Černé díry jsou považovány za jedny z nejděsivějších objektů v celém vesmíru. I proto přitahují vědce z celého světa.
Hlavním úkolem zařízení Gravity nově instalovaného na dalekohled ESO/VLT v Chile je detailní průzkum okolí černých děr.
Během prvních pozorování se s pomocí tohoto přístroje podařilo úspěšně zkombinovat světlo zachycené všemi čtyřmi pomocnými dalekohledy systému VLT.
Aparát kombinuje světelné paprsky získané více dalekohledy a s pomocí interferometrie tak vytvoří virtuální teleskop s rozlišením odpovídajícím průměru až 200 metrů.
To astronomům umožňuje zkoumat mnohem jemnější detaily vzdálených kosmických objektů, než je možné s běžnými dalekohledy.
Gravity je schopen měřit pozice astronomických objektů na té nejjemnější úrovni a také provádět interferometrické zobrazování a spektroskopii. Pokud by na povrchu Měsíce stále budova, Gravity by byl schopen ji rozeznat.
Zobrazování s takto vysokým rozlišením má celou řadu aplikací, ale hlavním cílem do budoucna je studium okolí černých děr.
Dosud proběhlo testování přístroje ve spojení se čtveřicí pomocných teleskopů se zrcadly o průměru 1,8 m. První pozorování se čtyřmi hlavními dalekohledy systému VLT s primárními zrcadly o průměru 8,2 m je naplánováno na konec roku 2016.