Domů     Oblast 51: Co se děje v podzemních komplexech?
Oblast 51: Co se děje v podzemních komplexech?
27.4.2018

Její hranice lemují cedule s nápisem „Zákaz vstupu! Použití smrtící síly povoleno!“ Přísně utajovaná Oblast 51 přitahuje pozornost lovců mimozemšťanů i expertů na konspirační teorie už několik desetiletí.

Ukrývají zde vědci skutečně mimozemské artefakty nebo dokonce živé návštěvníky z vesmíru? Jaká další hrozivá tajemství zde můžeme nalézt?

Veřejnosti nepřístupný vojenský prostor Oblast 51 se nachází v poušti ve státě Nevada, a to asi 200 kilometrů severozápadně od Las Vegas. Dalo by se říci, že toto území, ležící na okraji vyschlého jezera Groom, náleží „zemi nikoho“.

Není zakreslené na oficiálních vládních mapách, nepíše se o něm v žádných spisech. Vládní činitelé na otázky, které se ho týkají, neodpovídají, americké satelity ho nefotí. Na toto téma zkrátka nikdo odpovědný nereaguje.

Co se děje v podzemních komplexech?

Kvůli své nepřístupnosti a tajemným úkazům, které nad ní lidé často pozorovali, si oblast velmi rychle získala pozornost zejména lovců UFO. Ti si totiž myslí, že jde o tajnou základnu pro mimozemský výzkum.

Objevují se ale také spekulace jiné. Třeba že pod tamějšími vyschlými jezery Groom a Papoose jsou tajné podzemní prostory. Nebo že je pod nimi vybudován mezikontinentální podzemní železniční systém.

Anebo že se zde vyskytují neviditelná vzdušná plavidla, která lze spatřit, ale jen na chvíli a v případě, že je jejich povrch postříkán vodou.

Devět mimozemských létajících talířů

Americký fyzik Robert Lazar tvrdí, že v Oblasti 51 pracoval od prosince 1988 do dubna 1989. Konkrétně se prý přitom v přísně tajném podzemním komplexu S4 podílel na rekonstrukci mimozemské lodi a její pohonné jednotky.

Při té příležitosti ovšem na vlastní oči v hangárech viděl devět létajících talířů! Na jednom z nich prý dokonce později i sám pracoval a několikrát se dostal i dovnitř!

Díky tomu pak dokázal detailně popsat jeho pohon – šlo o supertěžký prvek, který lidstvo zatím není schopné vyrobit.

V oblasti bylo vidět několik létajících talířů.
V oblasti bylo vidět několik létajících talířů.

Jak fungovalo palivo létajících talířů

Robert Lazar tvrdí, že tento prvek pocházel z jiných galaxií a mimozemským lodím prý slouží jako palivo. Vyvolává silné gravitační pole, které pak obklopuje celou loď. Co se týče mimozemšťanů, sám Lazar údajně nikdy žádného neviděl.

Ovšem v dokumentech, které se mu dostaly do rukou, se o nich psalo! Jednou nicméně v Oblasti 51 na okamžik spatřil malou postavu, která rozhodně nepatřila člověku – jenže bohužel neměl čas si ji prohlédnout.

Jak vymazat historii jednoho člověka

Brzy po zveřejnění těchto informací se začaly dít podivné věci – zjistilo se, že Robert Lazar nikdy nepracoval v mezinárodních laboratořích v Los Alamos, jak uváděl ve svých osobních materiálech. Nikdo ho tam neznal.

Stejně tak prý neexistují žádné záznamy o jeho údajném studiu na prestižních technických školách MIT a CalTech. Robert Lazar ale tvrdí, že toto všechno je dílem vlády, která se ho po jeho odhaleních rozhodla zdiskreditovat. Prý zlikvidovala jakékoliv důkazy o tom, co říká nebo čím byl.

Co prozradil detektor lži

Robert Lazar dokonce podstoupil test na detektoru lži. Jenže výsledky nebyly průkazné. Do dnešních dnů se tedy bohužel nepodařilo potvrdit nic z toho, co říkal.

Na druhou stranu, mohl by si podrobnosti o fungování supertajných zařízení jen tak vymyslet nebo se o nich někde dočíst? Vždyť třeba detailně vylíčil proceduru, jak neoznačeným letadlem společně s dalšími pracovníky odlétal přímo do výzkumného střediska!

Nebo přesně popsal bezpečnostní opatření i technické vybavení komplexu S4! Na svých slovech navíc vždy trval. A to i přesto, že byl částí veřejnosti i médii označován za blázna nebo lháře.

Proběhla v Oblasti 51 pitva mimozemšťana?

Dne 8. června 1947 měl nedaleko Roswellu v Novém Mexiku spadnout mimozemský létající talíř.

Podle konspiračních teorií měli být jeho piloti i disk tajně odvezeni právě do Oblasti 51. O této události se začalo mluvit ale až roku 1978, když záhadolog Stanton T. Friedman získal doznání majora Jesseho Marcela, který na základně pracoval.

Ten potvrdil, že armáda v Oblasti 51 skutečně pitvala tělo mimozemšťana. Od té doby se vyrojily desítky důkazů pro i proti. Žádný nezvratný důkaz ale předložen nebyl.

Podle konspiračních teorií se v oblasti pitvalo tělo mimozemšťana.
Podle konspiračních teorií se v oblasti pitvalo tělo mimozemšťana.

Ukořistěné nacistické zbraně

Pravý důvod, proč Američané o svých aktivitách v Oblasti 51 nemluví, je však možná docela prozaický. Podle mnohých zdrojů zde docházelo a dochází k testování ukořistěných zbraní a letounů jiných armád.

Americká armáda už za 2. světové války získala unikátní nacistické zbraně, které pak musela někde zkoumat – a tomu účelu posloužila právě tato základna.

Zkoumá zde vláda ukradené letouny?

Téměř jistě se zde testovaly i sovětské stíhačky, které se do USA dostaly v 60. a 70. letech 20. století. Prokazatelně jde o letadla Mig-17F a Mig-21. Roku 1966 pak se stíhačkou Mig-21 emigroval do Izraele jistý irácký pilot.

I tento letoun se později dostal do USA a kvůli právě vrcholící studené válce musel být, spolu s mnoha dalšími, testován utajeně – tedy v Oblasti 51. Spekuluje se také o tom, že se zde dodnes zkoumají letadla spřátelených zemí, k nimž se USA dostaly ne zcela legální cestou.

Mimozemský letoun, nebo superstíhačka?

V blízkosti Oblasti 51 byly vždy sledovány podivné a neidentifikovatelné létající předměty. I když se část veřejnosti domnívala, že jde o tzv. UFO, i tento jev lze vysvětlit rozumně.

Kolem jezera Groom se totiž testovaly ty nejutajovanější projekty amerického letectva.

V letech 1977 až 1982 mezi ně patřily například letouny Blue nebo F-117A. Později zde probíhaly také některé testy letounů B-2 a F-22. Všechny tyto stíhačky používají technologie, díky kterým se stávají neviditelné pro radary.

A právě proto mohli tyto stroje záhadologové mylně považovat za mimozemské letouny.

V oblasti se údajně testovaly nejutajovanější projekty amerického letectva.
V oblasti se údajně testovaly nejutajovanější projekty amerického letectva.

Tajemná látka, která zabíjí

Roku 1989 zemřel v Oblasti 51 na otravu neidentifikovanou substancí dělník. Po jejím zásahu se mu prý začala doslova loupat kůže z obličeje. Aby lékaři mohli muži pomoci, museli znát složení látky, která ho zasáhla.

Vedení základny však odmítlo tuto informaci vydat, a tak dělník bez účinné pomoci zemřel. Federální vláda na tento incident zareagovala vyhláškou, která stanovuje, že v Oblasti 51 neplatí žádné federální zákony.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Související články
Záhady a tajemství
Tajemný poklad krále Juby II.: Skrývá se starověké africké zlato v americké jeskyni?
Při procházce na svahu v ohybu nedaleko řeky Embarras náhle Russell E. Borrows spadne do jakési díry. Nečekaně objeví vchod do tajemné jeskyně. Oči za chvíli přivyknou přítmí a čemusi blýskavému. Spatří zlaté šperky i sarkofág a kamenné desky. Numidský a mauretánský král Juba I. (60–46 př. n. l.) spáchá sebevraždu poté, co je roku 46 […]
Záhady a tajemství
El Dorado: Skrývají hlubiny jezera Guatavita zlato Inků?
„Za horami a řekami, skryté v džunglích, leží království bohaté na smaragdy a zlato,“ popisuje stará indiánská pověst bohatou zemi. Zdejšího krále každý večer potřou vonným olejem a celé jeho tělo zasypou zlatým práškem, až se třpytí jako Slunce. Vyplouvá na lodi doprostřed jezera, kde obětuje bohům. Poutníci, přicházející k jezeru, vzdávají svému vládci hold a […]
Záhady a tajemství
Kdo rozluští tajemné znaky z Kréty?
Král Mínós uznale pokyvuje hlavou. Stavitel Daidalos mu právě předložil návrh labyrintu, ve kterém se ztratí každý smrtelník. Ten se má časem stát domovem Mínótaura, bestie s býčí hlavou a lidským tělem…   Ostatně, jde o králova levobočka – královna Pásifaé se coby pomstu bohů za to, že jej král neobětoval, poblázní do posvátného bílého […]
Záhady a tajemství
Záhadná Sfinga: Opravdu ji vytvořili lidé?
Je přes dvacet metrů vysoká, ale výška není to hlavní, co na ní lidi dodnes fascinuje. Mnohem více je přitahuje záhadný vzhled Sfingy a její původ, opředený tajemstvím. Možná je však zcela jiný, než jak ho líčí většina teorií a lidé se na vzniku egyptské ikony podepsali jen nepatrně! I když jsou pyramidy v Gíze […]
reklama
záhady a tajemství
Nehoda, nebo sebevražda? Jak zemřel Miroslav Tyrš?
Polední slunce nemilostivě pálí. Rolník pohledem přejede zčásti zorané pole a vydá se osvěžit k řece. Ötztalská Acha je tu pořádně divoká. Ve středu proudu, zaklíněné o kameny, omílá voda znetvořené lidské tělo bez nohy.   Národní obrozenec, historik umění, univerzitní pedagog, jeden ze zakladatelů Sokola, člen poroty pro výběr sochařské výzdoby Národního divadla… Ten […]
Sardinské nuragy: K čemu asi jsou?
Od 18. století př. n. l. do 2. století n. l. existuje na Sardinii takzvaná Nuragská kultura. Jméno dostane po nurazích, kamenných věžích ve tvaru komolého kužele. Zarážející je hlavně jejich počet. Na Sardinii jich je přes 6500! Kromě nuragů za sebou civilizace zanechá i náboženské komplexy s posvátnými nádržemi k uctívání kultu vody, sochy, ale […]
Stál na Rhodosu rozkročený gigant? Ale kdeže…
Pyramidy v Gíze, visuté zahrady, Diova socha, Artemidin chrám, Mauzoleum v Halikarnassu a… Kolos Rhódský! Sedmička divů starověkého světa, z nichž se dochoval jediný: Pyramidy. A stejně jako u Semiramidiných zahrad, i u kolosu se dodnes spekuluje, zda vůbec existoval.   Líčen je ale tak často a v mnohých detailech, že by bylo s podivem, […]
Tajemství Mallorcy a Menorcy: Mají starověký telegraf?
Doba bronzová a železná je v plném proudu a na dnes turisticky oblíbených ostrovech Mallorca a Menorca drží otěže moci společnost, kterou dnes nazýváme Talajotickou kulturou.   Zhruba mezi 1. a 2. tisíciletím před Kristem se pustí do budování talajotů, megalitických památek, o jejichž účelu se dnes můžeme jen dohadovat. Předcházejí jim takzvané tumuly, které […]
lifestyle
Proč spisovatel Milan Kundera zanevřel na svoji domovinu?
Poválečné budovatelské nadšení z jeho tvorby postupně vyprchává. Milan Kundera jako mladík koketuje s hudbou. Aby ne, když jeho otcem je klavírista a rektor Janáčkovy akademie múzických umění Ludvík Kundera. Nakonec se ale Milan Kundera (1929‒2023) rozhodne studovat literární vědu a estetiku, kterou vzápětí vymění za režii a scenáristiku na FAMU. Souběžně s tím, jak se na katedře […]
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
Je hezký, urostlý, slavný a velmi bohatý. Dokonale splňuje všechny parametry moderního prince. Ale pozor! Je k mání jen pro opravdu otrlé princezny. Jeho představa kvalitního sexu zahrnuje svazování a kapku násilí. Navíc je možná kanibal. V případě amerického herce Armanda Douglase Hammera (*1986) byla Štěstěna značně rozdavačná. Armie se prostě uměl narodit. Jeho předkové nashromáždili obrovské […]
Rybí prsty: Odkud se vzala zlatavá pochoutka?
Rychlé, chutné, křupavé. Rybí prsty sice jako první uvede na trh americká společnost, ale je to nefalšovaný britský vynález, často považovaný za jeden ze symbolů Spojeného království. Není to však výdobytek moderní doby, první zmínky o tomto pokrmu jsou staré 124 let. Proč a jak vlastně vznikly? Termín rybí prsty (fish fingers) je poprvé zmíněn […]
James Brown: Všechny lapálie pěvecké legendy
Byl slavným zpěvákem, hudebním skladatelem i vydavatelem, jednou z nejzásadnějších postav soulové a funkové hudby a dodnes je obdivovanou veličinou. Blyštivou kariéru Jamese Browna ale nenasvítila pouze světla ramp, ale také majáčky policejních aut. Je první svátek vánoční roku 2006 a v nemocnici v Atlantě leží na smrt nemocný James Brown (1933–2006). Otočí se na svého manažera […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h