Domů     Niagarské vodopády: Hřmící klenot mezi dvěma státy
Niagarské vodopády: Hřmící klenot mezi dvěma státy

Hektolitry vody, padající do propasti. Vodopády, jejichž jedna strana leží v USA a druhá v Kanadě, přitahují obdivovatele přírodních krás, páry na líbánkách i dobrodruhy. Někteří se je pokusí zdolat v sudu, jiní je přejdou po laně. A na to je třeba mít v kapse platný pas!

I když jsou impozantní, nejsou nejvyšší na světě. Existují stovky jiných vodopádů, které je v tomto ohledu překonají. Většina z nich má však mnohem méně vody. Je to tak kombinace výšky a objemu, která dělá z Niagarských vodopádů neuvěřitelně působivou atrakci.

3

Niagarské vodopády (Niagara Falls) se skládají ze tří samostatných vodopádů na řece Niagara, která vytéká z Erijského jezera a vlévá se do jezera Ontario.

Největší a nejznámější je Podkova (Horseshoe Falls), dosahující výšky zhruba 57 metrů, převážná část se přitom nachází na území kanadské provincie Ontario. Protéká jimi největší množství vody z celých Niagarských vodopádů, jde o celých 90 procent.

Menší Americký vodopád (American Falls) má výšku 21 až 34 kvůli obřím balvanům na jeho základně a Nevěstin závoj (Bridal Veil Falls) měří 24 m. Tento nejmenší vodopád leží celý na území amerického státu New York.

58

Řeka Niagara je spojovací kanál mezi Erijským jezerem a jezerem Ontario, patřícími mezi Velká jezera. Měří 58 kilometrů.

Za prvního člověka, který popíše Niagarské vodopády, je považován Louis Hennepin.(Foto: neznámý autor / commons.wikimedia.org / volné dílo)
Za prvního člověka, který popíše Niagarské vodopády, je považován Louis Hennepin.(Foto: neznámý autor / commons.wikimedia.org / volné dílo)

18 000

Řeka Niagara a celá pánev Velkých jezer, jejíž je součástí, je dědictvím poslední doby ledové. Před 18 000 lety bylo jižní Ontario pokryto ledovými příkrovy o tloušťce 2 až 3 kilometry. Při jejich postupu dále na jih vyhloubily pánve Velkých jezer.

Při posledním tání vypustily do těchto pánví velké množství vody. Dnes je méně než 1 procento vody Velkých jezer doplňováno například srážkami a podzemní vodou. Zbytek je dědictví z poslední doby ledové a jde o „fosilní“ vodu.

60

Překvapivě zelený odstín řeky Niagary pochází z rozpuštěných solí a jemně „mleté“ horniny, zachycené především z vápencových ložisek, ale pravděpodobně také z břidlic a pískovců pod touto vrstvou.

Odhaduje se, že každou minutu se Niagarskými vodopády prožene 60 tun rozpuštěných minerálů.

Vodopády jsou půvabné i v zimě.(Foto: neznámý autor / commons.wikimedia.org / volné dílo)
Vodopády jsou půvabné i v zimě.(Foto: neznámý autor / commons.wikimedia.org / volné dílo)

1950

Aby se zachovala přírodní krása Niagarských vodopádů, omezila smlouva mezi kanadskou a americkou vládou z roku 1950 spotřebu vody v elektrárnách. Umožňuje vyšší odklon vody jen v letních nocích a v zimních měsících.

V rozmezí 8-22 hodin v období od 1. dubna do 15. září a 8-20 hodin od 16. září do 31. října, tedy v turistické sezóně, nesmí být průtok nad Niagarskými vodopády menší než cca 2800 metrů krychlových za sekundu. V ostatním období musí dosahovat minimálně 1400 m3/s.

18

Velká jezera obsahují asi 18 procent světových zásob sladké vody. Voda z nich by pokryla celou Severní Ameriku a sahala by do výšky asi 1 metru.

1677

První popis Niagarských vodopádů je připisován belgickému misionáři Louisi Hennepinovi (1626-1704) v roce 1677, nicméně není prvním Evropanem, který tato místa navštíví.

A za prvního člověka, který poskytne vědecký popis vodopádů, se považuje finsko-švédský přírodovědec Pehr Kalm (1716-1779).

1

První osobou, který zvládne sjezd Niagarských vodopádů v sudu, je v roce 1901 učitelka Annie Edson Taylorová (1838-1921), která si tento adrenalinový kousek nadělí jako dárek ke svým 63. narozeninám.

Pár dní předtím však pustí dolů vodopádem Podkova na testovací jízdu svou kočku Iagaru. Ta je pro změnu prvním zvířetem, které se na tuto trasu vydá a vyvázne bez zranění. Annie Taylorová je po své jízdě potlučená, ale nic zásadního jí není.

V dalších desetiletích se pokoušejí vodopády překonat další odvážlivci, ať už směrem dolů v různých plavidlech anebo napříč třeba po laně. Dnes jsou podobné pokusy zakázány pod vysokými pokutami.

Nicméně v roce 2012 se provazochodec Nick Wallenda (*1979) stane prvním člověkem po 116 letech, který přejde přes vodopády na základě zvláštního povolení od vlád obou států.

Celková délka jeho lana je 550 metrů a na cestu si s sebou vezme pas, který musí předložit na kanadské straně vodopádů.

Letecký snímek Niagarských vodopádů z roku 1931(Foto: neznámý autor / commons.wikimedia.org / volné dílo)
Letecký snímek Niagarských vodopádů z roku 1931(Foto: neznámý autor / commons.wikimedia.org / volné dílo)

40

I když jsou v zimě obyčejně pokryté ledem, řeka ani vodopády nezamrzají úplně. Kompletně se zastavily následkem zamrznutí pouze jednou a sice v roce 1948 asi na 40 hodin.

1812

Jedna z nejstarších dochovaných vlajek USA je trvale vystavena v Old Fort Niagara. Pochází z roku 1812 z doby britsko-americké války.

600

K nejoblíbenějším atrakcím u vodopádů je vyhlídková projížďka lodí Maid of the Mist. První loď, která začala jezdit v roce 1846, byla převozní. O 2 roky později začala pořádat rekreační plavby. Dnes jsou turistům k dispozici 2 plavidla, každé uveze až 600 pasažérů.

30

Asi před 11 000 lety byly Niagarské vodopády mezi dnešním Queenstonem v Ontariu a Lewistonem v New Yorku, ale eroze hřebene způsobila, že vodopády ustoupily přibližně o 11 kilometrů na jih. Současná rychlost eroze je přibližně 30 centimetrů za rok. Tímto tempem přestanou asi za 50 000 let Niagarské vodopády existovat.

Annie Edson Taylorová se svým sudem(Foto: neznámý autor / commons.wikimedia.org / volné dílo)
Annie Edson Taylorová se svým sudem(Foto: neznámý autor / commons.wikimedia.org / volné dílo)

13

Poprvé je využita síla vodopádů k výrobě energie v roce 1759, kdy poslouží muži jménem Daniel Joncaire (1714-1771) k pohánění jeho pily.

První vodní elektrárna dodává o 122 let později elektřinu pár mlýnům a pouličnímu osvětlení několika ulic.

A v roce 1895 je zde postavena podle návrhu Nikoly Tesly (1856-1943) první významná hydroelektrárna na světě. Spojené státy americké začnou stavět v roce 1957 obrovskou vodní elektrárnu se 13 generátory.

Když je v roce 1961 spuštěna, jde o největší vodní elektrárnu západního světa a dodnes je nejvýznamnějším dodavatelem elektrické energie ve státě New York.

2

Města Niagara Falls (kanadská provincie Ontario) a Niagara Falls (americký stát New York) jsou spojeny dvěma mezinárodními mosty. Rainbow Bridge nedaleko od vodopádů poskytuje skvělý výhled a je určen pro neužitková vozidla a chodce.

Whirlpool Rapids Bridge leží necelé 2 kilometry severně od Rainbow Bridge. Má dvě patra, nahoře jezdí vlaky, zatímco dole je vozovka.

8 000 000

Tolik návštěvníků každým rokem přijede obdivovat půvab Niagarských vodopádů.

Foto: commons.wikimedia Tit. -(Foto: Saffron Blaze / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)
reklama
Související články
Historie
Josef II. svoji druhou ženu ponižoval
Po smrti své milované první ženy musí Josef II. do chomoutu. Matka Marie Terezie mu dá na výběr ze dvou urozených nevěst. Kunhutu Saskou a Marii Josefu Bavorskou. Josef II., který od roku 1764 spoluvládne se svou matkou, si ale klade podmínku. „Chci obě princezny předem vidět,“ prohlásí Josef II. (1741–1790) neoblomně. V té době je […]
Historie
Přehnaný tisk bankovek: Proč se Rakousko a Francie potýkaly s hyperinflací?
Papírové bankovky se u nás poprvé objevují v roce 1762 za vlády rakouské panovnice Marie Terezie (1717–1780). Ta provádí reformu celého peněžního systému, jejíž součástí se stává také vydání tzv. bankocetlí. Za jejich emisí stojí Vídeňská městská banka. Marie Terezie s jejich pomocí financuje výdaje v průběhu sedmileté války (v letech 1756–1763) a také umořuje státní dluh. Současně […]
Historie
Proč císař Josef II. pracoval 18 hodin denně?
Ztratil už druhou manželku, tentokrát Marii Josefu Bavorskou. Jeho matka, Marie Terezie na něj opět naléhá, aby si opět našel novou nevěstu. Tentokrát má smůlu. Nic na světě ho k tomu nedonutí. Josef II. (1741–1790) zůstává neoblomný. Zatouží však po milence a vybere si kněžnu Eleonoru Liechtensteinovou (1745–1812). Ta ale jeho pokusy navázat milostný vztah odmítne. […]
Historie
Marie Terezie založí ministerstvo zahraničí a nechá vytvořit slabikář
„Každému, komu udělila audienci, také pozorně naslouchala a v rámci možností vyhověla jeho prosbě,“ uvádí současný rakouský historik Frank Huss. Umění jednat s lidmi ovládá Marie naprosto dokonale.  „K nám Čechům neměla tato královna jaktěživa nejmenší náchylnost a lásku. Od doby, co se v Praze dala honosně korunovat (12. května 1743 – pozn. red.), až do své […]
reklama
svět zločinu
James Holmes: Batmanův soupeř v akci
Diváci v kině napětím ani nedýchají. Mnozí z nich si tak ani nevšimnou temné postavy, která prochází uličkou. Je ozbrojená a za pár vteřin do dokáže tím nejhorším možným způsobem. Při premiérách akčních filmů natočených podle komiksových předloh bývá zvykem, že sálem procházejí herci v maskách hlavních hrdinů. Možná diváci v denverském kině Aurora toho muže v neprůstřelné vestě a […]
Znásilnění za katrem: Zavalitého obra nezastaví nic
Ocitnout se ve věznici mezi všehoschopnými kriminálníky je nebezpečné už samo o sobě. Na své kůži to pocítila žena, která se stala obětí úchylného dozorce. Zapomeňte na spravedlnost! Život v průměrné americké věznici rozhodně není procházka růžovým sadem. A to ani pro otrlou mladou ženu, které můžeme říkat třeba Jenny. Její identitu sice úřady chrání, […]
Zabijáci sexuálních otrokyň: Manželé loví a vraždí dívky
Inteligentní a talentované Charlene Williamsové se změní život poté, co potká o deset let staršího Geralda Gallega. Vezme si ho za muže a dvojice spolu zažívá spoustu dobrodružství. To se nese v duchu těch nejodpornějších zločinů.  Ani jeden z jejích rodičů není žádný hlupák. Charlene Williamsová, později Gallegová, se narodí 10. října 1956 v kalifornském […]
Vrazi, kteří se stali inspirací pro filmové trháky
Krimi je jedním z nejoblíbenějších žánrů, které sledujeme na televizních obrazovkách. Kteří vrazi se stali pro filmaře těmi nejinspirativnějšími? Bruno Lüdke Počet obětí: údajně nejméně 51 Kde působil: Köpenick, Německo Čím se vyznačoval: Žádnou z vražd mu nedokázali. Jak skončil: Odsouzen k pokusům v nacistickém blázinci.   Silný kalibr i pro nacistické zabijáky Noc, ve které přišel ďábel […]
svět zločinu
Nejslavnější česká bratrovražda. Ale kdy se stala?
Měla to být oslava, při které v Boleslavi zasednou za masivními stoly dva bratři: kníže Václav (asi 907–935/929) a Boleslav (asi 915–967/972), který si později získá přízvisko Ukrutný. Svátek svatých Kosmy a Damiána však naservíruje krvavou dohru. Nejznámější vraždu české historie.     Co o ní lze s jistotou říct? Téměř nic – snad kromě […]
Psychopat Manson: Založí sektu zabijáků
Potomek alkoholičky a kriminálnice Charles Manson (†83) se již jako třináctiletý vydá na cestu zločinu. Je zapleten do krádeží aut, loupežných přepadení, kuplířství i falšování šeků. Když jej v roce 1967 naposledy propouštějí z vězení, žádá, ať ho tam nechají. Kéž by ho vyslyšeli. Manson za mřížemi strávil podstatný kus svého dosavadního života, a tak […]
David Berkowitz: Samův syn střílí na páry v autech
Z domova v činžáku na newyorském předměstí vyráží násilník na své mise. V okolí propukají nové a nové požáry. A umírají psi. Po čase vrah uvede, že mu v hlavě nezněl jejich štěkot, ale hlasy, kterým rozuměl. A jednomu takovému hlasu nakonec začal naslouchat. Narození Davida Berkowitze se datuje do 1. června 1953. Kulisy pro […]
Yorkshirského rozparovače prý vedl Bůh: Prostě prý čistil ulice
Je to noční můra každé prostitutky. Co prostitutky. Každé Angličanky! Někdo chodí setmělými ulicemi a vraždí ženy. Nejprve svoji oběť omráčí, poté ji rozpárá, ubodá, zkrátka zabije. Ale kdo to je? Začnou mu říkat Yorkshirský rozparovač. Říká se, že boží mlýny melou pomalu, ale jistě. Nakolik a jak rychle mlely v případě anglického sériového vraha […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jeskyně Lovelock: Žili zde kdysi obři?
enigmaplus.cz
Jeskyně Lovelock: Žili zde kdysi obři?
Na planetě je mnoho míst, která fascinují zároveň vědce i záhadology, a ENIGMA vám představuje ty nejzajímavější z nich. V tomto článku se vydáme do nitra tajemné jeskyně Lovelock v americkém státě Ne
Oceněný seriál Had, známý jako Serpent, v říjnu na EPIC DRAMA
epochalnisvet.cz
Oceněný seriál Had, známý jako Serpent, v říjnu na EPIC DRAMA
Již tento týden uvidí diváci vysoce ceněný seriál Had, který poprvé v češtině uvede Epic Drama.  Napínavé osmidílné kriminální drama bude na kanálu vysíláno od 6. ledna, vždy v pátek ve 21:00.
Role náhradní mámy už má po krk?
nasehvezdy.cz
Role náhradní mámy už má po krk?
Když si herečka Agáta Kryštůfková (30) ze seriálu Táta v nesnázích našla partnera Tomáše Havlínka (31), měl už dceru Juditu (4) ve střídavé péči s herečkou Beátou Kaňokovou (34). A tak se musela ry
Prokletá anglická dálnice: Může za zdejší nehody znesvěcení dávného pohřebiště?
enigmaplus.cz
Prokletá anglická dálnice: Může za zdejší nehody znesvěcení dávného pohřebiště?
Britský mystik Mike Brooker se ponoří do transu. Seance je nezvyklá tím, že probíhá u dálničního tahu M6, který proslul nevysvětlitelnými nehodami, mizením aut a oslepující mlhou. Brooker během ní při
Oceněný seriál Had, známý jako Serpent, v říjnu na EPIC DRAMA
21stoleti.cz
Oceněný seriál Had, známý jako Serpent, v říjnu na EPIC DRAMA
Již tento týden uvidí diváci vysoce ceněný seriál Had, který poprvé v češtině uvede Epic Drama.  Napínavé osmidílné kriminální drama bude na kanálu vysíláno od 6. ledna, vždy v pátek ve 21:00.  Seriál
PINKASOVA SYNAGOGA: Bývala hlavní stavbou pražského ghetta
epochanacestach.cz
PINKASOVA SYNAGOGA: Bývala hlavní stavbou pražského ghetta
Pinkasova synagoga je druhá nejstarší dochovaná synagoga v Praze a svým významem i architektonickou hodnotou představovala na dlouhou dobu hlavní stavbu pražského ghetta. Jako vzácná relikvie byl v Pinkasově synagoze po staletí chován praporec a roucho mesianistického mučedníka Šeloma Molcha, upáleného v Mantově roku 1532. Do své původní podoby byla synagoga obnovena v letech 1950–54. Památník obětí šoa
Zélandie, osmý světadíl, odhaluje tajemství svého vzniku i dobu potopení
21stoleti.cz
Zélandie, osmý světadíl, odhaluje tajemství svého vzniku i dobu potopení
Nový Zéland tvoří nejvyšší místo ponořené Zélandie, která formální status kontinentu získala v roce 2017. V letošním roce se vědcům podařilo dokončit její podrobné mapování i objasnit, jak vznikla a k
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Synchronicita napoví a poradí
panidomu.cz
Synchronicita napoví a poradí
Nic není náhoda a vše přichází v pravý čas… také o tom je synchronicita. Co to je a jak se ji naučit více vnímat a využívat? Synchronicita je něco, co je tady, a je podle psychologů dokázáno, že tento jev opravdu existuje. Můžeme ji volně přeložit jako „pozoruhodné shody náhod“. Je pouze na nás naučit
Čeští umělečtí skláři nadchli italské Benátky
iluxus.cz
Čeští umělečtí skláři nadchli italské Benátky
Sedmý ročník mezinárodního festivalu sklářského umění Venice Glass Week patřil i českým sklářům. Svá umělecká díla zde v rámci výstavy CZECH GLASS | FRAGILE představili Dana Zámečníková, Alena Matějka
Pomstila jsem se, abych mohla odpustit
skutecnepribehy.cz
Pomstila jsem se, abych mohla odpustit
Můj manžel nepatřil nikdy mezi věrné muže. Dlouho jsem se tím trápila, až jsem mu začala nevěru oplácet. Sice o tom stále neví, ale já se od té doby cítím mnohem lépe. Po šestnácti letech manželství jsem zjistila, že mi je manžel nevěrný. Zahýbal mi od samého začátku, věděli to všichni, jen já asi měla na