Domů     Opravdu si František Josef I. vzal vídeňskou herečku Schrattovou?
Opravdu si František Josef I. vzal vídeňskou herečku Schrattovou?
13.11.2018

„Doma žádný klid, pořád myslím na to setkání a ve dne v noci před sebou vidím obraz císaře s jeho úsměvem! Mám zase jít do Schönbrunnu? Stokrát jsem si řekla ne! A stejně často ano! A šla jsem,“ zmítá se Anna ve svých citech.

František Josef I. (1830–1916) se odváží Annu Nahowskou (1860 – 1931)ji políbit. V roce 1878, kdy se Anna přestěhuje blíž k Schönbrunnu, už nezůstane jenom u líbání.

„Řekla jsem mu, že by bylo snadné navštíviti mě v Hetzendorfu, ale on byl rozhodně proti a já už jsem o tom dál nemluvila.“ Dodává však:

„Letos poprvé zůstal v Schönnbrunnu i na podzim, a to kvůli mně…“ Zdůrazní mu, „že by nehrozilo žádné nebezpečí, že ho někdo uvidí…“ Císař přijde. Později se objevují i nedoložené spekulace, že mohl být otcem Anniny dcery Heleny (1885 – 1976).

Anna Nahowská musí o svém vztahu s panovníkem podepsat mlčení.
Anna Nahowská musí o svém vztahu s panovníkem podepsat mlčení.

Anna ale uvidí císaře s herečkou Kateřinou Schrattovou (1853 – 1940) a 27. dubna 1888 ztropí žárlivou scénu.

„Možná jste se v Schönnbrunnu sešel se Schrattovou a zároveň navštívil mě a myslíte si, že to jde při jednom,“ vyčte mu rozčileně, ale přesto se ještě několikrát setkají.

14. března 1889 přichází Anna na předvolání Fridricha, svobodného pána von Mayra, generálního ředitele nejvyšších soukromých a rodinných fondů Habsburků, do Hofburgu. Za mlčení o vztahu, který trval více než 13 let (1875–1889) jí Mayr vyplatí peníze.

„Tímto potvrzuji, že jsem dnešního dne obdržela od Jeho Veličenstva císaře jako dar 200 000 zlatých. Dále přísahám, že o setkání s jeho Veličenstvem budu vždycky mlčet,“ podepisuje Anna prohlášení.

Krásnou herečku zahrnuje císaž pozorností. Varuje ji před tím, aby dělala dluhy.
Krásnou herečku zahrnuje císaž pozorností. Varuje ji před tím, aby dělala dluhy.

Rozptýlení jménem Schrattová

Vídeňskou herečku Schrattovou svému manželovi dohodí sama Sissi. Jejich vztah je dávno v troskách, sama dobře ví, že není správnou ženou pro roli císařovny. Kateřina se oficiálně stává Alžbětinou přítelkyní.

Sissi už ke dvoru nepoutá vůbec nic, Františkovi nechává volnost a románek podporuje, jak potvrzuje i císařův dopis Kateřině z listopadu 1887. Popisuje, jak v paláci v maďarském Gödöllö jedl se Sissi a dcerou Marií Valérií.

Alžběta přichystala skleničky na šampaňské. „Císařovna mi vysvětlila, že objednala šampaňské proto, abychom mohli připít na vaše zdraví, což se také nejsrdečnějším způsobem stalo. Bylo to zdařilé a pěkné překvapení.“ Kateřina totiž slavila svátek.

František Josef I. na procházce s Kateřinou Schrattovou. Právě u ní našel všechny vlastnosti, které marně hledla u své ženy.
František Josef I. na procházce s Kateřinou Schrattovou. Právě u ní našel všechny vlastnosti, které marně hledla u své ženy.

Platí dluhy v kasinu

Dobrosrdečné herečce se daří bavit o 23 let staršího muže historkami ze společnosti. Každé ráno k ní císař zajde na druhou snídani (sám jí už v 5 hodin ráno), v poledne podnikají dlouhé procházky v zahradě schönbrunnského parku. Své milence nic neodmítne a stanoví jí roční apanáž 30 tisíc zlatých.

Neustále Kateřinu zahrnuje dárky, v době masopustu jí každoročně přispívá na šaty: „Nesmíte dělat dluhy, a proto bych Vám byl zavázán co nejvřelejšími díky, kdybyste vlídně přijala přiložený malý příspěvek k nákladům na své toalety.

Považuji vás za vynikající a talentovanou ženu, ale o vašem finančnickém nadání ještě nejsem zcela přesvědčen,“ píše jí 17. února 1887. Má pravdu, herečka je vášnivou hráčkou a útrata v kasinech by ji přivedla na mizinu.

Císařovna Sissi svému manželovi milenku přála. Dokonce jim organizovala i společné oslavy.
Císařovna Sissi svému manželovi milenku přála. Dokonce jim organizovala i společné oslavy.

Existuje důkaz o tajném sňatku?

U Kateřiny našel všechno, co marně hledal u sebestředné Sissi: pochopení, pohodu, rozptýlení i starost o jeho zdraví.

Rakouský novinář Georg Markus, který léta pátral po dopisech Schrattové císaři, se domnívá, že někdy v letech 1909 – 1916 se František s Kateřinou tajně vzali.

V důkazech se opírá o svědectví páru Otty Wagnera a Edeltraut Dobruckové, který se v červnu 1934 tajně bere ve vídeňské kapli svatého Ondřeje.

Nevěsta, ženich i svědek August Maria Knoll potom tvrdili, že když nahlédli do oddací matriky, předchozí zápis prý obsahoval záznam o císařově svatbě!

Matrika už neexistuje, v roce 1938 vídeňské arcibiskupství většinu tajných dokumentů zničilo z obavy, že by je zveřejnilo německé gestapo. Jakýkoli přímý důkaz chybí…

Foto: wikipedia.org, pinterest.com
Související články
Historie
Zlikvidoval chicagského starostu Antonína Čermáka střelec najatý mafií?
Muži z ochranky amerického prezidenta mají napilno. Franklina D. Roosevelta odvádějí do bezpečí. On jim ale zkomplikuje práci. Otočí se a vidí, jak se tělo jeho přítele řítí k zemi. Okamžitě zastavují auto a jedou do nemocnice. V roli soudního vykonavatele českého přistěhovalce v americkém Chicagu Antonína Čermáka (1873–1933) rozčilují mafiánské korupční praktiky, které prorůstají městem. „Zbavíme úřady […]
Historie
Lásky diktátorů: Idi Amin, takový dobrák s rukama od krve
Jsou krutí, krvelační a lidský život pro ně nic neznamená. Na kontě mají miliony zmařených lidských životů. Přesto se občas i oni zamilují bláznivě, a někdy dokonce i nešťastně. Ugandský diktátor Idi Amin (1923/28–2003), přezdívaný řezník z Kampaly, se neptá. On si bere. A nikdo mu neodporuje, protože nechce skončit jako krmení pro krokodýly. Ani devatenáctiletá […]
Historie
Nejlepší dárek Caesarovi na uvítanou? Hlava politického soka Pompeia
Čerstvé zprávy z domoviny hovoří v roce 71 př. n. l. o Spartakově povstání. Římský politik a vojevůdce Pompeius si tohle nemůže nechat ujít. Jakmile splní svoje vojenské poslání ve Španělsku, už spěchá zpátky do Říma. Se vzbouřenci z řad otroků se mezitím potýká Marcus Licinius Crassus (115–53 př. n. l.) a porazí je v bitvě na řece Silarus. […]
Historie
Uškrcený tyran Commodus považoval Římskou říši za svoji osobní kolonii
Řadí se k římským panovníkům, kterým zvrhlé choutky nejsou cizí. Zbožňuje například zabíjení zvířat a rád se do něho pouští sám a osobně. Považuje se totiž ztělesnění siláka Herkula. V aréně si to římský císař Commodus (161–192) vyřizuje s dobytkem za mohutného povzbuzování senátorů, kteří mocně křičí: „Jsi náš pán! Jsi vítězem a budeš vítězem!“ Císař se po […]
reklama
záhady a tajemství
Magie čísel ve stavbách: Mystérium pětky, osmička pro Pannu Marii a hřbitov ve tvaru lebky
Roku 1720 se pokládá základní kámen ke svatostánku na Zelené Hoře. Stavba, dílo Jana Blažeje Satniniho-Aichela, na které dělníci čile pracují až do roku 1722, se stává poctou mučedníkovi Janovi Nepomuckému. Santiniho stavby ukrývají spoustu církevních odkazů. Tady hraje velkou roli pětka, protože nad Nepomuckého mrtvým tělem se mělo rozzářit pět hvězd. Podle kabaly symbolizuje […]
Kronikář Přibík Pulkava: Skrýval se za ním sám císař Karel IV.?
Autor Kroniky české, arcibiskupský písař, správce školy. O jeho osobnosti toho mnoho nevíme. Snad proto kolem něj vznikaly různé dohady. O co vlastně jde? Pojďme se na jeho Přibíka Pulkavu a jeho dílo podívat. Tajemství zahaluje Příbíka Pulkavu z Radenína (†asi 1378/1380), který v Kronice české, podle některých pramenů nazývané také Kronika nejjasnějšího knížete Karla, krále českého […]
Zakódoval známý budovatel do svých děl místo, kde se skrývá templářský poklad?
Do svých staveb architekt Jan Blažej Santini-Aichel vtěloval i kabalistické symboly, kterým rozumí jenom zasvěcení a také varování budoucím generacím. Existují proto teorie, že náležel ke členům jakési tajné společnosti, patrně ke svobodným zednářům. Údajně Jan Blažej Santini-Aichel (1677–1723) kamsi zakódoval návod, kde se nalézá templářský poklad. Skutečně stavitel patřil k jádru tajného spolku? Prý pomocí […]
Tajemné hory a spící vojsko: My máme Blaník, Slováci Sitno, Němci a Rakušané Untersberg
Blaník je naší uctívanou horou. Tajemno kolem ní ještě více přiživí romantismus 19. století. V hoře se prý ztrácejí lidé! Po určité době z ní znovu vystoupí na povrch zemský s přesvědčením, že uvnitř strávili pár hodin. Ve skutečnosti ale zatím uplyne několik let, protože prý pouhý den strávený uvnitř hory rovná celému pozemskému roku. Podivnou a diskutovanou […]
reklama
historie
Stavitel plaského kláštera Santini-Aichel: Úspěšný lobbista, který šifroval dlužní úpisy
V roce 1707 vezme stavitel Santini-Aichel velkou zakázku pro cisterciácký klášter Plasy na Plzeňsku. Celý jeho návrh kameníci nakonec nepostaví, ale i to, co se podaří zrealizovat, budí úžas. Troufne si na netradiční řešení zdejšího barokního konventu. Neodradí ho nestabilní podloží. Pro jeho zpevnění nechá Jan Blažej Santini-Aichel (1677–1723) zapíchnout do země 5000 dubových klád, na které […]
Fenomén Trabant: Malý, levný, lidový symbol socialistického světa
Trabant se stal víc než jen automobilem; byl to symbol éry, touhy a každodenního života v socialistickém bloku. Tento minimalistický vůz, na který se čekalo i deset let, představoval pro mnohé splněný sen o vlastním autě. Přes své technické nedostatky se zapsal do srdcí milionů a jeho kultovní status přetrvává dodnes. Ponořte se s námi […]
Okřídlení jezdci přinášejí smrt: Takhle jedou husaři!
Takhle jedou dámy, takhle jedou páni, takhle jedou husaři! Kdo by si nechtěl s dětmi užít oblíbenou hru. Ale pak přijde ona záludná otázka, které se leckdo bojí: A kdo to je ten husar? Vysvětlit to může být husarský kousek. Linie švédských mušketýrů se lehce zachvěje. Z písečných dun naproti nim vyjíždí obrovská masa jezdců. Je jich […]
Zapomenuté znalosti starověkého Egypta: Měli Egypťané elektřinu a létající stroje?
Starověký Egypt byl civilizací, která udivuje svými pokročilými znalostmi v mnoha oblastech, od architektury a matematiky až po lékařství. Jejich pochopení světa se opíralo o koncept harmonie a rovnováhy, ma’at, který je vedl k neustálému zdokonalování a inovacím. Nicméně, některé teorie jdou ještě dál a spekulují o existenci „zapomenutých znalostí“, které by daleko přesahovaly naše […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz