Záhadných zmizení v takzvaném bermudském trojúhelníku bylo popsáno již mnoho. Celá řada z nich se už stala téměř legendárními. Je ale také znám například i případ potopené lodi, jež následně opět vyplula na hladinu…
9. září 1935 zakotvil v britském přístavu Bristol parník Aztec, jehož posádka podala svědectví o velmi zvláštní události. Během své plavby do Evropy údajně v blízkosti Bermudských ostrovů měli 1. září potkat opuštěnou loď jménem La Dahama.
Na stole v kapitánově kajutě však prý ležel lodní deník, jenž působil, jako by kapitán právě odložil psací pero.
Dostatečné zásoby
Loď byla údajně výrazně poškozená a paluba v dezolátním stavu. V podpalubí se ale skrývaly dostatečné zásoby potravin i pitné vody a rovněž oba záchranné čluny prý byly na svých místech…
Zmizení a opětovné vyplutí
Tentokrát však záhada nespočívala ve zmizení posádky, kterou z potápějící se lodi zachránil 27. srpna kolem proplouvající italský parník Rex.
Velmi podivný je však fakt, že La Dahama se před očima zachránců z tohoto parníku potopila do mořských hlubin, avšak znovu pak vyplula na hladinu… Jaké nadpřirozené jevy mohly tuto až děsivou skutečnost způsobit?
Obdoba Létajícího Holanďana?
Řídily snad nakonec tuto loď nějaké nám zcela neznámé síly? Jednalo se tak o mizející a náhle se znovu vynořující loď – přízrak?
A nepřipomíná nám celý tento příběh legendu o Bludném Holanďanovi, jednu z nejznámějších námořnických pověstí, kdy se námořní kapitán kvůli své špatnosti věčně plaví se svou lodí, aniž by mohl navštívit přístav.
Jedná se tedy o legendu o lodi odsouzené věčně se plavit pro činy rouhavého kapitána. Námořníci, kteří Bludného Holanďana kdy spatřili, údajně zcela zřetelně viděli postavu kapitána na můstku lodi…
Pokusy o racionální vysvětlení
Jedná se o patrně nejznámější typ obecnějšího typu pověsti o přízračné lodi či lodi duchů.
V kontextu „záhadologické“ literatury se často objevují i snahy klíčový prvek celé pověsti, jímž je náhlé objevení a opětovné zmizení lodi, nějakým racionálním způsobem vysvětlit, a to ať již nespolehlivostí pozorovatele – nebo například atmosférickými jevy na moři.
Ovšem v případě lodi La Dahama se zdá, že všechny pokusy o reálné vysvětlení selhávají, protože celou událost dosvědčilo velké množství očitých svědků, kteří navíc byli na mořské hladině jako doma…