Domů     Pláč jako lék. Co všechno o něm nevíte?
Pláč jako lék. Co všechno o něm nevíte?
8.11.2023

Slzy zvlhčují a čistí oko. Pomocí pláče se vyrovnáváme, jako jediní tvorové na planetě, se silnými emocemi, jako jsou smutek, stres, zklamání či bolest. Ženy pláčou více než muži, i když okřídlené „muži přece nepláčou“ rozhodně neplatí. Co ještě nevíte o pláči?

K slzám nás dovádějí různé okolnosti, které tělo dokáže odlišovat, a proto spouští vždy jiný typ slz. Bazální slzy jsou tvořené především vodou a slouží k hydrataci oka.

To reflexní slzy, kterými tělo reaguje na okamžité podráždění, jakým je například muška v oku nebo krájení cibule, obsahují vedle vody i antibakteriální složky, které oko chrání před nečistotami a prachem. Tyto slzy se objevují i při zívání či bouřlivém smíchu.

Posledním typem slz jsou ty emocionální, prostřednictvím kterých člověk vyjadřuje svoje pocity, ať už radost, nebo naopak zármutek.

Slzy jsou tak trochu věda. Vypadají stejně, ale dělí se na několik druhů! FOTO: pxfuel
Slzy jsou tak trochu věda. Vypadají stejně, ale dělí se na několik druhů! FOTO: pxfuel

Prostředek ke snížení stresu

K pláči nás nejčastěji přivádí smutek nebo stres. Když přesáhne únosnou hranici, potřebuje se s tím tělo vypořádat. Nejčastěji tak, že člověk propukne v nekontrolovatelný a těžko utišitelný pláč.

Není třeba se těmto slzám bránit, naopak, pomáhají tělu zbavit se nahromaděných emocí a stresu. S velkou pravděpodobností v sobě tyto slzy obsahují i stresové hormony. Když opustí tělo, tak se člověku uleví.

Zkušená americká psychiatrička Judith Orloffová k tomu říká: „Pláč nám pomáhá cítit se lépe, i když náš problém stále přetrvává.

Kromě toho, že slzy svým způsobem pročišťují naši psychiku, emocionální slzy také hojí srdce.“ Díky tomu nebudete muset sahat po jiných tlumičích, jako jsou alkohol nebo léky.

Mangan z těla ven

Podle amerického biochemika Williama Freye pomáhá pláč bojovat se stresem, který je nedílnou součástí života prakticky každého člověka, ať už kvůli práci, problémům v rodině či společnosti, a to tím, že z těla vyplavuje mangan.

Tento prvek v potřebném množství posiluje obranyschopnost organismu a podporuje vývoj kostí, jeho nadmíra ale může negativně ovlivňovat nervovou soustavu. Díky pláči se z těla odplaví, čímž se sníží úroveň stresu v těle.

Vědci dokonce doporučují se jednou týdně vyplakat. Právě to má účinně bojovat s nahromaděným stresem. FOTO: pxfuel
Vědci dokonce doporučují se jednou týdně vyplakat. Právě to má účinně bojovat s nahromaděným stresem. FOTO: pxfuel

Pláčou už i Japonci

Podobně o pláči, jakožto nástroji, jak se vyrovnat se stresem, smýšlí i profesor Hidefumi Jošida z Toho University v Tokiu. Ten spolu se svým kolegou pořádá přednášky pro studenty, během kterých jim radí, jak se vypořádat se stresem.

Jeho návod je jednoduchý – jednou týdně se pořádně vyplakat. Díky pláči se stimuluje parasympatikus (vegetativní nervstvo, jehož funkce nepodléhá vůli), což vede ke snížení krevního tlaku a zklidnění činnosti srdce i mozku.

Lidé, kteří pláčou pravidelně, jsou podle profesora Jošidy psychicky vyrovnanější. Jde o značný posun, neboť v Japonsku dlouhá staletí panovala tradice vyzařovat optimismus a nedávat najevo emoce na veřejnosti.

Pokročilá úroveň komunikace

Emocionální slzy neboli pláč představují komunikaci na pokročilé úrovni, kterou beze slov signalizujeme žádost o pomoc nebo touhu sdílet své pocity s druhými. Takto pláčou už malé děti.

Pláč nás provází celým životem, ovšem postupem času se za něj čím dál víc stydíme, považujeme ho za projev slabosti, a to ať už se jedná o slzy štěstí, dojetí či smutku.

Největší problém s pláčem mají muži, neboť je jim často od dětství vštěpováno, že „chlapi nepláčou“.

Pláč je prostředkem komunikace. Nejlépe to vědí malé děti. FOTO: pxfuel
Pláč je prostředkem komunikace. Nejlépe to vědí malé děti. FOTO: pxfuel

Největší projev důvěry

Podle amerického biologa Orena Hassona bychom se ale za slzy stydět neměli, protože pokud projevujeme pláč před někým blízkým, pomáhá to utužovat vztahy, a to nejen ty kamarádské, ale i partnerské.

Jde o projev důvěry. Prostřednictvím slz se snažíme získat soucit a podporu našich blízkých. Pláč rovněž vyplavuje hormon lásky oxytocin i hormony dobré nálady endorfiny, což zmírňuje naši fyzickou i emocionální bolest.

Obnova emocionální rovnováhy

Zkrátka pláč nám pomáhá obnovit emocionální rovnováhu v těle, protože plakat můžete, i když jste extrémně šťastní, stejně jako když jste smutní, vystrašení nebo ve stresu. Tělo se prostřednictví pláče snaží zotavit z prožívání tak silných emocí.

Pokud vám zemře milovaná osoba, truchlíte. Jde o proces zahrnující období smutku, otupělosti, viny a hněvu. Během období smutku je pláč obzvláště důležitý, neboť vám pomáhá zpracovat a přijmout ztrátu. Slzy jsou zkrátka dobré a není potřeba se za ně stydět.

Foto: viz popisky. Úvodní fotografie: pxfuel
Související články
Lifestyle
Varování před sezonou: Klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě
Parazitický Armagedon je zpět. Vědci v každém krajském městě sbírali klíšťata v parcích a zjišťovali, nakolik jsou pro člověka nebezpečná. Nyní vyhodnotili výsledky za loňskou sezonu a výsledek je mimořádně nepříznivý – klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě…   U každého čtvrtého klíštěte byly nalezeny bakterie způsobující lymeskou borreliózu. V řadě parků pak bylo […]
Lifestyle
Cesta hudební legendy: Příběh Jiřího Brabce
Jak se může úspěch změnit v tragédii? Příběh hudebního skladatele Jiřího Brabce a jeho dramatický konec.   Jiří Brabec (1940–2003) má sklony k hudbě odjakživa. „Mami, chtěl bych na konzervatoř,“ prohlásí jako kluk a skutečně se mu tenhle sen splní. Studuje hru na fagot, ale až ke zkouškám nedojde. Zjistí totiž, že vážná hudba pro něj […]
Lifestyle
5 důvodů, proč navštívit Trogir: Objevte jedinečné kouzlo této destinace
Chorvatsko je oblíbenou dovolenkovou destinací, přičemž na výběr máte z různých letovisek. Kromě klasik jako je Dubrovnik a Split ale stojí za zmínku i Trogir. Ačkoli se o něm tak často nemluví, rozhodně stojí za návštěvu. Nabízí se hned několik důvodů, proč si tohle pobřežní městečko dalmatského pobřeží zamilujete. Okouzlující pláže Jedním z hlavních lákadel, které Chorvatsko […]
Lifestyle
Paul Newman a Joanne Woodwardová: Stvořeni jeden pro druhého
„Miluji tě,“ zašeptají jeden druhému, pak se políbí a odjedou vstříc zapadajícímu slunci. A pokud nezemřeli, žijí spolu dodnes. Každá správná pohádka končí svatbou. Bohužel ne každá svatba končí pohádkou. A pro Hollywood, kde se rodí ty nejslavnější pohádky, to platí dvojnásob. Pokaždé když člověk otevře nějaký společenský magazín, musí mít pocit, že se tu […]
reklama
zajímavosti
Sladcí rivalové: Coca-Cola a Pepsi spolu soupeří už 120 let!
Klasicky červená Coca-Cola a typicky modrá Pepsi jsou dva nejznámější kolové nápoje. Rozhodnout ale, který z nich chutná lépe, je obtížné. Přesto mají oba své silné fanouškovské základny, které si rozhodně stojí za svým. A nejenom to, oba nápojový giganti se také přetahují o své místo na výsluní a jejich vzájemná rivalita dosáhla až do vesmíru! […]
Hod tuňákem i extrémní žehlení. Představujeme nejšílenější sporty světa!
Fotbal, hokej, box nebo tenis jsou sporty, které všichni známe a čas od času se na některé možná i podíváme nebo se jim dokonce věnujeme. Prostě jde o aktivity, které nikoho asi nepřekvapí. Jenže svět je ve skutečnosti plný mnohem bizarnějších sportů, u kterých budete vrtět hlavou. Tady jsou některé z nich!   DÝŇOVÉ ZÁVODY Vzhůru […]
Kopřiva: Otravný plevel? Ne, úžasná rostlina!
Kopřivám se vyhýbáme z logických důvodů: nestojíme totiž o popálení. Zahrádkáři jim nemohou přijít na jméno, když se rozmůžou na zahrádce. A tak by se dalo pokračovat. Jenomže kopřivy mají co nabídnout. Využití nacházejí v kosmetice i farmacii a dokonce se uplatní také v kuchyni. Podle staré moudrosti má každé popálení kopřivou přinést odolnost vůči […]
4 Nejobávanější místa planety: sem vstoupí jen ti nejodvážnější!
Naše malá česká kotlina je v celosvětovém měřítku vlastně velmi příjemným a bezpečným místem pro život. Nemáme tu příliš lokalit, které by byly skutečně nebezpečné, či dokonce smrtící. Planeta Země nicméně takových míst nabízí spoustu. Na některé se vůbec nedostanete, jiné jsou sice přístupné, ale každý vám doporučí se jim vyhnout. Které lokality z celého světa lze […]
reklama
záhady a tajemství
Tragédie nad Sočou: Příběh pádu legendárních Alexandrovců
Vánoční den roku 2016 se stal dnem, který na věky zaznamená historie. Vzdušná katastrofa nad ruským mořem si vyžádala životy všech 92 lidí na palubě, včetně slavného pěveckého souboru Alexandrovců. Záhadný pád doprovázely spekulace o příčinách a záchranné akce, které vyžadovaly úsilí tisíců. Přestože se soubor ocitl na pokraji zániku, jedna osudová událost změnila průběh […]
Tajemná mystika koruny českých králů: Navždy patří svatému Václavovi
České korunovační klenoty jsou bezesporu naším národním symbolem. Největší pozornost však právem vzbuzuje koruna svatého Václava. Tu nechal v roce 1346 zhotovit Karel IV. pro svoji korunovaci českým králem, jež proběhla roku 1347. Karel IV. (1316-1378), jenž se také zabýval mystikou, zasvětil korunu svatému Václavovi, patronu české země. Koruna tak byla v podstatě určena přímo […]
Nejznámější brněnská legenda: Skutečně město sužoval děsivý drak?
Legendy a pověsti si lidé vyprávějí odpradávna. Díky nim tak můžeme objevovat mimo jiné i historii měst a seznamovat se se zajímavými příběhy. Podobně na tom jsou také oblíbené brněnské pověsti. Brno jich má skutečně celou řádku a mnohé z nich jsou nesmírně zajímavé… V ulicích města najdeme například rovněž poměrně velké množství domovních znamení, […]
Kdo zavraždil krásnou letušku? Neznámý ruský vrah „řezník“
Televizní seriály se točí v každé zemi a diváci dobře znají jejich hvězdy. V Rusku mezi takové patří Konstantin Kordo-Sysojev (*1971), který podobně jako v populárním krimiseriálu Litějnyj často ztvárňuje policisty a detektivy. Znají ho i filmoví diváci třeba ze snímku Rasputin s Gérardem Depardieuem nebo z vesmírného trikového trháku Saljut-7. Na jaře roku 2016 […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
SHA expanduje na americký kontinent se svou druhou destinací: SHA Mexiko
iluxus.cz
SHA expanduje na americký kontinent se svou druhou destinací: SHA Mexiko
Průkopnická wellness klinika otevřela pobočku v mexickém Karibiku a učinila tak první krok v rámci svého ambiciózního plánu globální expanze SHA na každý kontinent. Tato iniciativa začíná otevřením SH
Po stopách šlechticů – Česká republika
nejsemsama.cz
Po stopách šlechticů – Česká republika
Toužíte se vydat po stopách starých šlechtických rodů, které vás vtáhnou do časů plných elegance a noblesy? Naplánujte si výlet na místa, která vám připomenou ty nejkrásnější historické romány. S Auerspergy na pohádkový zámek Zámek ve Žlebech na Kutnohorsku si oblíbili filmaři. Novogotická architektura s věžičkami naplňuje představu o dokonalé pohádce už na první pohled. Stávající romantickou tvář zámku podle anglických předloh vtiskli v
Družice odhalí největší producenty metanu, kteří přispávají ke globálnímu oteplování planety
21stoleti.cz
Družice odhalí největší producenty metanu, kteří přispávají ke globálnímu oteplování planety
Metan je plyn, který silně absorbuje infračervené zářeni, a proto se řadí mezi významné skleníkové plyny, jež zvyšují teplotu zemské atmosféry. Skupina nadšenců se rozhodla sestrojit družici MethaneSA
Příběhy slavných v knize, která pomáhá
epochalnisvet.cz
Příběhy slavných v knize, která pomáhá
Na knižním veletrhu Svět knihy 2024 proběhla autogramiáda knihy, která je svým způsobem výjimečná. Kromě toho, že obsahuje na dvacet rozhovorů na dané téma s populárními osobnostmi našeho uměleckého života, přináší i radost těm, kteří si ji opravdu zaslouží. „Kniha by nevznikla, kdyby nevznikl pořad Hovory W, a kdyby za námi nestál náš generální partner, jehož
Masakr u Lipan: Ukončila husitské války podlá zrada?
historyplus.cz
Masakr u Lipan: Ukončila husitské války podlá zrada?
„Utíkají!“ vykřiknou nadšeně radikální kališníci při pohledu na koaliční vojáky, kteří se ve zmatku snaží ustoupit. Táboritům ani sirotkům nedojde, že by mohlo jít o léčku. Vyrazí z pevné vozové hradby, kterou zbudovali u Lipan, a rozhodnou tak o své porážce! Vinou vleklých husitských válek se České království ocitlo na pokraji zkázy. Země vyčerpaná dlouholetým
Kateřina Macháčková: Táta tu se mnou pořád někde je
panidomu.cz
Kateřina Macháčková: Táta tu se mnou pořád někde je
Se svým otcem, známým režisérem a hercem Miroslavem Macháčkem, který rodinu záhy opustil, měla Kateřina Macháčková vztah poměrně komplikovaný, a lze jej označit spíše za přátelský. „Svého tátu jsem vlastně poznávala až z pozůstalosti. Tehdy jsem pochopila jeho rozporuplnou osobnost, i to, že mě měl opravdu rád“, vzpomíná oblíbená herečka, která později zpracovala otcovy záznamy
Marešovi tajně pracují na druhém miminku?
nasehvezdy.cz
Marešovi tajně pracují na druhém miminku?
Zamilované období prožívají v posledních týdnech moderátor Leoš Mareš (48) s manželkou Monikou Marešovou (43). Jedna zamilovaná fotografie střídá druhou a vzájemná romantika je až nakažlivá. Mnoho l
HI-TECH kuchyně
rezidenceonline.cz
HI-TECH kuchyně
Také pro jednu z nejdůležitějších součástí obytného prostoru je důležitá harmonie designu a technologií. Jen tak kuchyně získá nejen potřebnou funkčnost a komfort, ale také moderní estetickou přitažlivost. Jedním z nejvýraznějších trendů v kuchyňském designu je použití pastelových barev, jako je pudrově růžová, šeříková, broskvová nebo vanilková. Ostatně tři ze jmenovaných odstínů se staly uznávanými
Plutova brána: Chceš projít do podsvětí? Nejdřív zemři!
enigmaplus.cz
Plutova brána: Chceš projít do podsvětí? Nejdřív zemři!
Mýty nelhaly! Za časů antického Řecka a starověkého Říma lidé věří, že existuje podsvětí, místo, kam po smrti odcházejí hříšníci.   [gallery ids="141116,141115,141117"]   Pánem
Vysočina hravá i tajemná
epochanacestach.cz
Vysočina hravá i tajemná
Chutná po chřestu, šustí papírem a mystika jí také nechybí… Taková je Vysočina, pomyslná křižovatka rozbíhající se k branám Čech nebo Moravy. Má všechno, co by měla správná dovolenková destinace mít. Například ideální podmínky pro turistiku nebo adrenalin. Papírová krása Třebíčsko, to není jen architektura, ale také betlémy, z nichž nejstarší se pojí s polovinou
Zlá čarodějka mě měla v moci
skutecnepribehy.cz
Zlá čarodějka mě měla v moci
Chodila jsem jako tělo bez duše a nic si nepamatovala. Dodnes jsem přesvědčená, že se do mě vtělila jedna zlá čarodějka, aby se mi pomstila. Moje kamarádka Lucka byla docela normální holka. Vždycky měla slabost pro knihy plné magie, čar a kouzel, což bylo v našem věku docela normální. Lucce to ale vydrželo i v dospělosti. Ráda se obklopovala kouzelnými
Závitky s ledovým salátem
tisicereceptu.cz
Závitky s ledovým salátem
Tortillové závitky jsou nejlepší, když je naplníte čerstvým a křupavým ledovým salátem. Suroviny 1 kuřecí prsíčko 1 menší hlava ledového salátu 6 cherry rajčátek 3 lžíce zakysané smetany 1 l