Skip to content
reklama
reklama

Obezita, infarkt nebo mrtvice. Co všechno může způsobovat nedostatek spánku?

blank

Každému z nás se čas od času stane, že místo spánku celou noc hledáme vhodnou spací polohu nebo se díváme do stropu, protože za žádnou cenu nemůžeme usnout. Pokud se to děje pouze občas, nejedná se o velký problém, z dlouhodobého hlediska jde ale o závažnou potíž, která může ohrožovat naše zdraví.

Co všechno nám při nedostatku spánku hrozí?

Nejdřív je potřeba říct si, co za nedostatkem spánku stojí. „Nejčastějšími zdroji problémů se spánkem jsou faktory jako dlouhodobý stres, hluk, nevhodná pokojová teplota, užívání přípravků s kofeinem, nevyhovující matrace nebo nadměrné zaměstnávání lidské mysli před spánkem, například sledováním televize nebo displejů telefonů a počítačů,“

popisuje nejčastější příčiny MUDr. Marie Viková.

Věcí, které náš spánek ovlivňují, je tedy opravdu dost, a mnohdy se může zdát jako nadlidský úkol jejich působení eliminovat. Pokud jste už někdy prožili bezesnou noc, asi přesně víte, jaké jsou příznaky nespavosti.

Kromě naprosto typické ospalosti a zívání se mezi projevy řadí také změny nálady, potíže se soustředěním, pamětí, projevit se může také snížený sexuální apetit. Mezi další vedlejší příznaky patří například touha po tučném jídle, přehřívání těla, přibírání na váze a impulsivnější rozhodování, protože unavené tělo pociťuje menší obavy z negativních důsledků našich rozhodnutí.

blank
Klasické triky na usínání nezabírají? Pomoct mohou některé doplňky stravy, ideálně ty na přírodní bázi. Tělo potřebuje melatonin, někdy nazývaný také hormonem spánku. Zkusit můžete třeba Barny´sHypnoX®L-tryptofan, ten tělu dodává tryptofan potřebný k tvorbě serotoninu, který se pak přeměňuje na melatonin Foto: Pixabay

Co všechno může nedostatek spánku způsobit?

Nedostatek spánku působí vážné zdravotní komplikace. Ohrožen je imunitní systém, který je mnohem náchylnější ke všemožným infekcím. Ovlivněna může být také hladina hormonů, pokud málo spíme, v našem těle může docházet k uvolňování stresových hormonů, a naopak produkce hormonů jako jsou růstové hormony či testosteron může klesat.

Z dlouhodobého hlediska hrozí větší riziko hypertenze, z výzkumů vychází, že lidem, kteří omezují spánek na 5 hodin a méně, se objeví spíše než těm, kteří spí doporučenou dobu. U těch, kteří nespí, je také pravděpodobnější výskyt cukrovky.

Se spánkovou deprivací začne tělo po poměrně krátké době vykazovat rezistenci na inzulin, navíc existuje větší riziko obezity, a právě ta je jedním z faktorů stojících za výskytem nemoci. Málo spánku zásadně ovlivňuje také srdce a cévy, hrozí tak infarkt či mrtvice.

blank
Koukáním do displeje před spaním spánku rozhodně nepomůžete… Foto: Pixabay

Co udělat pro lepší spánek?

Člověk stráví spánkem zhruba třetinu svého života. Aby byl kvalitní, měli bychom dodržovat několik pravidel. „Snažit se uléhat a vstávat vždy ve stejnou dobu, i o svátcích a víkendech, dostatečně větrat a nepít před spaním alkohol.

Základem osvěžujícího spánku je rovněž vhodný výběr matrace. Měli bychom usínat s klidnou myslí, nerozptylovat se technikou a hlavně se nestresovat,“ doporučuje MUDr. Marie Viková.Co ale dělat, když nám zkrátka spát nejde?

V krajních případech je doporučována návštěva lékaře.

Zkuste si tedy dopřát alespoň 7 hodin spánku denně. Spánkový režim se sice může ze začátku zdát těžké vybudovat, jeho role je ale víc než důležitá. Dejte svému tělu potřebný čas a buďte konzistentní, právě pravidelnost a konzistentnost jsou totiž jedněmi z klíčů ke zdravému spánku.

Foto: Pixabay
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Lifestyle
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Mám dítě, ale ne muže
skutecnepribehy.cz

Mám dítě, ale ne muže

Už jako malá jsem si přála mít...
Budoucnost ve jménu fenoménu H2: Honba za nulou
21stoleti.cz

Budoucnost ve jménu...

Je na prvním místě periodické tabulky. Je...
Domažlice, srdce Chodska
epochanacestach.cz

Domažlice, srdce Chodska

Město Domažlice a celá...
V mexických pralesích údajně obchází nebezpeční démoni
enigmaplus.cz

V mexických pralesích údajně...

Ve folkloru středního Mexika se vyskytují nebezpečné...
Plánuje se Soukupem brzy založit rodinu?
nasehvezdy.cz

Plánuje se Soukupem brzy...

Vztah AGÁTY...
Ušijte si originální bytové doplňky a dekorace
panidomu.cz

Ušijte si originální bytové...

Originální kousky, které si ušijete sami, dodají...
Tichomořské sídlo Matta Damona
rezidenceonline.cz

Tichomořské sídlo Matta Damona

Poprvé za celá desetiletí se věhlasný...
Italská sekaná s paprikami a olivami
tisicereceptu.cz

Italská sekaná s paprikami...

Když se řekne sekaná, vybaví se nám nejspíše...
Jak se rozhoduje buňka?
epochalnisvet.cz

Jak se rozhoduje buňka?

Prestižní evropský grant – ERC...
Le Chaton: Podzimní péče o pleť s leknínem a malinami
iluxus.cz

Le Chaton: Podzimní péče o...

Aby pleť po letním slunění vypadala dobře i...
Spadl život na Zemi z vesmíru?
enigmaplus.cz

Spadl život na Zemi z vesmíru?

Mezi úvahami, které se věnují teoriím vzniku...
Opravdu má Matonoha mladší milenku?
nasehvezdy.cz

Opravdu má Matonoha mladší...

Má doma krásnou manželku, ale...