Skip to content

Plození dětí bez matky? Podle vědců jsme blízko!

Britští vědci se nedávno zapsali do historie tvrzením, že přišli na způsob, jak by se mohlo zdravé dítě narodit i bez oplozeného ženského vajíčka. Co to znamená pro dosavadní teorie?

Ke vzniku lidského embrya stačí mužské sperma, které oplodní dospělé kožní buňky nebo jiné tkáně. Alespoň to tvrdí vědci z univerzity v Bathu v jihozápadní Anglii, kteří zkoumali vajíčka savců a plodnost a teorii si ověřili na myších.

„Naše práce zpochybňuje dosavadní dogma, že pouze buňka vajíčka společně s buňkou spermie umožní narození savce. Takový názor převládá už od 19. století,“ vysvětluje autor studie Tony Perry.

Teorii si vědci ověřili na myších.
Teorii si vědci ověřili na myších.

Podle vědců by nový objev umožnil dvěma mužům, aby se stali biologickými rodiči dítěte. To je ale jen špička ledovce. Výzkum prý může odstartovat novou éru léčby neplodnosti a odemknout hlubší porozumění tomu, jak vzniká lidský život.

Dítě zplozené bez ženy? Pokrok, nebo nebezpečná hra s přírodou?
Dítě zplozené bez ženy? Pokrok, nebo nebezpečná hra s přírodou?

Ozývají se ale i konzervativní hlasy, podle kterých jde riskantní žonglování s přírodními zákony. Mohou mít pravdu, nebo jasně převažují výhody takového výzkumu?

Novorozenec.
Novorozenec.

Foto: www.sciencebasedmedicine.org, abcnews.go.com, ida.convio.net, wikipedie
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články