Domů     Po stopách zlaté horečky na Klondiku: Život pro pár blýskavých zrnek
Po stopách zlaté horečky na Klondiku: Život pro pár blýskavých zrnek
1.3.2017

Žene je sen o snadném zbohatnutí. Vidina pohádkového výdělku a budoucnosti zalité přepychem. Kvůli ní se neváhají postavit ledu, mrazu, hladu i divoké přírodě. Málokdo však po strastiplné cestě vysněného cíle skutečně dosáhne.

Na sklonku léta roku 1896 se na soutoku Yukonu a Klondiku setkají dva muži, George Washington Carmack (1860–1922) a Robert Henderson (18571920).

Jejich rozhovor se stane rozbuškou největší zlaté horečky v historii. O blýskavý kov jde přitom zpočátku jen Hendersonovi, zkušenému zlatokopovi s pár pěknými valounky ze dna Yukonu na kontě. Carmacka víc než zlato zajímá lov lososů.

Právě pro ně sem společně s indiánskou manželkou Kate a indiánskými přáteli Skookumem Jimem a Tagishem Charliem přišel. A přece je to nakonec on, kdo uvede věci do pohybu.

Henderson celou skupinku potkává ve chvíli, kdy se s nakoupenými zásobami vrací na nově objevené naleziště zlata. Přijde mu směšné, že v době, kdy je všude v okolí plno takového bohatství, někdo chytá ryby, aby se uživil.

Dá se s Carmackem do řeči a pochlubí se mu, že v horách našel zlato. Dokonce vybídne Carmacka, aby si tam vykolíkoval svůj zábor. Naneštěstí stačí mezi řečí urazit indiány, následkem čehož se Carmack urazí a oba muži se rozejdou ve zlém.

Bolestná vzpomínka na tohle setkání má Hendersona pronásledovat do konce života.

Zlato, zlato, zlato!

Je 16. srpna 1896, když skupina v místě, kde ústí Králičí potok do říčky Klondike, objeví zlato. Je ho tu víc než ve všech do té doby objevených oblastech Yukonu.

Zatímco si Henderson rve vlasy a Králičí potok je překřtěn na Bonanza (Zlatý důl) Creek, zvěsti o tučném nálezu rychle letí krajem. Netrvá dlouho a na místo míří prospektoři z širého okolí. Klidné údolí se mění ve vřící kotel.

Svět se však o bohatých nalezištích dozví se zpožděním téměř jednoho roku, v červenci 1897, kdy do přístavu v San Franciscu dorazí lodě s prvními zlatokopy.

Dav na nábřeží se vzrušením sleduje muže, jak z plátěných pytlů tahají nádoby plné zlatého prachu a valounů. Během pár hodin se zpráva rozšíří po celé zemi.

Noviny se předhánějí v tom,  které vícekrát použijí slovo „zlato“ v titulcích, a mezi lidmi propuká opravdová zlatá horečka. Jejich duše ovládá nevyléčitelný nepokoj a v očích se jim zrcadlí palčivá touha po dobrodružství.

Tisíce mužů záhy vytáhne z jejich domovů, od rodin, ze zaměstnání, často velmi dobrých, a nasměruje je na sever, na Klondike. Třpyt zlata v dáli přitahuje chudé, bohaté, úředníky, starosty měst i policisty.

Žene je do nejisté budoucnosti, na kterou však nejsou vůbec připraveni. Mezi uhánějícími je i 21letý mladík Jack London (1876–1916).

Neskutečná dřina…

I jeho, stejně jako ostatní, čeká nerovný zápas s ledem, mrazem, nezkrotnou přírodou, hladem, a samotou. Nikdo z těch mužů netuší, jak strastiplná to bude cesta. Z městečka Skagway na jihovýchodě Aljašky vedou přes pohoří dvě trasy:

Bílým nebo Chilkootským průsmykem. Ani jedna z nich není snadná. Na obou hromadně umírají zvířata i lidé. Bílý průsmyk je brzy přejmenován na Stezku mrtvých koní, kvůli desítkám hnijících zdechlin koní, jejichž těla proměněná v krvavou masu splývají s blátem.

Při zdolávání Chilkootského průsmyku pak realita překonává ty nejhorší představy. Téměř 30kilometrová stezka křižuje zasněženou krajinu do výšky přes 1 000 metrů za neustálé přítomnosti ledu, bouřlivého větru a hrozby lavin.

Každý z mužů s sebou přitom táhne až tunový náklad pracovních potřeb a kanadskou vládou předepsaných zásob potravin. Táhnou to po částech a na vlastních zádech. Je to neskutečná dřina. Někteří absolvují celou trasu i 30krát.

Posledním a nejnáročnějším úsekem stoupání jsou zlaté schody, 1 500 úzkých ledových stupňů téměř kolmo vysekaných ve sněhu. Na každý z nich se přitom vejde jen jeden muž. Nejednoho dobrodruha stojí tahle část cesty život. Pohřbí je nedostatek sil nebo laviny.

… přijde vniveč

Zdoláním Chilkootského průsmyku však vysilující cesta nekončí. Další těžká zkouška čeká unavené dobrodruhy u Bennettova jezera. Na opozdilce tu čekají stanové tábory, kde musejí přečkat zimu. Dlouhou a nelítostnou. Znovu bojují o přežití.

Poslední síly, co jim zbudou, vloží do stavby lodí. Na jaře roku 1898 pak odstartuje „největší závod světa“.

Na 30 000 odhodlaných mužů se na 7 000 lodích vydává na závěrečnou etapu vyčerpávající cesty – 800 kilometrů po proudu řeky Yukon, až na vytoužený Klondike. Jen pro hrstku z nich však končí vysilující odysea zlatým happy endem.

Od objevu zlata na potoce Bonanza uplynuly už dva roky a většina výnosných pozemků je dávno zabraná. Když v roce 1899 na Klondike dorazí zprávy o nových nalezištích na Aljašce, přesouvají se zástupy zlatokopů i s jejich třpytivým snem právě tam.

Zlatá horečka na Klondiku skončila. Do pusté oblasti přivede koncem devatenáctého století na sto tisíc lidí.

Foto: travelalaska.com, en.wikipedia.org, pinterest.com, goldbottom.com
Související články
Historie
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje […]
Historie
Napoleon I. Bonaparte snídal sám a bitvy zajídal kuřetem
Napoleon I. Bonaparte snídá později dopoledne. Co se bude podávat? Jak vypadá císařské menu? Především se musí akorát teplé. Vzhledem k tomu, že se je ho ranní slyšení někdy protáhnou, kuchaři na to mají fígl. Jídla pro císaře Napoleonovi I. Bonapartovi (1769–1821) jsou v zakrytých nádobách ponořených do horké vody. V půl desáté se servíruje polévka, příkrmy, z hlavních […]
Historie
Lukrécie Borgia: Krásná, chytrá a nešťastná…
Nádherné lokny vlasů jí padají až pod hýždě, alabastrová pleť nemá vadu a dokonalé poprsí ruší snění všech mužů, kteří se s ní setkají. Na koho upře své velké, oříškové oči, ten se v nich utopí. Lukrécie (1480–1519) platí za nejkrásnější ženu své doby. Mluví se o ní jako perle renesance… a také jako o […]
Historie
Měl francouzský král Ludvík XIV. nafukovací střeva?
Kromě krásných žen patří mezi vášně francouzského krále také vybrané jídlo. To, co spořádal on, by se vám ale jenom tak sníst nepodařilo. Byla by to náročná porce i pro dospělého. Chcete pozvání k němu na hostinu? Tak vítejte, před množstvím jídla na stole u Ludvíka XIV. (1638–1715) vám bude přecházet zrak. Polévky jsou v menu hned […]
reklama
svět zločinu
Watergate: Opravdu velký průšvih
Tajná skupina, zřízená republikánskou stranou, má i tajné kódové označení: Instalatéři. „Utahujeme šrouby,“ zní jednoduché vysvětlení. Skupinu tvoří bývalí agenti CIA a FBI a pár kubánských emigrantů. A mají vysoce důležitý úkol: udržet prezidenta u moci. Ale dopadne to jinak. V recepci hotelu Watergate zazvoní v noci telefon. Rozespalý muž, který se nepředstaví, zní rozmrzele. „Pošlete naproti […]
Maják spravedlnosti uprostřed chaosu. 3 šerifové na Divokém západě
Napětí by se dalo krájet. Jako myška vklouzne do potemnělého stavení, kde by se měl nacházet obávaný zločinec. „Kdo je to?“ protne vzduch otázka položená španělsky. Strážce zákona ho okamžitě pozná a místo odpovědi bez váhání vystřelí. Nasadit klobouk, zářivou hvězdu a samozřejmě kolt za pas. Povolání šerifa je velice nebezpečné, a proto se na […]
Atentát na prezidenta Kennedyho: Šok ve Spojených státech
Je 22. listopad 1963 a jsme v Dallasu v americkém státě Texas. Prezident John Fitzgerald Kennedy se zde chystá na projev u příležitosti zahájení kampaně pro volby v roce 1964. Všeobecně se očekává, že svůj úřad obhájí, je nesmírně populární mezi americkou veřejností, tvrdě odsuzuje komunistické režimy, a protože svět je uprostřed studené války, zajistí mu to velkou […]
Neomylný střelec Wyatt Earp: Vždycky je rychlejší než jeho soupeř
Nástrahy prérie zná Wyatt Earp už od mládí, díky přísné výchově rodičů ale revolver nikdy nepoužívá jinak než v sebeobraně. Jeho rodinu zláká vidina kalifornského ráje. Proto sbalí věci a s koněm a vozem odjíždějí ze státu Iowa do San Bernardina v Kalifornii. Během sedmiměsíční cesty se šestnáctiletý kluk Wyatt Earp (1848–1929) stává znamenitým střelcem, ale se […]
reklama
lifestyle
Vynášení Morany: Se zimou se musí zatočit!
Když začne rašit tráva, rozkvetou květiny a stromy i keře se obalují listím, cítíme, jak z nás spadne zimní letargie. Najednou je nám veseleji, máme lepší náladu a těšíme se na měsíce plné slunce. A co teprve naši předkové, kteří žili v těsném sepětí s přírodou: pro ty to byla příležitost k oslavě! Temné a […]
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
Lžíce, vidlička a nůž, to je základ příboru, který běžně používáš u stolu. Tušíte ale, že to zdaleka není samozřejmost? Cesta vidličky k jídelnímu stolu byla docela složitá a ještě v 18. století se ještě leckde musíte obejít bez ní. Třeba u královského stolu.  Na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715), přezdívaného „král Slunce“ se […]
Ve středověké Číně zakazovali i kalendáře
Kdy a kde se poprvé můžete setkat se zakázanými knihami? Rozhodně už ve starověku. Už vládci dávných starověkých říší měli spadeno na spisy, které se jim nehodily. Výjimkou dokonce není ani Písmo svaté. Už v biblickém Novém zákoně se nachází zmínka o ničení textů. Svatý Pavel ve Skutcích apoštolů popisuje svůj pobyt v Efesu (přístav v dnešním […]
Vysavač: Nový vynález ocení i britský král
Jak se účinně zbavit prachu a nečistot? Hlavně na koberci je to problém. Už v 18. století na ně proto hospodyňkou kladou pokosenou trávu nebo sypou piliny. Moc velký efekt to ale nemá. Na řadu přichází vysavač. Patří vysávání do seznamu domácích prací, kterým se nebráníte, protože je to vlastně hračka? Není divu. Podlaha je za […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz