Domů     Nezranitelný Hitler: Opravdu přežil 42 atentátů?
Nezranitelný Hitler: Opravdu přežil 42 atentátů?
16.1.2018

Vůdce nacistického Německa je opředen mnoha legendami. Prý se radil s jasnovidci, stal se přesvědčivým díky hypnóze, a navíc neuvěřitelně často vyvázl ze život ohrožujících situací. Ovládal snad nějaké nadpřirozené síly?

Za řečnickým pultem divoce gestikuluje hubený muž s knírkem. Oči mu planou nezdolným odhodláním. Dav fascinovaně poslouchá jeho plamenný projev.

V té chvíli ještě nikdo netuší, že řečník za několik rozpoutá snad nejstrašnější konflikt v dějinách lidstva – druhou světovou válku. Přitom podle všeho mohl Adolf Hitler (1889–1945) mnohokrát zemřít již před svým vzestupem k moci.

Smrt ho několikrát ovinula svými křídly i jako diktátora. Nakonec svůj život ukončil sám, když viděl, že Německo válku beznadějně prohrává. Jak dokázal Vůdce tolikrát uniknout smrti?

Opravdu měl Elser v úmyslu Hitlera zabít, nebo šlo jen o nastrčenou figurku?
Opravdu měl Elser v úmyslu Hitlera zabít, nebo šlo jen o nastrčenou figurku?

Vnuknutí, či připravený plán?

Hitler nezvykle brzy končí svůj proslov a spěchá ven ze sálu mnichovské pivnice. Za necelou půl hodinu po jeho odjezdu místností, kde před chvílí říšský kancléř řečnil, otřese výbuch.

Do jednoho z nosných sloupů totiž truhlář Georg Elser (1903–1945) nastražil bombu.

Atentát z 8. listopadu roku 1939 patří k nejznámějším pokusům o Hitlerovo odstranění. Přesto vyvolává nesčetné množství otázek.

V den vražedného útoku totiž budoucí diktátor z nepochopitelných důvodů dorazí o hodinu dříve, než bylo v plánu, a ihned po projevu odjíždí.

Neobjeví se ani jeho blízcí spolupracovníci Heinrich Himmler (1900–1945) a Hermann Göring (1893–1946), kteří se měli oslav v mnichovské pivnici rovněž zúčastnit. Jako kdyby snad o atentátu dopředu věděli.

Varoval snad Hitlera některý z jasnovidců, s nimiž byl údajně ve styku? Nebo šlo o předem připravenou šarádu, která měla podpořit legendu o Vůdcově nedotknutelnosti, jak si myslí někteří konspirační teoretici?

Takto vypadala konferenční místnost ve Vlčím doupěti krátce po výbuchu. Hitler však opět přežil.
Takto vypadala konferenční místnost ve Vlčím doupěti krátce po výbuchu. Hitler však opět přežil.

Neuvěřitelný šťastlivec

Stejným fiaskem jako vražedný plán Georga Elsnera skončí pokus o Hitlerovo odstranění, který 20. července 1944 učiní plukovník Claus Schenk, hrabě von Stauffengerg (1907–1944).

V okamžiku výbuchu se sice nacistický diktátor v inkriminované místnosti ve Vlčím doupěti nachází, avšak před smrtí ho zachrání masivní stůl, pod nímž se skrývala aktovka s výbušninou. Také tento plán zmaří podivné náhody.

Atentátník například nestihne načasovat i druhou bombu a aktovku na poslední chvíli přesune jeden z přítomných, kterému zavazí u židle.

Toto až nadpřirozené štěstí provází Hitlera už od jeho mládí. Například během první světové války u sebe prý nosí nevybuchlý šrapnel, druh dělostřeleckého střeliva, který obvykle po čase exploduje. Jenže budoucímu diktátorovi se opět nic nestane.

Vše měl způsobit jediný vlas, který se dostal do detonačního zařízení a zabránil tak výbuchu. Není těch šťastných náhod až příliš?

Voják ukazuje proděravěné kalhoty, které měl nacistický diktátor v okamžiku výbuchu na sobě. Co Hitlerovi zachránilo život?
Voják ukazuje proděravěné kalhoty, které měl nacistický diktátor v okamžiku výbuchu na sobě. Co Hitlerovi zachránilo život?

Měl nadpřirozenou ochranu?

Podle některých zdrojů přežil Vůdce Třetí říše až čtyřicet dva atentátů. Sám Hitler o sobě prohlašoval, že je nástrojem Prozřetelnosti, a proto ho nemůže žádný člověk zabít.

Zajímal se o okultismus, a tak je možné, že se setkal se skutečnými věštci a mágy, kteří chránili jeho život. Nadpřirozenou moc mu také mohlo propůjčit pověstné Longinovo kopí, jež podle nepotvrzených zvěstí vlastnil.

Nenašlo by se však pro diktátorovo unikání smrti prozaičtější vysvětlení? „Žádných 42 atentátů na Hitlera neexistovalo.

Když dne 20. 11. 1945 začal norimberský proces s nacistickými válečnými zločinci, byla řeč pouze o dvou atentátech, které bylo možno bez pochyb fakticky doložit,“  tvrdí česko-německý historik Jan Berwid-Buquoy (*1946).

Za prokazatelné lze považovat vražedné útoky v mnichovské pivnici a ve Vlčím doupěti. Ostatní si vybájili například obvinění nacisté, kteří se chtěli zachránit před popravou, nebo byly vymyšleny Hitlerovými věrnými jako záminka pro zatčení některých osob. Znamená to, že tvrzení o Vůdcově nezranitelnosti je pouhou legendou?

Chránilo Hitlera legendární Kopí osudu?
Chránilo Hitlera legendární Kopí osudu?
Foto: www.squareeyed.tv, en.wikipedia.org
reklama
Související články
Záhady a tajemství
Paldiski: Přístav, jehož jméno se nesmělo ani vyslovit!
V místech, kde se potkává Finský záliv s Baltským mořem se nachází přístavní město Paldiski – statutární centrum kraje Harjumaa v Estonsku. Nyní je to klidné, ba trochu ospalé sídlo. Není tomu tak dlouho, co zde existovala supertajná námořní základna. Jméno města nebylo radno ani vyslovit. Vše bylo v takovém režimu utajení, že Paldiski prý […]
Záhady a tajemství
Salemské čarodějnické procesy: Byly na vině halucinace?
Čechy čarodějnické procesy v podstatě téměř neohrozily, samozřejmě se smutnou výjimkou Jesenicka a Šumperska, kde bylo upáleno asi 200 žen. K posledním procesům zde došlo v roce 1696. Salemské šílenství Za zřejmě nejznámějším tehdejším „honem na čarodějnice“ se však musíme vydat do Salemu a vrátit se do roku 1692, kdy ve zcela puritánském prostředí propuklo […]
Záhady a tajemství
Fenomén zvaný bilokace
Bilokace, tedy výskyt jedné osoby na dvou místech současně v jednom okamžiku, je velice zajímavý a doposud ne zcela uspokojivě vysvětlený jev, který navíc může mít též souvislost s takzvaným astrálním tělem nebo i s dvojníkem člověka… Antonín Paduánský Bilokace patří také k zázrakům, kterých byl údajně schopen portugalský františkán Antonín Paduánský (1195-1231). Katolická tradice […]
Záhady a tajemství
To by člověk nevymyslel! Tři dechberoucí historické náhody
Už v dětství ji všichni odepisují, jenže dívka zrádnou tuberkulózu porazí, a dokonce získá dobrou práci. Když ji jako stevardku přidělí na obří loď, má velkou radost. Tehdy netuší, že bude mít čest procházet se po palubách největších plavidel svého druhu. U dvou z nich dokonce uvidí, jak zmizí v temném mořském hrobě! „Život je […]
reklama
zajímavosti
V americkém městečku mají všude blízko. Celé je totiž v jednom domě!
Komu snad alespoň jednou v životě neproblesklo hlavou, jak by bylo skvělé mít obchod jen pár metrů od svého bydliště a moci si tam v klidu dojít v bačkorách. Nebo to mít do školy stejně daleko jako z pokojíčku do obýváku a nemuset zbytečně brzo vstávat. Ačkoliv to jsou všechno představy z říše snů, podobné místo opravdu existuje. Jen se […]
Láska prochází žaludkem: Přírodní afrodiziaka
Již naši předci využívali všechno přírodní, co svou barvou a chutí navozovalo erotickou atmosféru. Ze zkušenosti totiž věděli, že přírodní afrodiziaka mohou zvyšovat libido. Ostatně například některé léčivé rostliny jsou v tomto smyslu doporučovány i dnes… Kupříkladu v případě máty Arabové věřili, že posiluje mužnost. Není se čemu divit, i dnešní bylinkáři ji doporučují při […]
Starověká čínská medicína: Tradice i časté mýlky
Tradiční čínská medicína je dnes jednou z celosvětově nejrozšířenějších metod tzv. alternativní medicíny. Široká vědecká obec za nejcennější složky čínské medicíny považuje například masáže, cvičení čchi-kung nebo samozřejmě též doporučení zdravé životosprávy. Tradice akupunktury Západní medicína se v tradicích čínského léčení mohla inspirovat kupříkladu ve využívání efedrinu či kafru. Jedním z čínských objevů je též […]
Podivuhodné dřeváky: Dá se na nich i bruslit!
Sedí na zídce kousek za vsí, dlouhé coby jí padají přes ramena. Sleduje, jak se jí bosé nohy v neuměle vyrobených dřevácích kymácejí sem a tam – a zasněně se usmívá. „Griet! Tady jsi! Hledala jsem tě snad všude,“ vynoří se zpoza zatáčky kamarádka. Její zrak hned padne na humpoláckou obuv: „Páni! On tě vážně […]
reklama
věda a technika
Moderní lanovky: Zázraky soudobého inženýrství
Historie lanovek sahá do daleké minulosti – zařízení na způsob lanových drah se využívala už ve 4. století před naším letopočtem v Číně pro přepravu materiálu na stavby. Na vývoji lanovek v průběhu staletí je tak možné sledovat, jak se neustále zdokonalovala lidská zručnost a možnosti moderní techniky. Přelomem pro vývoj lanovek byl především vynález […]
Mechanismus z Antikythéry: Proč se nacházel na ztroskotané lodi a kdy začal fungovat?
Kolem roku 65 př. n. l. se nedaleko řeckého ostrova Antikythéra potopila loď. Její vrak roku 1900 objevili sběrači mořský hub. Místo se proslavilo zejména nálezem tzv. mechanismu z Antikythéry, Jde o ozubené soukolí sloužícího k zaznamenávání pohybu Slunce a Měsíce. Třebaže zbytky lodi byly během 20. století zkoumány hned několikrát, nebyly z nich vyloveny všechny cennosti. Roku […]
Jak bojovat proti bolesti?
Co je to vlastně bolest? Jedná se o nepříjemný smyslový i pocitový zážitek, který je pro nás obrannou reakcí a varováním před hrozícím nebo již i existujícím poškozením tkání. Z tohoto důvodu bychom ji tedy nikdy neměli podceňovat… Různorodé vnímání bolesti Většina lidí ji už zřejmě někdy zažila a ví, jak dokáže znepříjemnit život. Navíc […]
Soudný den Středozemního moře: Až si pro vás připlavou perutýni!
Zdánlivě je všechno v pořádku. Obloha je modrá, z okolních kopců klesá k mořské hladině omamná vůně středomořských bylin. Skupinka místních rybářů míří k majáku a nese pruty hrdě jako kopí vítězné armády. Vědí však, že už  se pomalu pro původní život v tomto moři blíží soudný den? Východní část Středozemního moře je ohraničena na […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
TRŽNICE ZAHRADY ČECH
epochanacestach.cz
TRŽNICE ZAHRADY ČECH
První jarní výstava je zaměřena na všechny zahrádkáře, chalupáře, kutily, zahradníky a milovníky přírody. Návštěvníci se mohou těšit na tradiční sortiment, jako je sadba, květiny, cibuloviny, zahradní nářadí, zahradní technika, zahradní nábytek, hnojiva, postřiky, potraviny, přírodní léčiva a řadu dalšího. Po loňském úspěchu se mohou návštěvníci i letos zúčastnit kreativních workshopů. Pod dohledem odborných floristů se
Fytonutrienty: Vitaminy nové generace
panidomu.cz
Fytonutrienty: Vitaminy nové generace
Říká se jim také fytonutrienty. Najdete je v zelenině, ovoci a v zelených potravinách těsně pod slupkou. Tyto pro člověka velmi potřebné látky se teprve zkoumají. Přesto je dnes již prokázáno, jak významné pro nás jsou. Chrání tělo proti volným radikálům, a tím také proti degenerativním onemocněním a chorobám srdce. A zpomalují stárnutí buněk. Které
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Jsem krásná, ale něco mi chybí
skutecnepribehy.cz
Jsem krásná, ale něco mi chybí
Když jsem na prahu padesátky potkala Jindru, myslela jsem, že se stal zázrak. Napřed jsem se ke vztahu nechtěla upínat, ale on mne svojí láskou přesvědčil. Bohužel teď, po čtyřech letech, o tom začínám pochybovat. S Jindrou jsme se seznámili, když jsme byli oba nějakou dobu po rozchodu. Já si prošla velmi bolestným rozvodem, koncem mileneckého vztahu a velkým zraněním.
Matematický most: Obešla se jeho stavba bez šroubů?
epochalnisvet.cz
Matematický most: Obešla se jeho stavba bez šroubů?
Postavil ho Isaac Newton a jeho konstrukci navrhl v duchu svých gravitačních zákonů tak důmyslně, že ke spojům jednotlivých prvků nebylo třeba vůbec žádných šroubů a hřebíků. Když ho pak studenti ze zvědavosti rozebrali, již ho nedokázali dát znovu dohromady v původním stavu. To je jedna z mnoha pověstí, které se vážou k tzv. Matematickému
Proč Kluková skončila v slzách?
nasehvezdy.cz
Proč Kluková skončila v slzách?
Není žádným tajemstvím, že je herečka Uršula Kluková (82) velkou milovnicí zvířat. Je pro ni tak složité se smířit s tím, že přišla o svého milovaného pejska. „Je to týden a jsem z toho úplně otřes
Jaká tajemství odhalil požár Notre-Dame?
historyplus.cz
Jaká tajemství odhalil požár Notre-Dame?
Nad Paříží už se smráká, ale nad ostrovem Île de la Cité je světlo jako v poledne. Záře, která vrhá stíny na vyděšené obyvatele města, se vznáší vysoko nad střechou legendární katedrály Notre-Dame. Dokončená gotická katedrála Notre-Dame se odráží v hladině Seiny už sedm století a patří nejen ke chloubám Francie, ale i k nejvzácnějším skvostům evropského středověkého
Jarní veletrh Sběratel láká na rarity i bezplatné oceňování sbírek
iluxus.cz
Jarní veletrh Sběratel láká na rarity i bezplatné oceňování sbírek
Oblíbená 0 euro suvenýrová bankovka, která připomíná 50 let pražského metra nebo známkový přítisk s legendární Jawou 250 „Pérák“, jsou jen některé z řady novinek, které budou mít premiéru na jarním ve
Záhadný signál z hlubin vesmíru
21stoleti.cz
Záhadný signál z hlubin vesmíru
V sedmdesátých letech někteří badatelé s optimismem říkali, že jsme odhalili 95 procent tajemství kosmu. S kvalitnějšími pozorovacími technikami není od věci si přiznat, že toto číslo bylo značně nadh
Batátový krém
tisicereceptu.cz
Batátový krém
Polévka je mírně nasládlá díky batátům a mrkvi. Zásluhou koření má ale i zajímavou pikantnost. Ingredience 800 g batátů 2 větší mrkve sůl pepř 1 lžíce olivového oleje 2 cibule 1 lžíce másl
Démon bojoval se svatým: Kdo vyhrál?
enigmaplus.cz
Démon bojoval se svatým: Kdo vyhrál?
V irské mytologii existuje jedna zajímavá postava pojmenovaná Crom Dubh. Odráží se v ní dávný pohanský bůh jménem Crom Cruach. Jistě, Keltové nebyli křesťané. Z toho důvodu začal mít Crom Dubh potíže
Staré šperky zabavené v exekuci přinášely zkázu
nejsemsama.cz
Staré šperky zabavené v exekuci přinášely zkázu
V těch překrásných zlatých špercích se usídlilo strašné zlo, které trýznilo celou naši rodinu. Začalo nám ničit život a šířilo strach z toho, co bude! Rány osudu udeří asi v každé rodině, tak už to v životě chodí. Po dlouhém a klidném období přišla studená sprcha. Jenže posléze se z ní stala hotová průtrž mračen a neštěstí se na nás valila ze všech