Domů     Nezranitelný Hitler: Opravdu přežil 42 atentátů?
Nezranitelný Hitler: Opravdu přežil 42 atentátů?
16.1.2018

Vůdce nacistického Německa je opředen mnoha legendami. Prý se radil s jasnovidci, stal se přesvědčivým díky hypnóze, a navíc neuvěřitelně často vyvázl ze život ohrožujících situací. Ovládal snad nějaké nadpřirozené síly?

Za řečnickým pultem divoce gestikuluje hubený muž s knírkem. Oči mu planou nezdolným odhodláním. Dav fascinovaně poslouchá jeho plamenný projev.

V té chvíli ještě nikdo netuší, že řečník za několik rozpoutá snad nejstrašnější konflikt v dějinách lidstva – druhou světovou válku. Přitom podle všeho mohl Adolf Hitler (1889–1945) mnohokrát zemřít již před svým vzestupem k moci.

Smrt ho několikrát ovinula svými křídly i jako diktátora. Nakonec svůj život ukončil sám, když viděl, že Německo válku beznadějně prohrává. Jak dokázal Vůdce tolikrát uniknout smrti?

Opravdu měl Elser v úmyslu Hitlera zabít, nebo šlo jen o nastrčenou figurku?
Opravdu měl Elser v úmyslu Hitlera zabít, nebo šlo jen o nastrčenou figurku?

Vnuknutí, či připravený plán?

Hitler nezvykle brzy končí svůj proslov a spěchá ven ze sálu mnichovské pivnice. Za necelou půl hodinu po jeho odjezdu místností, kde před chvílí říšský kancléř řečnil, otřese výbuch.

Do jednoho z nosných sloupů totiž truhlář Georg Elser (1903–1945) nastražil bombu.

Atentát z 8. listopadu roku 1939 patří k nejznámějším pokusům o Hitlerovo odstranění. Přesto vyvolává nesčetné množství otázek.

V den vražedného útoku totiž budoucí diktátor z nepochopitelných důvodů dorazí o hodinu dříve, než bylo v plánu, a ihned po projevu odjíždí.

Neobjeví se ani jeho blízcí spolupracovníci Heinrich Himmler (1900–1945) a Hermann Göring (1893–1946), kteří se měli oslav v mnichovské pivnici rovněž zúčastnit. Jako kdyby snad o atentátu dopředu věděli.

Varoval snad Hitlera některý z jasnovidců, s nimiž byl údajně ve styku? Nebo šlo o předem připravenou šarádu, která měla podpořit legendu o Vůdcově nedotknutelnosti, jak si myslí někteří konspirační teoretici?

Takto vypadala konferenční místnost ve Vlčím doupěti krátce po výbuchu. Hitler však opět přežil.
Takto vypadala konferenční místnost ve Vlčím doupěti krátce po výbuchu. Hitler však opět přežil.

Neuvěřitelný šťastlivec

Stejným fiaskem jako vražedný plán Georga Elsnera skončí pokus o Hitlerovo odstranění, který 20. července 1944 učiní plukovník Claus Schenk, hrabě von Stauffengerg (1907–1944).

V okamžiku výbuchu se sice nacistický diktátor v inkriminované místnosti ve Vlčím doupěti nachází, avšak před smrtí ho zachrání masivní stůl, pod nímž se skrývala aktovka s výbušninou. Také tento plán zmaří podivné náhody.

Atentátník například nestihne načasovat i druhou bombu a aktovku na poslední chvíli přesune jeden z přítomných, kterému zavazí u židle.

Toto až nadpřirozené štěstí provází Hitlera už od jeho mládí. Například během první světové války u sebe prý nosí nevybuchlý šrapnel, druh dělostřeleckého střeliva, který obvykle po čase exploduje. Jenže budoucímu diktátorovi se opět nic nestane.

Vše měl způsobit jediný vlas, který se dostal do detonačního zařízení a zabránil tak výbuchu. Není těch šťastných náhod až příliš?

Voják ukazuje proděravěné kalhoty, které měl nacistický diktátor v okamžiku výbuchu na sobě. Co Hitlerovi zachránilo život?
Voják ukazuje proděravěné kalhoty, které měl nacistický diktátor v okamžiku výbuchu na sobě. Co Hitlerovi zachránilo život?

Měl nadpřirozenou ochranu?

Podle některých zdrojů přežil Vůdce Třetí říše až čtyřicet dva atentátů. Sám Hitler o sobě prohlašoval, že je nástrojem Prozřetelnosti, a proto ho nemůže žádný člověk zabít.

Zajímal se o okultismus, a tak je možné, že se setkal se skutečnými věštci a mágy, kteří chránili jeho život. Nadpřirozenou moc mu také mohlo propůjčit pověstné Longinovo kopí, jež podle nepotvrzených zvěstí vlastnil.

Nenašlo by se však pro diktátorovo unikání smrti prozaičtější vysvětlení? „Žádných 42 atentátů na Hitlera neexistovalo.

Když dne 20. 11. 1945 začal norimberský proces s nacistickými válečnými zločinci, byla řeč pouze o dvou atentátech, které bylo možno bez pochyb fakticky doložit,“  tvrdí česko-německý historik Jan Berwid-Buquoy (*1946).

Za prokazatelné lze považovat vražedné útoky v mnichovské pivnici a ve Vlčím doupěti. Ostatní si vybájili například obvinění nacisté, kteří se chtěli zachránit před popravou, nebo byly vymyšleny Hitlerovými věrnými jako záminka pro zatčení některých osob. Znamená to, že tvrzení o Vůdcově nezranitelnosti je pouhou legendou?

Chránilo Hitlera legendární Kopí osudu?
Chránilo Hitlera legendární Kopí osudu?
Foto: www.squareeyed.tv, en.wikipedia.org
Související články
Záhady a tajemství
Tajemný poklad krále Juby II.: Skrývá se starověké africké zlato v americké jeskyni?
Při procházce na svahu v ohybu nedaleko řeky Embarras náhle Russell E. Borrows spadne do jakési díry. Nečekaně objeví vchod do tajemné jeskyně. Oči za chvíli přivyknou přítmí a čemusi blýskavému. Spatří zlaté šperky i sarkofág a kamenné desky. Numidský a mauretánský král Juba I. (60–46 př. n. l.) spáchá sebevraždu poté, co je roku 46 […]
Záhady a tajemství
El Dorado: Skrývají hlubiny jezera Guatavita zlato Inků?
„Za horami a řekami, skryté v džunglích, leží království bohaté na smaragdy a zlato,“ popisuje stará indiánská pověst bohatou zemi. Zdejšího krále každý večer potřou vonným olejem a celé jeho tělo zasypou zlatým práškem, až se třpytí jako Slunce. Vyplouvá na lodi doprostřed jezera, kde obětuje bohům. Poutníci, přicházející k jezeru, vzdávají svému vládci hold a […]
Záhady a tajemství
Kdo rozluští tajemné znaky z Kréty?
Král Mínós uznale pokyvuje hlavou. Stavitel Daidalos mu právě předložil návrh labyrintu, ve kterém se ztratí každý smrtelník. Ten se má časem stát domovem Mínótaura, bestie s býčí hlavou a lidským tělem…   Ostatně, jde o králova levobočka – královna Pásifaé se coby pomstu bohů za to, že jej král neobětoval, poblázní do posvátného bílého […]
Záhady a tajemství
Záhadná Sfinga: Opravdu ji vytvořili lidé?
Je přes dvacet metrů vysoká, ale výška není to hlavní, co na ní lidi dodnes fascinuje. Mnohem více je přitahuje záhadný vzhled Sfingy a její původ, opředený tajemstvím. Možná je však zcela jiný, než jak ho líčí většina teorií a lidé se na vzniku egyptské ikony podepsali jen nepatrně! I když jsou pyramidy v Gíze […]
reklama
záhady a tajemství
Nehoda, nebo sebevražda? Jak zemřel Miroslav Tyrš?
Polední slunce nemilostivě pálí. Rolník pohledem přejede zčásti zorané pole a vydá se osvěžit k řece. Ötztalská Acha je tu pořádně divoká. Ve středu proudu, zaklíněné o kameny, omílá voda znetvořené lidské tělo bez nohy.   Národní obrozenec, historik umění, univerzitní pedagog, jeden ze zakladatelů Sokola, člen poroty pro výběr sochařské výzdoby Národního divadla… Ten […]
Sardinské nuragy: K čemu asi jsou?
Od 18. století př. n. l. do 2. století n. l. existuje na Sardinii takzvaná Nuragská kultura. Jméno dostane po nurazích, kamenných věžích ve tvaru komolého kužele. Zarážející je hlavně jejich počet. Na Sardinii jich je přes 6500! Kromě nuragů za sebou civilizace zanechá i náboženské komplexy s posvátnými nádržemi k uctívání kultu vody, sochy, ale […]
Stál na Rhodosu rozkročený gigant? Ale kdeže…
Pyramidy v Gíze, visuté zahrady, Diova socha, Artemidin chrám, Mauzoleum v Halikarnassu a… Kolos Rhódský! Sedmička divů starověkého světa, z nichž se dochoval jediný: Pyramidy. A stejně jako u Semiramidiných zahrad, i u kolosu se dodnes spekuluje, zda vůbec existoval.   Líčen je ale tak často a v mnohých detailech, že by bylo s podivem, […]
Tajemství Mallorcy a Menorcy: Mají starověký telegraf?
Doba bronzová a železná je v plném proudu a na dnes turisticky oblíbených ostrovech Mallorca a Menorca drží otěže moci společnost, kterou dnes nazýváme Talajotickou kulturou.   Zhruba mezi 1. a 2. tisíciletím před Kristem se pustí do budování talajotů, megalitických památek, o jejichž účelu se dnes můžeme jen dohadovat. Předcházejí jim takzvané tumuly, které […]
záhady a tajemství
Skutečně skrývají ruiny polského hradu ďáblem střežený poklad?
Starobylý polský hrad Liwa prý ukrývá poklad, který se kdysi dávno vydal Jasiek, chlapec z Liwy, do této zříceniny hledat. Cennosti údajně v kobkách hradu skryla královna Bona, když v roce 1556 opouštěla Polsko. Jak známo, zemřela pak v Itálii na otravu. Poklad existuje! Lidé raději nechávali její poklady na pokoji, neboť se obávali ďábelských […]
Zuzana Dřízhalová: Odmalička si představovala, že bude slavnou herečkou
Je to talent od dětských krůčků. Zpívá, vystupuje s Bambini di Praga a sní o herectví. Překvapivě ale málem končí jako odborník na chemii. Náhoda tomu chce, že se vydá na DAMU. Zákeřná choroba jí chce ale překazit plány. Dvakrát ji porazí a zakládá úspěšnou pacientskou organizaci. Třetí kolo boje je ale fatální.   Zuzana […]
Tajuplná templářská kaple v Praze: Kde se nacházela?
Řád templářských rytířů založený počátkem 12. století původně k ochraně poutníků do Svaté země si, jak je známo, zanedlouho získal velikou moc a je obestřen celou řadou tajemství. Rovněž v Čechách měli templáři svá sídla… Tajemné energetické linie? V Praze, v ulici s příznačným názvem Templová, se prý kdysi nacházela templářská komenda. Templáři údajně mimo […]
Stojí na Maltě nejstarší stavby světa?
Řeč bude o 10. nejmenší zemi na světě a zároveň o 4. nejhustěji zalidněné. Tento ostrůvek najdete 80 kilometrů jižně od Itálie a pro svou strategickou polohu platí po dlouhá staletí za obchodní uzel.   Nás teď bude ale zajímat mnohem ranější historie Malty. V těžko představitelných dobách 5. tisíciletí př. n. l. tu žije […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h