Náš zrak, respektive mozek, si s námi dokáže pěkně pohrát. Na první pohled očividné věci totiž ve skutečnosti vypadají úplně jinak. EpochaPlus.cz si pro vás připravila několik „chytáků“, nad kterými nevěřícně zakroutíte hlavou.
Může se to zdát k neuvěření, ale tahle šachovnice je ve skutečnosti mistrovský klam. Nejde totiž o šachovnici! Že ji vidíte? Políčka A a B přitom mají stejnou barvu. Můžete si zkusit třeba obrázek vytisknout a obě pole vystřihnout.
Teprve, když budou izolovaně od okolí, mozek je akceptuje tak, jak skutečně jsou.
Pozorně se zadívejte na obrázek níže. Nejde o gif, přesto bude naše řídící centrum zmateno a naservíruje nám do pohledu blikající černé tečky na spojnicích bílé mřížky. Jde o takzvanou Hermanovu mřížku, v tomto případě maličko upravenou.
Jméno má po svém „vynálezci“ Ludimaru Hermannovi. Potkat se můžete i se žlutou mřížkou na tmavě zeleném pozadí, či inverzním barevným schématem.
Pokud by vás zajímalo, proč nám toto zrakové centrum dělá, stačí zadat na Wikipedii heslo Hermanova mřížka a vysvětlení máte jako na talíři.
Tenhle optický klam funguje na podobném principu, jako ten první. Co vidíte? Obdélník, který přechází od světle šedé barvy až po její tmavý odstín. Lidský zrak zase šálí. Obdélník uprostřed má ve skutečnosti v celé šířce stejný odstín.
Velké oranžové kolo a jeho malý sourozenec? Asi již tušíte, že ve skutečnosti to tak není. Schválně si je změřte – jsou obě stejně velké, iluzi dotváří modrá kolečka okolo.
(Ne, ty mají skutečně různou velikost). Autorem této iluze je německý psycholog Hermann Ebbinghaus (24. ledna 1850 – 26. února 1909), který propagoval experimentální studium paměti. Klam tak nese jeho jméno.
Tazvaná kindergarten iluze pochází z roku 1898. Dnes se jí spíše říká Cafe wall illusion (volně přeloženo klam kavárenské zdi). Znovuobjevena a proslavena totiž byla díky kavárně v Bristolu, kde byl tento klam (nepřekvapivě) ve spodní části zdi. Čáry jsou vodorovné, i když vypadají, že jsou v různých úhlech.
Zahrajeme si hru najděte rozdíl. Ano, stíny sehrávají velké kouzlo. Krychle jsou stále ve stejné poloze, přesto díky stínu vypadají, jako ustupující, či výše se vznášející. Klam se nazývá Kerstenův stínový efekt.