Blonďaté vlasy poprvé zazářily v oblastech severní Evropy zhruba před 11 000 lety na konci poslední doby ledové. Do té doby měl člověk výhradně tmavé vlasy a hnědé oči. Proč k této změně došlo? Jsou na tom dnes blondýny hůř, nebo lépe?
Tajemství původu blonďaté genetické mutace spočívá v adaptaci obyvatel severní Evropy na nižší sílu dopadajícího slunečního záření, které člověk potřebuje pro syntézu vitaminu D.
Blondýny se bojí slunce
Homo sapiens přišel z Afriky, odkud se během posledních 100 000 let rozšířil do zbytku světa.
A zatímco v horké Africe měl člověk koncentraci pigmentu ve vlasech a kůži vysokou, směrem na sever jí stále ubývalo a člověk se tak vůči ubývajícím paprskům stával citlivější.
Ženy bojují o muže!
„Evolučním vysvětlením rozšíření blond vlasů je s největší pravděpodobností to, že ženy díky nim na sebe strhávaly mužskou pozornost,“ domnívá se kanadský antropolog Peter Frost z univerzity Laval v Québecu.
Na konci doby ledové byli podle něj muži nuceni vydávat se při lovu na dlouhé pochody arktickou tundrou, což se odrazilo na jejich vysoké úmrtnosti.
Ženy, které muže v době nedostatku potravních zdrojů výrazně přečíslily, tak musely intenzivně soutěžit o mužskou pozornost.
Symbol mládí a sexu
Už významný britský přírodovědec Charles Darwin (1809–1882) upozornil na to, že „nejen člověk, ale i zvířata obdivují vše nové, a to právě pro novost samu“.
První blondýny tak měly oproti svým tmavým a tedy „obyčejnějším“ soupeřkám v boji o pozornost mužů výraznou výhodu. Blonďaté vlasy byly znakem mládí a sexuální svěžesti.
Rakouský antropolog Karl Grammer z Vídeňské univerzity navíc soudí, že blondýny mají vyšší poměr estrogenu, ženského pohlavního hormonu.
Blondýny vydělávají víc než brunety
Z toho důvodu se u blondýn podle Grammera více rozvíjejí přitažlivé ženské znaky – jemnější kůže, užší ramena, méně tělesného ochlupení, více hravosti a rozpustilosti a také dětské schéma obličeje.
Blondýny na sebe jednoduše strhávají větší sexuální pozornost mužů, a to především v prostředí, kde není blonďatá mutace hojně rozšířena. Stávají se symbolem plodnosti a sexuality.
Australský ekonom David W. Johnston z univerzity Monash navíc zjistil, že blondýny dnes vydělávají v průměru o 7 % více než zrzky a brunety. Zároveň si berou bohatší muže.