Domů     Pláč jako lék. Co všechno o něm nevíte?
Pláč jako lék. Co všechno o něm nevíte?
8.11.2023

Slzy zvlhčují a čistí oko. Pomocí pláče se vyrovnáváme, jako jediní tvorové na planetě, se silnými emocemi, jako jsou smutek, stres, zklamání či bolest. Ženy pláčou více než muži, i když okřídlené „muži přece nepláčou“ rozhodně neplatí. Co ještě nevíte o pláči?

K slzám nás dovádějí různé okolnosti, které tělo dokáže odlišovat, a proto spouští vždy jiný typ slz. Bazální slzy jsou tvořené především vodou a slouží k hydrataci oka.

To reflexní slzy, kterými tělo reaguje na okamžité podráždění, jakým je například muška v oku nebo krájení cibule, obsahují vedle vody i antibakteriální složky, které oko chrání před nečistotami a prachem. Tyto slzy se objevují i při zívání či bouřlivém smíchu.

Posledním typem slz jsou ty emocionální, prostřednictvím kterých člověk vyjadřuje svoje pocity, ať už radost, nebo naopak zármutek.

Slzy jsou tak trochu věda. Vypadají stejně, ale dělí se na několik druhů! FOTO: pxfuel
Slzy jsou tak trochu věda. Vypadají stejně, ale dělí se na několik druhů! FOTO: pxfuel

Prostředek ke snížení stresu

K pláči nás nejčastěji přivádí smutek nebo stres. Když přesáhne únosnou hranici, potřebuje se s tím tělo vypořádat. Nejčastěji tak, že člověk propukne v nekontrolovatelný a těžko utišitelný pláč.

Není třeba se těmto slzám bránit, naopak, pomáhají tělu zbavit se nahromaděných emocí a stresu. S velkou pravděpodobností v sobě tyto slzy obsahují i stresové hormony. Když opustí tělo, tak se člověku uleví.

Zkušená americká psychiatrička Judith Orloffová k tomu říká: „Pláč nám pomáhá cítit se lépe, i když náš problém stále přetrvává.

Kromě toho, že slzy svým způsobem pročišťují naši psychiku, emocionální slzy také hojí srdce.“ Díky tomu nebudete muset sahat po jiných tlumičích, jako jsou alkohol nebo léky.

Mangan z těla ven

Podle amerického biochemika Williama Freye pomáhá pláč bojovat se stresem, který je nedílnou součástí života prakticky každého člověka, ať už kvůli práci, problémům v rodině či společnosti, a to tím, že z těla vyplavuje mangan.

Tento prvek v potřebném množství posiluje obranyschopnost organismu a podporuje vývoj kostí, jeho nadmíra ale může negativně ovlivňovat nervovou soustavu. Díky pláči se z těla odplaví, čímž se sníží úroveň stresu v těle.

Vědci dokonce doporučují se jednou týdně vyplakat. Právě to má účinně bojovat s nahromaděným stresem. FOTO: pxfuel
Vědci dokonce doporučují se jednou týdně vyplakat. Právě to má účinně bojovat s nahromaděným stresem. FOTO: pxfuel

Pláčou už i Japonci

Podobně o pláči, jakožto nástroji, jak se vyrovnat se stresem, smýšlí i profesor Hidefumi Jošida z Toho University v Tokiu. Ten spolu se svým kolegou pořádá přednášky pro studenty, během kterých jim radí, jak se vypořádat se stresem.

Jeho návod je jednoduchý – jednou týdně se pořádně vyplakat. Díky pláči se stimuluje parasympatikus (vegetativní nervstvo, jehož funkce nepodléhá vůli), což vede ke snížení krevního tlaku a zklidnění činnosti srdce i mozku.

Lidé, kteří pláčou pravidelně, jsou podle profesora Jošidy psychicky vyrovnanější. Jde o značný posun, neboť v Japonsku dlouhá staletí panovala tradice vyzařovat optimismus a nedávat najevo emoce na veřejnosti.

Pokročilá úroveň komunikace

Emocionální slzy neboli pláč představují komunikaci na pokročilé úrovni, kterou beze slov signalizujeme žádost o pomoc nebo touhu sdílet své pocity s druhými. Takto pláčou už malé děti.

Pláč nás provází celým životem, ovšem postupem času se za něj čím dál víc stydíme, považujeme ho za projev slabosti, a to ať už se jedná o slzy štěstí, dojetí či smutku.

Největší problém s pláčem mají muži, neboť je jim často od dětství vštěpováno, že „chlapi nepláčou“.

Pláč je prostředkem komunikace. Nejlépe to vědí malé děti. FOTO: pxfuel
Pláč je prostředkem komunikace. Nejlépe to vědí malé děti. FOTO: pxfuel

Největší projev důvěry

Podle amerického biologa Orena Hassona bychom se ale za slzy stydět neměli, protože pokud projevujeme pláč před někým blízkým, pomáhá to utužovat vztahy, a to nejen ty kamarádské, ale i partnerské.

Jde o projev důvěry. Prostřednictvím slz se snažíme získat soucit a podporu našich blízkých. Pláč rovněž vyplavuje hormon lásky oxytocin i hormony dobré nálady endorfiny, což zmírňuje naši fyzickou i emocionální bolest.

Obnova emocionální rovnováhy

Zkrátka pláč nám pomáhá obnovit emocionální rovnováhu v těle, protože plakat můžete, i když jste extrémně šťastní, stejně jako když jste smutní, vystrašení nebo ve stresu. Tělo se prostřednictví pláče snaží zotavit z prožívání tak silných emocí.

Pokud vám zemře milovaná osoba, truchlíte. Jde o proces zahrnující období smutku, otupělosti, viny a hněvu. Během období smutku je pláč obzvláště důležitý, neboť vám pomáhá zpracovat a přijmout ztrátu. Slzy jsou zkrátka dobré a není potřeba se za ně stydět.

Foto: viz popisky. Úvodní fotografie: pxfuel
Související články
Lifestyle
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Lifestyle
Všechno musí dolů: Striptýz jako rituál, neřest i umění
Lascivní, pružné pohyby těla. Svůdný pohled, mnohoslibný úsměv. Napětí v sále by se dalo krájet, obecenstvo nedočkavě čeká na to, až půvabná tanečnice odloží všechny své svršky. Všechno trvá nekonečně dlouho! Když nakonec dopadne na zem i poslední kousek látky, mezi diváky vypukne bouře nadšení. Tak jako mezi zápasem okresního přeboru a utkáním špičkových týmů […]
Lifestyle
Přežijí extrémy! Globální kolaps? Preppeři jsou připraveni!
Jsou šílení, nebo stojí nohama na zemi o něco pevněji než my ostatní? V kanystrech mají připravenou vodu, v komoře trvanlivé jídlo a cukr, v garáži batoh sbalený na cestu neznámo kam. Někteří mají i podzemní kryt. Tohle jsou preppeři (z anglického prepare – být připraven). Zabývají se přežitím v extrémních podmínkách. Jsou připraveni na […]
Lifestyle
Asketismus jako protipól bezuzdného chování?
Náboženství a víra provázejí lidstvo již od pradávna. Dodržovat pravidla určená církvemi však často není vůbec jednoduché a zkrotit vlastní mysl je zřejmě jedním z nejobtížnějších úkolů… Myšlenka asketismu byla inspirována starověkou řeckou školou stoiků, kteří tvrdili, že bychom měli popírat své nižší smyslové touhy, aby se naše duše mohla osvobodit. Stoikové se učili potlačovat […]
reklama
historie
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
Marie Terezie byla vládkyní, jež po sobě zanechala odkaz, který výrazně ovlivnil budoucnost nejen naší země. To, že zavedla například povinnou školní docházku, je všeobecně známo. Jaký byl ale osobní život této slavné panovnice? V éře, kdy svět ovládali muži, byly ženy často odsouvány na okraj dějin. Ale jedna žena se odmítla podvolit osudu, odhodlaná […]
reklama
věda a technika
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
Píše se startu 28. ledna 1986. Den, který se do historie kosmonautiky zapíše černou tužkou. Raketoplán Challenger se odlepuje od země, ale pouhých 73 sekund od startu prohoří spoj mezi dvěma částmi SRB. Ten špičkou prorazí nádrž a ozve se exploze.   Dominový efekt na sebe nenechá čekat. Druhá exploze je likvidační. Na nebi zůstane […]
Databáze plastů je na světě: Obsahuje přes 16 000 chemikálií
Sdílíme s nimi každou část našich životů, o jejich složení toho ale víme málo. Evropský Projekt PlastChem se rozhodl všechny chemikálie obsažené v plastech spočítat, a číslo překvapilo i největší pesimisty. To je ta špatná zpráva. Dobrá naopak je, že celosvětová dohoda o ukončení plastového zamoření je na dohled.   Plastový svět už neokupují jenom barbíny, sami […]
Nově objevené části lidského těla
Až do konce středověku představoval vnitřek lidského těla 13. komnatu. Po několika staletích důkladného „pitvání“ se v něm rozlišujeme dnes 78 lidských orgánů. Toto číslo ale nemusí být konečné. Jak dokazuje stále pokročilejší technika, lidská anatomie má stále čím překvapit.   Nový orgán bolesti – tak v nedávné době výzkumníci ze Švédska označili Schwannovy buňky, […]
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rozcvička pro paměť
panidomu.cz
Rozcvička pro paměť
Trénovat, trénovat, trénovat… To jsou tři nejdůležitější způsoby, jak si i do vysokého věku uchovat svěží mozek a perfektní paměť. A existují i další. Náš mozek má jednu unikátní vlastnost. Je plastický. Co to znamená? Nedávné studie jasně prokázaly, že se mozek vyvíjí i v dospělosti, a to prakticky až do posledního dne života. To bylo
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
enigmaplus.cz
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
Rituální vraždy a lidské oběti bohům jsou charakteristické pro mnohé kultury v pravěku. Ale lze na ně narazit i v moderní době. Tradice rituálních vražd je u některých kultů stále živá a neodradí ji a
Nazar: Oko proti zlých pohledům
epochalnisvet.cz
Nazar: Oko proti zlých pohledům
Modrá, bílá, světlemodrá, tmavomodrá. Co je to za podivnou duhu? Na mysli máme nazar neboli oko zla. Prý jednoduchý návod na to, jak přežít veškerou závist a zlobu okolního světa! V modrých očích některé kultury vidí zlo. Například Turci, ale i Řekové. Když mezi ně, typicky hnědooké, přicházejí ze severní Evropy nositelé očí blankytných,
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
historyplus.cz
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
Přesily se nezaleknou. V bitvě u slezské Lehnice 20 000 mongolských lučištníků na koních roku 1241 rozpráší třicetitisícové vojsko křesťanů. V Evropě diví kočovníci, kteří se přemísťují z místa na místo závratnou rychlostí, vyvolají paniku.   Rychlí a nezávislí Proženou se celou Asií jako vítr. Denně mohou urazit až 160 kilometrů. Za takovou rychlost mongolští
Řezy s drobenkou
tisicereceptu.cz
Řezy s drobenkou
Ještě předtím, než nanesete na těsto tvarohovou náplň, potřete ho džemem. Ingredience Na těsto 300 g hladké mouky 150 g změklého másla 1 vejce 100 g cukru 1 lžička nastrouhané citronové k
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
21stoleti.cz
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
Pražské Metro slaví 50 let a jako oslavu přinášíme vzpomínky pamětníků a dokumentů z firemních archivů – přehlídku zapomenutých příběhů. Zaměstnanci Metrostavu, respektive původního státního podniku V
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Vynutí si Krejčíková svatbu?
nasehvezdy.cz
Vynutí si Krejčíková svatbu?
Jsou už mnoho let zasnoubeni, přesto se krásná Aneta Krejčíková (32) veselky stále nedočkala. Povídá se, že už toho má dost a rozhodla se jednat. Jednou už se prý blondýnka ze seriálu Ulice se svým p
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
iluxus.cz
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
Už téměř 35 let představuje hodinářství Koscom synonymum pro spolehlivost a kvalitu v oblasti péče o hodinky, a to nejenom mechanické. S blížícími se oslavami výročí se vedení společnosti rozhodlo svo
Nepečený borůvkový cheesecake
nejsemsama.cz
Nepečený borůvkový cheesecake
Sladkost, kterou budete muset připravovat každou neděli. Ingredience: ● 130 g sušenek (Lotus, Club nebo Bebe) ● 60 g másla ● 500 g mascarpone ● 200 g sýru Philadelphia ● 200 g vysokotučné smetany ● 120 g moučkového cukru ● 200 g borůvek (nebo jiného bobulového ovoce) Postup: Rozdrťte sušenky. Můžete je dát do igelitového sáčku a paličkou je nadrtit nebo vám pomůže kuchyňský robot. Nadrobno
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
skutecnepribehy.cz
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
Byla jsem zamilovaná do pohledného spolužáka Lišky, který si mě nevšímal. Přesto jsem doufala, že se během pálení čarodějnic sblížíme. K čarodějnicím neboli třicátému dubnu se upínaly veškeré mé naděje. O té magické noci jsem věděla nemnoho, neboť jsme se o takových věcech ve škole neučili, ale babička říkávala, že je to noc zázraků. Filipojakubská nebo také Valpuržina