Přístroj pro zobrazování extrasolárních planet SPHERE, který pracuje ve spojení dalekohledem ESO/VLT, pořídil vůbec první potvrzený snímek planety formující se v protoplanetárním disku mladé hvězdy.
Mezinárodnímu týmu astronomů pod vedením vědců z heidelbergského unstititu pro astronomii Maxe Plancka se podařilo pořídit záběry probíhajícího procesu formování planet v okolí mladé trpasličí hvězdy PDS 70.
Pomocí přístroje SPHERE – jednoho z nejvýkonnějších lovců exoplanet současnosti – a dalekohledu ESO/VLT získali první spolehlivá pozorování mladé planety označené PDS 70b, která si razí cestu hmotou protoplanetárního disku obklopujícího mateřskou hvězdu.
Získaná data rovněž naznačují, že planeta je obklopena oblačnou atmosférou.
Planeta ve svém systému se nachází asi 3 miliardy kilometrů od centrální hvězdy, což je zhruba srovnatelné se vzdáleností Slunce a planety Uran. Analýza ukázala, že PDS 70b je obří plynnou planetou o hmotnosti několikrát převyšující Jupiter.
S povrchovou teplotou kolem 1000 °C je mnohem teplejším světem, než jakákoliv z planet Sluneční soustavy.
„V discích kolem mladých hvězd se rodí planety.
Dosud však bylo provedeno pouze několik pozorování, při kterých se v disku podařilo zachytit i známky přítomnosti planet,“ vysvětluje Miriam Keppler, vedoucí týmu, kterému se podařilo stále se formující planetu u hvězdy PDS 70 objevit.
Problém je, že až dosud mohla být většina těchto planetárních kandidátů pouze strukturami v samotném disku.
Objev průvodce hvězdy PDS 70 je mimořádně zajímavým vědeckým výsledkem, který již vyústil v následný výzkum tohoto systému.
Dalšímu vědeckému týmu, na jehož práci se podílí také řada astronomů z objevitelské skupiny, se v několik uplynulých měsících podařilo provést následná podrobná pozorování mladého planetárního průvodce hvězdy PDS 70. A získali nejen mimořádně detailní snímek disku s planetou, ale podařilo se jim pořídit také spektrum planety. Pečlivá analýza ukázala, že atmosféra planety je zahalena oblaky.
Planetární průvodce hvězdy PDS 70 vytvořil takzvaný přechodový disk, tedy protoplanetární disk s obří mezerou uprostřed.
Tyto proluky ve vnitřních partiích protoplanetárních disků jsou astronomům známy po desítky let a spekulovalo se o tom, že vznikají právě interakcí disku s rodící se planetou. A nyní se tuto planetu podařilo poprvé přímo pozorovat.
„Tyto výsledky nám přinášejí nový pohled na složité a málo pochopené rané fáze planetárního vývoje,“ říká André Müller, vedoucí druhého týmu, který zkoumal tuto mladou planetu.
Podle jeho slov vědci potřebovali pozorovat planetu v disku u mladé hvězdy, aby skutečně pochopili procesy stojící za formováním planet.
Na základě známých fyzikálních vlastností této planety a její atmosféry budou schopni testovat teoretické modely popisující formování planet.
Astronomové zdůrazňují také význam schopností přístroje SPHERE. Thomas Henning, ředitel Max Planck Institute for Astronomy a vedoucí obou vědeckých týmů, shrnuje mnohaleté vědecké dobrodružství:
„Po více jak deseti letech enormního úsilí o postavení tohoto vysoce sofistikovaného zařízení nám nyní SPHERE konečně přinesl kýžený plod v podobě objevu mladé planety.“