Domů     Nevšední mrakodrapy: Pod vodou i na oběžné dráze
Nevšední mrakodrapy: Pod vodou i na oběžné dráze

Nejsou to jen vysoké stavby, které mají za úkol ušetřit prostor. Často ohromují svými tvary a jde doslova o umělecká díla. Mrakodrapy podněcují fantazii architektů a ti se někdy rádi nechávají unést za hranice reality. Tedy té současné…

V budoucnosti se podle všeho můžeme dočkat skutečně velkorysých řešení.

S růstem počtu obyvatel ve městech se ve 2. polovině 19. století zvyšují nároky na novou výstavbu.

Stavbu mrakodrapů mnohdy podnítí i jiné vlivy, například v Chicagu je to velký požár v roce 1871. Město je rychle přestavěno a navíc díky novým typům budov nasměruje architekturu ve Spojených státech amerických na novou cestu.

Doba však pokročila a dnes už se špičkoví odborníci nezabývají jenom „klasickými“ výškovými budovami, ale v jejich dílnách vznikají i mnohem odvážnější projekty.

Dávné mrakodrapy

První budovy, pojmenované jako mrakodrapy vznikají v 19. století. Obecné pravidlo pro to, aby mohla být stavba takto označována vyžaduje, aby přesahovala podobné stavby v okolí a aby aspoň polovina byla obyvatelná nebo využitelná pro kanceláře.

Z tohoto důvodu nejsou za mrakodrapy považovány například telekomunikační věže. Stejně tak se za ně nepovažují například ani pyramidy. Mrakodrapy však přesto nejsou výsadou posledních staletí. Během 3. století př. n. l.

je u egyptské Alexandrie postaven maják s výškou asi 120 metrů, který má pokoje pro pocestné a několik vyhlídkových teras. V roce 516 před Kristem postavili v Číně dřevěnou pagodu s výškou 137 metrů, která byla palácem s mnoha pokoji.

Pokud by projekt X-Seed 4000 spatřil světlo světa, vypadal by nějak takto. Jeho vrchol by tonul v mracích.
Pokud by projekt X-Seed 4000 spatřil světlo světa, vypadal by nějak takto. Jeho vrchol by tonul v mracích.

Existuje výškový limit?

Současná nejvyšší budova světa je Burdž Chalífa v Dubaji ve Spojených arabských emirátech. Její výška včetně antény činí 828 metrů. Není to však zdaleka nejvyšší bod, kam se při projektování mrakodrapů dá dojít.

Při dodržení požadavku dostatečné šířky základny by bylo možné postavit budovy s výškou až 4 kilometry.

Plány na podobné mamutí monstrum vznikly v roce 1995 pod názvem X-Seed 4000. Šířka základny je navržena na 6 metrů, počítá se s 800 podlažími a struktura by spolkla více než 3 miliony tun čisté oceli.

Mohla by pojmout až 1 milion lidí, přičemž dopravu uvnitř stavby by obstarávaly speciální magnetické vlaky. Plán však nikdy nebyl určen k realizaci, jde jen o ukázku toho, čeho by bylo možné dosáhnout.

Aequorea Vincenta Callebauta: hudba budoucnosti aneb svět pod vodou.
Aequorea Vincenta Callebauta: hudba budoucnosti aneb svět pod vodou.

Problém s odpady? Dáme je pod vodu!

Architekti plánují pro výstavbu mrakodrapů využít i moře. Jedním z takových projektů je Aequorea belgického architekta Vincenta Callebauta (*1977).

Nevšední fiktivní podvodní město s mrakodrapy, pojmenované podle medúzy je navrženo jako řešení problému s odpady v budoucnosti.

Plast a další odpad, kterým jsou znečištěna moře a oceány na planetě, se smísí s emulzí z řas, čímž se vytvoří materiál pro výrobu mrakodrapu.

Pak přicházejí na řadu 3D tiskárny, díky kterým je z tohoto materiálu vyroben nejenom Aequorea, ale i mnohé další. Každá jednotlivá budova futuristického charakteru by měla mít průměr 500 metrů a táhnout se do hloubky 1 kilometru.

Její kapacita je určena až pro 20 000 lidí. Většina struktury by byla pod vodou a měla by mít obří chapadla, která by jí zajišťovala stabilitu i během nepříznivých okolních podmínek.

Mrakodrap se také může pochlubit množstvím zahrad, kde se rostliny, především ovoce a zelenina pěstují pomocí hydroponie, tedy v živném roztoku bez použití zeminy.

Potraviny a další zdroje jsou získávány jak chovem, tak z okolního prostředí a jedná se hlavně o měkkýše, plankton a řasy.

Podzemní stavby

Velké budovy nemusí být postaveny jen na zemském povrchu, jde to i v podzemí.

Protože mexická metropole Ciudad de México omezuje výšku novostaveb v historickém centru na maximálně 8 pater, jsou navrženy plány pro podzemní stavbu ve tvaru obrácené pyramidy přímo pod centrálním náměstím.

Měla by mít 65 podlaží a dutý střed kvůli přístupu vzduchu. Odborníci z americké Washington University v St. Louis si pro změnu pohrávají s myšlenkou vybudovat podzemní mrakodrap v opuštěném dole v Arizoně a to až do hloubky 274 metrů.

Projekt Analemna Tower připomíná stavby ze sci-fi žánru.
Projekt Analemna Tower připomíná stavby ze sci-fi žánru.

Analemna Tower

Architektonická kancelář Clouds Architecture z New Yorku vyrukovala s hodně nevšedním návrhem. Jedná se o plovoucí mrakodrap, zavěšený na asteroidu na oběžné dráze. Spojení by bylo uskutečněno za pomoci speciálních kabelů.

Energii by věž čerpala ze solárních panelů, voda by pak pocházela z mraků a dešťové vody. Nejnižší část je plánována jako zábavní prostory, výše je pak místo pro kanceláře. Nad nimi se nacházejí zahrady a obytná zóna, nahoře je pamatováno na uložení nebožtíků.

Foto: www.citylab.com, www.dezeen.com, www.shapecut.com.au, www.khaleejtimes.com
Související články
Lifestyle
Světové štěstí: Finsko, Dánsko a Island mají nejšťastnější obyvatelstvo na světě, Česko je na 18. místě!
Štěstí… Co je to štěstí? A dá se vůbec měřit? Už desátým rokem vydává organizace OSN, zabývající se udržitelným životem, Světovou zprávu o štěstí. To není vtip! Podle ní jsou i pro rok 2023 nejšťastnější seveřané. Je to paradox, protože právě v těchto zemích se roky potýkali s vysokým počtem sebevražd. Česko se drží v […]
Lifestyle
Známé pověry z ložnice: Klesá s věkem libido?
Na slavného amerického boxera Muhammada Aliho (1942–2016) nesmí ženská ruka něžně sáhnout dlouhých 6 týdnů před důležitým zápasem. Nechce ztrácet nejen energii, ale také koncentraci.   Lhůta je to asi rekordní, ale podobné sebezapření musí předvádět například i tým amerického fotbalu Pittsburgh Steelers před Super Bowlem, kdy má nařízenu sexuální abstinenci. Trenéři se tak snaží […]
Lifestyle
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Lifestyle
Praha stověžatá? Spíš kavárenská! Tři vyhlášené podniky, kde si známé osobnosti podávají dveře!
Vzduch je těžký a nasáklý kouřem z fajfek. Do kavárny vchází obrýlený fousáč, v němž všichni poznají Aloise Jiráska. Stůl u okna dnes pro změnu patří architektu Josefu Gočárovi. Zdánlivý klid naruší hluk ze zadní místnosti – nejde o nic vážného, to jen Jaroslav Hašek tropí vylomeniny. Vítejte v Unionce! Svatyně intelektuálů Co: Kavárna Union Zajímavost: Hašek zůstane […]
reklama
historie
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
Zámek jako z nejkrásnější pohádky je svědkem pohnutých dějin od doby, kdy se Francie stává významnou velmocí až po dramatický úpadek monarchie. Ve Versailles se však rozhoduje i o osudu jiných států. Impozantní sídlo ve Versailles je jednou z nejcennějších památek Francie, která je od roku 1979 zapsána na seznamu památek UNESCO. A také patří […]
Cholera: Detektivní pátrání s klikou
Lékař, který odhalí tajemství cholery si dá světu návod jak se s nemocí vypořádat, objevení skutečné příčiny nemoci se však nedožije. I tak ovšem dokázal změnit svět a vymýtit v civilizovaném světě jednu z nejděsivějších nemocí. Stejně jako s tuberkulózou, je to v první polovině 19. století i s cholerou. Většina lékařů zastává teorii miasma, a považuje ji […]
reklama
věda a technika
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Inkontinence je stále tabu
panidomu.cz
Inkontinence je stále tabu
Problém, který zná asi většina z nás. Musíme si „nutně odskočit“, ale není kam. A pro někoho pak už může být pozdě. Samovolným únikem moči čili inkontinencí trpí až půl milionů Čechů. Za lékařem se ale stydí jít, přitom se dá hendikep dobře ovlivnit cvičením i léky. Podle statistik až 65 procent postižených nikdy se
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
enigmaplus.cz
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
Na přelomu 19. a 20. století má v oblasti bažiny Manchac v americkém státě Louisiana žít tajemná žena jménem Julie Brown. Je to prý čarodějnice, která umírá za záhadných okolností v roce 1915. Od té d
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
skutecnepribehy.cz
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
Mladší sestra byla krásná a zábavná, na rozdíl ode mě. Měla desítky nápadníků, zatímco o mě nikdo nestál a zdálo se, že se nevdám. Vše nasvědčovalo tomu, že zůstanu na ocet. Pomalu jsem se smiřovala s nepopulárním údělem staré panny, která bydlí s rodiči ve velkém bytě, s otcem hraje po večerech karty a s matkou kouká na seriály. Byla jsem nenápadná šedivá
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
iluxus.cz
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
Rodinná manufaktura Mühle Glashütte v roce 2024 slaví třicáté výročí výroby náramkových hodinek speciální edicí S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994. Tento model, symbol robustnosti a spolehlivosti, mimoc
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
historyplus.cz
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
Vzduchem létají mince. Lidé se po nich nadšeně vrhají. „Podívej, mám už plnou hrst,“ chlubí se jeden druhému. Jde o to na chvíli odvést pozornost davu, aby neušlapal přemyslovského knížete Břetislava I., mířícího k posvátnému kameni.   „Pojal Břetislava, synovce, a vedl jej na stolec knížecí,“ píše kronikář Kosmas (asi 1045‒1125) o nastolení Břetislava I. (1002/1005‒1055)
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml
Babské rady na bolest v krku
nejsemsama.cz
Babské rady na bolest v krku
Bolesti v krku jsou jedním z příznaků nachlazení, začínající chřipky či bakteriální nebo virové infekce. Pokud jsou teprve v počátku, můžete se těchto potíží zbavit i přírodní cestou. Bolest v krku je velmi nepříjemná. Hrdlo může být zarudlé, oteklé, může v něm být pocit škrábání a pálení doprovázeného chrapotem či potížemi při polykání. Jak si ulevit od bolestí a ztlumit zánět v hrdle?
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
nasehvezdy.cz
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
Už nějaký čas se proslýchá, že manželství herce Tomáše Jeřábka (49) z Jedné rodiny a herečky Halky Třešňákové (52) je v troskách. Teď se k nám však donesly zvěsti, že už by měli mít dokonce po rozvo
Zradil prokletý diamant Habsburky?
epochalnisvet.cz
Zradil prokletý diamant Habsburky?
O luxusní šperky z aukční síně Christie´s je jako každoročně obrovský zájem. Tentokrát však doslova enormní. V katalogu se totiž vyjímá skutečný skvost – pod položkou číslo 710 je v něm zapsán „bezejmenný žlutý diamant o váze 81,56 karátu, zasazený mezi 15 malými brilianty“. Jeho vyvolávací cena činí 350 000 švýcarských franků.   Původ tohoto slavného diamantu
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
21stoleti.cz
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
Ve své době patřily k technologické špičce, máloco ale stárne rychleji než technologie. Sonda Voyager 1, která dala nahlédnout za oponu Jupiteru a Saturnu, dojala svět „Bleděmodrou tečkou“ a stala se