Domů     Nezničitelné želvušky přežijí (téměř) všechno
Nezničitelné želvušky přežijí (téměř) všechno
23.10.2024

Želvušky jsou hotovými supermany zvířecí říše. Jsou pravděpodobně nejodolnějšími živočichy na Zemi. Dokážou přežít skoro cokoliv: vysoké teploty, silný mráz, extrémní sucho, tlak šestkrát větší, než je na dně Mariánského příkopu, a dokonce i pobyt ve vesmíru.

Díky jejich odolnosti je najdete prakticky po celém světě. Žijí na ledovcích, v rozpálené poušti, ve sladké i slané vodě, nebo třeba v aktivním vulkánu. Potkat je ale můžete i v mechu za vaším domem. 

Tito drobní tvorečci dokážou vydržet neuvěřitelné podmínky.

Můžete je zahřát na 150 stupňů Celsia, zmrazit až na teplotu blízkou absolutní nule (čili -273,15 stupně Celsia), můžou naprosto vyschnout, s klidem si zaplavou v kapalném heliu, zvládnou pobyt ve vzduchoprázdnu a přežijí tisíckrát vyšší úroveň radiace, než je ta, která by zabila člověka. Jak podobné neuvěřitelné schopnosti tito titěrní tvorečci získali?

Želvušky by nejspíš přežily i konec světa

Tajemství superschopností želvušek má název kryptobióza, nebo také anabióza. Je to stav, ve kterém se u želvušek prakticky přeruší všechny životní funkce. Jejich metabolismus se v tomto stavu zpomalí asi desettisíckrát.

Vyloučí ze svého těla všechnu vodu a naprosto vyschnou. Získají přitom tvar miniaturního pomačkaného sklovitého válce.

Místo vody se do jejich těla vyplaví speciální druh cukru, zvaný trehalóza, který drží jejich buňky v původním tvaru a chrání je jako nedobytné opevnění. Kryptobiózou se želvušky chrání před nepříznivými podmínkami, jako je extrémní sucho nebo hluboký mráz.

V tomto stavu dokážou strávit i desítky let, a jakmile se znovu dostanou do podmínek vhodných k existenci, znovu ožijí, jako by se nic nestalo. Podle vědců by teoreticky v kryptobióze mohly přežít až donekonečna.

Jeden z druhů želvušky: Milnesium tardigradum
Jeden z druhů želvušky: Milnesium tardigradum

Roztomilí „vodní medvídci“

Želvušky jsou baculatí, sotva půl milimetru velcí živočichové s článkovaným tělíčkem a osmi krátkými nožičkami, zakončenými drobnými drápky. S jejich pomocí se batolí v mechu, kde často žijí.

V angličtině se jim také říká „mechové prasátko“ nebo „vodní medvídek“. Opravdu trochu připomínají roztomilého medvídka, který se právě probudil ze zimního spánku. Stavba jejich těla odpovídá mnohem vyspělejším živočichům.

Jejich tělo se skládá z pěti článků a je pokryté povrchovou vrstvou nazývanou kutikula, kterou želvušky pravidelně svlékají. V okolním prostředí se orientují pomocí jednoduchých oček a hmatových štětinek.

Živí se tím, že pomocí ústního kruhového otvoru vysávají buňky rostlin, řas, bakterií, nebo jiných mikroskopických živočichů. Želvušky v poslední době získaly nesmírnou popularitu.

Lidé sdílejí jejich obrázky na sociálních sítích a rozplývají se jak nad jejich nezničitelností, tak nad jejich roztomilým vzhledem.

Přežily želvušky ztroskotání na Měsíci?

V roce 2019 Izrael vyslal na Měsíc sondu Berešit. Mimo jiné v sobě nesla více než tisíc želvušek ve stavu anabiózy. Sonda ale i se svým nákladem ztroskotala. A britští vědci začali uvažovat, jestli želvušky mohly toto přistání na Měsíci přežít.

Proto se rozhodli podniknout experiment, kdy želvušky vystřelí ze speciální pistole, aby simulovali rychlost, kterou sonda dopadla na povrch Měsíce.

Zjistili, že želvušky dokážou bez problému přežít rychlost, kterou sonda padala, a možná by dokázaly přežít i větší rychlost. Háček byl ale v tlaku, který jejich drobná tělíčka musela unést. Maximální tlak, který želvušky dokážou přežít, je 1,14 gigapascalu.

Náraz kovové sondy na povrch Měsíce je ale vystavil o mnoho většímu tlaku. A tak byla vyvrácena teorie, že želvušky teď na Měsíci žijí.

Tento experiment také poskytl silné argumenty proti teorii panspermie, která tvrdí, že živí tvorové se na planetu Zemi i jiné planety dostali z meteoritů, které na ni dopadaly, a mají původ jinde ve vesmíru. Rychlost nárazu meteoritu na zemský povrch by totiž želvušky nepřežily.

Budeme mít díky želvuškám zářící opalovací krém?

Vědci úplnou náhodou objevili, že jeden druh želvušek dokáže přežít silné UV záření. Vystavili dva druhy živočichů, želvušku a háďátko obecné, paprskům ultrafialové barvy, které mají na živočichy smrtící vliv.

Háďátko nepřežilo ani pět minut, zatímco želvuška zvládla celou hodinu.

Při dalším výzkumu vědci zjistili, že tento druh želvušky má takzvaný „fluorescenční štít“, což je složitá směs látek v jejich těle, která absorbuje UV záření a vyzařuje zpátky neškodné modré světlo.

Vědci teď zkoumají, z jakých látek se fluoresceční štít skládá. Pokud tuhle hádanku rozluští, mohly by se nově objevené látky začít používat například do opalovacích krémů. Jen si to představte: Opalovací krém, po jehož použití budete zářit ve tmě!

Zajímavosti o želvuškách

Želvušky byly objevené na konci 19. století francouzskými biology. Není jasné, proč jsou želvušky obdařeny schopnostmi přežít i velmi extrémní podmínky. Očividně jsou totiž odolné i vůči takovému prostředí, které se nikde na Zemi nevyskytuje.

V roce 2007 vědci želvušky vyslali na oběžnou dráhu. Ty bez problémů po deset dnů přežily kosmické záření i pobyt ve vakuu.

Při japonském experimentu byly dvě želvušky po 20 let zmrazené na teplotu minus 20 stupňů Celsia, a hned po rozmrazení se začaly čile krmit a rozmnožovat.

Zatím vědci zmapovali jen malý zlomek těchto neuvěřitelných organismů. Zatím popsali asi tisíc druhů želvušek, ale domnívají se, že jich může být až deset tisíc.

Různé druhy mohou mít různé unikátní schopnosti, a je proto možné, že želvušky dokážou věci, o kterých zatím nic ani netušíme!

Želvuška žijící v Antarktidě
Želvuška žijící v Antarktidě

Pomůžou nám želvušky přežít radioaktivní záření?

V roce 2016 byl japonskými vědci v těle želvušek objeven gen, který produkuje speciální protein. Ten želvušky ve stavu kryptobiózy chrání před radiací tím, že vytváří kolem jejich DNA strukturu podobnou cukrové vatě.

Díky této ochraně se DNA vystavená radioaktivnímu záření nerozpadá, ale zůstane pohromadě. Když protein vědci transplantovali do lidských buněk, poškození lidské DNA při vystavení radiaci se snížilo až o 40 procent.

Otevírají se tak nové možnosti ochrany lidského těla před radiací. To by mohlo pomoci například při cestách vesmírem, kdy jsou astronauti vystaveni kosmickému záření.

Želvušky zvládnou přežít neuvěřitelné množství radioaktivního záření. To sice jejich buňky poškozuje stejně tak jako buňky jiných živých tvorů – želvušky si je ale dokážou opravit.

A to tím způsobem, že „ukradnou“ DNA okolních organismů a nahradí jí svoji zničenou či poškozenou genetickou informaci. Mají v sobě díky tomu asi šestinu cizích genů – mechu, hub, rostlin i jiných živočichů.

Zdroje informací: SMRŽ, Jaroslav. Základy biologie, ekologie a systému bezobratlých živočichů. Praha: Karolinum Press, 2013. ISBN 978-80-246-2258-3; cs.wikipedia.org, ct24.ceskatelevize.cz
Titulní foto: Shutterstock, 2. FOTO: Epipelagic / Creative Commons / CC BY 2.5, 3. FOTO: Shutterstock, 4. FOTO: DL13246 / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
Související články
Věda a technika
Bude pivo v budoucnosti chutnat stejně?
Chuť potravin ovlivňuje teplota vzduchu, půdní podmínky i množství srážek v oblasti pěstování či chovu. Klimatické změny toto všechno mění, což zřejmě do budoucna negativně ovlivní chuť některých, možná i většiny plodin. Nejen producenti se proti tomu snaží ze všech sil bojovat. Chuť piva se může v budoucnu změnit kvůli měnící se chuti hlavních surovin, které se […]
Věda a technika
Kvašení potravin neboli fermentace zažívá svoji renesanci
Fermentace neboli kvašení je technikou, která prodlužuje trvanlivost potravin, zlepšuje jejich stravitelnost a obohacuje jejich chuť. Až třetina všech potravin, konzumovaných člověkem, se vyrábí nějaký způsobem kvašení. Od chleba přes jogurt, pivo a víno až po kimči či miso. Nyní zažívá fermentace svoji renesanci. Existuje více druhů fermentace, nejčastější je kvašení alkoholové a mléčné. Při […]
Věda a technika
Česká věda v popředí: Od starověkého Egypta po budoucnost vesmíru
Češi se umějí blýsknout i ve světě! Tohle je výběr jen několika českých nej z oblasti vědy. Věděli jste například, že… Archeologie Čeští egyptologové našli velkolepou hrobku, starou 4400 let Čeští egyptologové slaví výjimečný úspěch. Podařilo se jim znovuobjevit dávno ztracenou hrobku jedné z nejvýznamnějších osobností nekrálovského původu z doby stavitelů pyramid – velmože Ptahšepsese. […]
Věda a technika
České druhy rostlin z přírody mizí, nahrazují je nepůvodní
Tým botaniků odhalil významné změny v rozšíření druhů české květeny. Jejich studie analyzovala ústup i šíření jednotlivých druhů flóry na českém území od roku 1960. Nová studie vznikla na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity ve spolupráci s Botanickým ústavem Akademie věd ČR, Univerzitou Karlovou a Vídeňskou univerzitou a byla publikována v mezinárodním odborném časopise Biological Conservation. […]
reklama
věda a technika
Nezničitelné želvušky přežijí (téměř) všechno
Želvušky jsou hotovými supermany zvířecí říše. Jsou pravděpodobně nejodolnějšími živočichy na Zemi. Dokážou přežít skoro cokoliv: vysoké teploty, silný mráz, extrémní sucho, tlak šestkrát větší, než je na dně Mariánského příkopu, a dokonce i pobyt ve vesmíru. Díky jejich odolnosti je najdete prakticky po celém světě. Žijí na ledovcích, v rozpálené poušti, ve sladké i […]
Tragický příběh téměř neznámého vědce Ericha Hudce
Zámek v Kunštátu sice nepatří mezi nejproslulejší u nás, odehrál se tu ale jeden velmi děsivý a záhadný příběh. Jednalo se o jeden z prvních velkých zločinů nastupujícího režimu a rozhodně bychom na něj neměli zapomenout. Dne 8. června 1948 zde byla za dosud nevyjasněných okolností zavražděna rodina špičkového vědce Ericha Hudce. Že jste o […]
Mícha v servisu: Dají se obnovit nervové buňky?
Jen v Česku si míchu poraní až tři stovky lidí ročně. Následky narušení tohoto křehkého spletence nervových vláken jsou zpravidla nevratné. Anebo ne? Kristýna Kárová z Ústavu experimentální medicíny AV ČR se možnostmi regenerace axonů po míšním poranění intenzivně zabývá. Potřebuju podrbat na nose, vyhodnotí mozek a vyšle motorickou drahou míchy signál do svalů ruky, […]
Polární liška přežije i nejhlubší mrazy
Liška polární je drobná, bílá a chundelatá šelmička. Nenechme se však zmást její velikostí a roztomilostí. Je to úspěšný predátor, který nepohrdne ani mršinou. Navíc můžeme s klidem říct, že je jedním z největších otužilců na světě, protože s přehledem zvládá nejkrutější mrazy. Ladnými pohyby svého těla vytváří dojem, že jde o kočkovitou šelmu. Pravdou ale je, že […]
reklama
záhady a tajemství
Bruncvíkova spása: Existoval legendární pták Noh?
Kolem Jantarové hory víří prach. Stále silnější vítr mají na svědomí křídla gigantického ptáka. Dočteme se o něm ve Starých pověstech českých od Aloise Jiráska (1851–1930).   „Každý rok sem jednou přiletí,“ osvětluje knížecímu synkovi Bruncvíkovi vysloužilý rytíř Balád. Řeč je o legendárním gigantickém ptáku Nohovi, díky kterému Brunclík zabalený do kůží lstivě opustí ostrov. […]
KRYPTOS: 97 znaků, které nedají spát agentům CIA
Přes třicet let si nad ní lámou hlavu profesionální kryptoanalytici i nadšenci šifrování. Marně. Socha nazvaná Kryptos, nejznámější dílo amerického umělce Jima Sanborna (*1945), která zdobí ústředí americké zpravodajské služby CIA ve Virginii, se tak po právu honosí označením „nejslavnější nevyřešený kód světa“. A to už autor poskytl k rozluštění čtyři vodítka! Každá část má […]
Disk z Faistu: 3600 let stará záhada
Záhadné znaky a symboly, uspořádané do spirály, popisují z obou stran hliněný kotouč o průměru patnácti centimetrů. Našel jej v roce 1908 archeolog Luigi Pernier v troskách paláce Faistos na největším řeckém ostrově Kréta. Prohlédnout si jej můžete ve zdejším archeologickém muzeu v Herakleionu. Vědecké nadšení z nevídaného nálezu něčeho, co je stopou po vyspělé […]
Cicada 3301: Největší internetová záhada světa
„Hledají se vysoce inteligentní jedinci, kteří zvládnou vyluštit záhadu ukrytou v obrázku.“ Právě touto větou odstartovala před více než deseti lety, konkrétně 4. ledna roku 2012, největší internetová záhada všech dob – tajemná hra Cicada 3301. Co následovalo? Nikdo nevěděl, kdo na web 4chan obrázek cikády, složený ze znaků, pod přezdívkou 3301 dal, či o co […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz