Domů     Nezdravé jídlo: zastavme trend doby!
Nezdravé jídlo: zastavme trend doby!

Vaření je někdy věda, ale ne zas taková věda, abychom si nedávali pozor na nezdravé potraviny. Víte, co všechno vám může udělat takový populární Big Mac, pokud si ho budete dávat příliš často?

A tušili jste, že na každých 100 000 obyvatel je 45 lidí s mrtvicí kvůli umělým sladidlům? Přepálený tuk může začít u žaludečních nevolností a skončit onemocněním srdce a cév.

Přitom se dá smažit i bez živočišného oleje. Stačí použít přírodní řepkový či slunečnicový olej, protože máslo vám mnoho nepomůže. Sladidla nahrazují cukr, ale nedají vám ani dostatek energie. Přitom by je stačilo omezit a odvyknout si na jejich chuť.

A pokud vás děsí fast food, nezoufejte a vybírejte dobře mezi jídlem. I tady můžete najít ne sice zdravé pokrmy, ale také ne ty nejhorší. Dávejte si také pozor na slazené nápoje. Cola má 11 kostek cukru.

Přepálený tuk

Přepálený tuk je problém. Jakmile dosáhne tepelného bodu, při němž se začne přepalovat, začnou se z něho uvolňovat zdraví nezdravé trans tuky. Ty škodlivě působí na náš trávící systém. Dochází k pálení žáhy a postupně se rozvíjejí žaludeční a střevní potíže.

Nejhorší jsou ale kardiovaskulární onemocnění. Nezdravý tuk bývá dokonce i důvodem vzniku onemocnění rakovinotvorného typu. Samostatnou kapitolou jsou nerafinované tuky. I ty se nacházejí v našich kuchyních, ale doporučují se ke konzumaci pouze za studena.

Hodí se do salátů, těstovin nebo pomazánek. Určitě byste je neměli používat třeba na usmažení oblíbeného řízku.

Na čem smažit

Smažit se dá navíc zdravě. Záleží jenom na oleji. „Existuje několik druhů olejů a každý z nich má trochu jiné vlastnosti. Liší se například i tím, že se přepalují při jiné teplotě, a právě tady může nastat problém. Přepalování tuku není nic dobrého.

Věděli jste, že přepalovaný tuk může mít za následek i nepříjemné zdravotní potíže?“ upozorňují odborníci z gastronomie. Pro někoho je samozřejmostí sáhnout po sádle.

Živočišný tuk se přitom ale připaluje při teplotě 180 stupňů, proto radíme, abyste si vybrali jiný typ tuku. U řepkového oleje dojde na připálení při 210 stupních a nejlepší je slunečnicový olej. Bod připálení začíná při teplotě 230 stupňů.

Máslo nepoužívejte raději vůbec. K připálení stačí 120 stupňů.

Fast Foody

McDonald´s, KFC, Burger King a mnoho dalších restaurací a bister rychlého občerstvení nabízí rychlé a chutné pokrmy prakticky hned, jak vstoupíme do podniku a objednáme si. Jak je to ale s jejich zdravotní hodnotou?

Jídlo má vysoký obsah tuku a úprava smažením je sice nejrychlejší, ale čím dříve se vám dostane jídlo na talíř, tím hůř.

Trojobal masa doslova přetéká kaloriemi, a když podle odborníků na výživu během dne sníte jediný smažený řízek, neměli byste po zbytek dne už nic smaženého konzumovat, nebo alespoň v menším množství. Takhle totiž vzniká nadváha a hrozící potíže s obezitou.

Dalším problémem fastfoodů je všudypřítomná sůl. Ta je v samotném mase, ještě je přidána kuchaři a nachází se také v dostupných dochucovacích prostředcích. A jenom velké hranolky u McDonald´s obsahují 1,1 gramu soli.

Doporučená denní dávka je ale maximálně 5 gramů. A potom tu jsou přeslazené nápoje. Doporučená denní dávka cukru odpovídá 12 – 20 kostkám. A teď si představte že jedenáct kostek má půl litru coly z oblíbeného bezedného kelímku.

Rychlé jídlo, rychlá konzumace

Nejčastěji přicházíme k okýnkům rychlého občerstvení, když jsme v časovém presu. I to je jeden z důvodů, proč se pokrmy z fastfoodů řadí mezi ty nejméně zdravé. Je žádoucí si na jídlo udělat čas.

Rozvrhněte si denní program tak, aby vám na každé jídlo zbyla alespoň půlhodina času,“ varují lékaři. Víte, při konzumaci jídla ve stoje nebo za chůze se mozek nedokáže tak soustředit na trávení a pocit nasycenosti se dostavuje mnohem později?

Následkem rychlého oběda, svačiny nebo chuťovky může být paradoxně pocit hladu. U citlivějších jedinců se dostavují žaludeční potíže a pravidelní rychlostrávníci si zadělávají na žaludeční vředy a žlučníkové komplikace.

Pokud ale nestíháte a z návštěvy jídelny rychlého občerstvení není najednou volba, ale nutnost, dají se zjistit informace alespoň o tom zdravějším z nabízených pokrmů.

Umělá sladidla

45 lidí na sto tisíc obyvatel. Přesně tolik osob u nás má větší riziko mrtvice podle poslední studie ze září letošního roku. Sladidla přijímáme hlavně z nápojů, z třetiny ze stolních sladidel, jimž si dochucujeme pokrmy a nápoje.

Další najdeme v mléčných výrobcích, tyčinkách a instantních produktech. „Čtyřicet pět nevypadá, že je to moc. Problém je v tom, že sladidla jí strašně moc lidí.

Celkový efekt na úrovni populace může být velký,“ komentuje lékařka Eliška Selinger ze 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Nejhoršími látkami jsou aspartam, acesulfam a sukralóza.

Konzumenti aspartamu mají právě 45krát větší riziko mrtvice než populace, co umělá sladidla odmítá. Acesulfam a sukralóza mají pro změnu na svědomí větší nárůst srdečních onemocnění.

Bezpečnost sladidel

Umělá sladidla přitom s takovým přírodním cukrem nebo medem nemají nic společného. Ona totiž pouze simulují sladkou chuť bez pravého cukru, natož vzniklé energie.

Úplně nejlepší by bylo jíst bez těchto dochucovadel, ale pro velkou část populace to není vůbec dosažitelné. Poslechněme tedy lékaře a výživové odborníky a postupně se zkusme odnaučit sladké chuti. Dbejme také na to, jaké potraviny vůbec přijímáme.

Ideální by bylo brát si potraviny bez přidaného cukru a průmyslově nezpracované produkty.

Fast Food a impotence

Konzumace pochoutek rychlého občerstvení vede k nebezpečné kardiovaskulární nemoci – endoteliální dysfunkci. Tak je předstupněm aterosklerózy. Choroba napadá cévy a negativně ovlivňuje jejich funkci. Horší prokrvení těla ovlivňuje i mužský penis.

Bez prokrvení mužský úd neztopoří a pánové tak mají problém s erekcí.

Podle odborného časopisu American Journal of Clinical Nutrition prokázala jedna z jejich studií, že pravidelná konzumace Big Mac Menu zhoršuje samotný průtok krve o 23 procent, což je srovnatelné přibližně s půlhodinovým pobytem v zakouřené místnosti.

Proto je dobré si na tyto věci dávat pozor a nevyhledávat řetězce fast foodů příliš často.

Mikrovlnné trouby

Mikrovlnná trouba v mnohém změnila náš přístup k vaření. Množí se ale také čím dál více názory, že přístroj stravě a našemu zdraví škodí. A jak je to ve skutečnosti? V obecném povědomí panuje názor, že záření mikrovln ovlivňuje rychlost chemických reakcí.

A je to pravda. Faktem ale také zůstává, že jakákoli tepelná úprava pokrmů negativně ovlivňuje nutriční hodnotu jídla. Mikrovlnná trouba tento proces ještě urychluje.

Je také důležité si pamatovat, že do této rychlé trouby nepatří třeba porcelán zdobený zlatem nebo platinou a skleněné či plastové nádobí nesmí být kryto víkem.

Foto: Shutterstock
Související články
Lifestyle
Známé pověry z ložnice: Klesá s věkem libido?
Na slavného amerického boxera Muhammada Aliho (1942–2016) nesmí ženská ruka něžně sáhnout dlouhých 6 týdnů před důležitým zápasem. Nechce ztrácet nejen energii, ale také koncentraci.   Lhůta je to asi rekordní, ale podobné sebezapření musí předvádět například i tým amerického fotbalu Pittsburgh Steelers před Super Bowlem, kdy má nařízenu sexuální abstinenci. Trenéři se tak snaží […]
Lifestyle
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Lifestyle
Praha stověžatá? Spíš kavárenská! Tři vyhlášené podniky, kde si známé osobnosti podávají dveře!
Vzduch je těžký a nasáklý kouřem z fajfek. Do kavárny vchází obrýlený fousáč, v němž všichni poznají Aloise Jiráska. Stůl u okna dnes pro změnu patří architektu Josefu Gočárovi. Zdánlivý klid naruší hluk ze zadní místnosti – nejde o nic vážného, to jen Jaroslav Hašek tropí vylomeniny. Vítejte v Unionce! Svatyně intelektuálů Co: Kavárna Union Zajímavost: Hašek zůstane […]
Lifestyle
5 mýtů o sexu: Škodí porno vztahům?
Že jsou mnohé ženy zlatokopky a v posteli svých bohatých partnerů předvádějí úctyhodné teatrální dvouaktovky, jen aby si nenašel jinou? Nepodceňujte podvědomí a sílu peněz. Jak ukazuje jeden z výzkumů, krása a inteligence mnohdy na tučné konto nestačí. Na vině není proradnost, ale prastaré archetypy. Jen z nejlepších lovců s oštěpem jsou dnes top manažeři… […]
reklama
záhady a tajemství
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Vnuknutí svaté Anny: Skutečně vyléčila slepého rolníka?
V naší republice se nachází celá řada poutních míst, která měla být svědkem mnoha zázračných vyléčení. Jedno z nich najdeme rovněž v blízkosti Prahy, přibližně jeden kilometr od obce Strančice. Vnuknutí svaté Anny Roku 1820 měl prý jakýsi velice zbožný rolník, jenž byl postižen slepotou, vnuknutí od svaté Anny, aby šel do lesa Jedlovce, kde […]
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených […]
reklama
lifestyle
Guru designu Philippe Starck se inspiruje fresnelovou čočkou
Nepozorný zákazník by si mohl myslet, že se jedná o alkohol, jenže Perrier je přesný opak. Na druhou stranu jeden ze zakladatelů tekutinu přirovnává k šampaňskému. K 160. výročí si chutná voda nadělí dárek: Novou exkluzivní limitovanou edici své ikonické zelené lahve. Jejím autorem je legenda francouzského designu Philippe Starck!     Evropou zrovna kráčí […]
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
Fenomén jménem televize: Když se spojily film a rádio…
Televizi zná asi každý z nás. Však v dnešní době sledováním televize tráví svůj volný čas na 40 % Čechů a v průměru u ní stráví kolem čtyř hodin denně! Jaké ale byly její začátky? Kde se vzala a kam směřuje? A jaká jsou televizní nej? Pojďme se společně podívat na jeden z nejrozšířenějších fenoménu dnešní doby. Prvotním nápadem […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Vášnivý drink
tisicereceptu.cz
Vášnivý drink
Vyjádřit lásku lze mnoha způsoby. A k těm nejstylovějším patří koktejl plný neodolatelné chuti. Připravte si drink Red Valentine s rumovou lahůdkou Diplomático a prožijte se svým milovaným protějškem
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
enigmaplus.cz
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
Na kopci Morro do Vintém v Brazílii byli nalezeni dva mrtví muži. Co je zabilo, nebylo jasné. Jejich obličeje byly zakryty olověnými maskami a u sebe měli jen papír popsaný čísly a lísteček s instrukc
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
historyplus.cz
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
Císař Matyáš je rudý zlostí. Bohatství státní kasy povážlivě klesá a jemu je jasné, kdo v tom má prsty. „Ti proklatí Taxisové,“ praští rukou do stolu. Právě oni se totiž starají o provoz poštovních linek, výdaje na jejich údržbu ale neplatí. Do kapsy jim plynou jen tučné zisky! Počátky výměny informací sahají hluboko do historie. Stálé
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
skutecnepribehy.cz
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
Seděla jsem na terase a byla bezradná. V tom přiletěla až ke mně straka, která upustila svůj lup a zmizela… Nad mou hlavou proletěl velký pták, zakroužil nad terasou a pak přistál na stromě. Seděla jsem tam smutně a kouřila cigaretu za cigaretou. Přišla jsem o místo, byla už tři měsíce na podpoře a manžel byl v částečném
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
21stoleti.cz
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
Za hadího rekordmana byl dosud považován Titanoboa cerrejonensis, jehož pozůstatky byly objeveny v roce 2002 v severovýchodní Kolumbii. Žil zhruba před 60 miliony let a dle odhadů mohl měřit kolem 13
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
nasehvezdy.cz
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
Už dlouho se povídá, že manželství herečky Lucie Benešové (49) a herce Tomáše Matonohy (53) balancuje na hraně rozchodu. Herečka si nedávno vyrazila na dovolenou do luxusních lázní, kdo si ale mysle
Křehký koláč s mřížkou
panidomu.cz
Křehký koláč s mřížkou
Tento koláč vypadá dokonale, ale i tak chutná. Do tvarohu můžete zamíchat dvě lžíce máku nebo do něj vmíchat ovoce. Zdobit můžete také čerstvým ovocem, třeba jahodami. Ingredience na 1 formu Na těsto 300 g hladké mouky 150 g másla 1 vejce 1 žloutek 1 lžička nastrouhané citronové kůry 100 g moučkového cukru 1 lžička prášku do pečiva
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
epochalnisvet.cz
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
Nizozemská loděnice Oceanco stojí za celou řadou oslňujících lodí. Nyní odhalila novou superjachtu ze série Simply Custom, která vznikla ve spolupráci s italským návrhářským studiem HotLab. Novinka pokřtěná Superleggera 80 se vyznačuje exteriérem inspirovaným sportovními vozy z 60. let a opulentním interiérem připomínajícím luxusní penthouse.   Může se zdát trochu nepatřičné pojmenovat ohromující trup osmdesátimetrové
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
iluxus.cz
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
Moderní česká restaurace The Artisan spojuje gastronomický zážitek s uměleckým dotekem prostřednictvím japonské techniky Kincugi. Výborné pokrmy si teď hosté mohou vychutnat i přímo z originálních tal
Jak se žilo kdysi – Česká republika
nejsemsama.cz
Jak se žilo kdysi – Česká republika
Toužíte se projít po živém muzeu, kde na vás dýchne duch dávné doby? Vyrazte do skanzenu! V Čechách i na Moravě jich najdete několik a mnohé z nich jsou unikátní. Obvykle bývá v místě připraven doprovodný program, který dokreslí atmosféru místa a přinese vám neobyčejné zážitky. Muzeum lidových staveb Kouřim Stavitelské památky z území středních, východních a severních Čech najdete v Kouřimi