Skip to content

Pochod smrti z Buchenwaldu: Oběti hořely na kolejích

Buchenwald, jeden ze svých z hlavních táborů, vybudují Němci asi 8 kilometrů od Výmaru už v roce 1937. Zahrnuje 140 menších pobočných a internačních táborů a jeho hlavním programem se po celou dobu 2.

světové války stává likvidace nepohodlných osob prací.

Zdejší obyvatelé během války dřou pro německé koncerny a umírají v naprostém vyčerpání. Během let 1939–1945 jich táborovou registrací projde na 250 tisíc. Z 50 tisíc vězňů, kteří zde stráví poslední měsíce války, se jich na začátku dubna 1945 vydává na cestu smrti celkem 29 tisíc.

Přestože příslušníci jednotek SS se snaží připravit likvidaci tábora, ilegální antifašistické organizaci, jež zde pracuje, se daří různými opatřeními akci oddalovat.

Vstupní brána někdejšího koncentračního tábora v Buchenwaldu. Zdroj foto: Wikimedia Commons / Andreas Trepte / CC BY-SA 2.5

Jdou křížem krážem

Nakonec se ale vězni v několika transportech stejně musí vydat směrem na Flossenbürg, Bergen-Belsen, Dachau a Terezín. „Křížem krážem, z jednoho koncentračního tábora do druhého, často však úplně bez cíle, bez organizace a řádu, procházely tehdy ještě neosvobozeným územím Německa a jím okupovaných států v mrazivých měsících roku 1945 skupiny nemocných, hladových a nedostatečně oblečených ubožáků, kterým bylo souzeno v předvečer svobody zemřít,“ popisuje pouť vězňů česká historička Irena Malá (*1930).

S mrtvými se zachází jako se dřevemJeden z buchenwaldských transportů vyjíždí 7. dubna 1945 vlakem do Dachau. Během noci z 19. na 20. dubna 1945 stojí na nádraží v Nammeringu v okrese Pasov v Bavorsku.

Kolem nádražní budovy zní štěkot samopalů a zvuky posunujících se vagónů. Jeden z očitých svědků popisuje vyprazdňování vagónů mrtvých, během kterého házeli dozorci mrtvoly jako polínka na žebřiňáky zabavené sedlákům z okolí: „Někteří jednotlivci zemřeli nebo byli zavražděni už před mnoha dny, takže šlachy jejich údů už křehly a tu a tam se objevila jednotlivá noha, ruka nebo hlava odpadnuvší od těla.

Krev, mrtvolný hnis a stopy tělesné potřeby prosakovaly pod vagonem. Na kolejích ležely chuchvalce krve vyřinuvší se z ubitých nebo zastřelených“.

Buchenwaldští vězni před popravou. Zdroj foto: Courtesy of Robert A. Schmuhl – United States Holocaust Memorial Museum, Fotografie #13143 / Wikimedia Commons / volné dílo

Pomohou místní lidé

Zemřelé následně spalovali na jednoduchém roštu vyrobeném přímo z železničních kolejnic postavených na kamenech. Mezi nimi jenom vytvořili mezeru, v níž hoří oheň. „Na tomto roštu leželo právě asi dvacet mrtvol, které se bez jakýchkoli pomocných prostředků – petrolej nebo něco podobného tehdy už nebylo – doslova pekly,“ pokračuje svědek. Utrpení žijících vězňů se snaží zmírnit místní farář Johann Bergmann. V kostele vyhlašuje sbírku potravin, jež podle jeho vlastních slov „dopadla tak bohatě, že o potraviny bylo na několik dnů postaráno a největší nouze zažehnána.“

Krveprolití stejně nezabrání

Jenže tato pomoc místních lidí nezabrání krutosti strážců. Vlak sice na nádraží stojí pouhé dva dny, ale i za tuto dobu zde zemře podle odhadů při krveprolití asi 1000 osob. „Z celkového počtu 4480 osob dojelo podle údajů z buchenwaldského procesu do Dachau jen 3100 mužů,“ upřesňuje Malá.

Foto: Wikimedia Commons, úvodní foto: Creative Commons / volné dílo / neznámý autor
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Svět zločinu
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Místo, kde se veselil sám král: Skanzen Veselý kopec
epochanacestach.cz

Místo, kde se veselil sám...

Chtěli byste se...
Vybere synovi partnerku sama?
nasehvezdy.cz

Vybere synovi partnerku sama?

Žádná milující matka se...
Vědci z Fakulty tropického zemědělství ČZU v Praze pomáhají v Zambii nejen proti covidu-19
21stoleti.cz

Vědci z Fakulty tropického...

Tým vědců z ČZU v Praze se vrátil z expedice do...
Je libo červíka?
epochalnisvet.cz

Je libo červíka?

Larvy potemníka moučného(Tenebrio molitor), označované...
Rychlá mrkvová polévka
panidomu.cz

Rychlá mrkvová polévka

Ve variantě pro děti zvažte přidání kari a...
Ztroskotá její vztah na závisti?
nasehvezdy.cz

Ztroskotá její vztah na...

ALICE BENDOVÁ (47)...
Osudové náhody
skutecnepribehy.cz

Osudové náhody

Dlouho jsem nemohla...
Jako u moře: Do Hliněné bašty na skvělé ryby a mořské plody
iluxus.cz

Jako u moře: Do Hliněné bašty...

Zdaleka ne všichni si letos užijí pořádnou dovolenou u...
V obýváku pohledově krásné i funkční
rezidenceonline.cz

V obýváku pohledově krásné i...

Hlavní společenský prostor by měl upoutat...
Kalkajaka: Tajemství děsuplné Hory smrti
enigmaplus.cz

Kalkajaka: Tajemství...

Nejprve se začíná ztrácet dobytek...
Tajemné hrady: Hrad nad Jantarovou stezkou
enigmaplus.cz

Tajemné hrady: Hrad nad...

Starojický hrad je dnes téměř...
Salát s chřestem, ředkvičkami a kozím sýrem
tisicereceptu.cz

Salát s chřestem, ředkvičkami...

K přípravě tohoto svěžího a křupavého salátu se nejlépe...