O zázračných zbraních třetí říše se špitá, že jsou vděčnou konspirační teorií i bezmála mytickým nesmyslem. A v mnoha případech je to pravda.
Ale pak je tu skutečný první nasazený letoun s proudovým motorem Messerschmitt Me 262 Schwalbe. Nacisté se mohou pochlubit i prvním proudovým bombardérem na světě: Arado Ar 234 Blitz. Ten je navíc vybaven revoluční novinkou: brzdícím padákem.
Wehrmacht má k dispozici aktivní infračervený zaměřovač Zielgerät 1229, který se proslaví příhodně coby Vampir. Pokračovat bychom mohli ještě dlouho…
ale věděli jste, že vůbec první lidmi vyrobený objekt, který dosáhne suborbitální letové dráhy, je nacistická střela V-2?
Nacistická formule mezi UFO talíři
Doktor Richard Miethe (1930–2012) coby raketový konstruktér po válce vypoví, že se podílel na vývoji létacího talíře. Mohlo něco takového existovat? Vize takzvaného Haunebu pravděpodobně zůstane jen na papíře.
Tento nacistický zázrak by prý létal až 5000 hm/h! Spojenci se po válce pokusí dotáhnout nápad do konce, a to až do fáze prototypu Avro Canada VZ-9-AV Avrocar (viz úvodní foto).
Jenže… O rychlosti si může nechat jen zdát – létá jen 56 km/h – a jedinou jeho devizou je úžasný design. V konkurenčním boji nemá proti klasickým stíhačkám šanci.
Nejstrašlivější ze všech strašlivých zbraní?
Jednou z nejtajemnějších vyvíjených zázračných zbraní má být Die Glocke neboli Zvon. Hned na začátku je nutné konstatovat, že není vůbec jisté, zda kdy existoval, zato je takřka jisté, že líčení smrtících následků patří do říše fantazie.
Na Zvonu mají pracovat nacističtí vědci (včetně Hermanna Obertha) na polské základně Riese již roku 1942. Jde o zbraň vysokou přibližně 4 metry a širokou necelé 3. Dosah rozsévače smrti má činit 200 metrů.
A co tahle hračka vlastně umí? Špitá se o silné radiaci a smrtících paprscích. Také o tom, že jde o test antigravitačního zařízení. A také o skupince nacistických vědců, kteří její vývoj nepřežijí.
Zvlášť tajemnou je kapalina nafialovělé barvy, zřejmě na bázi rtuti, kterou je Zvon naplněn. Její název je Xerum 525.
Někteří badatelé také oprašují téma vimán ze starověkých sanskrtských textů. Inspirace pro Zvon by mohla údajně pocházet i od těchto mytických létajících válečných strojů.