nohou na pohodlné obutí. A jedna z těch nejnovějších hovoří o rozdílech mezi opičím a lidským chodidlem. Stačí se podívat na naše lidoopí příbuzné.

Velký palec, postavený proti prstům, jim umožňuje zvládat i poměrně složité pohybové kreace vysoko ve větvích. Lidé však díky postupnému napřimování o tuto výhodu přišli. Evoluce se totiž stále více snažila pozici palce srovnat s ostatními prsty – a to zejména kvůli větší stabilitě.

Dámská bota s tzv. Ludvíkovským podpatkem (1760–1765) ze sbírek Los Angeles County Museum of Art.

Problém však představovala (a dodnes představují) poměrně měkká bříška prstů a prostor pod nimi, náchylný k nejrůznějším poraněním. A právě těm měly boty zabránit.

Kůže se k výrobě bot začala používat mnohem později, než si myslíme

Když se dnes řekne „obuv z přírodních materiálů,“ budeme se nejspíše poohlížet po kožených kouscích. První obuv však byla vyrobena z nejrůznějších vláknitých prvků – trávy, případě šáchoru (Egypt).

Kůže jako taková obsahuje množství vody a před okolními podmínkami (v čele s nízkými či vysokými teplotami) příliš nechrání. A její impregnaci tukem si naši předci osvojili až mnohem později.

blank
Nošením bot na podpatku císař Ludvík XIV proslul.

První módní boty uvedli na trh Řekové

Vlastně to ani nepřekvapí. Tento národ všeobecně dbal o svůj perfektní vzhled a jako první přišel na to, že by boty mohly sloužit i k něčemu víc než jen k ochraně nohy. Mezi jejich dobové evergreeny patřily rozhodně řemínkové sandály s přezkami pevně uchycenými k podrážce.

Tu pravou kreativitu však v obuvnících probudil až středověk. Zejména šlechtici si zamilovali barevné, uzavřené boty se špičkou, kopírující věrně tvar nohy (koneckonců se šily vždycky přímo na míru). Pro jezdce byly určeny modely se zvednutou špičkou, které se později uplatnily i v divoké módě některých královských dvorů.

Velmi dlouho však u bot nebylo možné rozlišit pravou a levou. Oba kusy se vyráběly identicky a poskytovaly tak dostatek místa pro prsty ve všech případech.

Novověk a jeho boty na podpatku

Zatímco ve středověku se boty pro jednotlivé společenské vrstvy odlišovaly prakticky jen materiálem, novověk se zaměřil i na odlišný střih. Na první pohled tak bylo možné rozpoznat status člověka, který kráčel před vámi.

Vysoké podpatky chránily šlechtické paničky i pány před prachem a špínou z cest. Špičku v tomto ohledu představoval dvůr Ludvíka XIV., který předepisoval i takové detaily jako vysoké červené podpatky a obří pentle.

blank
Podpatky se vyjímaly i na takzvaných pin-upkách. Foto je z válečných let.

Tkaničky přišly na scénu až v 19. století

Trvalo poměrně dlouho, než se obuv opět zjednodušila. Milujete kotníčkové boty? Tak ty se objevily ve větší míře až v 19. století, a to zejména díky strojům, jež výrazně usnadňovaly práci ševcům. A uplatnění našly i naše staré známé tkaničky – tedy alespoň v úvazu, jaký se používá dodnes.

Ať už si tedy na nohu nazujete cokoliv, pokračujete vlastně v 10 000 let dlouhé tradici. Ovšem co do ceny jsou současné boty mnohem dostupnější. Zatímco dříve se ti nejchudší museli spokojit i jen s jedním jediným párem bot na celý rok, vy si jich můžete dopřát mnohem víc.

A to třeba i díky specialistům na nízké ceny. Vyzkoušejte třeba slevy na Bonipo.cz do nejrůznějších obchodů nejenom s obuví.

Dost možná vás zaujmou přímo slevové kódy do e-shopu eObuv.cz, ale vybírat můžete i z mnoha dalších možností. Pokračovat lze třeba i českou stopou. Koneckonců – právě Baťa se do světové historie obuvnictví vepepsal opravdu neopomenutelným způsobem.

Na to bychom neměli zapomínat.

Foto: coka / Shutterstock.com (úvodní foto), zbytek Wikkimedia Commons
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Lifestyle
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Tlačí na syna, protože chce další vnouče?
nasehvezdy.cz

Tlačí na syna, protože chce...

Herečka VERONIKA ŽILKOVÁ...
Zabitá Elisa Lam: Stále mnoho nezodpovězených otázek
enigmaplus.cz

Zabitá Elisa Lam: Stále mnoho...

Psal se rok 2013 a tehdy...
Našla konečně novou lásku?
nasehvezdy.cz

Našla konečně novou lásku?

Letos na podzim to budou...
Sametové art deco ve spojení s designem
rezidenceonline.cz

Sametové art deco ve...

Spojením moderního stylu art deco a nadčasové...
V nově otevřené vranovské restauraci Buď Laska se mluví ukrajinsky
iluxus.cz

V nově otevřené vranovské...

Autentickou ukrajinskou kuchyni v moderním...
Nevěra mě stála manželství
skutecnepribehy.cz

Nevěra mě stála manželství

Svou bezvýznamnou...
Lékaři a lékařky z Ukrajiny mohou pracovat u českých praktiků
epochalnisvet.cz

Lékaři a lékařky z Ukrajiny...

Mezi stovkami tisíc lidí, kteří do Česka...
Obývací pokoj v boho stylu: Tipy, inspirace
panidomu.cz

Obývací pokoj v boho stylu:...

Uspořádání v boho stylu láme rekordy...
Chutě světa v Galerii Vaňkovka. Do Brna míří putovní festival jídla Yummy Yummy
epochanacestach.cz

Chutě světa v Galerii Vaňkovka....

Napříč všemi...
Záhada mrtvých dvojčat
enigmaplus.cz

Záhada mrtvých dvojčat

V Chattanooze v Tennessee stojí dům, který...
Bratwurst: Grilování s vůní kvalitní klobásky
tisicereceptu.cz

Bratwurst: Grilování s vůní...

Grilovací sezóna je už zahájena a vy usilovně přemýšlíte,...
Cestování do vesmíru má stopku: NASA řeší trable se skafandry
21stoleti.cz

Cestování do vesmíru má...

Národní úřad pro letectví a vesmír byl s ohledem...