Teprve čtrnáctiletý hoch se v roce 1838 vloupá do Buckinghamského paláce a ukradne spodní prádlo samotné královny Viktorie. Zápletka dobrodružného románu? Nikoli. Příběh o drzém hochovi se skutečně odehrál.
Takzvaných stalkerů, kteří se baví tím, že pronásledují celebrity, je dnes nepočítaně. Jejich pomyslným otcem je však mladý pobuda z Westminsteru Edward Jones (1824–1893).
Toho prý až na královnu Viktorii (1819–1901) nikdy nezajímaly ženy a svým okolím byl sice popisován jako „divný“, nikoli však „bláznivý“.
Ohyzdný chlapec s obsesí v královně
O Edwardově mládí toho moc nevíme. Narodí se do rodiny krejčího v roce 1824 a už jako malý chlapec je prý extrémně ohyzdný. Má neobvykle široká ústa a nízko položené obočí. Na kráse mu nepřidává ani fakt, že se nikdy nemyje.
Jeho obsese královnou Viktorií začne asi v době jejího nástupu na trůn v roce 1837. Osmadvacetiletou panovnici tehdy nechrání před potenciálním vloupáním důmyslná bezpečností zařízení jako dnes.
Buckinghamský palác, ve kterém pobývá nejčastěji, mívá často kvůli větrání dokořán otevřená okna a nikdo se dokonce neobtěžuje ani zamknout vstupní dveře. „Služebnictvo často v ranních hodinách nacházelo pobudy a opilce spící na trávníku v areálu paláce.
Tehdejší zdi se totiž daly velice snadno přelézt,“ vysvětluje historik Jan Bondeson. Není jasné, kdy se Edward vloupe do Buckinghamského paláce poprvé.
V přestrojení za kominíka se každopádně dostane dovnitř okny v přízemí také 14. prosince 1838, kdy je konečně chycen.
Honička v paláci
Kolem páté ráno toho dne zahlédne noční sluha umazanou tvář přilepenou na okno, která záhy zmizí. Muž se vydá na prohlídku a skutečně najde ošklivého chlapce, jak se potuluje po Mramorovém sále.
Vetřelec se dá okamžitě na útěk a v honosných síních paláce se strhne dramatická honička. Přivolána je i policie, nakonec je však Edward chycen až v ulici St James’s Street, tedy slušnou dálku od místa jeho vloupání.
Jaké je překvapení policistů, když při prohlídce najdou v jeho kalhotách nacpané hedvábné spodní kalhotky, které očividně patří samotné královně! Najde se u něj také ukradený plukovní meč, malý královnin portrét a dopis.
Naštěstí se Viktorie tou dobou nachází na hradě Windsor, a tak její bezpečí není ohroženo. I přes všechny důkazy zůstane Edward nepotrestán a v londýnském sídle britské královny je od té doby chycen ještě několikrát!
Nejvíce ho trápí posměch
Mezi lidmi se začne tvrdit, že chlapec v paláci nějakou dobu žil, konkrétně v jeho komínech a zdech. Prý měl odposlouchávat i porady královny s jejími ministry.
Když ho v roce 1840 chytí podruhé, tentokrát schovávajícího se pod pohovkou ve Viktoriině převlékárně, už šestnáctiletý Edward tak snadno nevyvázne. Dostane tři měsíce v nápravném ústavu, ani to ho ale neodradí od dalšího vloupání.
Znovu je dopaden a odsouzen ke třem měsícům těžké práce. Policistům je už ale jasné, že je třeba ho dostat pryč z královniny blízkosti, nejlépe ze země. Edward Jones je unesen a posazen na loď do Brazílie, odkud se mu ale podaří utéct.
„Poté byl unesen znovu a uvězněn na lodi, která sloužila jako vězení, kde strávil šest let,“ uvádí Bondeson. Po propuštění se stane alkoholikem a – ne zcela překvapivě – také zlodějem a lupičem.
Kvůli tomu je deportován do Austrálie, kde údajně dlouhé roky trpí posměchem okolí, že je „královnin stalker“.
Karolína Sýkorová