Neexistuje pouze jeden vesmír, ale nesčetné množství různých světů. Tato představa se již neobjevuje pouze ve scifi románech, ale stále častěji se s ní ohánějí i vědci. Někteří dokonce věří, že jednou budeme moci do paralelních světů nahlédnout.
Kněz vstoupí do výklenku ve skále. Do malé prohlubně vloží zlatý disk. Ze skály začne vyzařovat intenzivní modré světlo. V jeho záři kněz zmizí. Příběh ze scifi románu? Nikoli.
Jedná se o legendu peruánských indiánů o místě zvaném Brána bohů, které se nachází v horách u hranic s Bolívií. Ve skále jsou zde načrtnuty obrysy brány, která nikam nevede. Nebo snad ano? Nejedná se o přístup do paralelního vesmíru?
Od odvážných teorií k důkazům?
V roce 1957 přijde americký teoretický fyzik Hugh Everett (1930 – 1982) s odvážným tvrzením:
„V každém okamžiku se svět rozvětvuje na nekonečný počet dalších světů.“ Prohlašuje, že ve chvíli, kdy se o něčem rozhodujeme, vytváříme několik souběžně běžících realit, v nichž se každé z našich já vydá jinou cestou. Zní to šíleně?
Everettovým současníkům rozhodně ano. Ti si jenom ťukají na čelo. Vědci v dvacátém prvním století však již tak skeptičtí nejsou.
Americký kosmolog a fyzik Frank Tipler (*1947) je přesvědčen o tom, že kvantová mechanika předvídá, že ve vesmíru existuje nekonečně mnoho já. Současné výzkumy dokazují, že atomové částice mohou existovat přinejmenším ve dvou realitách zároveň.
Nebylo by možné, že se totéž děje i s mnohem většími předměty? Nebudeme moci pomocí teorie paralelních vesmírů vysvětlit i některé záhadné jevy?
Setkání s jinou realitou
Existencí paralelních vesmírů můžeme prý vysvětlit fenomén deja vu, objevování se záhadných tvorů, například lochneské příšery, podivné deště zvířat, nebo naopak mizení lidí i strojů, třeba v proslulém Bermudském trojúhelníku.
Možná bychom dokázali objasnit i záhadná zmizení četných vyspělých civilizací. Skutečně Atlantida zanikla, nebo existuje kdesi v jiném vesmíru? Liší se od sebe jednotlivé paralelní světy jenom v detailech, nebo jsou některé zcela rozdílné?
Nahlédneme někdy do jiného světa?
Pokud paralelní vesmíry existují, nabízí se otázka, zda je budeme moci někdy navštívit, nebo alespoň zahlédnout. Například americký fyzik Brian Green (*1963) se domnívá, že další světy nemůžeme zahlédnout, protože jsou v jiné dimenzi.
Lidská mysl je nastavena na vnímání tří rozměrů, avšak paralelní vesmíry jsou přítomny v dalších rozměrech. Abychom mohli zahlédnout jinou realitu, museli bychom se tedy naučit novému způsobu vnímání.
Někteří vědci tvrdí, že brána do dalších světů se nám otevře již za pět let, jiní prohlašují, že návštěva paralelní reality bude možná za padesát či sto let. Setkáme se někdy se svým já z jiného vesmíru? Nebylo by to však nebezpečné?
Máme si vůbec přát zahlédnout jiné reality? Nelze si nepřipomenout příběh detektivní minisérie z roku 2012 Ztracená brána, v němž mimo jiné zazní:
„Sedm nerozvážných proniklo do mého světa, všichni zahynou.“ V detektivce svobodní zednáři otevřou zapovězené dveře do jiné reality a všichni za tu zvědavost zaplatí životem.
Jedná se samozřejmě jen o fikci, ale neměli bychom se skutečně od některých tajemství raději držet dál?