Až 1200 let starý hrob s kostrou mayské královny nalezli archeologové hluboko v deštném pralese v severozápadní Guatemale.
Žena byla zřejmě mocnou vládkyní města, jež na vrcholu své slávy mohlo mít až desítky tisíc obyvatel.
Pozůstatky panovnice, která zemřela ve věku 30 až 45 let, spočívaly na vyvýšené plošině v dávném mayském městě Waka v největším guatemalském národním parku Laguna del Tigre.
V hrobě chyběla její lebka a nohy, které byly podle odborníků vyzdviženy po rozkladu těla a užívány jako relikvie.
Významné postavení panovnice dokazuje 1600 artefaktů, kterými byla obklopena, uvedl David Freidel, vedoucí týmu dvaceti archeologů, kteří hrob našli při vykopávkách starobylého královského paláce.
K nejvzácnějším předmětům patří zbytky helmy, již pokrývalo 22 jadeitových plátů, každý o rozměrech asi pěti centimetrů čtverečních.
Archeologové nalezli rovněž 10 centimetrů dlouhou jadeitovou rytinu znázorňující jedno z mayských božstev z profilu. Takové šperky obvykle nosili králové a královny.
V hrobě byly i trny z rejnoka, které mayští muži užívali k propichování svých genitálií při slavnostních obřadech obětování krve bohům, zatímco mayské ženy si jimi probodávaly jazyk. V hrobě trny ležely na stydké kosti panovnice.
Výzkum napovídá, že Waka – nazývaná na dnešních mapách El Peru – byla osídlena již v roce 500 před naším letopočtem. Vrcholu zdejší civilizace dosáhla v letech 400 až 800 našeho letopočtu a město bylo opuštěno před koncem desátého století.
Jméno královny, ani to, z jaké pocházela dynastie, či důvod jejího úmrtí odborníci zatím neznají.