Domů     Pláč jako lék. Co všechno o něm nevíte?
Pláč jako lék. Co všechno o něm nevíte?
8.11.2023

Slzy zvlhčují a čistí oko. Pomocí pláče se vyrovnáváme, jako jediní tvorové na planetě, se silnými emocemi, jako jsou smutek, stres, zklamání či bolest. Ženy pláčou více než muži, i když okřídlené „muži přece nepláčou“ rozhodně neplatí. Co ještě nevíte o pláči?

K slzám nás dovádějí různé okolnosti, které tělo dokáže odlišovat, a proto spouští vždy jiný typ slz. Bazální slzy jsou tvořené především vodou a slouží k hydrataci oka.

To reflexní slzy, kterými tělo reaguje na okamžité podráždění, jakým je například muška v oku nebo krájení cibule, obsahují vedle vody i antibakteriální složky, které oko chrání před nečistotami a prachem. Tyto slzy se objevují i při zívání či bouřlivém smíchu.

Posledním typem slz jsou ty emocionální, prostřednictvím kterých člověk vyjadřuje svoje pocity, ať už radost, nebo naopak zármutek.

Slzy jsou tak trochu věda. Vypadají stejně, ale dělí se na několik druhů! FOTO: pxfuel
Slzy jsou tak trochu věda. Vypadají stejně, ale dělí se na několik druhů! FOTO: pxfuel

Prostředek ke snížení stresu

K pláči nás nejčastěji přivádí smutek nebo stres. Když přesáhne únosnou hranici, potřebuje se s tím tělo vypořádat. Nejčastěji tak, že člověk propukne v nekontrolovatelný a těžko utišitelný pláč.

Není třeba se těmto slzám bránit, naopak, pomáhají tělu zbavit se nahromaděných emocí a stresu. S velkou pravděpodobností v sobě tyto slzy obsahují i stresové hormony. Když opustí tělo, tak se člověku uleví.

Zkušená americká psychiatrička Judith Orloffová k tomu říká: „Pláč nám pomáhá cítit se lépe, i když náš problém stále přetrvává.

Kromě toho, že slzy svým způsobem pročišťují naši psychiku, emocionální slzy také hojí srdce.“ Díky tomu nebudete muset sahat po jiných tlumičích, jako jsou alkohol nebo léky.

Mangan z těla ven

Podle amerického biochemika Williama Freye pomáhá pláč bojovat se stresem, který je nedílnou součástí života prakticky každého člověka, ať už kvůli práci, problémům v rodině či společnosti, a to tím, že z těla vyplavuje mangan.

Tento prvek v potřebném množství posiluje obranyschopnost organismu a podporuje vývoj kostí, jeho nadmíra ale může negativně ovlivňovat nervovou soustavu. Díky pláči se z těla odplaví, čímž se sníží úroveň stresu v těle.

Vědci dokonce doporučují se jednou týdně vyplakat. Právě to má účinně bojovat s nahromaděným stresem. FOTO: pxfuel
Vědci dokonce doporučují se jednou týdně vyplakat. Právě to má účinně bojovat s nahromaděným stresem. FOTO: pxfuel

Pláčou už i Japonci

Podobně o pláči, jakožto nástroji, jak se vyrovnat se stresem, smýšlí i profesor Hidefumi Jošida z Toho University v Tokiu. Ten spolu se svým kolegou pořádá přednášky pro studenty, během kterých jim radí, jak se vypořádat se stresem.

Jeho návod je jednoduchý – jednou týdně se pořádně vyplakat. Díky pláči se stimuluje parasympatikus (vegetativní nervstvo, jehož funkce nepodléhá vůli), což vede ke snížení krevního tlaku a zklidnění činnosti srdce i mozku.

Lidé, kteří pláčou pravidelně, jsou podle profesora Jošidy psychicky vyrovnanější. Jde o značný posun, neboť v Japonsku dlouhá staletí panovala tradice vyzařovat optimismus a nedávat najevo emoce na veřejnosti.

Pokročilá úroveň komunikace

Emocionální slzy neboli pláč představují komunikaci na pokročilé úrovni, kterou beze slov signalizujeme žádost o pomoc nebo touhu sdílet své pocity s druhými. Takto pláčou už malé děti.

Pláč nás provází celým životem, ovšem postupem času se za něj čím dál víc stydíme, považujeme ho za projev slabosti, a to ať už se jedná o slzy štěstí, dojetí či smutku.

Největší problém s pláčem mají muži, neboť je jim často od dětství vštěpováno, že „chlapi nepláčou“.

Pláč je prostředkem komunikace. Nejlépe to vědí malé děti. FOTO: pxfuel
Pláč je prostředkem komunikace. Nejlépe to vědí malé děti. FOTO: pxfuel

Největší projev důvěry

Podle amerického biologa Orena Hassona bychom se ale za slzy stydět neměli, protože pokud projevujeme pláč před někým blízkým, pomáhá to utužovat vztahy, a to nejen ty kamarádské, ale i partnerské.

Jde o projev důvěry. Prostřednictvím slz se snažíme získat soucit a podporu našich blízkých. Pláč rovněž vyplavuje hormon lásky oxytocin i hormony dobré nálady endorfiny, což zmírňuje naši fyzickou i emocionální bolest.

Obnova emocionální rovnováhy

Zkrátka pláč nám pomáhá obnovit emocionální rovnováhu v těle, protože plakat můžete, i když jste extrémně šťastní, stejně jako když jste smutní, vystrašení nebo ve stresu. Tělo se prostřednictví pláče snaží zotavit z prožívání tak silných emocí.

Pokud vám zemře milovaná osoba, truchlíte. Jde o proces zahrnující období smutku, otupělosti, viny a hněvu. Během období smutku je pláč obzvláště důležitý, neboť vám pomáhá zpracovat a přijmout ztrátu. Slzy jsou zkrátka dobré a není potřeba se za ně stydět.

Foto: viz popisky. Úvodní fotografie: pxfuel
reklama
Související články
Lifestyle
Jak zmírnit bolest? Jednou z cest je cvičení
Že cvičení a vůbec pohyb jsou pro lidský organismus prospěšné, není žádným objevem. Nejde přitom jen o fyzickou a psychickou kondici. Cvičení posiluje srdce a cévy, zvyšuje srdeční výkon a zlepšuje krevní oběh, má pozitivní vliv na metabolismus i na imunitní systém. Poslední výzkumy ukazují, že lidé, kteří cvičí, jsou i odolnější vůči bolesti.   […]
Lifestyle
Sezóna rýmiček je tu: Jaká jsou dvě nejlepší přírodní antibiotika?
Vynález antibiotik je jedním z nejzásadnějších objevů medicíny, který denně zachraňuje mnoho životů. V současnosti ale skloňujeme dva problémy: antibiotickou rezistenci a pravidelný nedostatek předepsaných léků v lékárně. Při méně závažných problémech mohou ale antibiotika částečně zastoupit i volně dostupné potraviny s prokazatelnými antibakteriálními účinky. Které to jsou?   Na léčbu ran a kožních problémů […]
Lifestyle
Krvavá tečka za Opus 40: Tvůrce skončí na dně vlastního lomu
Uznávaný znalec architektury Brendan Gill (1914–1997) bloumá po kamenných stupních a chodníčcích. U vztyčeného monolitu se zastaví a rozhlíží. „Tohle je jedno z největších a nejkouzelnějších děl celého kontinentu,“ utrousí fascinovaně.   Vydejte se s EPOCHOUplus.cz na území newyorského města Saugerties, kde navštívíme unikátní stavbu sochaře a herce Harveyho Fitea (1903—1976). Na úctyhodné ploše 26 […]
Lifestyle
3 typicky francouzské věcí, které nejsou francouzské
Co může být víc Francouzského než chlapík, který sedí pod obrazem Mony Lisy a hraje na akordeon. Snad jen chlapík, který končí pod gilotinou, protože má nejen pruhované triko, ale také modrou krev. Mona Lisa Původ: Itálie Každý, kdo zamíří do Paříže, chce vidět alespoň dva hlavní symboly města a možná celé Francie. Eiffelovku a […]
reklama
záhady a tajemství
Kdo objevil Velikonoční ostrov?
Do všudypřítomného štěbetání ptáků v subtropickém pralese se prvně ozvou lidské hlasy. A tak, zatímco u nás vládne přemyslovský kníže Spytihněv I. (asi 875–915), začíná kolem roku 1200 daleko v Pacifiku pozvolná kolonizace ostrůvku o rozloze 163 km².   Připomíná ráj na zemi. Stabilní klima, teplota slabě nad 20 stupňů Celsia, o chlup méně srážek, […]
Záhadní jezuité v Čechách: Nelegální majetek se v Klementinu nenašel, ale provázela je špatná pověst
Muž v černém hábitu zaklepe na dveře malého zednického domku kousek od Vltavy. Když se z nitra ozve rozpačitá pobídka ke vstupu, vezme za kliku. Cizinec sáhne do kapsy, vytáhne z ní kovově lesklý peníz a přisune ho zedníkovi před oči. „Nechtěl bys další?“ zeptá se. Když zedník kývne, muž ho pobídne, aby si vzal své nástroje a […]
Tajemné megality: Dávné stavby sloužily k obřadům i věštění
Megalitických staveb zhotovených z hrubě opracovaných kamenů se po světě vyskytuje spousta. Jde o první částečně zachovalé budovy pocházející z období paleolitu (do 11 000 př. n. l.), neolitu (do 5200 př. n. l.), a starší doby bronzové (do 1550 př. n. l.). Za úplně nejstarší se považuje maltský, pocházející z období cca 6500 let př. n. l. […]
Mytologický zrod run: O jejich šíření se měl postarat Bůh Ódin
„Tu se mi dobře začalo dařit, magické jsem moudrosti nabyl, slovo za slovem hledalo slovo,“ popisuje Ódinův stav vytržení Starší Edda, sbírka severských mytologických a hrdinských písní, jejíž opis objevili roku 1645 v islandské vesnici Skálholt. Kdy a kde tyto písně vznikly, ale není jasné. Autorem některých veršů, zvaných Výroky Vysokého (Hávamál), je však údajně sám […]
reklama
svět zločinu
Postaršímu miliardáři zmizí žena před nosem
V zasněžených ulicích východního Osla se zvedá vítr. Vhání chodcům do očí bílý poprašek. Zavane až k okraji bytových domů, kde stojí vila jednoho z nejbohatších Norů. Tom Hagen (69) si nepotrpí na přehnanou okázalost. Odmala je mu vtloukáno do hlavy, aby se svými úspěchy příliš nechlubil. Jeho dům je sice velký, ale jednoduchý. Ve svém věku už […]
Vůdkyně kultu ubije oběti paličkami
V 90. letech minulého století má japonská žena jménem Sačiko Etoová (65) mnoho následovníků. Stojí v čele kultu, jenž uctívá její mystické síly. Podle jejích stoupenců dokáže z lidí vymítat ďábla. Nepoužívá při tom modlitby a symboly, ale speciální bubenické paličky. Sačiko paličkami sví zákazníky bije, dokud z nich všechno zlo nevyžene. V lednu 1995 však její praktiky definitivně […]
Albert Fish: 120 dní Sodomy je proti němu čajíček…
Britská spisovatelka a muzikanta Charlotte Greigová (1954–2014) považuje za hlavní zdroj inspirace pro Hannibala Lectera amerického natěrače a neuvěřitelně perverzního sadistického vraha Hamiltona Howarda „Alberta“ Fishe (1870–1936). U Fishe není kanibalismus žádná výjimka. „Měl jsem předek těla s kousky, které mám nejradši. Jeho ptáčka, varlata a roztomilý, pěkně baculatý zadeček, abych si ho mohl upéct […]
Čtyřnásobný vrah Robert Maudsley: Na svobodě vraždí jen jednou
Britskému sériovému zabijákovi Robertu Johnu Maudsleymu (*1953) se přezdívá skutečný Hannibal Lecter. Je nadprůměrně inteligentní, miluje klasickou hudbu, a když se zeptáte jeho známých, vylíčí vám ho všichni jako vtipného a zdvořilého společníka, který byl vždy každému nápomocen.   Přesto svůj život zřejmě již dožije ve speciální cele o rozměrech 5,5 × 4,5 metru. V […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tajemná zeď Ahu Vinapu: Inspiruje se inckým stavitelstvím?
enigmaplus.cz
Tajemná zeď Ahu Vinapu: Inspiruje se inckým stavitelstvím?
Muži hromadí kameny a zeminu, se zadní částí si dají záležet a promění ji ve stabilní zeď. Ta je ve většině případů orientovaná k moři. Pak prostranství u zdi zarovnají a vydláždí plochými kameny nebo
VÁNOČNÍ JARMARK.
epochanacestach.cz
VÁNOČNÍ JARMARK.
Tradiční vánoční jarmark v Mnichově Hradišti s bohatou nabídkou vánočních dárků a pochutin ve stáncích se uskuteční 9. prosince na Masarykově náměstí. Můžete očekávat pestrý kulturní program místních škol, spolků a kapel na pódiu před budovou radnice. http://mnhradiste.cz
Obíhá Zemi mimozemský satelit?
epochalnisvet.cz
Obíhá Zemi mimozemský satelit?
Na oběžné dráze Země je v posledních letech dost rušno. Pohybuje se po ní totiž již několik tisíc satelitů. Podle záhadologů má být jedním z nich také Black Knight, tedy Černý rytíř. Na nebi byl údajn
Synův otec se náhle objevil
skutecnepribehy.cz
Synův otec se náhle objevil
Lhala jsem a nikdy nepřiznala, kdo je synův otec. Netušili to ani moji rodiče! Minulost mě doběhla a já stála před rozhodnutím, zda přiznat pravdu. Těhotenství jsem tajila až do sedmého měsíce. Bála jsem se tehdy, že mě můj přísný otec donutí jít na potrat. Možná že právě ta jeho přísnost mě přivedla do náručí o rok staršího
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
GOLDBERGH GO BIG OR GO HOME: nová kolekce snow couture
iluxus.cz
GOLDBERGH GO BIG OR GO HOME: nová kolekce snow couture
Lyžařský ráj David Sport představuje snow couture kolekci luxusní značky GOLDBERGH, kterou si díky jedinečnému stylu, špičkové kvalitě a dokonale funkčnímu zpracování oblíbila i řada módních osobností
Dočkají se psi medikamentů pro svou dlouhověkost?
21stoleti.cz
Dočkají se psi medikamentů pro svou dlouhověkost?
Sedm, deset, v lepších případě dvanáct nebo šestnáct let. Tak dlouho se zpravidla dožívají naši psí společníci. A nejen chovatelé, ale i vědci se ptají: Šla by tato doba prodloužit? Při vší úct
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Žádost o ruku na spadnutí?
nasehvezdy.cz
Žádost o ruku na spadnutí?
Zamilovali se do sebe na první pohled, a čím déle spolu jsou, tím je jejich láska silnější. Herec ze seriálu Zlatá labuť Adam Vacula  (36) se netají tím, že je půvabná kuchařka Veronika Beskydiarová (
9 nejděsivějších jezer USA – Tady si zaplavete s přízraky a démony nejen na Halloween!
enigmaplus.cz
9 nejděsivějších jezer USA – Tady si zaplavete s přízraky a démony nejen na Halloween!
Kdo umí plavat, ten se zpravidla s radostí rozběhne do každé lákavě působící vodní plochy. Jenže někdy bývají zatraceně zrádné! O život vás může připraven nejen neznalost hloubky, ale možná i jevy či
Lukáš Langmajer: Někdy přemýšlím až moc…
panidomu.cz
Lukáš Langmajer: Někdy přemýšlím až moc…
Přemýšlivý čtyřicátník. Introvert. Mluví potichu, váží každé slovo. Miluje svou rodinu. Má rád rychlá auta. A má rád divadlo. „Měl jsem sen dělat kumšt a ten sen se mi plní…“ Lukáš Langmajer je Plzeňák. Vyrůstal jako nejmladší v rodině plzeňského muzikanta, sbormistra a operního a operetního zpěváka Jiřího Langmajera a jeho paní. Má o čtrnáct
Gejzírové pole na Islandu: Voda horká až 97 stupňů
21stoleti.cz
Gejzírové pole na Islandu: Voda horká až 97 stupňů
V krátkém létě zelené planiny, jinak zaledněná krajina, kde strom bývá vzácnější než vegan ve lví smečce, plná ostrých zlomů, připomínajících, že zdejší terén vznikl teprve nedávno. Takový je Island.