Malý italský přistěhovalec Angelo Siciliano je slabý kluk, na kterého si všichni troufnou a všichni ho přeperou. Není divu, váží sotva 44 kilo. Každý pohár však jednou přeteče.
Když mu jeden z tyranů na pláži se smíchem kopne písek do tváře, přeteče ten jeho.
Cvičení se stává posedlostí
S typickým italským temperamentem nejprve doma rozmlátí židli a pak se vrhne na cvičení. Od gymnastů obkouká rozcvičku, vypůjčí si velká závaží, která upevní na kladku a začne posilovat. Cvičí každý den a postupně se stává posilováním posedlý.
„Nelíbilo se mi mé tělo, tak jsem si ho přestavěl podle svých představ,“ prozradí později v jednom z rozhovorů. Postupně si vytváří vlastní systém cvičení, ke kterému nejsou zapotřebí žádné činky ani speciální nářadí.
V roce 1921 vítězí v soutěži o nejdokonalejší mužské tělo a o rok později si na radu přítele změní jméno na Charles Atlas. „Protože jsem prý vypadal jako socha Atlase na vrcholu nedalekého hotelu.“
12 lekcí za miliony
Život mu změní americký marketingový kouzelník a propagátor posilování Frederick W. Tilney (1895-1977). Navrhne rozjet společně zásilkovou službu se zdravou výživou a Atlasovým programem formování postavy.
Už v listopadu téhož roku se objevuje první reklama, na kterou reagují stovky a později tisíce chlapců, mladých mužů a dokonce i dívek. Dokonce ani dnes nenajdete v Americe nikoho, kdo by ji, nebo některou její pozdější variantu neznal.
Jeho kurs, složený ze 12 lekcí a závěrečného shrnutí, se stává hitem, který si koupí miliony spokojených zákazníků. Chytrým tahem se ukazuje osobní přístup. „A příteli, nezapomeň mi napsat svůj příběh. Informuj mě o svém pokroku,“ vybízí Atlas každého zákazníka.
Schwarzenegger by bez něj nebyl
Charles Atlas se stává tváří fitness. Jeho kurs a osobní příklad mění život stovkám kluků, a někteří z nich se sami později stávají slavnými.
Ať je to boxerský šampion Rocky Marciano (1923- 1969) nebo kulturista a Arnold Schwarzennegger (*1947).