Domů     Nezničitelné želvušky přežijí (téměř) všechno
Nezničitelné želvušky přežijí (téměř) všechno
23.10.2024

Želvušky jsou hotovými supermany zvířecí říše. Jsou pravděpodobně nejodolnějšími živočichy na Zemi. Dokážou přežít skoro cokoliv: vysoké teploty, silný mráz, extrémní sucho, tlak šestkrát větší, než je na dně Mariánského příkopu, a dokonce i pobyt ve vesmíru.

Díky jejich odolnosti je najdete prakticky po celém světě. Žijí na ledovcích, v rozpálené poušti, ve sladké i slané vodě, nebo třeba v aktivním vulkánu. Potkat je ale můžete i v mechu za vaším domem. 

Tito drobní tvorečci dokážou vydržet neuvěřitelné podmínky.

Můžete je zahřát na 150 stupňů Celsia, zmrazit až na teplotu blízkou absolutní nule (čili -273,15 stupně Celsia), můžou naprosto vyschnout, s klidem si zaplavou v kapalném heliu, zvládnou pobyt ve vzduchoprázdnu a přežijí tisíckrát vyšší úroveň radiace, než je ta, která by zabila člověka. Jak podobné neuvěřitelné schopnosti tito titěrní tvorečci získali?

Želvušky by nejspíš přežily i konec světa

Tajemství superschopností želvušek má název kryptobióza, nebo také anabióza. Je to stav, ve kterém se u želvušek prakticky přeruší všechny životní funkce. Jejich metabolismus se v tomto stavu zpomalí asi desettisíckrát.

Vyloučí ze svého těla všechnu vodu a naprosto vyschnou. Získají přitom tvar miniaturního pomačkaného sklovitého válce.

Místo vody se do jejich těla vyplaví speciální druh cukru, zvaný trehalóza, který drží jejich buňky v původním tvaru a chrání je jako nedobytné opevnění. Kryptobiózou se želvušky chrání před nepříznivými podmínkami, jako je extrémní sucho nebo hluboký mráz.

V tomto stavu dokážou strávit i desítky let, a jakmile se znovu dostanou do podmínek vhodných k existenci, znovu ožijí, jako by se nic nestalo. Podle vědců by teoreticky v kryptobióze mohly přežít až donekonečna.

Jeden z druhů želvušky: Milnesium tardigradum
Jeden z druhů želvušky: Milnesium tardigradum

Roztomilí „vodní medvídci“

Želvušky jsou baculatí, sotva půl milimetru velcí živočichové s článkovaným tělíčkem a osmi krátkými nožičkami, zakončenými drobnými drápky. S jejich pomocí se batolí v mechu, kde často žijí.

V angličtině se jim také říká „mechové prasátko“ nebo „vodní medvídek“. Opravdu trochu připomínají roztomilého medvídka, který se právě probudil ze zimního spánku. Stavba jejich těla odpovídá mnohem vyspělejším živočichům.

Jejich tělo se skládá z pěti článků a je pokryté povrchovou vrstvou nazývanou kutikula, kterou želvušky pravidelně svlékají. V okolním prostředí se orientují pomocí jednoduchých oček a hmatových štětinek.

Živí se tím, že pomocí ústního kruhového otvoru vysávají buňky rostlin, řas, bakterií, nebo jiných mikroskopických živočichů. Želvušky v poslední době získaly nesmírnou popularitu.

Lidé sdílejí jejich obrázky na sociálních sítích a rozplývají se jak nad jejich nezničitelností, tak nad jejich roztomilým vzhledem.

Přežily želvušky ztroskotání na Měsíci?

V roce 2019 Izrael vyslal na Měsíc sondu Berešit. Mimo jiné v sobě nesla více než tisíc želvušek ve stavu anabiózy. Sonda ale i se svým nákladem ztroskotala. A britští vědci začali uvažovat, jestli želvušky mohly toto přistání na Měsíci přežít.

Proto se rozhodli podniknout experiment, kdy želvušky vystřelí ze speciální pistole, aby simulovali rychlost, kterou sonda dopadla na povrch Měsíce.

Zjistili, že želvušky dokážou bez problému přežít rychlost, kterou sonda padala, a možná by dokázaly přežít i větší rychlost. Háček byl ale v tlaku, který jejich drobná tělíčka musela unést. Maximální tlak, který želvušky dokážou přežít, je 1,14 gigapascalu.

Náraz kovové sondy na povrch Měsíce je ale vystavil o mnoho většímu tlaku. A tak byla vyvrácena teorie, že želvušky teď na Měsíci žijí.

Tento experiment také poskytl silné argumenty proti teorii panspermie, která tvrdí, že živí tvorové se na planetu Zemi i jiné planety dostali z meteoritů, které na ni dopadaly, a mají původ jinde ve vesmíru. Rychlost nárazu meteoritu na zemský povrch by totiž želvušky nepřežily.

Budeme mít díky želvuškám zářící opalovací krém?

Vědci úplnou náhodou objevili, že jeden druh želvušek dokáže přežít silné UV záření. Vystavili dva druhy živočichů, želvušku a háďátko obecné, paprskům ultrafialové barvy, které mají na živočichy smrtící vliv.

Háďátko nepřežilo ani pět minut, zatímco želvuška zvládla celou hodinu.

Při dalším výzkumu vědci zjistili, že tento druh želvušky má takzvaný „fluorescenční štít“, což je složitá směs látek v jejich těle, která absorbuje UV záření a vyzařuje zpátky neškodné modré světlo.

Vědci teď zkoumají, z jakých látek se fluoresceční štít skládá. Pokud tuhle hádanku rozluští, mohly by se nově objevené látky začít používat například do opalovacích krémů. Jen si to představte: Opalovací krém, po jehož použití budete zářit ve tmě!

Zajímavosti o želvuškách

Želvušky byly objevené na konci 19. století francouzskými biology. Není jasné, proč jsou želvušky obdařeny schopnostmi přežít i velmi extrémní podmínky. Očividně jsou totiž odolné i vůči takovému prostředí, které se nikde na Zemi nevyskytuje.

V roce 2007 vědci želvušky vyslali na oběžnou dráhu. Ty bez problémů po deset dnů přežily kosmické záření i pobyt ve vakuu.

Při japonském experimentu byly dvě želvušky po 20 let zmrazené na teplotu minus 20 stupňů Celsia, a hned po rozmrazení se začaly čile krmit a rozmnožovat.

Zatím vědci zmapovali jen malý zlomek těchto neuvěřitelných organismů. Zatím popsali asi tisíc druhů želvušek, ale domnívají se, že jich může být až deset tisíc.

Různé druhy mohou mít různé unikátní schopnosti, a je proto možné, že želvušky dokážou věci, o kterých zatím nic ani netušíme!

Želvuška žijící v Antarktidě
Želvuška žijící v Antarktidě

Pomůžou nám želvušky přežít radioaktivní záření?

V roce 2016 byl japonskými vědci v těle želvušek objeven gen, který produkuje speciální protein. Ten želvušky ve stavu kryptobiózy chrání před radiací tím, že vytváří kolem jejich DNA strukturu podobnou cukrové vatě.

Díky této ochraně se DNA vystavená radioaktivnímu záření nerozpadá, ale zůstane pohromadě. Když protein vědci transplantovali do lidských buněk, poškození lidské DNA při vystavení radiaci se snížilo až o 40 procent.

Otevírají se tak nové možnosti ochrany lidského těla před radiací. To by mohlo pomoci například při cestách vesmírem, kdy jsou astronauti vystaveni kosmickému záření.

Želvušky zvládnou přežít neuvěřitelné množství radioaktivního záření. To sice jejich buňky poškozuje stejně tak jako buňky jiných živých tvorů – želvušky si je ale dokážou opravit.

A to tím způsobem, že „ukradnou“ DNA okolních organismů a nahradí jí svoji zničenou či poškozenou genetickou informaci. Mají v sobě díky tomu asi šestinu cizích genů – mechu, hub, rostlin i jiných živočichů.

Zdroje informací: SMRŽ, Jaroslav. Základy biologie, ekologie a systému bezobratlých živočichů. Praha: Karolinum Press, 2013. ISBN 978-80-246-2258-3; cs.wikipedia.org, ct24.ceskatelevize.cz
Titulní foto: Shutterstock, 2. FOTO: Epipelagic / Creative Commons / CC BY 2.5, 3. FOTO: Shutterstock, 4. FOTO: DL13246 / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
Související články
Věda a technika
Tullundský muž: Nejslavnější mumie z bažin
V dánském údolí Bjældskovdalu leží Tollundský močál. V roce 1938 je tu při těžbě rašeliny objeveno tělo asi třicetileté pravěké ženy. Bohužel těžbou značně poničené. O 12 let později těží ve stejném močále rašelinu Viggo a Emil Højgaardovi. A 6. května 1950 se to stane. Jsou zhruba v hloubce 2,5 metru, když si všimnou ruky […]
Věda a technika
Co signalizuje brnění nohou?
Jedná se o poměrně časté obtíže, které v mnoha případech mívají banální příčinu. Zároveň ale mohou signalizovat chorobné stavy, které by člověk rozhodně neměl podceňovat. Brnění či mravenčení končetin čas od času potká každého. Dlouhé sezení způsobuje velký útlak nervů a obvykle odezní, jakmile změníte polohu a začnete se hýbat. Tento pocit lze popsat jako […]
Věda a technika
Co diktuje móda pro procházky měsíčním prachem?
Módní kritici by z nich asi u vytržení nebyli. Ani modelky na předváděcích molech by v nich asi neudělaly bůhvíjaký dojem. Přesto se jedná o jedny z nejúžasnějších druhů oblečení, které pod rukama krejčích vznikly. I když ani ne tak krejčích – hlavní slovo v tomto ohledu mají technologové. Vesmír pro člověka není přívětivým místem. […]
Věda a technika
Který pták létá nejrychleji?
Když někdy někam hodně spěcháme, přáli bychom si umět létat jako ptáci! Pomohlo by nám to? Dostali bychom se na určené místo rychleji než třeba autem? Za nejrychlejšího ptáka a zároveň vůbec nejrychlejšího živočicha na Zemi je považován sokol stěhovaný. Ten při střemhlavém letu dokáže vyvinout rychlost až 389 km/h (podle naměřeného rekordu)! Na paty […]
reklama
zajímavosti
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
Podléhá mu 50 legií určených ke službě všem bohatým hamižníkům. Jen připomeňme, že jedna legie čítá zhruba 5000 jedinců. Alespoň takto o údajném démonovi Mamonovi mluví svatý Lukáš (?–84), kterému je připisováno stejnojmenné evangelium tvořící třetí knihu Nového zákona.   V duchu rčení „hamty hamty, ať mám víc než tamty,“ se dočká personifikace i hebrejský […]
Jak se klubal na svět šicí stroj? V pachu spáleniny i balících peněz
„Vypadněte!“ zařve naposled majitel tkalcovské dílny. Marně. Pak zvedne pistoli s křesadlovým zámkem – a vystřelí na jednoho z mužů. Rozlícený dav zastaví. Na pomoc textilním továrnám bude muset vyrazit i armáda. Za vším přitom stojí dnes tak běžná věc: šicí stroj!   Do konečné podoby vynálezu, který zjednoduší život mnoha hospodyním a shodí ceny […]
Bylo dřív vejce, nebo slepice? A může pštros dýchat, když strčí hlavu do písku?
Přinášíme vám pelmel zajímavostí pro dnešní den! Proč nás svědí tělo? Svědění mohou způsobit různé kožní problémy, alergie, reakce na okolí nebo kořeněná jídla, nevyspání, psychické problémy, onemocnění ledvin, hormonální výkyvy, nedostatek vitamínů, kousnutí od komára a spousta dalšího. Příčin, které způsobují svědění pokožky, je mnoho. Někdy může svědění značit závažnější problémy, jindy naprosto banální. […]
Co všechno dokážou rostliny? Jsou chytřejší, než jsme si mysleli!
Výzkum rostlin v poslední době přináší neuvěřitelná zjištění. Rostliny mají paměť, využívají množství smyslů, a ve vnímání svého okolí člověka dokonce i předčí. Rostliny jsou už dlouho fascinujícím předmětem výzkumu. Vědci zjistili, že toho za určitých okolností dokážou opravdu hodně. Vnímají své viditelné okolí, zvládnou rozlišovat mezi červenou a modrou barvou, vnímají vůně a reagují […]
reklama
historie
Václavové II. a III.: V jejich náručí se střídaly krásné ženy
Mít milenku, ta patří mezi vládci na středověkém dvoře k bontonu. Přítomnosti krásných žen ve své loži si proto užívají i čeští králové. Nejednou se jejich milenky těšily stejnému postavení jako zákonité manželky. Ty musely tento nelehký úděl překousnout. Kronikář Otakar Štýrský (asi 1265–1318/1319), autor Štýrské rýmované kroniky, tvrdí, že český král Václav II. (1271–1305) měl po […]
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
Mahátma Gándhí, známý jako „Velký duch“, byl jedním z nejvýznamnějších vůdců indického boje za nezávislost. Jeho filozofie nenásilného odporu inspirovala miliony lidí po celém světě. Přestože jeho život skončil tragicky, jeho odkaz žije dál jako symbol míru a svobody. Po první světové válce je stále více lidem zřejmé, že se éra britské koloniální velmoci chýlí […]
Josef Mánes a Františka Šťovíčková: Idylku jim zhatila malířova sestra
Na svoji lásku Josef nemůže zapomenout. Sžírá ho svědomí, že se provinil, když se nedokázal vzepřít autoritativní Amálii. Navíc ho na sklonku života sužuje psychická choroba. Postavám na obrazech klidně namaluje vlčí drápy, jindy zase svými díly vytírá podlahu. „Mánesové, toť případ rodinného uměleckého kolektivu, jaký byl v 19. století již jevem zcela výjimečným!“  uvádí český […]
Emiliano Zapata: Hrdina revoluce a symbol boje za spravedlnost
Na začátku 20. století vládne Mexiku diktátor Porfirio Díaz. Ve společnosti roste korupce a stále více se rozevírají nůžky mezi chudými a bohatými. Nespokojenost vybublá až k revoluci, ke které se přidá i bývalý voják Emiliano Zapata, který sám pochází z chudých poměrů a má bohaté zkušenosti s vykořisťováním ze strany mocných. Jeho válečné znalosti […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz