Domů     Nevšední mrakodrapy: Pod vodou i na oběžné dráze
Nevšední mrakodrapy: Pod vodou i na oběžné dráze

Nejsou to jen vysoké stavby, které mají za úkol ušetřit prostor. Často ohromují svými tvary a jde doslova o umělecká díla. Mrakodrapy podněcují fantazii architektů a ti se někdy rádi nechávají unést za hranice reality. Tedy té současné…

V budoucnosti se podle všeho můžeme dočkat skutečně velkorysých řešení.

S růstem počtu obyvatel ve městech se ve 2. polovině 19. století zvyšují nároky na novou výstavbu.

Stavbu mrakodrapů mnohdy podnítí i jiné vlivy, například v Chicagu je to velký požár v roce 1871. Město je rychle přestavěno a navíc díky novým typům budov nasměruje architekturu ve Spojených státech amerických na novou cestu.

Doba však pokročila a dnes už se špičkoví odborníci nezabývají jenom „klasickými“ výškovými budovami, ale v jejich dílnách vznikají i mnohem odvážnější projekty.

Dávné mrakodrapy

První budovy, pojmenované jako mrakodrapy vznikají v 19. století. Obecné pravidlo pro to, aby mohla být stavba takto označována vyžaduje, aby přesahovala podobné stavby v okolí a aby aspoň polovina byla obyvatelná nebo využitelná pro kanceláře.

Z tohoto důvodu nejsou za mrakodrapy považovány například telekomunikační věže. Stejně tak se za ně nepovažují například ani pyramidy. Mrakodrapy však přesto nejsou výsadou posledních staletí. Během 3. století př. n. l.

je u egyptské Alexandrie postaven maják s výškou asi 120 metrů, který má pokoje pro pocestné a několik vyhlídkových teras. V roce 516 před Kristem postavili v Číně dřevěnou pagodu s výškou 137 metrů, která byla palácem s mnoha pokoji.

Pokud by projekt X-Seed 4000 spatřil světlo světa, vypadal by nějak takto. Jeho vrchol by tonul v mracích.
Pokud by projekt X-Seed 4000 spatřil světlo světa, vypadal by nějak takto. Jeho vrchol by tonul v mracích.

Existuje výškový limit?

Současná nejvyšší budova světa je Burdž Chalífa v Dubaji ve Spojených arabských emirátech. Její výška včetně antény činí 828 metrů. Není to však zdaleka nejvyšší bod, kam se při projektování mrakodrapů dá dojít.

Při dodržení požadavku dostatečné šířky základny by bylo možné postavit budovy s výškou až 4 kilometry.

Plány na podobné mamutí monstrum vznikly v roce 1995 pod názvem X-Seed 4000. Šířka základny je navržena na 6 metrů, počítá se s 800 podlažími a struktura by spolkla více než 3 miliony tun čisté oceli.

Mohla by pojmout až 1 milion lidí, přičemž dopravu uvnitř stavby by obstarávaly speciální magnetické vlaky. Plán však nikdy nebyl určen k realizaci, jde jen o ukázku toho, čeho by bylo možné dosáhnout.

Aequorea Vincenta Callebauta: hudba budoucnosti aneb svět pod vodou.
Aequorea Vincenta Callebauta: hudba budoucnosti aneb svět pod vodou.

Problém s odpady? Dáme je pod vodu!

Architekti plánují pro výstavbu mrakodrapů využít i moře. Jedním z takových projektů je Aequorea belgického architekta Vincenta Callebauta (*1977).

Nevšední fiktivní podvodní město s mrakodrapy, pojmenované podle medúzy je navrženo jako řešení problému s odpady v budoucnosti.

Plast a další odpad, kterým jsou znečištěna moře a oceány na planetě, se smísí s emulzí z řas, čímž se vytvoří materiál pro výrobu mrakodrapu.

Pak přicházejí na řadu 3D tiskárny, díky kterým je z tohoto materiálu vyroben nejenom Aequorea, ale i mnohé další. Každá jednotlivá budova futuristického charakteru by měla mít průměr 500 metrů a táhnout se do hloubky 1 kilometru.

Její kapacita je určena až pro 20 000 lidí. Většina struktury by byla pod vodou a měla by mít obří chapadla, která by jí zajišťovala stabilitu i během nepříznivých okolních podmínek.

Mrakodrap se také může pochlubit množstvím zahrad, kde se rostliny, především ovoce a zelenina pěstují pomocí hydroponie, tedy v živném roztoku bez použití zeminy.

Potraviny a další zdroje jsou získávány jak chovem, tak z okolního prostředí a jedná se hlavně o měkkýše, plankton a řasy.

Podzemní stavby

Velké budovy nemusí být postaveny jen na zemském povrchu, jde to i v podzemí.

Protože mexická metropole Ciudad de México omezuje výšku novostaveb v historickém centru na maximálně 8 pater, jsou navrženy plány pro podzemní stavbu ve tvaru obrácené pyramidy přímo pod centrálním náměstím.

Měla by mít 65 podlaží a dutý střed kvůli přístupu vzduchu. Odborníci z americké Washington University v St. Louis si pro změnu pohrávají s myšlenkou vybudovat podzemní mrakodrap v opuštěném dole v Arizoně a to až do hloubky 274 metrů.

Projekt Analemna Tower připomíná stavby ze sci-fi žánru.
Projekt Analemna Tower připomíná stavby ze sci-fi žánru.

Analemna Tower

Architektonická kancelář Clouds Architecture z New Yorku vyrukovala s hodně nevšedním návrhem. Jedná se o plovoucí mrakodrap, zavěšený na asteroidu na oběžné dráze. Spojení by bylo uskutečněno za pomoci speciálních kabelů.

Energii by věž čerpala ze solárních panelů, voda by pak pocházela z mraků a dešťové vody. Nejnižší část je plánována jako zábavní prostory, výše je pak místo pro kanceláře. Nad nimi se nacházejí zahrady a obytná zóna, nahoře je pamatováno na uložení nebožtíků.

Foto: www.citylab.com, www.dezeen.com, www.shapecut.com.au, www.khaleejtimes.com
Související články
Lifestyle
Krajka: Krása lehká jako dech
Krajka je vzdušná, krásná a křehká. A stejně jako existuje množství různých způsobů výroby, také je více verzí o jejich původu. Víte, že nošení krajek upravují v minulosti zákony? A napadá vás, proč se do dnešních dnů dochovalo jen málo opravdu starých kousků anebo kde hledat muzeum krajek? Nádherná krajka dodává i jednoduchému oděvu punc […]
Lifestyle
Palec nahoru i vztyčený prostředníček. Sociální sítě vrátily do hry gesta
Pojď sem, podívej se támhle… Spoustu gest používáme, aniž bychom si to uvědomovali. A stejně tak je i jen tak mimochodem čteme. Jsou rodiny, kde jsou běžnou součástí komunikace. Jinde se drží toho, že „na veřejnosti se neukazuje“. Kde se ale tahle gesta vzala? Jejich historie sahá daleko před náš letopočet. Významů pro stejný posunek […]
Lifestyle
Z malé české vesničky do Hongkongu: Město nákupů a luxusního jídla za pár korun
S batohem na zádech napříč Asií! Přinášíme exkluzivní reportáž z cesty na neobyčejná místa, kam nevedou kroky turistů, ale předčí všechny oblíbené destinace. Vydejte se s námi do Hongkongu, poznejte místní život a ochutnejte zdejší neotřelý street food!  Cestovat znamená především snít s cílem objevovat, prožívat, měnit své postoje, hranice a návyky, a mnohdy i odmazávat předsudky.  Pozitivních přínosů […]
Lifestyle
Minangkabaové: Matriarchát pod patronátem Alláhovým
Existují společnosti, kde jsou ženy hlavou rodiny, zatímco muži jsou v podřízeném postavení? Samozřejmě. A které to jsou? „Všechny,“ odpoví s úsměvem zkušený znalec života. Není muslimský matriarchát protimluv? Na první pohled ano, jenže 6 000 000 příslušníků národa Minangkabau na Západní Sumatře dokazuje, že tomu tak být nemusí. I když možná jen do chvíle, […]
reklama
historie
Myrha: Vzácná látka dražší než zlato
Neobyčejná pryskyřice s opojnou vůní je kdysi cennější než zlato. Doprovází starověké obřady, balzamování i biblické příběhy. Víte, jak se získává, kde má původ a proč stále fascinuje výrobce parfémů i lékaře? Objevte s námi tajemství této cenné látky, která propojuje dávné tradice se současností. Svátkem Tří králů (6. ledna) končí tradičně vánoční období. V […]
Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
Marie Terezie byla vládkyní, jež po sobě zanechala odkaz, který výrazně ovlivnil budoucnost nejen naší země. To, že zavedla například povinnou školní docházku, je všeobecně známo. Jaký byl ale osobní život této slavné panovnice? V éře, kdy svět ovládali muži, byly ženy často odsouvány na okraj dějin. Ale jedna žena se odmítla podvolit osudu, odhodlaná […]
Michelle Stuartová: Blíž k zemi i hlíně
Předtím, než se začala naplno věnovat umění, pracovala jako armádní topografka. To znamená, že pro vojsko mapovala terén. Možná právě proto měla ke krajině velmi úzký vztah. Malovala na dlouhé role papíru hlínou – často přímo venku –, nebo na ně přenášela strukturu přírodních povrchů. Zanechala ale dílo i přímo v krajině. Když ji umělecké centrum v americkém Oregonu […]
Usměvavý Jan Pavel I.: Nechá papeže zavraždit jeho nástupce, zednáři či mafie?
Je přesná jako hodinky, krátce po páté přinese ke dveřím ložnice šálek espressa. Jenže dnes je něco jinak, protože i po deseti minutách stojí hrneček na svém místě. Několikrát zaklepe, pak vstoupí pomalu dovnitř. Rozsvícená lampička ozařuje nehybné tělo s malým úsměvem ve tváři. S bohulibým výrazem vládne Vatikánu Jan Pavel I. (1912–1978). Vcelku rychle se jeho […]
reklama
záhady a tajemství
Tajemství Bible: Mohl být Barabáš a Ježíš jeden muž?
Když se poohlédnete například po dnešním Španělsku, jméno Jesús uslyšíte celkem často. Pro našince je to nezvyk. Zatímco Marie i Josef jsou běžná jména, na Ježíše Nováka by lidé zřejmě hleděli s údivem. Jehošua můžeme z hebrejštiny přeložit jako Bůh zachraňuje, z toho je už kousek k Ješu či Ješua a „našemu“ Ježíšovi. Ve své […]
Tajemné rituály starověku: Obskurní zákazy i sex
„Nepovolaným vstup zakázán.“ Nebo „Zákaz parkování, skládka zakázána, zákaz kouření“. Podobné cedule jsme zvyklí potkávat každý den. Ale co takhle cedule říkající: „Vaření hlav zakázáno!“? Právě takovou, ovšem vytesanou do kamene, objeví roku 2019 se svým týmem profesor z UAB (Alabamské univerzity v Birminghamu) Joan Oller Guzmán při vykopávkách v egyptském přístavu Bereníké. Jde o […]
Land art: Tajemné šifry, nebo vzkazy mimozemšťanům?
Umění není jen to, co najdeme v galeriích. S toto myšlenkou před padesáti lety lidé zamířili tvořit do přírody. Objevilo se tak krajinné umění čili land art. Setkáme se s ním i dnes. Je libo obří malby na trávě, umělé ostrovy, nebo kamenné kruhy v poušti? Obrazce v krajině, silnice nakreslená bílou barvou uprostřed lesa, kameny s obtaženými konturami, suché stromy proměněné […]
Alchymie v Čechách: Vyráběl se ve Zlaté uličce kámen mudrců?
Ve Španělsku stráví Tadeáš Hájek z Hájku 8 let a právě tam, na dvoře Filipa II. Habsburského (1527–1598), prvně přičichne k alchymii. Dozví se, že jde o tajnou staroegyptskou nauku mající kořeny až u boha Thovta. Alchymistická vášeň ho již neopustí. Na dvoře císaře Rudolfa II. (1552–1612) se shromáždí elity své doby – od skvělých […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz