Vaření je někdy věda, ale ne zas taková věda, abychom si nedávali pozor na nezdravé potraviny. Víte, co všechno vám může udělat takový populární Big Mac, pokud si ho budete dávat příliš často?
A tušili jste, že na každých 100 000 obyvatel je 45 lidí s mrtvicí kvůli umělým sladidlům? Přepálený tuk může začít u žaludečních nevolností a skončit onemocněním srdce a cév.
Přitom se dá smažit i bez živočišného oleje. Stačí použít přírodní řepkový či slunečnicový olej, protože máslo vám mnoho nepomůže. Sladidla nahrazují cukr, ale nedají vám ani dostatek energie. Přitom by je stačilo omezit a odvyknout si na jejich chuť.
A pokud vás děsí fast food, nezoufejte a vybírejte dobře mezi jídlem. I tady můžete najít ne sice zdravé pokrmy, ale také ne ty nejhorší. Dávejte si také pozor na slazené nápoje. Cola má 11 kostek cukru.
Přepálený tuk
Přepálený tuk je problém. Jakmile dosáhne tepelného bodu, při němž se začne přepalovat, začnou se z něho uvolňovat zdraví nezdravé trans tuky. Ty škodlivě působí na náš trávící systém. Dochází k pálení žáhy a postupně se rozvíjejí žaludeční a střevní potíže.
Nejhorší jsou ale kardiovaskulární onemocnění. Nezdravý tuk bývá dokonce i důvodem vzniku onemocnění rakovinotvorného typu. Samostatnou kapitolou jsou nerafinované tuky. I ty se nacházejí v našich kuchyních, ale doporučují se ke konzumaci pouze za studena.
Hodí se do salátů, těstovin nebo pomazánek. Určitě byste je neměli používat třeba na usmažení oblíbeného řízku.
Na čem smažit
Smažit se dá navíc zdravě. Záleží jenom na oleji. „Existuje několik druhů olejů a každý z nich má trochu jiné vlastnosti. Liší se například i tím, že se přepalují při jiné teplotě, a právě tady může nastat problém. Přepalování tuku není nic dobrého.
Věděli jste, že přepalovaný tuk může mít za následek i nepříjemné zdravotní potíže?“ upozorňují odborníci z gastronomie. Pro někoho je samozřejmostí sáhnout po sádle.
Živočišný tuk se přitom ale připaluje při teplotě 180 stupňů, proto radíme, abyste si vybrali jiný typ tuku. U řepkového oleje dojde na připálení při 210 stupních a nejlepší je slunečnicový olej. Bod připálení začíná při teplotě 230 stupňů.
Máslo nepoužívejte raději vůbec. K připálení stačí 120 stupňů.
Fast Foody
McDonald´s, KFC, Burger King a mnoho dalších restaurací a bister rychlého občerstvení nabízí rychlé a chutné pokrmy prakticky hned, jak vstoupíme do podniku a objednáme si. Jak je to ale s jejich zdravotní hodnotou?
Jídlo má vysoký obsah tuku a úprava smažením je sice nejrychlejší, ale čím dříve se vám dostane jídlo na talíř, tím hůř.
Trojobal masa doslova přetéká kaloriemi, a když podle odborníků na výživu během dne sníte jediný smažený řízek, neměli byste po zbytek dne už nic smaženého konzumovat, nebo alespoň v menším množství. Takhle totiž vzniká nadváha a hrozící potíže s obezitou.
Dalším problémem fastfoodů je všudypřítomná sůl. Ta je v samotném mase, ještě je přidána kuchaři a nachází se také v dostupných dochucovacích prostředcích. A jenom velké hranolky u McDonald´s obsahují 1,1 gramu soli.
Doporučená denní dávka je ale maximálně 5 gramů. A potom tu jsou přeslazené nápoje. Doporučená denní dávka cukru odpovídá 12 – 20 kostkám. A teď si představte že jedenáct kostek má půl litru coly z oblíbeného bezedného kelímku.
Rychlé jídlo, rychlá konzumace
„Nejčastěji přicházíme k okýnkům rychlého občerstvení, když jsme v časovém presu. I to je jeden z důvodů, proč se pokrmy z fastfoodů řadí mezi ty nejméně zdravé. Je žádoucí si na jídlo udělat čas.
Rozvrhněte si denní program tak, aby vám na každé jídlo zbyla alespoň půlhodina času,“ varují lékaři. Víte, při konzumaci jídla ve stoje nebo za chůze se mozek nedokáže tak soustředit na trávení a pocit nasycenosti se dostavuje mnohem později?
Následkem rychlého oběda, svačiny nebo chuťovky může být paradoxně pocit hladu. U citlivějších jedinců se dostavují žaludeční potíže a pravidelní rychlostrávníci si zadělávají na žaludeční vředy a žlučníkové komplikace.
Pokud ale nestíháte a z návštěvy jídelny rychlého občerstvení není najednou volba, ale nutnost, dají se zjistit informace alespoň o tom zdravějším z nabízených pokrmů.
Umělá sladidla
45 lidí na sto tisíc obyvatel. Přesně tolik osob u nás má větší riziko mrtvice podle poslední studie ze září letošního roku. Sladidla přijímáme hlavně z nápojů, z třetiny ze stolních sladidel, jimž si dochucujeme pokrmy a nápoje.
Další najdeme v mléčných výrobcích, tyčinkách a instantních produktech. „Čtyřicet pět nevypadá, že je to moc. Problém je v tom, že sladidla jí strašně moc lidí.
Celkový efekt na úrovni populace může být velký,“ komentuje lékařka Eliška Selinger ze 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Nejhoršími látkami jsou aspartam, acesulfam a sukralóza.
Konzumenti aspartamu mají právě 45krát větší riziko mrtvice než populace, co umělá sladidla odmítá. Acesulfam a sukralóza mají pro změnu na svědomí větší nárůst srdečních onemocnění.
Bezpečnost sladidel
Umělá sladidla přitom s takovým přírodním cukrem nebo medem nemají nic společného. Ona totiž pouze simulují sladkou chuť bez pravého cukru, natož vzniklé energie.
Úplně nejlepší by bylo jíst bez těchto dochucovadel, ale pro velkou část populace to není vůbec dosažitelné. Poslechněme tedy lékaře a výživové odborníky a postupně se zkusme odnaučit sladké chuti. Dbejme také na to, jaké potraviny vůbec přijímáme.
Ideální by bylo brát si potraviny bez přidaného cukru a průmyslově nezpracované produkty.
Fast Food a impotence
Konzumace pochoutek rychlého občerstvení vede k nebezpečné kardiovaskulární nemoci – endoteliální dysfunkci. Tak je předstupněm aterosklerózy. Choroba napadá cévy a negativně ovlivňuje jejich funkci. Horší prokrvení těla ovlivňuje i mužský penis.
Bez prokrvení mužský úd neztopoří a pánové tak mají problém s erekcí.
Podle odborného časopisu American Journal of Clinical Nutrition prokázala jedna z jejich studií, že pravidelná konzumace Big Mac Menu zhoršuje samotný průtok krve o 23 procent, což je srovnatelné přibližně s půlhodinovým pobytem v zakouřené místnosti.
Proto je dobré si na tyto věci dávat pozor a nevyhledávat řetězce fast foodů příliš často.
Mikrovlnné trouby
Mikrovlnná trouba v mnohém změnila náš přístup k vaření. Množí se ale také čím dál více názory, že přístroj stravě a našemu zdraví škodí. A jak je to ve skutečnosti? V obecném povědomí panuje názor, že záření mikrovln ovlivňuje rychlost chemických reakcí.
A je to pravda. Faktem ale také zůstává, že jakákoli tepelná úprava pokrmů negativně ovlivňuje nutriční hodnotu jídla. Mikrovlnná trouba tento proces ještě urychluje.
Je také důležité si pamatovat, že do této rychlé trouby nepatří třeba porcelán zdobený zlatem nebo platinou a skleněné či plastové nádobí nesmí být kryto víkem.