Skip to content

Podmořské rajské zahrady: 10 nejkrásnějších korálových útesů světa

Nejen na souši bují život plnými doušky. Po mořskou hladinou najdeme korálové útesy, které jsou velkým přírodním zázrakem, plným pestrobarevných ryb.

Velký bariérový útes

Kde leží: severovýchod Austrálie

Co zde žije: 4000 druhů ryb, 350 druhů korálů, 4000 druhů ústřic, 1500 druhů mořských hub, 500 druhů mořských řas

Velký bariérový útes tvoří asi 600 ostrovů. S rozlohou 348 700 km2 se jedná o největší korálový útes na světě. Jeho stáří se odhaduje na 600 000 let. Není to ovšem jeden souvislý útes, jde se o celou jejich síť, která se táhne do délky více než 2000 km.

Šířka se pohybuje od dvou do 150 km. Místo vyniká hlavně bohatým a složitým ekosystémem, neustále se zvětšuje a roste. Polypi, kteří útes tvoří, se neustále množí a vytváří nové jedince. Jsou totiž vázáni svými sousedy, což přispívá k jejich vzájemné soudržnosti.

Od roku 1981 je Velká bariérový útes pod ochranou UNESCO a jako jediná stavba, vytvořená živočichy, je vidět z povrchu Měsíce.

V současné době se útes potýká s problémem bělení korálů, které způsobují vysoké teploty vody a klimatické změny. Kvůli tomu korály opouštějí barevné řasy, které s nimi žijí v symbióze a dodávají jim zbarvení. Pokud tyto organismy zmizí, korály to silně oslabí. Dalším problémem je přemnožení hvězdice trnité, která korálový útes rozežírá.

Útes Palancar

Kde leží: Mexiko

Co zde žije: houby, koníci, želvy, žraloci, rejnoci, barakudy nebo humři

Tento útes se nachází v jihozápadní části největšího mexického ostrova Cozumel, blízko pobřeží Yucatanského poloostrova. Útes je součástí místního národního parku a Velkého mezoamerického útesu. Netvoří jeden celek, je rozdělen na čtyři samostatné úseky.

Na délku měří 5 km a nabízí mnoho možností pro potápěče. Kromě korálů tu žijí mořské houby, koníci, želvy, žraloci a řada barevných útesových ryb. Typické jsou obrovské korálové hlavy, které mohou dosahovat až velikosti bytového domu.

Ostrov Cozumel byl dříve důležitým centrem kultu bohyně Ixchel, považované za mayskou bohyni plodnosti, porodu a těhotenství. Dodnes mezi lidmi koluje legenda o zázračných účincích ostrova, kvůli kterým sem jezdí ženy, mající problémy s otěhotněním.

Korálový útes u Andamanských ostrovů

Kde leží: Indický oceán jižně od Barmy

Co zde žije: 200 druhů korálů a 500 druhů ryb, mezi nimi tuňáci, manty, žraloci, rejnoci, trnuchy nebo langusty. Vyskytuje se zde velké množství mořských želv.

Andamanské ostrovy leží přibližně 200 km od thajských břehů, náleží ale k Indii. Pestrý život pod hladinou Andamanského moře je častým cílem potápěčů. Během ponoru totiž mohou sledovat hejna různobarevných ryb, ale také velké množství želv nebo rejnoků.

Dva z útesů mají status mořského národního parku, poskytují ochranu divoké zvěři, žijící v této oblasti. Žijí tu také mořské krávy a kapustňáci. Sbírat korály je zde trestné, koráli mají klíčovou roli při ochraně pobřeží před erozí.

V okolí žijí domorodé kmeny, které se stále brání styku s civilizací. Dodnes rozdělávají oheň pomocí tření dřívek, loví luky a šípy. Občas střílejí otrávené šípy na vozidla indických přistěhovalců. Poprvé bylo toto místo objeveno britským poručíkem Blairem, který zde založil trestaneckou kolonii pro bojovníky za indickou nezávislost.

Belizský korálový útes

Kde leží: Belize

Co zde žije: žraloci, rejnoci, barakudy, tuňáci, tarponi, kapustňák širokonosý, 106 druhů korálů a 500 druhů ryb

Tento korálový útes je také součástí Velkého mezoamerického útesu, který se dá považovat za ekvivalent Velkého bariérového útesu na západní polokouli. Bariérový útes tvoří vápencové a dolomitové sedimenty, na délku dosahuje délky 320 km.

Útes je domovem stovek druhů živočichů. Podmořský život zde vznikl hlavně díky teplému moři a dostatku živin z podloží. Jedná se o ideální místo pro začínající potápěče, jelikož se koráli nachází v malé hloubce a člověk je může pozorovat i během pouhého šnorchlování.

Největší atrakce poblíž korálových útesů je 122 metrů hluboká propast Blue Hole o průměru 300 metrů. Jedná s o temně modrou díru obklopenou úzkým kruhovým útesem. Vznikla během doby ledové, kdy byla hladina moře výrazně nižší než v současnosti. Vytvořil se zřejmě ve chvíli, kdy se asi před 18 000 lety propadl strop obrovské jeskyně.

Grand Central Station a Chimneys

Kde leží: Fidži

Co zde žije: 1000 druhů bezobratlých, 450 druhů korálů, čtyři druhy želv, delfíni, žraloci, rejnoci a velryby.

Fidži patří mezi nejlepší potápěčská místa na světě, moře zde má fantastickou viditelnost. A to i v případě, kdy přijde období dešťů. Tehdy je vidět na 18 metrů hluboko, zatímco při jasném počasí je to až 30 metrů.

Korálový útes se nachází v rezervaci Namena, jež vyniká bohatým a pestrobarevným životem pod hladinou. Typické jsou tzv. korálové věže s měkkými korály, které jsou až neuvěřitelně krásně vidět i z hladiny.

Rezervace se nachází v ideálních klimatických podmínkách a je dostatečně daleko od civilizace.

Raja Ampats

Kde leží: Indonésie

Co zde žije: 1500 druhů ryb a 700 druhů měkkýšů, 537 druhů tvrdých korálů

Raja Ampats patří k nejkrásnějším souostrovím v celé jihovýchodní Asie. Tvoří ho celkem 1500 ostrovů a ostrůvků nejrůznějších tvarů a velikostí. Zdejší podmořský život je rozmanitý a nenarušený lidskou činností.

Místo je součástí „Zlatého korálového trojúhelníku“, což je světově nejbohatší mořský ekosystém. Na tomto místě žije 96 % všech druhů korálů Indonésie a 75 % z celkového počtu světově popsaných korálů.

Při ponorech jsou tu k vidění velká hejna barakud, tuňáků nebo žraloků. Komerční rybolov je zde přísně zakázán.

Raja Ampats znamená v překladu „čtyři králové“. V této skupině ostrovů se setkávají tzv. měkcí a tvrdí koráli. Nachází se zde velké množství mělkých útesů a jeskyň.

Korálový útes Sipadan

Kde leží: Borneo

Co zde žije: 3000 druhů ryb a korálů, nachází se zde žralok velrybí, žralok kladivoun, žralok spanilý, muréna nosatá, kareta obrovská, kareta pravá nebo chobotnice kroužkovaná.

Sipadan je neobydlený ostrov v Celebeském moři 36 km od pobřeží Bornea. Je 600 metrů dlouhý a 250 metrů široký s rozlohou 13 hektarů. Útes roste na úbočí 600 metrů vysoké vyhaslé sopky. Jako jediný malajský ostrov neleží na kontinentálním šelfu.

Mezi potápěči kolují legendy o neuvěřitelně velkém množství mořských želv. Už od roku 1933 je ostrov přírodní rezervací, do roku 2004 se režim ochrany ještě zpřísnil a návštěva je možná pouze na zvláštní povolení.

Místní moře patří díky čisté vodě a bohaté fauně k nejvyhledávanějším potápěčským lokalitám na světě. Pestrobarevní koráli se vytvořili u podmořského vrcholu vyhaslé sopky, kolem kterého krouží obří želvy, barakudy, makrely, kladivouni nebo žraloci.

Cane Bay Wall

Kde leží: ostrov Svatý kříž, Americké panenské ostrovy

Co zde žije: mořské houby, želvy

Ostrov Saint Croix s rozlohou 215 km2 je největší ze všech Panenských ostrovů, na kterém žije okolo 50 000 obyvatel. Poprvé na ostrově přistál v roce 1493 Kryštof Kolumbus, další léta byl pod nadvládou 7 zemí.

Proto se v něm promítá zajímavá směs kultur, národností a zvyků. V okolí tohoto ostrova se nachází korálový útes tvořený příkopem na hranici mezi Karibským mořem a Atlantským oceánem. Místo má ty nejlepší podmínky pro potápění.

Součástí oblasti jsou až devět metrů vysoké korálové útesy, které se staly domovem obrovského množství ryb a podmořských živočichů.

Původními obyvateli ostrovů byli Arawakové, později Karibové. Všechny tyto kmeny padly za oběť osídlení Evropany, ať už při vzájemných bojích nebo kvůli zavlečeným nemocem. Na ostrovy se ve velkém dováželi afričtí otroci za účelem pěstování cukrové třtiny, jako tomu bylo na mnoha místech v Karibiku.

Sharm el Sheikh

Kde leží: Egypt

Co zde žije: 400 druhů korálů, 20 % rybí populace se nevyskytuje nikde jinde na světě

Egypt patří s více než 800 km korálového pobřeží Rudého moře k nejoblíbenějším místům pro potápění. Korálové útesy se táhnou od hranic s Izraelem na severu, až k hranici se Súdánem na jihu. Hloubka Rudého moře na některých místech dosahuje až 1600 metrů.

I díky tomu se sedimenty ze dna moře nikdy nedostanou k hladině a moře je tak průzračně čisté. Zdejší ryby jsou nádherně zbarvené. K typickým obyvatelům Rudého moře patří početné druhy pyskounů, modrozelení ploskozubci, žluté klipky a další.

Hlubší moře brázdí kladivouni, žraloci tygří i žraloci obrovští. Běžné vody Rudého moře obývají také želvy, zejména karety obrovské.

Pozorovat lze menší žraloky, mořské krávy, ale i vcelku zachovalé vraky lodí.

Maria la Gorda

Kde leží: Kuba

Co zde žije: 200 druhů mořských hub, 59 druhů korálů, 100 korýšů a 1400 druhů škeblí, medúzy, sasanky, barakudy, murény, rejnoci, langusty, želvy a žraloci.

Také na Kubě se nachází legendární potápěčská destinace, a to na úplném západě Kuby, přibližně 300 km od Havany, v zátoce Bahía de Corrientes. Podle legendy zde kdysi měli základnu karibští piráti. Oblast o rozloze přes 50 000 hektarů je součástí národního parku.

Díky své poloze a protáhlému tvaru jsou na jejím mořském dně zastoupeny téměř všechny druhy charakteristické pro karibskou oblast včetně korálových útesů. Teplé a světlé moře představuje ideální podmínky pro život korýšů, mušlí a ryb.

Dno je hluboké 200 až 1000 metrů, přičemž viditelnost dosahuje až 50 metrů. Ročně sem dostane povolenku pouze 350 potápěčů z celého světa.

Foto: Shutterstock.com, Wikimedia Commons
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Jak se změnil můj pohled
skutecnepribehy.cz

Jak se změnil můj pohled

Rodiče měli v mých očích...
Planeta Venuše si ráda hraje na kometu
enigmaplus.cz

Planeta Venuše si ráda...

Německý astronom Johann Heinrich von Mädler...
Poletuje mezi dvěma osudovými muži!
nasehvezdy.cz

Poletuje mezi dvěma...

Na toho pravého si musela...
Legenda jménem Sacher
panidomu.cz

Legenda jménem Sacher

Ten zaručeně pravý dostanete v hotelu...
Jeho posedlost stojí rodinu nemalé peníze!
nasehvezdy.cz

Jeho posedlost stojí rodinu...

Po letech společného...
Dýňová pizza
tisicereceptu.cz

Dýňová pizza

Suroviny na 4 porce 1 špagetová dýně olivový...
VŠCHT vstoupila do světa horolezců. Na světě je nový standard pro jištění i první akreditovaná laboratoř
21stoleti.cz

VŠCHT vstoupila do světa horolezců....

Technopark Kralupy Vysoké školy...
Virtuplex pomáhá rodinám s vážně nemocnými dětmi
epochalnisvet.cz

Virtuplex pomáhá rodinám s...

I virtuální realita může pomoci dobré věci....
Betonový kolos pro regeneraci těla i duše
rezidenceonline.cz

Betonový kolos pro regeneraci...

Nad stěnou lesnatého údolí zvané Sori-gol v Jižní...
Kupte si na internetu ojeté auto
iluxus.cz

Kupte si na internetu ojeté...

Trh s ojetými auty utrpěl v průběhu první...
Záhada Mojžíšova hořícího keře
enigmaplus.cz

Záhada Mojžíšova hořícího keře

Mojžíšův příběh s hořícím keřem je popisem setkání člověka s...
Nejkrásnější skanzeny: Nechte se přenést zpátky v čase
epochanacestach.cz

Nejkrásnější skanzeny: Nechte...

Jsou oblíbeným cílem pro...