Domů     Nová chronologie: Vyvíjelo se křesťanství bez Krista?
Nová chronologie: Vyvíjelo se křesťanství bez Krista?
8.2.2025

Mohlo být všechno jinak, než se dětí učí v dějepise? Ruští akademici jsou o tom přesvědčeni. Nad jejich názory však jiní odborníci nesouhlasně kroutí hlavou.

Anatolij T. Fomenko a Gleb V. Nosovskij jsou spoluautory řady knih, v nichž detailně rozpracovali svou teorii, týkající se chybného pojetí v současnosti platné chronologie. Dějiny totiž pokládají za kratší a nesouhlasí ani s jejich popisovaným průběhem.

Názory těchto vědců budí kontroverzi nejen v odborných kruzích, ale také u široké veřejnosti. V roce 2004 dokonce získali anticenu od ruské vědecké obce. Na druhou stranu je nutné podotknout, že mají i zastánce, kteří s nimi souhlasí.

Oni i kdokoli jiný může v Jaroslavli navštívit multimediální muzeum nového pojetí chronologie dějin. Pokud by vás zajímalo, jak vypadá, nemusíte se vydávat až do Ruska, na webových stránkách Fomenka a Nosovskije lze absolvovat prohlídku on-line.

Pseudověda v moderním hávu

Nová chronologie není podle odborníků ničím jiným než pouhou pseudohistorickou konspirační teorií, která tvrdí, že světové dějiny před rokem 1600 n. l.

byly široce zfalšovány tak, aby vyhovovaly zájmům různých spiklenců, mezi něž patřily či patří Vatikán, Svatá říše římská a také rod Romanovců.

Kromě nové chronologie jsou ve Fomenkových knihách zmiňovány i naprosto nevědecké sovětské pokusy, které jsou spojovány především se jménem Trofyma Lysenka.
Kromě nové chronologie jsou ve Fomenkových knihách zmiňovány i naprosto nevědecké sovětské pokusy, které jsou spojovány především se jménem Trofyma Lysenka.

Hlavní koncepce této konspirace vychází z myšlenek ruského revolucionáře a svobodného zednáře Nikolaje Morozova, který protrpěl své za aktivity vůči carskému režimu 25 let ve vězení.

Po propuštění v roce 1905 se pak začal věnovat vědě a kromě jiného i historii, kde spatřoval mnoho podezřelých a zfalšovaných míst.

Kde se Fomenko inspiroval?

Myšlenka změny chronologií se objevuje přibližně od počátku 17. století. Tehdy Jean Hardouin vyslovil domněnku, že mnohé starověké historické dokumenty jsou mnohem mladší, než se obecně předpokládalo.

V roce 1685 pak vydal verzi Přírodopisu Plinia staršího, v níž tvrdil, že většina řeckých a římských textů byla zfalšována benediktinskými mnichy.

Když se jej mnoho tehdejších vědců na tyto výsledky ptalo, odpověděl, že důvody benediktinů odtajní v dopise, který bude zveřejněn až po jeho smrti. Ovšem žádný podobný dokument se v jeho pozůstalosti nikdy nenašel.

Ale i taková osobnost, jako byl Isaac Newton, při zkoumání dosavadní chronologie starověkých dějin Řecka, Egypta a Předního východu vyjádřila nespokojenost s převládajícími teoriemi a navrhla jednu vlastní, která změnila například tradiční datování Trojské války či založení Říma.

V roce 1909 si pak Otto Rank povšiml jisté duplicity v literárních dějinách různých kultur. Takřka všechny významné národy si vytvořily mýty kolem svých hrdinů, bájných vládců či zakladatelů náboženství.

Jenže tyto mýty si jsou velice podobné, někdy dokonce zcela totožné, ačkoli se týkají nezávislých národů někdy od sebe velice geograficky vzdálených.

V roce 1980 pak „nastoupil“ sám Fomenko, který s několika kolegy z katedry matematiky Moskevské státní univerzity publikoval několik článků o „nových matematických metodách v historiiů.

Články vzbudily polemiku, ale Fomenkovi se nepodařilo na svou stranu získat žádné uznávané historiky. A tak se na počátku 90. let rozhodl namísto snahy přesvědčit vědeckou komunitu vydávat knihy a oslovit širokou veřejnost.

To sice vedlo k značnému vzedmutí zájmu a krátkému okamžiku Fomenkovy popularity, nicméně vědecká obec na něj pohlížela čím dál tím více skrz prsty.

Jeho teorie však do roku 1996 našla vhodné podhoubí nejen v Rusku, ale i v Turecko, Číně, Egyptě i v některých evropských zemích.

Historie má být kratší

Běžně popisované dějiny tak měly nepravdivě „nabobtnat“, a to zvláště do poloviny 17. století, do kdy mají být události záměrně změněny, aby vyhovovaly vládnoucím mocnostem.

Autoři nové chronologie poukazují na to, že panovníci zadávali kronikářům a archivářům za úkol najít jejich významné předky a připravovat co nejširší rodokmeny k upevnění důležitých pozic.

Práce to byla samozřejmě placená, proto její výsledky nemají být ani tak pravdivé, jako spíše přizpůsobené spokojenosti zadavatele.

V roce 2004 získali Fomenko a Nosovskij na moskevském mezinárodním knižním veletrhu za své knihy o nové chronologii anticenu, nazvanou Abzatz, což je ruské slangové slovo znamenající katastrofu nebo fiasko.
V roce 2004 získali Fomenko a Nosovskij na moskevském mezinárodním knižním veletrhu za své knihy o nové chronologii anticenu, nazvanou Abzatz, což je ruské slangové slovo znamenající katastrofu nebo fiasko.

Ruská horda a složený Ježíš

V centru Fomenkovy Nové chronologie stojí tvrzení o existenci rozsáhlé slovansko-turecké říše, kterou nazval Ruská horda. Ta podle něj hrála dominantní roli v euroasijských dějinách před 17. stoletím.

Takže různé národy, které se objevují ve starověkých a středověkých dějinách – ať už to jsou Skythové, Hunové, Góti, Kozáci nebo další – jsou jen pouhé prvky této Ruské hordy.

Fomenko rovněž tvrdí, že skutečným historickým Ježíšem byl Andronikos I. Komnenos, jenž žil v letech 1152 až 1185 našeho letopočtu a byl byzantským císařem, který se snažil prosadit některé neúspěšné reformy.

Jeho činy a vlastnosti se údajně odrážejí v životopisech mnoha skutečných i smyšlených osob.

Ježíš Kristus, jak jej známe, má být pouhou složeninou starozákonního proroka Eliáše, papeže Řehoře VII., svatého Basila z Cesareje, a dokonce i čínského císaře Jingzonga neboli Syna nebes.

Fomenko vysvětluje zdánlivě velké rozdíly v životopisech těchto osobností jako důsledek rozdílnosti jazyků, úhlů pohledu a časového rámce života autorů zmíněných zpráv a životopisů.

Tím pádem by historie křesťanství byla o celých tisíc let kratší. Vyškrtnout bychom z ní tedy museli spoustu dokázaných událostí a znevážila by se pravost dochovaných pramenů a památek včetně takových, jakým je římský Pantheon, který se v roce 609 n. l. stal křesťanským kostelem.

Snad ještě kontroverznější variantou je možnost, že vývoj tohoto rozšířeného náboženství po celé jedno tisíciletí probíhal bez Ježíše Krista.

Vědci s kontroverzními tvrzeními

Anatolij Timofejevič Fomenko se narodil 13. března roku 1945 v Doněcku a vystudoval na Fakultě mechaniky a matematiky Lomonosovovy univerzity v Moskvě.

Nyní tento doktor matematicko-fyzikálních věd na své alma mater vyučuje a zároveň je také akademikem Ruské akademie věd, řádným členem Ruské akademie přírodních věd a Mezinárodní akademie věd vyšší školy a plným členem Akademie technologických věd Ruské federace.

Zaměřuje se na geometrii a topologii, což je matematický obor, který studuje prostor a vlastnosti útvarů. V roce 1996 se stal laureátem státní ceny Ruské federace v oblasti matematiky a obdržel také další ocenění, která uznávají jeho vědecký přínos.

Fomenko je velmi aktivní i v publikační činnosti, napsal 250 vědeckých prací a 24 monografií a učebnic. Autorsky často spolupracuje s kolegou Glebem Vladimírovičem Nosovskim – odborníkem na teorii náhodných procesů a pravděpodobnosti i matematickou statistiku.

Ten mimo jiné pracoval v moskevském Ústavu pro kosmický výzkum a nyní je kolegou Anatolije T. Fomenka, konkrétně na Mechanicko-matematické fakultě na katedře diferenciální geometrie. Za teorii o nové chronologii byl dokonce vyobcován z církve.

Ruští vědci se domnívají, že lidé nechtějí přijmout jejich myšlenky hlavně ze zvyku, který vznikl dlouhým používáním současné tzv. scaligerovské chronologie.
Ruští vědci se domnívají, že lidé nechtějí přijmout jejich myšlenky hlavně ze zvyku, který vznikl dlouhým používáním současné tzv. scaligerovské chronologie.

Proč má být dosavadní chronologie špatná?

Dvojice Fomenko a Nosovskij se domnívá, že dějiny, jak je zastávají tradiční historikové a děti se učí ve škole, jsou zcela chybně popisované, a navíc rozhodně netrvaly tak dlouho. Připisují to několika vlivům.

Tím prvním je duplicitní popisování událostí, za které mohou kronikáři.

Jejich proviněním je prý špatné rozpoznávání totožnosti osob i průběhu událostí, protože do nich neměli dostatečný vhled, a navíc osobní jména i zeměpisné názvy mohou mít různé varianty znění.

Zapomenout pak nemáme ani na možné sympatie, které dle autorů nutně musely ovlivňovat výslednou podobu konkrétních zápisů.

Zdroje informací: www.wikipedia.org, www.history.com, www.bbc.com, www.scientificamerican.com, www.britannica.com
Úvodní foto: Pixabay, FOTO 2: Pixabay, FOTO 3: Pixabay, FOTO 4: Pixabay
Související články
Historie
Za co vyfasuje slavný pěvec Grossi domácí vězení?
Píše se 29. května 1697 a slavný barokní zpěvák Giovanni Francesco Grossi (1653–1697) usedá do kočáru. Za sebou nechává romantické uličky italské Bologne, města vyhlášeného svou vzdělaností. Míří 60kilometrovou štrekou vstříc neméně malebné Ferraře. V proslavené Duomo di San Giorgio, tedy Katedrále svatého Jiří, si ale nikdy nezazpívá. Ba co hůř, do Ferrary ani nedorazí. […]
Historie
Století revolucí. Doba, kdy se měnily osudy lidí i národů
Doba od konce 18. do konce 19. století bývá označována za století revolucí. Na počátku tohoto období byly velké národy podřízeny kolonialistům, jejich země byly ovládány cizími mocnostmi a feudály. Během století revolucí se řada těchto dosavadních pořádků zhroutila a na jeho konci stály nové nezávislé státy. Revoluce však byly vykoupeny krveprolitím, na bojištích umírali […]
Historie
Intriky mezi spojenci. První křížová výprava skončí podvodem na císaře
Jedním ze symbolů středověku jsou kromě hradů a rytířů také křížové výpravy. Když nájezdníci ze Seldžucké říše proniknou až na nejsvatější křesťanská místa, ke Kristovu hrobu v Jeruzalémě, vzedme se v Evropě vlna odporu a skálopevného odhodlání vyrvat Jeruzalém z rukou pohanů. O intriky ovšem není nouze ani mezi spojenci nouze. Křižáci na konci první výpravy do […]
Historie
Patrick Graham: V centru pozornosti Satana
Patrick Graham strávil část života ve Francii, část v USA. Původní profesí je pilot, nyní pracuje jako zpravodajský konzultant pro nadnárodní korporace. Zároveň se věnuje psaní, jeho specialitou jsou dějiny náboženství. Již jeho první kniha Evangelium podle Stana z roku 2007 bylo oceněna cenou knihkupců a dočkalo se překladů do desítek jazyků. Námětem pro knih […]
reklama
historie
Nová chronologie: Vyvíjelo se křesťanství bez Krista?
Mohlo být všechno jinak, než se dětí učí v dějepise? Ruští akademici jsou o tom přesvědčeni. Nad jejich názory však jiní odborníci nesouhlasně kroutí hlavou. Anatolij T. Fomenko a Gleb V. Nosovskij jsou spoluautory řady knih, v nichž detailně rozpracovali svou teorii, týkající se chybného pojetí v současnosti platné chronologie. Dějiny totiž pokládají za kratší […]
Vasco de Gama: Daleká cesta do Indie
Tahle plavba navždycky změní svět. Čtyři lodě doplují na konec známého světa a z Portugalska definitivně udělají námořní velmoc. Protože platí jen jediné pravidlo: koření musí proudit. Vasco de Gama (1469–1524) se narodí do vlivné šlechtické rodiny v přístavním městečku Sines O jeho mládí ani životopisci moc nevědí – snad studuje kdesi ve vnitrozemí matematiku a navigaci. […]
Soumrak absolutistické monarchie: Revoluční rok 1848
Soumrak absolutistické monarchie: Revoluční rok 1848 přinesl sérii povstání v západní, jižní a střední Evropě, která vedla k definitivnímu konci dosavadního pojetí absolutních monarchií. V západní, jižní a střední Evropě proběhla série revolucí. Přestože jednotlivá povstání byla nakonec potlačena, dosavadní pojetí absolutních monarchií vzaly definitivně za své. První revoluce propukly v Itálii a ve Francii. […]
U zrodu mocného Španělska byla jedna královská svatba
Každý měl své vlastní království a dohromady pak tvořili neporazitelnou dvojku. Isabela Kastilská a její manžel Ferdinand Aragonský společně, ruku v ruce, položili základy mocného Španělska. To všechno bylo napsáno ve hvězdách, když se ti dva v roce 1469 brali. Španělsko nebylo vždy takové, jak jej známe dnes. Na sklonku prvního tisíciletí našeho letopočtu totiž […]
reklama
svět zločinu
Zmizení Emanuely Orlandiové: Přes 40 let po ní není ani vidu, ani slechu
Teprve 15letá Emanuela Orlandiová se vrací z lekce hry na flétnu v hudební škole při Papežském institutu duchovní hudby. Domů už ale nedorazí. Její zmizení vyvolá ve Vatikánu bouři. Stala se obětí mafie? Došlo na území svatého státu k sexuálnímu zločinu, nebo k nesvatému rituálu? Proč policie nic nevyšetřila? Rodina zmizelé, zejména její bratr Pietro, […]
11. září 2001: Den, který změnil dějiny lidstva!
Dne 11. září 2001 narazila dvě letadla do budov Světového obchodního centra v New Yorku a jedno do komplexu Pentagonu. Od tohoto dne se začalo mluvit o válce civilizací a terorismus se stal celosvětovým tématem. Opravdu se ale jednalo o útok radikálních islamistů? Nebo ten den Američané záměrně seslali zkázu do vlastních řad? Od jedné z největších […]
Než přišel Joe Valachi: Mafie úřady nezajímala!
Oficiálně je sice Joe Valachi ten, kdo americkým strážcům zákona odhalí existenci mafie, ve skutečnosti to mnozí zkouší už před ním. Nikdo jim však nevěnuje pozornost. Poprvé na veřejnost prosakují informace už v roce 1890. Při vyšetřování vraždy policejního náčelníka Davida Hennesseyho, se v policejním hlášení uvádí: „Šetření naznačuje existenci tajné zločinecké organizace“. Tvrzení se […]
Čtyři skandály, které otřásly Vatikánem: Prostituční mejdany i kokain
Některé vyloudí na tvářích úsměv, jiné nás donutí ke zlostnému zaskřípění zuby, z některých nás obchází hrůza i po letech. Bibli tentokrát raději nechte v nočním stolku. Píše se rok 2010. Angelo Balducci (*1948) pracuje jako hlavní poradce Kongregace pro evangelizaci národů a je odpovědný za řízení misijních aktivit římskokatolické církve po celém světě. Jeho […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz