Skip to content

Otec kulturistiky Charles Atlas: Muž, který si postavil tělo!

Malý italský přistěhovalec Angelo Siciliano je slabý kluk, na kterého si všichni troufnou a všichni ho přeperou. Není divu, váží sotva 44 kilo. Každý pohár však jednou přeteče.

Když mu jeden z tyranů na pláži se smíchem kopne písek do tváře, přeteče ten jeho.

circa 1945: Full-length portrait of Italian-born bodybuilder Charles Atlas (born Angelo Siciliano) (1893 - 1972) flexing his bicep while posing in a leopard print swimsuit on a rock by the water's edge. (Photo by Hulton Archive/Getty Images)
Ze vyzáblého střízlíka se stal svalovec.

Cvičení se stává posedlostí

S typickým italským temperamentem nejprve doma rozmlátí židli a pak se vrhne na cvičení. Od gymnastů obkouká rozcvičku, vypůjčí si velká závaží, která upevní na kladku a začne posilovat. Cvičí každý den a postupně se stává posilováním posedlý.

„Nelíbilo se mi mé tělo, tak jsem si ho přestavěl podle svých představ,“ prozradí později v jednom z rozhovorů. Postupně si vytváří vlastní systém cvičení, ke kterému nejsou zapotřebí žádné činky ani speciální nářadí.

V roce 1921 vítězí v soutěži o nejdokonalejší mužské tělo a o rok později si na radu přítele změní jméno na Charles Atlas. „Protože jsem prý vypadal jako socha Atlase na vrcholu nedalekého hotelu.“

Charles-Atlas-01
Jeho příběh byl inspirací i tou nejlepší reklamou

12 lekcí za miliony

Život mu změní americký marketingový kouzelník a propagátor posilování Frederick W. Tilney (1895-1977). Navrhne rozjet společně zásilkovou službu se zdravou výživou a Atlasovým programem formování postavy.

Už v listopadu téhož roku se objevuje první reklama, na kterou reagují stovky a později tisíce chlapců, mladých mužů a dokonce i dívek. Dokonce ani dnes nenajdete v Americe nikoho, kdo by ji, nebo některou její pozdější variantu neznal.

Jeho kurs, složený ze 12 lekcí a závěrečného shrnutí, se stává hitem, který si koupí miliony spokojených zákazníků. Chytrým tahem se ukazuje osobní přístup. „A příteli, nezapomeň mi napsat svůj příběh.

Informuj mě o svém pokroku,“ vybízí Atlas každého zákazníka.

charles-atlas
Trhání telefonních seznamů patří k jeho oblíbený kouskům

Schwarzenegger by bez něj nebyl

Charles Atlas se stává tváří fitness. Jeho kurs a osobní příklad mění život stovkám kluků, a někteří z nich se sami později stávají slavnými. Ať je to boxerský šampion Rocky Marciano (1923- 1969) nebo kulturista a Arnold Schwarzennegger (*1947).

Charles Atlas 02
Jde příkladem a vydělává.
Foto: www.t-nation.com, archiv, http://www.artofmanliness.com/
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Společnost
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články