Jídlo je nezbytnou součástí našeho života. Ne nadarmo se však říká, že jiný kraj má jiný mrav. Podobné je to i s jídlem. Nyní vám přinášíme seznam těch nejpodivnějších a nejnechutnějších pokrmů ze světových kuchyní.
Býčí penis – Pochoutka s údajnými afrodisiakálními účinky je častou položkou na menu restaurací v Číně. Podává se jak smažený, tak například jako součást polévky.
Casu Marzu – Sýrová delikatesa ze Sardínie. Jedná se o dobře známý sýr s červy, kteří v něm žijí a údajně mu svým působením v něm dodávají výjimečnou chuť.
Samotní červi se ze sýru před konzumací neodstraňují, jsou nedílnou součástí tohoto pokrmu.
Stoleté Vejce – Stoleté vejce si už po staletí vychutnávají v číně. Jedná se o kachní nebo slepičí vejce naložené po několik měsíců ve speciálním láku, jehož součástí je čaj, sůl a mimo jiné také dřevěný popel.
Cuy – Pečené morče domácí. V některých částech světa, například v Peru, běžný pokrm, který se zde vaří již od nepaměti. Nejčastěji se morčata podávají pečená celá, podobně jako u nás kuře.
Netopýří polévka – Pochoutka známá nejvíce na ostrově Guam, kde kvůli ní byla zdejší populace netopýrů téměř vyhubena. Netopýří maso vylučuje při vaření pach podobný moči, chutí se však podobá kuřeti.
Haggis – Skotská národní pochoutka. Haggis je masový puding, jeho hlavní ingrediencí jsou drcené jehněčí vnitřnosti: játra, plíce a srdce.
Mezi další přísady patří například cibule a tuk, vzniklá hmota se pak v celku vaří, nejčastěji zabalená v jehněčím žaludku.
Jell-O salad – Želé saláty patří mezi asi to nejstravitelnější na tomto seznamu. Kdysi se těšily velké oblibě v USA. Recept je jednoduchý, jedná se o kousky ovoce a zeleniny zalité v želé. Své období slávy už ale mají tyto saláty za sebou.
Kale Pache – Pod tímto názvem se skrývá tradiční Íránská polévka. Její hlavní ingrediencí je ovčí hlava, ze které se tento silný vývar připravuje. Hlavu často v hrnci doplňují také kopyta.
Kiviak – Kiviak je tradičním jídlem eskymáků. Připravuje se z drobných ptáků zvaných auks. Několik desítek, klidně i stovek těchto ptáků se zašije do tulení kůže a nechá se několik měsíců ležet bokem. Ptáci tak uvnitř kůže začnou fermentovat. Kiviak se podává při zvláštních příležitostech.
Kumis – Tentokrát tu máme něco na zapití. Kumis je dodnes oblíbený nápoj z Asijských stepí. Jedná se o mléko klisny. To se vyznačuje obsahem cukru větším, než mají ostatní mléka, například kravské.
Slaná lékořice – Finská pochutina s příznačně slanou chutí. Svou osobitou chuť lékočice získává tak, že je dochucována chloridem amonným. Chutná zvláštně, mlsání slané lékořice je však prý návykové, a lidé jejímu kouzlu rychle propadají.
Myší víno – Myší víno je asi přesně tím, co se od něj dá čekat – Vínem z myší. Nápoj oblíbený v Koreji a Číně se skládá z pálenky doplněné o myší mláďata, ta mu údajně dávají nezaměnitelnou chuť a punc delikatesy.
Natto – Oblíbený snídaňový pokrm v Japonský, to je Natto. Jeho hlavní ingrediencí jsou sojové boby. Ty se nakládají ve specifické bakterii, díky které získávají specifickou, slizkou a lepkavou konzistenci.
Ovčí oční bulvy – Název nelže. Opravdu se nejedná o nic jiného, než ovčí oči. S touto pochoutkou se můžete setkat například v Mongolsku, kde se traduje, že skvěle léčí kocovinu. Podávají se ve sklenici s džusem.
Su Gallu – Tento sýr je jasným vítězem našeho seznamu, a to díky způsobu, jakým se vyrábí. Tato delikatesa ze Sardinie totiž ke svému vzniku vyžaduje notnou dávku krutosti. Sýr se totiž získává z jehňat.
Ta se nejprve napijí mléka od své matky, následně jsou zabita, a mléko, které vypila se v jejich žaludku ještě několik měsíců suší. Co uvnitř vznikne je sýr Su Gallu. )
Dobrou chuť.