Američtí seismologové varují, že velká část Los Angeles a San Franciska brzy zmizí z povrchu zemského. Vnitřní napětí ve zlomu San Andreas neustále roste a tlak v tektonických deskách povede k devastujícímu zemětřesení.
Kdy k této katastrofě může dojít? Lze ji vůbec předpovědět nebo odvrátit?
3000 mrtvých z roku 1906
Zlom San Andreas na sebe obrátil pozornost po ničivém zemětřesení roku 1906. Epicentrum bylo tehdy přímo v San Francisku a škody byly zaznamenány na sever i jih od města do vzdálenosti 640 kilometrů.
Během několika minut se země v místech zlomu posunula až o 6 metrů – padaly ploty a stromy, popraskaly silnice a potrubí. Zemřelo tehdy asi 3000 lidí.
Američtí seismologové varují, že s extrémně ničivým zemětřesením musí město počítat v horizontu nejbližších 30 let.
Jako auto po srážce
Kritický zlom odděluje západní část Kalifornie od zbytku kontinentálních Spojených států. Zde se o sebe třou pacifická a severoamerická litosférická deska. V důsledku tohoto tření dochází ke vzniku zemětřesení. Táhne se napříč celou Kalifornií v délce 1300 km.
Při pohledu z výšky vypadá jako pomačkaný kus papíru nebo jako karoserie osobního auta po srážce.
Pohyb ker zemské kůry tu totiž hromadí mechanické napětí, které se čas od času uvolňuje ničivými zemětřeseními – těch menších se tu každoročně odehraje několik stovek.
Rychlost 2 milimetry za rok
Podle nejnovějších geologických dat se celý tento zlom začal v posledních letech opět pohybovat. Nevěstí to vůbec nic dobrého. Tyto pohyby jsou miniaturní a pomalé, člověk je svými smysly není schopen zachytit. Ale existují a jsou soustavné.
San Andreas se podle přesných měření pomocí GPS každý rok pohne zhruba o dva milimetry. Tyto pohyby jsou způsobené chaotickým pohybem amerických tektonických desek. Zatímco oblast u Los Angeles klesá, část u San Franciska naopak stoupá.
Kdy se z Kalifornie stane ostrov
Celá Kalifornie proto s obavami očekává, kdy přijde jedno opravdu velké zemětřesení, které geologové předpovídají už řadu let.
Přes veškeré neuvěřitelné úspěchy a pokrok moderní vědy nejsou experti schopni předpovědět, kdy by k dalšímu zemětřesení mohlo dojít – a dokonce ani neví, jak by bylo silné.
To roku 1906 mělo sílu 7,8 stupňů Richterovy stupnice, zemětřesení z roku 1857 7,9. Podle většiny odhadů by další zemětřesení mělo být ještě silnější a mnohem ničivější.