Domů     Podmanivý zpěv i trudný život kastrátů
Podmanivý zpěv i trudný život kastrátů
10.2.2025

Barokní chrámový sbor se rozezní nádhernou písní. Kdybyste zavřeli oči, budete mít jasný pocit, že ve sboru rozhodně nechybí ženy. Vedle. V době baroka tu žádné být nesmějí.

V Itálii kvůli tomu každoročně podstoupí mnoho chlapců kastraci, aby s pubertou nepřišli o svou barvu tónu a hlasový rozsah. Smutnou realitou je, že uplatnění z nich najde jen menší část

Nepřístojný talent Pier Francesco Tosi

Giuseppe Felice Tosi (1619–1693) se s úsměvem pokloní. Věrnému publiku se zdá, že je dnes slavný varhaník a zpěvák dobře naložen. Není se co divit, je 13. srpna 1654 a doma na něj čeká novorozený synek Pier Francesco Tosi (1654–1732).

Na svět přijde v krásné italské Ceseně a otec odmala dohlíží na jeho hudební vzdělání. I když se proslýchá, že Giuseppe možná není jeho pravým otcem, talentu má hoch na rozdávání.

Peirův vysoký a čistý soprán začíná Giuseppovi přidělávat s blížící se pubertou vrásky. Chlapci proto před jejím příchodem zařídí kastraci, aby si krásný hlas zachoval. V letech 1676 až 1677 tak Pier zpívá v Římě a v letech 1681 až 1685 v milánské katedrále.

Lukrativní místo si bohužel neudrží. Proč? Je vyloučen za blíže neurčené nepřístojné chování!

Tosi starší začne po 50. narozeninách úspěšně skládat hudbu, a v tomto se synek potatí – byť mnohem dřív. Pier zatím cestuje a o práci nemá nouzi. Někdy účinkuje v opeře, v Londýně pro změnu v roce 1693 otevře pěveckou školu a zpívá na koncertech.

V roce 1701 přesídlí do Vídně a stane se jedním ze zakládajících členů Akademie staré hudby (Academy of Ancient Music).

Celá Evropa ho ve své době vzývá jako prvotřídního pěvce, do historie se ale zapíše spíš jako hudební teoretik, z něhož se vychází ještě celá další staletí. Z pověsti nevybouřeného raubíře už nezbývá nic. Naopak – ke konci života se Tosi stává knězem!

Výstřední boháč Senesino

Anglická sopranistka a hraběnka z Peterborough Anastasia Robinsonová zuří.

„Obyčejná oplzlost!“ vmete po skončení jedné z repríz Vespasiano e Artaserse od italského skladatele Attilia Ariostiho (1666–1729) do tváře svého hereckému protějšku Francescovi Bernardimu (1686–1758). Proč?

Francesco, který si nechá říkat na památku rodné toskánské Sieny Senesino, se během vystoupení v únoru 1974 chová, jako by šlo o skutečný poměr a krásnou kolegyni prý osahává!

Spor nabývá na obrátkách a brzy se do něj vloží i hraběnčin manžel, 3. hrabě z Peterborough Charles Mordaunt (1658–1735), aby bránil čest své milované. Na druhou stranu, tu si vezme potají, protože jde o nerovný sňatek.

Není potřeba, aby byla televize, zprávy se hned rozkřiknou. Svých pár satirických kapek oleje do ohně nezapomene přilít spisovatel Jonathan Swift (1667–1745), který se o události rozepíše. Spustí tak lavinu.

Londýnem poté putují víc jak 10 let peprné dopisy fiktivních příběhů o zpěvačce, hraběti, Senesinovi i slavném zpěvákovi Farinellim.

Senesino je složitá osobnost...
Senesino je složitá osobnost…

Nutno poznamenat, že vyjít se Senesinem nebude zřejmě hračka. Nevídaný pěvecký talent mu nejde upřít, zajímavé je i to, že je vykastrován až ve 13 letech, což je neobvykle pozdě.

Dlouhou dobu spolupracuje se slavným skladatelem Georgem Friedrichem Händelem (1685–1759) – ale rozhádají se. A dokonce ani všechny kritiky na Senesina vystoupení nejsou kladné.

„Senesino se i nadále chová špatně, stojí jako socha, a když něco udělá, je to pravý opak toho, co se po něm chce,“ napíše v Neapoli impresário Francesco Zambeccari. To je ale řeč o přidruženém herectví, o kvalitách zpěvu nelze pochybovat.

Krom toho Senesino úspěšně investuje do umění: Má úžasnou sbírku obrazů, vzácných knih, nebo vědeckých nástrojů. Na důchod se vrací do Seiny, kde tráví čas po anglicku: Má černého sluhu, papouška, opičku, pije černý čaj a hlavně: Donekonečna se hádá se svými příbuznými.

Carlo Broschi: To už dnes nikdo nezazpívá

Kastraci podstoupí Carlo Broschi (1705–1782) chvíli před sedmými narozeninami a pak ho, stejně jako řadu dalších chlapců, podporuje v hudebním úsilí neapolská rodina Farini.

Její jméno by už dávno zmizelo v útrobách dějin, kdyby si Carlo Broschi nezvolil z vděčnosti k ní jméno Farinelli. Vyroste z něj krásný muž s nevídaně podmanivým projevem. Na jedno nadechnutí zvládne prý až 150 tónů a tón udrží déle, než minutu.

Farinelliho hlas je legendárním i dnes.
Farinelliho hlas je legendárním i dnes.

Pokud vám hudba mnoho neříká, stačí dodat, že když roku 1994 pustí belgický režisér Gérard Corbiau (*1941) do kin svůj snímek Farinelli, nenajde žádného zpěváka, který by dokázal zazpívat to, co on!

Farinelliho hlas je tak sestříhán a počítačově zpracován ze zpěvu sopranistky a kontratenora. A skutečný Farinelli? Rozmazlují ho na anglickém dvoře, a když po zastávce ve Francii vydá na pár měsíců do Španělska, zůstane tam 25 let.

10 z nich zpívá coby lék na melancholii králi Filipovi V. (1683–1746) denně stejné písně. Dostane za to post ministra, ovšem bez pravomocí.

Zdroje informací: vocalpedagogy.com, wikipedia.org, A. Heriot, The Castrati in Opera, Londra
Foto: 1 Senesino - CC volné dílo 2-3 CC volné dílo
Související články
Lifestyle
Regulace sexu v Benátkách: Prostitutky musí zmizet z okolí kostelů
V benátské městské radě přijdou čas od času na přetřes problémy spojené s prostitucí a zabývat se jimi musí i samotný dóže. Řádění lehkých v Benátkách díky tomu reguluje celá řada nařízení, která mají jediný účel: Zajistit klid a pořádek. Leckdy to není jednoduché. Radní občas vyrazí do ulic za majiteli bordelů, hostinců i veřejných lázní. „Vaše dívky […]
Lifestyle
5 her, kteří dospěláci sebrali dětem
Jak dlouho by vám trvalo složit Rubikovu kostku? Američan Tommy Cherry na to s kostkou 3×3×3  potřeboval 12.78 sekund. Ale skládal poslepu… Šla vám hra na schovávanou? Nebo se s dětmi rádi proháníte s „nerfkami“ v ruce? Může z vás být světový šampion! Speedcubing: Ani ne 4 sekundy… Když roku 1974 vymyslí maďarský vynálezce a […]
Lifestyle
Město hříchu: V Benátkách žilo 11 tisíc prodejných žen
Dáma je v nejstarším řemesle novicka, i proto listuje už notně osahanou příručkou s názvem „La tariffa delle putane di Venetia.“ V knížce se skrývají rady pro kurtizány. „Kam mám vyrazit se zákazníkem?“ přemýšlí. Poradí jí benátský adresář z roku 1575. Umění sklářů na benátském ostrově Murano bere dech. „Podívej se, to je hračka,“ potutelně se usměje šlechtic […]
Lifestyle
Komplex méněcennosti? Odlišnosti vítány, každý je jedinečný
Komplex méněcennosti neboli lidově řečeno „mindrák“ je celkový pocit nedostatečnosti a pochybování o sobě samém. Od sebekritičnosti se liší tím, že tento pocit člověk skrývá, od pokory zase tím, že se s ním nedokážeme smířit, protože člověk sám sebe neumí přijímat takového, jaký ve skutečnosti opravdu je…   Vlastní individualita I když pocit selhání a […]
reklama
zajímavosti
Fluoridace vody jako klíč k ovládnutí lidstva?
Fluorizovaná voda má snížit kazivost zubů. Kvůli tomuto důvodu se do vody začaly přidávat další látky. Na tom by nebylo nic špatného, kdyby konspirátoři nepřišli s myšlenkou, že se tak mocní snaží otupit lidstvo. Jsou tedy fluoridy ve vodě opravdu bezpečné? Přidávání fluoridů do vody bývalo po celém světě zcela běžné včetně našeho území. S […]
Bílá: Barva, která neexistuje?
Jaká barva patří zimě? Samozřejmě bílá! Jenže bílý není jen sníh, také nevinnost a andělé. A někdy i smutek… Proč je ale bílá mezi barvami tak oblíbená? A je skutečně barvou, nebo jsme si ji jen vymysleli? Bílá je začátek. Když máme bílou stránku nebo bílou stěnu, můžeme na ni namalovat, co chceme. A v […]
V roji hladových sarančat: Zdevastují úrodu a co přijde pak?
Nálet obřího hejna sarančat v africké Keni zachytil v roce 2020 španělský fotograf Luis Tato. Snímek byl nominován do prestižní mezinárodní soutěže World Press Photo 2021 a získal řadu ocenění v dalších fotografických soutěžích. Kromě skvělé vizuální stránky je fotografie zajímavá také proto, že ukazuje na jeden z palčivých problémů tzv. třetího světa. Rok 2020 už navždy zůstane rokem, […]
Křivka obecná, louskáček i barevný papoušek z našich lesů
Křivka obecná, eurosibiřská (Loxia curvirostra) náleží do čeledi pěnkavovitých a je u nás celkem hojně se vyskytujícím ptáčkem, mírně větším než vrabec. Navzdory jejímu poměrně pestrému zbarvení i neobvyklému zobáčku s překříženými špičkami však velice často uniká naší pozornosti, a to díky vysokým a hustým korunám smrků, kde mívá svůj domov.   Oblíbený jídelníček    Oblíbenou […]
reklama
lifestyle
Podmanivý zpěv i trudný život kastrátů
Barokní chrámový sbor se rozezní nádhernou písní. Kdybyste zavřeli oči, budete mít jasný pocit, že ve sboru rozhodně nechybí ženy. Vedle. V době baroka tu žádné být nesmějí. V Itálii kvůli tomu každoročně podstoupí mnoho chlapců kastraci, aby s pubertou nepřišli o svou barvu tónu a hlasový rozsah. Smutnou realitou je, že uplatnění z nich […]
Víno: Nápoj bohů
„Pryč!“ Hlas rezonuje skalním masivem. Skupina mužů zahazuje vše, co mají v rukách a prchají na denní světlo. Chvíli poté se země otřese a z jejich jeskyně se vyvalí oblak prachu a kamení. Nejstarší vinařství světa právě zkrachovalo…   Vítejte v arménské provincii Vayots Dzor. Na zdejší malebnou vesničku Areni shlížíme z náhorní plošiny od románského kostela Svaté Matky […]
Tajemství Beatles: Je Paul McCartney skutečně mrtvý?
Patrně neexistuje nikdo, kdo by neznal britskou kapelu Beatles. I s touto liverpoolskou čtveřicí jsou spojeny některé nepravdy, mýty a konspirace. Tou nejznámější, která se na povrchu drží již neuvěřitelných 55 let, je tvrzení, že baskytarista, zpěvák a autor či spoluautor mnoha hitů Paul McCartney je již od roku 1966 po smrti a na jeho […]
Krajka: Krása lehká jako dech
Krajka je vzdušná, krásná a křehká. A stejně jako existuje množství různých způsobů výroby, také je více verzí o jejich původu. Víte, že nošení krajek upravují v minulosti zákony? A napadá vás, proč se do dnešních dnů dochovalo jen málo opravdu starých kousků anebo kde hledat muzeum krajek? Nádherná krajka dodává i jednoduchému oděvu punc […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz