Domů     Neuvěřitelné: V roce 1874 zaplavilo část USA 13 bilionů sarančat!
Neuvěřitelné: V roce 1874 zaplavilo část USA 13 bilionů sarančat!
17.11.2017

Jsou jich miliardy, pohybují se po obloze jako temný mrak a kam dopadnou, tam lidé přijdou o úrodu. Nezaplašíte je, nezastavíte, nepostřílíte. Nepomůže proti nim oheň, voda, ani dobré slovo.

Zemědělci, kteří osídlili americké Velké planiny, mají za sebou neúrodný rok 1873, neobvykle tvrdou zimu a velmi suchý začátek léta 1874. Většina z nich se přesto nevzdává naděje. Den co den hledí k nebi a čekají na první známky blížícího se deště. To, co v červenci přijde, však nečekají.

Zatmění kobylkami

Když dvanáctiletá Lillie Marcksová jako každé ráno s nadějí pohlédne k obloze, zahlédne podivný temný mrak táhnoucí se až k obzoru. Podivně se vlní a ona má pocit, že vrčí.

Vzápětí začne o střechu farmy, stromy i ploty rachotit nazelenalé krupobití. Lillie se křikem běží ukrýt domů. „Sarančata. Byly jich miliony a ve vzduchu vypadaly jako nazelenalé sněhové vločky.

Nikdy dřív jsem nic takového neviděl,“ vzpomíná farmář Harold Jenkins.

Z nebe se snáší biliony sarančat. 30 000 000 tun.
Z nebe se snáší biliony sarančat. 30 000 000 tun.

Stejný pohled se naskytne lidem od Iowy přes Minnesotu až po Kansas a Texas. Toho dne totiž zaplaví Velké pláně miliony Rocky Mountain sarančat (Melanoplus spretus). Sedají na domy, hemží se za okny, pokrývají pole i stromy.

Kolem stěn a plotů se jich vrší hromady tak vysoké, že svou vahou drtí ty, které jsou vespod. Když se Farmáři vzpamatují z prvního šoku, běží přikrýt drahocenné studny. Pitná voda je však to jediné, co mohou zachránit.

Jako by nastal soudný den

Sarančata během několika dnů krajinu doslova oholí. Jako žíravina rozpustí kukuřici i pšenici na polích. Sežerou každé stéblo trávy na loukách, každý lísteček na stromech.

„Na broskvoních mi v sadu zůstaly viset jen pecky na holých větvích,“ popisuje zkázu jeden z farmářů. Proniknou do chlévů i do domů. Sežerou dobytku slámu, ovcím vlnu přímo na těle, farmářům zásoby jídla v sudech i spížích, oblečení i deky. „Sežraly mi všechno. Kromě hypotéky,“ tvrdí s hořkým humorem jeden z postižených.

Dnes již vyhynulé Rocky Mountain saranče (Melanoplus spretus)
Dnes již vyhynulé Rocky Mountain saranče (Melanoplus spretus)

Děti pláčou i křičí hrůzou, na jedné farmě se duševně pomátne těhotná žena, jejíž manžel týden před náletem sarančat odjel za obchodem. Farmáři bojují. Pobíjí sarančata po stovkách dřevěnými deskami, posypávají je střelným prachem, který pak zapálí.

Otec Lillie Marcksové vykope příkop kolem plotu, který naplní dřevem a zapálí. Je to však stejně marné jako snaha farmářů dostat hmyz z pole provizorními „škrakbami“ nebo kombajny přebudovanými na vysavače. Sarančat je prostě příliš mnoho.

A nejenže zničí veškerou vegetaci, ale když se zvednou, nechají po sobě půdu pokrytou páchnoucími výkaly a hnijícími těly, které mění rybníky a řeky v hnědou smrdutou břečku.

Kdo může, pomůže

„Viděli jsme rodiny, které neměly na svých farmách co jíst. Viděli jsme rodinu, kde jich kvůli nedostatku jídla šest zemřelo během šesti dnů,“ píše se v jedné z reportáží z místa katastrofy.

Entomolog Charles Valentine Riley (1843-1895) v reakci radí jíst sarančata. „Žerou je hospodářská i divoká zvířata, dokonce i člověk jedl hmyz už ve starověku.

Tak proč se k tomu nevrátit?“ Hmyz je podle něj nejen výživný, ale také chutný.Národ reaguje na pohromu sbírkami peněz i zásob, které železnice bezplatně dopravuje na postižená místa z východního i západního pobřeží.

Situací se zabývá i vláda, která zajistí nové osivo a finační úlevy. Na pomoc přijíždí armáda, která s blížící se zimou přiváží tisíce těžkých kabátů, zimní boty, vlněné deky i tuny trvanlivých potravin.

Přestože se v novinách žertuje, celá země se snaží postiženým oblastem pomoci.
Přestože se v novinách žertuje, celá země se snaží postiženým oblastem pomoci.

30 000 000 tun hladových kusadel

Jde o jednu z nejmohutnějších zaznamenaných invazí hmyzu. Vyvolá ji pravděpodobně sucho a nedostatek potravy, které sarančata donutí roztáhnout křídla a vydat se do úrodnějších oblastí.

Odhady tvrdí, že hejno obsahuje až 13 bilionů sarančat o celkové váze téměř 30 milionů tun. Táhnou od severu k jihu a zamoří oblast o rozloze přes 5,2 milionů kilometrů čtverečních.

Škody dosáhnou astronomické částky, která by dnes odpovídala téměř 90 miliardám korun. Ale nejde jen o konkrétní hmotné škody. Katastrofa na několik let zastaví migraci na západ.

Mnoho osadníků, kteří se chtějí vyhnout hladu, zejména ze západního Kansasu a Nebrasky, donutí opustit své sny o novém životě a vrátit se na východní pobřeží nebo putovat dál na západ. Kansas přichází přibližně o třetinu svého obyvatelstva.

Do boje s armádou sarančat se pouští úplně všichni. Nemají slitování. shrabat na hromadu, zapálit.
Do boje s armádou sarančat se pouští úplně všichni. Nemají slitování. shrabat na hromadu, zapálit.

Tvrdá odveta

Není divu, že vláda sarančatům vyhlásí válku. Podle nově schváleného zákona má každý muž ve věku 16 až 60 let povinnost věnovat dva dny likvidaci sarančat. Najít je nebylo těžké, v některých místech se jimi půda přímo hemžila. Pomohla i příroda.

Když se totiž na jaře roku 1875 začaly líhnout larvy z bilionů nakladených vajíček, většinu jich zabily pozdní sněhové bouře, které se přehnaly oblastí v jarních měsících.

Výsledek se brzy dostavil. Naposledy byl druh Melanoplus spretus spatřen v Kanadě roku 1902 a dnes je řazen mezi vyhynulé.

„Příčina vyhynutí dodnes není zcela jasná, ale podle všeho je na vině orba a zavlažování, které narušily jejich přirozený životní cyklus,“ říká entomolog Milton Sanderson (1910-2012).

Foto: https://www.kshs.org/kansapedia, historynet.com, http://www.climatesignals.org, https://timeline.com
Související články
Záhady a tajemství
Stál na Rhodosu rozkročený gigant? Ale kdeže…
Pyramidy v Gíze, visuté zahrady, Diova socha, Artemidin chrám, Mauzoleum v Halikarnassu a… Kolos Rhódský! Sedmička divů starověkého světa, z nichž se dochoval jediný: Pyramidy. A stejně jako u Semiramidiných zahrad, i u kolosu se dodnes spekuluje, zda vůbec existoval.   Líčen je ale tak často a v mnohých detailech, že by bylo s podivem, […]
Záhady a tajemství
Tajemství Mallorcy a Menorcy: Mají starověký telegraf?
Doba bronzová a železná je v plném proudu a na dnes turisticky oblíbených ostrovech Mallorca a Menorca drží otěže moci společnost, kterou dnes nazýváme Talajotickou kulturou.   Zhruba mezi 1. a 2. tisíciletím před Kristem se pustí do budování talajotů, megalitických památek, o jejichž účelu se dnes můžeme jen dohadovat. Předcházejí jim takzvané tumuly, které […]
Záhady a tajemství
Skutečně skrývají ruiny polského hradu ďáblem střežený poklad?
Starobylý polský hrad Liwa prý ukrývá poklad, který se kdysi dávno vydal Jasiek, chlapec z Liwy, do této zříceniny hledat. Cennosti údajně v kobkách hradu skryla královna Bona, když v roce 1556 opouštěla Polsko. Jak známo, zemřela pak v Itálii na otravu. Poklad existuje! Lidé raději nechávali její poklady na pokoji, neboť se obávali ďábelských […]
Záhady a tajemství
Zuzana Dřízhalová: Odmalička si představovala, že bude slavnou herečkou
Je to talent od dětských krůčků. Zpívá, vystupuje s Bambini di Praga a sní o herectví. Překvapivě ale málem končí jako odborník na chemii. Náhoda tomu chce, že se vydá na DAMU. Zákeřná choroba jí chce ale překazit plány. Dvakrát ji porazí a zakládá úspěšnou pacientskou organizaci. Třetí kolo boje je ale fatální.   Zuzana […]
reklama
záhady a tajemství
Tajuplná templářská kaple v Praze: Kde se nacházela?
Řád templářských rytířů založený počátkem 12. století původně k ochraně poutníků do Svaté země si, jak je známo, zanedlouho získal velikou moc a je obestřen celou řadou tajemství. Rovněž v Čechách měli templáři svá sídla… Tajemné energetické linie? V Praze, v ulici s příznačným názvem Templová, se prý kdysi nacházela templářská komenda. Templáři údajně mimo […]
Stojí na Maltě nejstarší stavby světa?
Řeč bude o 10. nejmenší zemi na světě a zároveň o 4. nejhustěji zalidněné. Tento ostrůvek najdete 80 kilometrů jižně od Itálie a pro svou strategickou polohu platí po dlouhá staletí za obchodní uzel.   Nás teď bude ale zajímat mnohem ranější historie Malty. V těžko představitelných dobách 5. tisíciletí př. n. l. tu žije […]
Myší nebe – peklo – ráj: Co skutečně zjistily Calhounovy experimenty?
Experimenty s koloniemi hlodavců, kterým americký etolog John Calhoun dopřál vše potřebné ke spokojenému životu, s výjimkou životního prostoru, patří k nejvlivnějším psychologickým studiím vůbec. Mluvilo se o nich mezi odborníky a laiky a staly se „vědeckým důkazem“ sociálního rozkladu moderní společnosti. Calhoun přitom dobře věděl, jak se „myší ráj“ může zvrhnout.   Svou nejznámější kolonii, tzv. […]
Osudový let: Tragédie hokejového týmu Lokomotiv Jaroslavl
7. září 2011 zanechalo smrtelné ticho na palubě letadla, které nese hokejový tým Lokomotiv Jaroslavl. Tři čeští reprezentanti a další pasažéři jsou ztraceni v tragické havárii. Jak se hrůzná událost odvíjela a jaký osud čekal na ty, kteří se té noci vydali na cestu. Ta zpráva zněla jako hodně špatný vtip. Letadlu, které mělo přepravit […]
zajímavosti
Sakura: Strom japonské národní hrdosti
Když rozkvetou sakury, je to úchvatná podívaná. Pro mnoho měst, které je pěstují jako okrasné stromy, to často bývá vrchol turistické sezóny. Miliony lidí po celém světě se totiž vydává obdivovat nádherné pastelově zbarvené květy. Tato dřevina má jedinečnou historii a stejně fascinující současnost. Obvykle je máme spojeny s Japonskem, kde k nejznámějším místům se […]
Na Střeleckém ostrově se volila nová Miss Tourism World Czech Republic 2024!
Dne 27. června 2024 se konala v módním průmyslu očekávaná akce roku. Několik módních přehlídek spojených s finále soutěže Miss Tourism World 2024. Tato prestižní událost se uskutečnila v nádherném prostředí historického města Prahy – na Střeleckém ostrově. A přilákala hosty z různých koutů světa. To vše pod záštitou vlajkové lodi vydavatelství RF-HOBBY, čtrnáctideníku Epocha. […]
Starověké olympijské hry: Na přehlídku naháčů ženy nesměly
Davy lidí se tísní v řecké Olympii. Každý chce vidět svého favorita. Kohosi tam vykuřují – za chvíli bude dotyčný obětovat bohům, a tak musí projít touto očistou. Zeus, Hestia i další bohové dostanou, co jim náleží, aby sportovní slavnost nic nenarušilo. Přichází na řadu shromáždění v búleuterionu, řídícím domě her, jakési radnici. Závodníci tu […]
Vlasy v číslech: Naše kštice unese 2 slony!
Někdo je pěstuje, někdo je stříhá, v každém případě ale pořád rostou… Kam až by dorostly? Kdo má nejdelší a kdo jich má nejvíce? A jakými zajímavými vlastnosti se naši vlasy chlubí? 100 000 Tolik vlasů průměrně zdobí naše hlavy. Nejštědřejší byla příroda k blonďákům, kteří jich mají na hlavě okolo 150 000, naopak a […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Pilaf s rajčaty
tisicereceptu.cz
Pilaf s rajčaty
Pilaf je pokrm z rýže, do něhož lze použít různé druhy masa i zeleniny. Skvěle chutná i s indiánskou rýží. Ingredience na 4 porce 400 g jasmínové rýže 2 cibule 2 konzervy loupaných rajčat oli
Tajemství kamenných bran v Saúdské Arábii: Šlo o vstupy do pekla?
enigmaplus.cz
Tajemství kamenných bran v Saúdské Arábii: Šlo o vstupy do pekla?
V posledních letech se ukazuje, že naše planeta stále ukrývá mnohá tajemství. Před časem například vyšlo najevo, že v poušti na území Saúdské Arábie leží stovky záhadných kamenných útvarů z dávné minu
Přemožené kočky decimují australskou faunu
21stoleti.cz
Přemožené kočky decimují australskou faunu
Pro řadu lidí je symbolem roztomilosti. Ale i to předoucí klubíčko pořád zůstává šelmou. A to takovou, že dokáže rozvrátit celé ekosystémy. Kočka domácí, domestikovaná forma kočky plavé, člověka dopr
Otec atomové bomby přitahoval ženy jako magnet
historyplus.cz
Otec atomové bomby přitahoval ženy jako magnet
Profesor americké literatury John Tatlock se už drahnou dobu marně snaží dozvonit na svoji dceru Jean. Renomovaná psychiatrička po dlouhá léta udržuje komplikovaný vztah se světově proslulým fyzikem Robertem Oppenheimerem. Protože trpí depresemi, vleze její otec záhy do bytu oknem. Bojí se, že by si Jean mohla sáhnout na život… Pouštní krajinu Nového Mexika ozáří
Jak na to: Nalíčené oči i k vodě
nejsemsama.cz
Jak na to: Nalíčené oči i k vodě
Velmi svůdné a času, horku a vodě odolávající líčení vykouzlíte pomocí konturovací tužky. Jdeme na to! Připravte si podklad. Na pohyblivé oční víčko naneste bázi pro oční stíny, můžete také použít trochu korektoru nebo béžový oční stín. Díky tomu se vytvořené líčení ani nehne. Použijte konturovací tužku Čím ostřejší tužka, tím lépe se s ní pracuje. Barvu si
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
epochalnisvet.cz
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
Byl vztyčen uprostřed džungle na ostrově Jáva, a to zhruba před 1200 lety. Kým, to dodnes zůstává záhadou. V době, kdy kamenný skvost Borobudur vznikl, zde totiž žila kultura, která i velké stavby pokrývala jen palmovými listy… Několik dlouhých staletí je Borobudur zcela zapomenutý a skrytý lidským očím. Chátrající kamenný kolos vyrve ze spárů bující
Uteče jí Jeřábek za mladší ženou?
nasehvezdy.cz
Uteče jí Jeřábek za mladší ženou?
Sblížící se padesátkou má herec Tomáš Jeřábek (49) ze seriálu Jedna rodina obavy, že už nikdy nesbalí žádnou mladou kočku. Že by to ještě na poslední chvíli zkusil? Toho se bojí hlavně jeho žena Ha
Benátská! S Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
epochanacestach.cz
Benátská! S Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
Poslední červencový víkend je pro milovníky hudby již neodmyslitelně spjatý s festivalem Benátská! s Impulsem. Ten se od svého vzniku, kdy měl pódium sestavené z lešení a aparaturu přivázanou ke stožárům veřejného osvětlení, etabloval mezi tuzemskou špičku. Letos slaví 30 let. Mezi gratulanty nebudou chybět ani zahraniční ikony Scooter, Suzi Quatro a Slade, kteří mají
Vždycky můžete začít milovat
skutecnepribehy.cz
Vždycky můžete začít milovat
Miluji milostné příběhy. Vždy mi připadaly vzrušující. Proč? Možná jsem sama žila nudný život. Do jisté doby. Je to vlastně smutné, když překročíte padesátku, máte pocit, že roky žijete vedle nesprávného muže a čekáte na rozuzlení, které se děje v telenovelách. Na dnešní poměry jsem se vdávala brzy. Podle zvyklostí za minulého režimu. Bylo mi 25 let,
Moderní obývací pokoj
rezidenceonline.cz
Moderní obývací pokoj
Text: Alena Müllerová Foto: Archiv firem
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
iluxus.cz
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
Společnost Mercedes-AMG představila na automobilové slavnosti Goodwood Festival of Speed nejnovější přírůstek do rodiny supersportovních vozů AMG GT – nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+. Novinka se z
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
panidomu.cz
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný