Domů     Pěšky kolem světa za 13 let!
Pěšky kolem světa za 13 let!
27.7.2021

Letadlem je možné obletět planetu zhruba za 2,5 dne. Autem by se to dalo stihnout za 16 dní (kdyby po cestě nebyly oceány). A pěšky? Rumunskému studentovi Dumitru Danovi to na počátku 20. století trvá 13 let. Podmínky však nemá snadné ani trochu…

Taková výzva nepřichází každý den!

„Kdo jako první pěšky obejde celý svět, trasou delší než 100 000 km, získá odměnu 100 000 franků.“ V 21. století by to bylo necelých půl milionu korun, nyní jsme však v roce 1908! Částka, kterou nabízí pařížská cestovní agentura Touring Club de France, má tedy hodnotu mnohem vyšší.

Neodolá skupina čtyř rumunských mladíků, toho času všichni studenti v Paříži: Dumitru Dan (1890 – 1978), Paul Pârvu (1891-1915), Gheorghe Negreanu (1888-1911) a Alexandru Pascu (1889-1911).

Na přípravy odjíždějí domů. Musí nastudovat několik jazyků, kartografii, zlepšit fyzičku a také denně ujít 45 kilometrů. Nacvičí si i lidové písně či hru na hudební nástroje, aby mohli po světě šířit národní folklor.

Francouzská agentura vyplatí odměnu tomu, kdo projde kolem zeměkoule trasou dlouho 100 000 kilometrů! Foto: Simon Varwell / Creative Commons / CC BY-NC-ND 2.0.
Francouzská agentura vyplatí odměnu tomu, kdo projde kolem zeměkoule trasou dlouho 100 000 kilometrů! Foto: Simon Varwell / Creative Commons / CC BY-NC-ND 2.0.

Smrtící opium

Už jen obléci tradiční kroj, přehodit přes něj rumunskou vlajku a obout kožené sandály. 1. dubna 1910, doprovázeni deštěm, se všichni čtyři vydávají na cestu.

Vychází se z Bukurešti a první cesta vede na Petrohrad. Poté na Střední východ a do Afriky, kde je čekají kruté podmínky pouště! Energie však mají zatím dost. A další jim dodává publikum, nadšené jejich hudebními čísly.

Neporuší teď ale podmínky soutěže, když poplují do Austrálie lodí?

Pro jistotu po celou dobu plavby pochodují po palubě a měří si trasu krokoměrem!

Vše jde podle plánu, dokud se nevylodí v Indii, kde je 17. července 1911 do svého paláce pozve guvernér Bombaje Raja Sir Maharaj Singh (1878-1959). Při dobré zábavě dojde i na kouření opia, což se Alexandrovi stane osudným. Vysokou dávku drogy nezvládne a v Indii zůstane pohřben.

Osudný pád

Zbývají tedy tři, smutní a zdrcení, přese všechno však pokračují v cestě. Aby splnili vzdálenost, trasa rozhodně nevede rovně kolem planety, ale spíš křížem krážem.

Z Bangkoku se dostanou lodí do Argentiny, projdou celou Jižní Ameriku až do Panamy o poté plují zpět do Asie – Japonska a Číny.

Přechod přes čínské pohoří Nan-ling patří k těm nejnáročnějším úsekům. V jednu chvíli navíc přijde prudký liják, vůdci skupiny Gheorgheovi podklouzne noha a zřítí se ze strmého útesu!

Kamarádi ho ještě donesou do nejbližší vesnice, ale lékařskou pomoc bohužel nenajdou včas…

Dimutru Dan vychází na cestu kolem světa v 18 letech, vrátí se v 31. Foto: National Archives of Romania / Creative Commons / CC BY-NC 2.0.
Dimutru Dan vychází na cestu kolem světa v 18 letech, vrátí se v 31. Foto: National Archives of Romania / Creative Commons / CC BY-NC 2.0.

Vražedná nemoc

Už jen dva přeživší čeká cesta do Severní Ameriky. Na Aljašce je bičuje neskutečná zima a při teplotách okolo – 37 °C se olupuje kůže i v tlustých rukavicích! Když přesto zvládnou projít Severní Ameriku a jsou pozváni do Bílého domu, Paul je už velmi nemocný.

Z dlouhé chůze a vyčerpání dostává do nohou gangrénu a na Floridě už nemůže dál.

Ty ale rozhodně pokračuj!“ přesvědčuje svého kamaráda, zatímco zánět postupuje a lékaři mu obě nohy musí amputovat. K záchraně to nestačí. V květnu 1915 Paul umírá a Dumitru zůstává sám.

Jediný v cíli!

Z Karibiku následuje cesta do Evropy, v Paříži ji však přeruší první světová válka. Roku 1923 nakonec dobrodruh skutečně dojde do cíle a dostane slíbenou odměnu. Její hodnota však zatím asi 12x klesla.

Při přechodu přes 5 kontinentů, 3 oceány, 76 států a 1500 měst prochodí celkem 497 párů bot. A přestože nad detaily z jeho cesty dodnes visí řada pochybností, Dimutru je zapsán v Guinessově knize rekordů jako první člověk, který pěšky obešel zeměkouli. To však až roce 1985, sedm let po své smrti.

Podle dnešních pravidel je to jednodušší. Cestu kolem planety uskuteční ten, kdo při tom zdolá přibližně 26 000 km. Foto: qimono / Pixabay.
Podle dnešních pravidel je to jednodušší. Cestu kolem planety uskuteční ten, kdo při tom zdolá přibližně 26 000 km. Foto: qimono / Pixabay.
Foto: úvodní foto: Free-Photos /Pixabay 1, 2: Creative Commons 3: Pixabay
reklama
Související články
Historie
Boty na podpatcích nosili už starověcí egyptští řezníci
První podpatky se objevují už na vyobrazeních ze starověkého Egypta. V říši na březích Nilu určovaly společenské postavení svého nositele. Pyšnili se jimi lidé, kteří se řadili k tehdejší společenské smetánce. Podpatky zde nosili i řezníci, ovšem z ryze praktického důvodu, ato aby se mohli brodit v krvi mrtvých zvířat. V antickém Řecku a Římě znali sandály s vysokou platformou, […]
Historie
Skryté památníky druhé světové války: Kde je najdeme?
Od konce druhé světové války nás dělí již dlouhé časové období. Krajina Evropy dávno zahladila stopy po bojích a druhoválečná vojenská technika si našla místo v muzejních expozicích. Jsou zde ale i skryté památníky, přízrační svědkové nelítostného globálního konfliktu. Najdeme je ve vodním prostředí. Právě zde můžeme v některých lokalitách na válečná mementa  narazit. Někdy nám […]
Historie
Proč dostal Mikuláš II. přezdívku „krvavý car“?
„Tato událost téměř čítankově ilustruje, jak silnému vlivu svých starších rodinných příslušníků byl vystaven tehdy osmadvacetiletý Mikuláš na začátku své vlády,“ vysvětluje současná rakouská autorka Elisabeth Hereschová. Na mysli má událost, ke které dojde 30. května 1896 na Chodynském poli v Moskvě. Jde o oslavu korunovace ruského cara Mikuláš II. Alexandrovič (1868–1918) pro lidové masy. […]
Historie
Mt. Rushmore: Svatyně demokracie v Černých horách
Hlavy čtyř amerických prezidentů, vytesané do skály, se staly jedním ze symbolů Spojených států. Známé skalisko Mt. Rushmore se nachází v Černých horách, 244 jižně od Keystonu v Jižní Dakotě. Hlavy v žulových skalách jsou vysoké 18 metrů. Sochy dokončené v roce 1941 každý rok navštíví na 2 000 000 návštěvníků. Black Hills si bez nich nyní dokáže […]
reklama
svět zločinu
Tři dívky v domě hrůzy
Napohled obyčejný pohodlný dům v rezidenční čtvrti v Clevelandu obývá sympatický muž, kterého si sousedé nemohou vynachválit. Nikdo z nich netuší, jak hrůzné tajemství se za jeho zdmi skrývá. Městečko Yauco na karibském ostrově Portorico má něco přes 30 tisíc obyvatel a 10. července 1960 k nim přibývá také Ariel Castro. Jeho rodiče Pedro Castro […]
Prohlédněte si pořádně auto, do kterého chcete nastoupit! Možná v něm sedí váš vrah…
Možná jen byly ve špatnou chvíli na špatném místě. Jenže co je to „špatné místo“? Hailey se právě vracela domů od kamarádky, Yuliana si hrála před obydlím svých rodičů v chudinské čtvrti Bogoty. A Kelsey ještě stačila před obchoďákem zatelefonovat své matce, než usedla za volant svého auta. Jenže pak si k ní přisedl její vrah. Únosci […]
Pod vlivem komiksu zabil učitelku angličtiny
Je na útěku už celé dny, ale ví, co má udělat. Nedostanou ho, i když si nevzal doma ani boty. Schová se na ostrově Ohajima, kde hledají lidi na stavbu a něco k jídlu se tam najde. Až si našetří peníze, dá si upravit obličej a nadobro zmizí. Jednou o tom třeba ještě napíše knihu, […]
Somálští piráti hrozí nejen na moři, ale i na pevnině
Afrika je krásná a nebezpečná zároveň. Jednu chvíli se koupete v moři nebo jenom lenošíte v houpacích sítích, abyste se v noci probudili v obklíčeném domě s po zuby ozbrojenými piráty. To se také stává v Keni před 10 lety dvěma britským manželům. Jejich dovolená se změní v noční můru a jeden z nich se […]
reklama
zajímavosti
V americkém městečku mají všude blízko. Celé je totiž v jednom domě!
Komu snad alespoň jednou v životě neproblesklo hlavou, jak by bylo skvělé mít obchod jen pár metrů od svého bydliště a moci si tam v klidu dojít v bačkorách. Nebo to mít do školy stejně daleko jako z pokojíčku do obýváku a nemuset zbytečně brzo vstávat. Ačkoliv to jsou všechno představy z říše snů, podobné místo opravdu existuje. Jen se […]
Láska prochází žaludkem: Přírodní afrodiziaka
Již naši předci využívali všechno přírodní, co svou barvou a chutí navozovalo erotickou atmosféru. Ze zkušenosti totiž věděli, že přírodní afrodiziaka mohou zvyšovat libido. Ostatně například některé léčivé rostliny jsou v tomto smyslu doporučovány i dnes… Kupříkladu v případě máty Arabové věřili, že posiluje mužnost. Není se čemu divit, i dnešní bylinkáři ji doporučují při […]
Starověká čínská medicína: Tradice i časté mýlky
Tradiční čínská medicína je dnes jednou z celosvětově nejrozšířenějších metod tzv. alternativní medicíny. Široká vědecká obec za nejcennější složky čínské medicíny považuje například masáže, cvičení čchi-kung nebo samozřejmě též doporučení zdravé životosprávy. Tradice akupunktury Západní medicína se v tradicích čínského léčení mohla inspirovat kupříkladu ve využívání efedrinu či kafru. Jedním z čínských objevů je též […]
Podivuhodné dřeváky: Dá se na nich i bruslit!
Sedí na zídce kousek za vsí, dlouhé coby jí padají přes ramena. Sleduje, jak se jí bosé nohy v neuměle vyrobených dřevácích kymácejí sem a tam – a zasněně se usmívá. „Griet! Tady jsi! Hledala jsem tě snad všude,“ vynoří se zpoza zatáčky kamarádka. Její zrak hned padne na humpoláckou obuv: „Páni! On tě vážně […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
TRŽNICE ZAHRADY ČECH
epochanacestach.cz
TRŽNICE ZAHRADY ČECH
První jarní výstava je zaměřena na všechny zahrádkáře, chalupáře, kutily, zahradníky a milovníky přírody. Návštěvníci se mohou těšit na tradiční sortiment, jako je sadba, květiny, cibuloviny, zahradní nářadí, zahradní technika, zahradní nábytek, hnojiva, postřiky, potraviny, přírodní léčiva a řadu dalšího. Po loňském úspěchu se mohou návštěvníci i letos zúčastnit kreativních workshopů. Pod dohledem odborných floristů se
Fytonutrienty: Vitaminy nové generace
panidomu.cz
Fytonutrienty: Vitaminy nové generace
Říká se jim také fytonutrienty. Najdete je v zelenině, ovoci a v zelených potravinách těsně pod slupkou. Tyto pro člověka velmi potřebné látky se teprve zkoumají. Přesto je dnes již prokázáno, jak významné pro nás jsou. Chrání tělo proti volným radikálům, a tím také proti degenerativním onemocněním a chorobám srdce. A zpomalují stárnutí buněk. Které
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Jsem krásná, ale něco mi chybí
skutecnepribehy.cz
Jsem krásná, ale něco mi chybí
Když jsem na prahu padesátky potkala Jindru, myslela jsem, že se stal zázrak. Napřed jsem se ke vztahu nechtěla upínat, ale on mne svojí láskou přesvědčil. Bohužel teď, po čtyřech letech, o tom začínám pochybovat. S Jindrou jsme se seznámili, když jsme byli oba nějakou dobu po rozchodu. Já si prošla velmi bolestným rozvodem, koncem mileneckého vztahu a velkým zraněním.
Matematický most: Obešla se jeho stavba bez šroubů?
epochalnisvet.cz
Matematický most: Obešla se jeho stavba bez šroubů?
Postavil ho Isaac Newton a jeho konstrukci navrhl v duchu svých gravitačních zákonů tak důmyslně, že ke spojům jednotlivých prvků nebylo třeba vůbec žádných šroubů a hřebíků. Když ho pak studenti ze zvědavosti rozebrali, již ho nedokázali dát znovu dohromady v původním stavu. To je jedna z mnoha pověstí, které se vážou k tzv. Matematickému
Proč Kluková skončila v slzách?
nasehvezdy.cz
Proč Kluková skončila v slzách?
Není žádným tajemstvím, že je herečka Uršula Kluková (82) velkou milovnicí zvířat. Je pro ni tak složité se smířit s tím, že přišla o svého milovaného pejska. „Je to týden a jsem z toho úplně otřes
Jaká tajemství odhalil požár Notre-Dame?
historyplus.cz
Jaká tajemství odhalil požár Notre-Dame?
Nad Paříží už se smráká, ale nad ostrovem Île de la Cité je světlo jako v poledne. Záře, která vrhá stíny na vyděšené obyvatele města, se vznáší vysoko nad střechou legendární katedrály Notre-Dame. Dokončená gotická katedrála Notre-Dame se odráží v hladině Seiny už sedm století a patří nejen ke chloubám Francie, ale i k nejvzácnějším skvostům evropského středověkého
Jarní veletrh Sběratel láká na rarity i bezplatné oceňování sbírek
iluxus.cz
Jarní veletrh Sběratel láká na rarity i bezplatné oceňování sbírek
Oblíbená 0 euro suvenýrová bankovka, která připomíná 50 let pražského metra nebo známkový přítisk s legendární Jawou 250 „Pérák“, jsou jen některé z řady novinek, které budou mít premiéru na jarním ve
Záhadný signál z hlubin vesmíru
21stoleti.cz
Záhadný signál z hlubin vesmíru
V sedmdesátých letech někteří badatelé s optimismem říkali, že jsme odhalili 95 procent tajemství kosmu. S kvalitnějšími pozorovacími technikami není od věci si přiznat, že toto číslo bylo značně nadh
Batátový krém
tisicereceptu.cz
Batátový krém
Polévka je mírně nasládlá díky batátům a mrkvi. Zásluhou koření má ale i zajímavou pikantnost. Ingredience 800 g batátů 2 větší mrkve sůl pepř 1 lžíce olivového oleje 2 cibule 1 lžíce másl
Démon bojoval se svatým: Kdo vyhrál?
enigmaplus.cz
Démon bojoval se svatým: Kdo vyhrál?
V irské mytologii existuje jedna zajímavá postava pojmenovaná Crom Dubh. Odráží se v ní dávný pohanský bůh jménem Crom Cruach. Jistě, Keltové nebyli křesťané. Z toho důvodu začal mít Crom Dubh potíže
Staré šperky zabavené v exekuci přinášely zkázu
nejsemsama.cz
Staré šperky zabavené v exekuci přinášely zkázu
V těch překrásných zlatých špercích se usídlilo strašné zlo, které trýznilo celou naši rodinu. Začalo nám ničit život a šířilo strach z toho, co bude! Rány osudu udeří asi v každé rodině, tak už to v životě chodí. Po dlouhém a klidném období přišla studená sprcha. Jenže posléze se z ní stala hotová průtrž mračen a neštěstí se na nás valila ze všech