Biologicky nerozložitelná, znečišťující přírodu, s obsahem chemikálií potenciálně ohrožujících lidské zdraví. Řeč není o plastových brčkách, jak by se mohlo zdát. Takové závěry si dle poslední studie vysloužily jejich „ekologičtější“ alternativy.
Studie oborníků z Antverpské univerzity, publikovaná v létě 2023 na stránkách časopisu Food Additives and Contaminants, se zaměřila na brčka vyrobená z papíru, bambusu, skla, nerezové oceli a plastu různých výrobců zakoupená v supermarketech, obchodech a fastfoodových restaurací po Belgii.
Výsledek zněl neúprosně. Naprostá většina, tedy 27 z celkem 39 značek, obsahovala PFAS, potenciálně toxické perfluorované a polyfluorované sloučeniny, které se shromažďují v lidských tělech a mohou vést ke zdravotním problémům.
Cesty kontaminace jsou nevyzpytatelné
Z testovaného vzorku se jako nejproblematičtější ukázala brčka vyrobená z papíru, u nich byly PFAS zjištěny u 18 z 20 různých značek (90 %). Dál se objevily u 4 z 5 (80 %) bambusových, 3 ze 4 (75 %) plastových a 2 z 5 (40 %) značek skleněných brček.
Cesty, kterými se do výrobků PFAS dostanou, mohou být různorodé. Buď záměrně coby voděodolný povlak, náhodně během výrobního procesu, nebo v případě bambusových brček prostřednictvím kontaminované půdy, ve které bambus roste.
Nerez s výhradami
Nejlépe si ve studii vedla brčka vyrobená z nerezové oceli. Ve vybraných vzorcích se obsah PFAS neprokázal u žádného z výrobců. Za ideálního kandidáta je ale lze označit jen stěží.
Jejich používání se namísto „věčných chemikálií“ pro změnu pojí s vystavováním jiným škodlivým látkám v podobě těžkých kovů. Některé z nich, včetně chromu nebo niklu, mohou nepříznivě působit na srdce, plíce, trávicí systém, ledviny i játra.