V listopadu minulého roku se uskutečnil transport, při němž se pár bílých tygrů v majetku státu přemístil z liberecké zoologické zahrady do chovatelského zařízení Malkia Park na Slovensku.
V libereckém pavilonu šelem strávily tygřice přibližně deset týdnů.
S jejich dočasným umístěním zahrada v Liberci souhlasila především z toho důvodu, že se sama jako dlouholetý chovatel bílých tygrů cítí zodpovědná za následky chovu těchto raritních forem zvířat.
Na jeho problematiku se zároveň snaží veřejnost dlouhodobě upozorňovat. Déle zde však zabavené šelmy zůstat nemohly.
Nejsou kapacity
„Náš pavilon šelem má omezenou kapacitu a umístění dalších jedinců ubírá životní prostor našim stávajícím kočkám.
Komplikace by nastaly především v zimním období, kdy šelmy tráví většinu času v teple vnitřních ubikací,“ vysvětluje ředitel zoo David Nejedlo.
Před samotným transportem byly bílé tygřice nejprve uspány narkotizační střelou a prošly veterinární kontrolou.
Našli skutečný domov?
„Celá akce včetně imobilizace a naložení zvířat do transportních beden proběhla zcela bez komplikací. Obě zvířata opustila naší zoo v dobré fyzické kondici,“ dodává zoolog Luboš Melichar.
Tříleté samice zabavila v srpnu 2019 Česká inspekce životního prostředí. Po ukončeném správním řízení propadly do majetku státu, konkrétně do správy Ministerstva životního prostředí.
V Zoo Liberec byli tygři umístěni pouze dočasně, ministerstvo se na dalším, již dlouhodobém umístění dohodlo se soukromým chovatelským zařízením Malkia Park na Slovensku.
Budou rozšiřovat
Jde o záchrannou stanici specializující se na chov velkých kočkovitých šelem, které byly odebrány z nevyhovujících podmínek nebo pocházely z nelegálních soukromých chovů.
Tito dva bílí tygři nadále zůstávají v majetku České republiky, slovenský Malkia Park zajistí péči o svěřené exempláře minimálně po dobu šesti měsíců s možností, že zde tygři po dalším rozšíření výběhů naleznou trvalý domov.