Za 38 minut můžete turistickým tempem ujít klidně i čtyři kilometry, odehrát téměř skoro celý fotbalový poločas či postupně uvařit devět vajíček na hniličku. Někdy jde ale za takový časový úsek třeba i vyhrát válka!
Anglo-zanzibarská válka
Kdy: 27. srpen 1896
Doba trvání: 38 minut
Malebný Zanzibar patří pod vlajku Velké Británie. Mráčky na modré obloze se objeví po smrti sultána, který si s kolonialisty rozumí. Trůn okamžitě uchvátí jeho synovec Khalid bin Bargash (1874–1927), jenž volá po zanzibarské samostatnosti.
Jenže problém nastává právě v osobě nového sultána. Britové mají podmínku, že vládce musí schválit místní konzul, a to se v případě bin Bargashe nestane. Když samozvaný panovník shromáždí více než 3 000 vojáků, přichází ostrá reakce.
Admirál Harry Rawson (1843–1910) dává bin Bargashovi ultimátum, na to ale neodpoví, a tak začíná odstřelování paláce. Budova se postupně rozpadá, a tak je útok po 38 minutách zastaven. Bin Bargash zbaběle prchá na německý konzulát.
Zbytečný konflikt si vyžádá na 500 mrtvých, Britové zaznamenají jediného zraněného vojáka.
Šestidenní válka
Kdy: 5.-10- června 1967
Doba trvání: 6 dní
Židovský stát Izrael je trnem v oku arabských států. Nejvíce leží v žaludku egyptskému prezidentovi Gamálu Násirovi (1918–1970). Na nic nečeká a společně s Jordánskem a Sýrií vypracuje plán útoku na nenáviděný Izrael.
Jenže protivník ho rychle vyvede z omylu, izraelské letectvo během prvních hodin války zničí 419 letadel, a tak arabská aliance ztrácí 90 % vzdušných sil. A v podobném režimu pokračuje válka dál, Izraelci postupně dobývají egyptský Sinaj.
Dále mají na mušce Golanské výšiny a hlavně Jeruzalém. Obě oblasti dobývají, někteří výsadkáři dokonce poprvé v životě vidí Zeď nářků! Vojáci mohou kráčet dál až na Damašek. V tu chvíli ale zasáhnou velmoci a Izrael zkrotí.
Dobytá území následně Izraelci vymění za mírová jednání. Arabové uvádí ztráty dosahující 21 tisíc vojáků, jejich protivník přijde o 800 mužů.
Slovinská válka za nezávislost
Kdy: 27. června – 6. července 1991
Doba trvání: 10 dní
Rozpad Jugoslávie je nevyhnutelný, ve Slovinsku probíhá referendum, kde se 88 % obyvatel vysloví pro nezávislost. Tu vláda stanoví na 25. června 1991, proti se ale postaví jugoslávské jednotky, které se na slovinském území nachází.
Postupně obsazují hraniční přechody s Itálií a chtějí Slovinsko odříznout od světa. První hodiny sice probíhají bez výstřelů, o den později už Slovinci sestřelí dva jugoslávské vrtulníky. Postaví se na odpor a dokonce zlikvidují několik tanků.
Srbský generál Veljko Kadijevič (1925–2014) volá po invazi, jenže Slovinci mezitím získají tunel vedoucí do Rakouska. Představitelé Jugoslávie nakonec souhlasí s příměřím.
Indicko-pákistánská válka
Kdy: 3.-16. prosince 1971
Doba trvání: 13 dní
Na jedné straně indická půlmilionová armáda, která čelí pákistánským vojákům. Ti ovládají oblast Východního Pákistánu, dnes známou jako Bangladéš. Na straně druhé Pákistánci, kteří chtějí Indy překvapit a zaútočí na 11 leteckých pohraničních základen.
Indově jsou ale připravení a dokáží reagovat. Jejich postup je tak tvrdý, že Pákistánci zvolí raději kapitulaci. Ostatně zlé jazyky tvrdí, že radikální muslimové mají ve Východním Pákistánu na svědomí více než půl milionu civilistů.
Obyvatelstvo dokonce mluví o genocidě. Od 16. prosince na mapě přibude nový stát jménem Bangladéš.