Skip to content
reklama
reklama

Ochrana přírody opomíjí vodní houby

Ve vodě jsou všudypřítomné a hrají klíčovou roli v potravních sítích, v koloběhu živin, hmoty a energie a při čištění vody. Vodní houby.

blank
Arthrobotrys oligospora (Photo: H. Masigol).

Jak to však bývá u organismů, které jsou nenápadné a často pouhým okem neviditelné, společnost je většinou opomíjí a zapomíná na jejich obrovský význam při zajišťování podpory a stability vodních ekosystémů.

Ještě problematičtější je, že zapomínáme na to, jak moc jsou vystaveny širokému spektru hrozeb způsobených lidskou činností.

Ohrožená populace

Bez řádných ochranných opatření mohou jejich populace klesat a vyhynout stejně jako všechny ostatní, nápadnější vodní organismy, což může vést k nepředvídatelným důsledkům pro mořské i sladkovodní ekosystémy.

Na tento problém se zaměřil mezinárodní tým pod vedením vědců z Biologického centra Akademie věd ČR, dále z Leibnizova institutu sladkovodní ekologie a vnitrozemského rybolovu (IGB) v Německu a z Univerzity v Coimbře v Portugalsku.

Ve studii, která právě vyšla v časopise Frontiers in Ecology and the Environment, se autoři zabývali tím, jak málo pozornosti se věnuje vodním houbám jakožto potenciálním cílům ochrany. „Červený seznam ohrožených druhů IUCN zatím obsahuje pouze malý počet hub a všechno to jsou pouze suchozemské velké houby,“ říká Mariyana Vatova, jedna z hlavních autorek studie.

„Hlavní komplikace tkví v tom, že mnoho skupin vodních hub je špatně prozkoumaných a mnoho druhů musí vědci teprve objevit a popsat,“ dodává.

blank
Aspergillus aculeatus (Photo: H. Masigol).

Nebezpečné látky

Dalším problémem je, že ojedinělé studie, které se věnovaly ohrožení vodních hub, se téměř výhradně omezovaly na rizika způsobená fungicidy. „Houby a jejich jemné sítě ale může poškodit mnoho dalších znečišťujících látek, jako jsou léčiva, kovy, mikroplasty a velké dávky živin,“ říká další autor studie Hans-Peter Grossart z IGB. „Ještě znepokojivější je, že nevíme téměř nic o dalších hrozbách, kterým vodní houby pravděpodobně čelí. Mezi hlavní rizika patří změny a degradace stanovišť, biologické invaze a změna klimatu.“

Takové hrozby mohou vést nejen k vymírání druhů ve společenstvech vodních hub, ale také k úbytku jejich populací, a dokonce k úplné ztrátě jejich klíčových funkcí v ekosystému. To může v konečném důsledku vyvolat kaskádový efekt ve vodních potravních sítích.

„Bohužel kvůli velkým mezerám v současných znalostech pravděpodobně mnoho takových případů vůbec neodhalíme a zůstanou nám skryty,“ domnívá se Ivan Jarić z Biologického centra Akademie věd ČR. „Tyto ztrácející se ekosystémové funkce mohou situaci dále zhoršit tím, že nezavedeme včasná a účinná ochranná opatření.“

Zaslouží více pozornosti

Studie poukazuje na to, že ochraně vodních hub není věnována potřebná pozornost a že je třeba ji naléhavě zařadit mezi priority vodohospodářského managementu a začlenit ji do rámců ochrany vod. „Veškeré úsilí v oblasti managementu by mělo směřovat jak k ochraně rozmanitosti hub, tak k zachování jejich klíčových ekosystémových funkcí,“ navrhuje Susana C. Gonçalves z University v Coimbře v Portugalsku, další autorka studie, která je zároveň členkou Výboru pro ochranu hub IUCN SSC.

„Efektivní ochrany můžeme pravděpodobně nejúčinněji dosáhnout pomocí konceptu ochrany celých ekosystémů,“ dodává.

blank
Klíčové role a hrozby vodních hub ve sladkovodních ekosystémech.

Mezi vhodná ochranná opatření, navrhovaná ve studii, patří snížení a zákaz dovozu živin a kontaminantů, omezení zavlečení invazních nepůvodních druhů, uvádění vodních útvarů do přirozeného stavu, obnova klíčových stanovišť, udržování ekologicky relevantních hydrologických režimů, přijímání přísných politik a vývoj a aplikace nových, standardizovaných fungálních biologických testů.

Autoři však zdůrazňují, že všechna tato opatření by měla brát v úvahu specifičnost hub.

Foto: Úvodní foto: Pixabay
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Zapečené filé se zeleninovou krustou
tisicereceptu.cz

Zapečené filé se...

Ingredience 2 ks velkých brambor 2 mrkve 8...
Manžel ji vyměnil za ragbistku!
nasehvezdy.cz

Manžel ji vyměnil za...

Krachem manželství...
Podivné stopy u řeky Exe v Devonu v Anglii: Zanechal je zde ďábel?
enigmaplus.cz

Podivné stopy u řeky Exe v...

Něco zvláštního se stalo chladné noci 8....
Výtečný srnčí guláš
panidomu.cz

Výtečný srnčí guláš

Zimní jídlo podle našeho gusta vyzkoušejte!...
PODĚBRADSKÁ CYKLOSTEZKA
epochanacestach.cz

PODĚBRADSKÁ CYKLOSTEZKA

Město Poděbrady a jeho...
Nová teorie o Turínském plátně: Ježíšova tvář to prý není!
epochalnisvet.cz

Nová teorie o Turínském plátně:...

Není to pohřební rubáš z Jeruzaléma, ale ubrus z...
Kdy mě začnou respektovat?
skutecnepribehy.cz

Kdy mě začnou respektovat?

Byla jsem vychovaná pod...
Vymění ji tanečník brzy za mladší?
nasehvezdy.cz

Vymění ji tanečník brzy za...

Další měsíce...
Legendární Ford Bronco v omezeném množství i v Evropě
iluxus.cz

Legendární Ford Bronco v...

Ford dnes oznámil, že na evropský trh uvede...
Proč bylo v bájné Hyperborey tolik sebevražd?
enigmaplus.cz

Proč bylo v bájné Hyperborey...

Kdesi na severu, snad už u polárního...
Co skrývají tajemné geoglyfy?
21stoleti.cz

Co skrývají tajemné geoglyfy?

Jejich původ je obestřen záhadou, stejně jako...
Pozvání do interiérové krajiny
rezidenceonline.cz

Pozvání do interiérové krajiny

Barcelonský byt je ojedinělý útulnými zákoutími,...