Leckterý sportovec sní svůj sen, jak nastoupí k finálovému utkání mistrovství světa ve fotbale či v hokeji. Takový sen se však splní jen málokomu. Moderní technologie jej však mohou přiblížit.
Řeč v tuto chvíli není o počítačových hrách se sportovní tématikou, byť i ony se neustále zdokonalují a svým předlohám jsou čím dál víc podobnější.
Moderní snímací technologie sportovní klání přiblíží takovým způsobem, že divák bude mít pocit přímé účasti na hřišti. Nebo alespoň toho, že sedí v první řadě…
Virtuální realita skrze nasazenou helmu na hlavě již není doménou jen sci-fi filmů, nýbrž realitou. A při sledování sportovních událostí tyto technologie nabírají nových rozměrů.
„Lidé budou moci sledovat ze své pohovky basketbalové utkání tak, jako kdyby seděli přímo pod košem. Je to neuvěřitelné,“ popisuje David Blitzer, spolumajitel týmu basketbalové NBA Philadelphia 76ers.
A nejedná se jen o košíkovou. Člověk se pomocí těchto technologií dostane tam, kam za jiných okolností bývá přístup obtížný. Ať je to finále tenisového Wimbledonu, světový šampionát v kopané, nebo i u nás tolik populární mistrovství světa v ledním hokeji.
Samozřejmě se nejedná jen o sport. Příznivci opery budou moci sledovat třeba představení ve slavné La Scale, fanoušci moderní hudby si pro změnu vychutnají koncert U2 z londýnského Wembley.
Vývoj speciálních přileb zatím udělal několik prvních krůčků. Některé dosavadní pokusy však nedopadly úplně nejlépe. Problémem bylo především nízké rozlišení.
To nejen, že přinášelo nekvalitní obraz, ale na řadu lidí působilo tak, že se jim udělalo špatně od žaludku. Helmy společnosti Jaunt VR však vypadají slibně.
Rozlišení je lepší a zažívacími problémy při jejich používání zatím nikdo netrpěl. Až budou zdokonaleny ještě víc, budou schopny změnit způsob, jakým diváci sport prožívají.
„Bude to téměř plnohodnotné médium,“ myslí si představitel společnosti Jens Christensen.
Je otázkou, zda se tímto způsobem dají přenést emoce, které ovládnou diváky přímo na stadionech. Ale po technologické stránce je to jistě zajímavé.
A tato problematika zaujala i společnost Fox Sports Media Group, která hodlá využít hit poslední doby v podobě bezpilotních letounů. Pomocí dronů chce snímat cyklokrosové závody a je jistě jen otázkou času, kdy drony proniknou i do jiných disciplín.
Avšak záběry ze vzduchu na sportovní klání nejsou dávno ničím novým. Kamery umístěné na horkovzdušných balonech snímaly již předválečné hokejové šampionáty.