Domů     Američtí dřevorubci: Sekery na ozdobu, rituály s kozou a náhrobek jako bonus
Američtí dřevorubci: Sekery na ozdobu, rituály s kozou a náhrobek jako bonus

O tom, jak jsou důležité nedělní návštěvy svatostánku a pozorné naslouchání kázání se učí v náboženství již malé děti. O tom, že to může být skutečně prospěšné se na vlastní kůži přesvědčil Američan Joseph Cullen Root.

V červenci 1882 slyší kázat reverenda o dřevorubcích, kteří tvrdou prací v lese zabezpečují své rodiny a dostává nápad, díky kterému dodnes fungují dvě velké pojišťovací společnosti v USA.

Joseph Cullen Root ( 1844 – 1913 ) zakládá 5. ledna 1883 ve městě Lyons v americkém státě Iowa organizaci s názvem Modern Woodmen of America ( MWA), která si klade za cíl finančně zabezpečit své členy a jejich rodiny.

Život (nejen) v Americe 19. století totiž rozhodně nepřipomíná procházku růžovou zahradou.

Bezpečnost práce je neznámým pojmem, medicína si neví rady se spoustou nemocí a zdravotních problémů, nejrůznější epidemie  i občanská válka také vykonají zkázonosné dílo. Úmrtí živitele uvrhne mnoho rodin do naprosté bídy.

Tato situace nahrává vzniku nových tajných společností, které se objevují jako houby po dešti po celých Spojených státech. Jejich hlavním záměrem je nabízení životních pojistek.

Vstup do podobných bratrských organizací však předpokládá u zájemců o členství spořádaný způsob života a dodržování morálních zásad.

Joseph Cullen Root.
Joseph Cullen Root.

Obezřetnost je důležitá

Také zakladatel nové společnosti je při výběru členů opatrný. Na jednu stranu je jeho ideou vytvořit bratrskou dobročinnou společnost, kde nebude hrát roli náboženské vyznání.

V jednom sdružení tak mohou být Židé, Mormoni, katolíci, protestanti, agnostikové i ateisté.

Na stranu druhou, ve snaze předejít finančnímu krachu, který zničil řadu jiných podobných společností, jako například Knights of Honor po epidemii žluté zimnice, však stanovuje jistá omezující kriteria pro vstup do jeho bratrské organizace.

Jakkoliv se mohou tato restriktivní opatření jevit jako diskriminační, jde vlastně o ukázku žádoucí činnosti, která by měla provázet start každého nového projektu. Dnes ji nazýváme risk management.

A že se pragmatický přístup k věcem vyplácí, to si Joseph Cullen Root ověřil v praxi již mnohokrát. V době založení MWA je totiž dlouholetým úspěšným podnikatelem.

Vyvolení? Pouze bílí venkované v produktivním věku

Členy nové bratrské organizace se mohou stát pouze bílí muži ve věku 18 – 45 let z dvanácti „nejzdravějších“ států, kam patří Ohio, Indiana, Illinois, Michigan, Wisconsin, Minnesota, Iowa, Missouri, Jižní a Severní Dakota, Nebraska a Kansas – tedy státy, kde není příliš rozvinutý průmysl.

Kandidáti na členství však nesmějí pocházet z velkých měst. Vyloučeny jsou také profese, u kterých hrozí větší riziko usmrcení, nemoci z povolání či pracovního úrazu.

O vstup do MWA se tak nemohou ucházet například zaměstnanci železnic, továren na výrobu střelného prachu, námořníci, profesionální hráči baseballu, hasiči, výrobci anebo obchodníci s alkoholem, profesionální vojáci v době války, závodní řidiči, barmani a další podobná zaměstnání.

Jeden z typických náhrobků členů Woodmen of the World.
Jeden z typických náhrobků členů Woodmen of the World.

Lesníci, které miluje celá Amerika

Jedním z nejviditelnějších prvků organizace jsou pochodové jednotky s názvem „The Foresters“ ( přel. „Lesníci“ ). Tyto jednotky se staly celonárodně známými a velmi oblíbenými kvůli veřejným akcím, které pořádaly.

Celkem existovalo 10.000 jednotek „Lesníků“, které čítaly více než 160.000 mužů. Každý skupina přitom měla jiný styl a barvu uniformy. Účastnili se různých veřejných akcí a také pořádali ve městech napříč celými Spojenými státy proslulé Duhové přehlídky.

Jejich umění ocenil dokonce prezident USA Herbert Hoover ( 1874 – 1964 ). Poslední  Duhový průvod v Chicagu zastavil provoz na více než dvě hodiny.

Woodmen of the World a poněkud morbidní benefit pro členy

Stabilita MWA je v roce 1890 ohrožena konfliktem. Jeho účastníky jsou zakladatel Joseph Cullen Root a vedoucí lékař organizace, dr. P. L. McKinnie.

Joseph Cullen Root poté opouští organizaci a 6. června téhož roku zakládá v malém hotelovém pokoji ve městě Omaha ( stát Nebraska ) téměř identickou společnost. Pojmenuje ji Woodmen of the World ( WOW ).

Jednou z novinek, kterou záhy zavádí, je poskytování nevšeního benefitu. Každý člen má nárok na svůj náhrobek. Mají podobu kamenného pařezu a na výběr je široká škála stylů i výšek. Ty jsou dodnes k vidění na hřbitovech po celých Spojených státech.

Náhrobek je ozdoben řadou symbolů WOW, jako je například sekera, klín, palice anebo také holubice s olivovou ratolestí.

Je na nich umístěn i kulatý medailon s latinským mottem společnosti Woodmen of the World „Dum Tacet Clamat“ ( přel. „I když tichý, mluví“ ) a stejně tak fráze „Here rests a Woodman of the World“ ( přel.

„Zde odpočívá Woodman of the World“ ).  Prvních 10 let, tedy v letech 1890 – 1900 jsou náhrobky pro členy zdarma. Výrobní náklady se však postupně zvyšují a tak v prvních dvou dekádách 20. století si už členové musí připlatit 100 dolarů.

Ani to však není dostačující a tak je tento program ukončen v roce 1920 jako příliš nákladný.

Budova WoodmenLife
Budova WoodmenLife

Zájemci o členství dostali výprask a jezdili na koze

Bratrské organizace měly většinou určitý slavnostní iniciační rituál pro své členy. Mnohé  přitom vycházejí ze starých zednářských obřadů. Obě organizace, MWA i WOW vykonávaly své specifické rituály. Autorem většiny z nich je sám Joseph Cullen Root.

Při  některých je po kandidátech požadováno, ať vloží své ruce do roztaveného olova ( samozřejmě jeho pouhé napodobeniny, což ovšem rekrut netuší ), jiní zakoušejí výprask od stroje, speciálně zkonstruovaného pro tuto činnost anebo jsou nic netušící posazeni na židli, která se pod nimi zhroutí.

Legendou se pak stává jízda na mechanické koze, která však není provozována pouze těmito dvěma společnostmi.

Ve zlatém věku fraternalismu v USA na konci 19. a na počátku 20. století ji používá při svých rituálech celá řada dalších organizací. „Bratrské dodavatelské firmy začaly vyrábět několik verzí kozí hlavy a trupu, osazených na konstrukci s koly.

Model „Fuzzy Wonder“ nabízel jízdu tryskem, kolébání, kopání i stavění se na zadní,“ uvádí Lynne Adele a Bruce Lee Webb, autoři knihy As Above, So Below, zabývající se americkými bratrskými společnostmi v letech 1850 – 1930.  Jízda na koze se  podle nich v té době stává synonymem pro zasvěcení do tajného spolku.

Dřevorubci mají svůj spolek a jsou na něj hrdí.
Dřevorubci mají svůj spolek a jsou na něj hrdí.

Úspěšná cesta obou „dřevorubeckých“ organizací

Dokladem toho, že  Woodmen of the World zvolili dobrou strategii, je skutečnost, že již v roce 1898 má organizace více než 88.000 členů ve všech státech USA. Vstup do 20. století je velmi úspěšný.  Nová budova, patřící WOW je otevřena v roce 1912 v centru města Omaha.

Se svými devatenácti patry je ve své době nejvyšší stavbou mezi Chicagem a Pacifickým oceánem.

Členská základna se dále rozrůstá, v roce 1915 překoná jejich počet číslo 750.000. O jedenáct let později, přesně 2. dubna 1923 zní v étéru první vysílání vlastní stanice s názvem WOAW. V roce 1949 zahajuje své vysílání WOW-TV. V roce 1969 je postaveno sídlo organizace o třiceti patrech, které zůstává nejvyšší budovou v Omaze až do roku 2002.

WOW se objevila  také ve filmu „About Schmidt“ ( „O Schmidtovi“).

Americký herec Jack Nicholson (*1937) se v roli zaměstnance pojišťovací společnosti, odcházejícího do důchodu, pohybuje přímo v kancelářích sídla společnosti na Farnam Street v Omaze.

Od 1. června 2015 vystupuje organizace Woodmen of the World jako WoodmenLife. Obě organizace, jak Modern Woodmen of America, tak také Woodmen of the World se vydaly každá svou cestou. Dnes jsou stabilními a uznávanými společnostmi ve Spojených státech.

Časy rituálů, padacích židlí, kostýmů a mechanických koz tak jsou, zdá se, definitivní minulostí.

Foto: http://fmobserver.com, commons.wikimedia.org, http://srjarchives.tripod.com, www.phoenixmasonry.org/,
Související články
Zajímavosti
Horská dráha: Už Kateřina Veliká zbožňuje klouzání!
Některé se řítí rychlostí přes 200 km/hod. Jiné sviští ve výšce 139 metrů. Občas se ocitnete hlavou dolů. Ruská carevna by zírala, kdyby viděla, co vzešlo z její kratochvíle. Horské dráhy patří k nevyhledávanějším atrakcím zábavních parků po celém světě. Protože kdo by si nechtěl užít adrenalinovou jízdu a zažít chvíle čisté euforie. Zábava pro […]
Zajímavosti
Sakura: Strom japonské národní hrdosti
Když rozkvetou sakury, je to úchvatná podívaná. Pro mnoho měst, které je pěstují jako okrasné stromy, to často bývá vrchol turistické sezóny. Miliony lidí po celém světě se totiž vydává obdivovat nádherné pastelově zbarvené květy. Tato dřevina má jedinečnou historii a stejně fascinující současnost. Obvykle je máme spojeny s Japonskem, kde k nejznámějším místům se […]
Zajímavosti
Na Střeleckém ostrově se volila nová Miss Tourism World Czech Republic 2024!
Dne 27. června 2024 se konala v módním průmyslu očekávaná akce roku. Několik módních přehlídek spojených s finále soutěže Miss Tourism World 2024. Tato prestižní událost se uskutečnila v nádherném prostředí historického města Prahy – na Střeleckém ostrově. A přilákala hosty z různých koutů světa. To vše pod záštitou vlajkové lodi vydavatelství RF-HOBBY, čtrnáctideníku Epocha. […]
Zajímavosti
Starověké olympijské hry: Na přehlídku naháčů ženy nesměly
Davy lidí se tísní v řecké Olympii. Každý chce vidět svého favorita. Kohosi tam vykuřují – za chvíli bude dotyčný obětovat bohům, a tak musí projít touto očistou. Zeus, Hestia i další bohové dostanou, co jim náleží, aby sportovní slavnost nic nenarušilo. Přichází na řadu shromáždění v búleuterionu, řídícím domě her, jakési radnici. Závodníci tu […]
reklama
historie
Sardinské nuragy: K čemu asi jsou?
Od 18. století př. n. l. do 2. století n. l. existuje na Sardinii takzvaná Nuragská kultura. Jméno dostane po nurazích, kamenných věžích ve tvaru komolého kužele. Zarážející je hlavně jejich počet. Na Sardinii jich je přes 6500! Kromě nuragů za sebou civilizace zanechá i náboženské komplexy s posvátnými nádržemi k uctívání kultu vody, sochy, ale […]
Slavný Bedřich Hrozný získal profesuru až na třetí pokus
V červnu 1905 se Bedřich Hrozný stává docentem a do světa velké vědy se uvede přednáškou O babylónském eposu o stvoření světa. Finančně mu to ale nic nepřinese. Bádáním ani přednáškovou činností se Bedřich Hrozný (1879‒1952) neuživí. Naštěstí stále pracuje jako univerzitní knihovník, a proto může požádat o ruku svoji vyvolenou Vlastu Procházkovou (1888‒1959), aniž […]
Starořecký běžec Koroibos vyzrál na boha
Slunce pálí a nebe je bez mráčku. Vyvolávač ve městě Olympii na západě Peloponéského poloostrova vyzývá závodníky, aby se dostavili na startovní čáru, vymezenou pruhem kamenných desek. Místní aristokrat jménem Koroibos z Elidy se mezi mládeží ze vznešených rodin rozhodně neztratí. Na své vypracované a sluncem osmahlé tělo může být pyšný. Stadion se závodní dráhou o […]
Proč Klement Gottwald zkazil slavnému vědci pohřeb?
„Tatínek byl sice velice přísný, než to vedlo nás jen k nejpřesnějšímu konání povinností za všech okolností,“ vzpomíná prvorozený Bedřich Hrozný na otce. Matku pak líčí jako ženu „neskonalé dobroty a nejúplnějšího porozumění pro mé snahy“. „Zapíšu se i na filozofii,“ rozhodne se maturant Bedřich Hrozný roku 1897 ve Vídni. Rychle ale zjistí, že stihnout […]
věda a technika
Jak se měří inteligence: Dá se spočítat genialita?
Inteligence je základem pro myšlení, učení i přizpůsobivost a určuje, jak jsme v tomto ohledu výkonní. Ačkoliv by se mohlo zdát, že něco takového je obtížně měřitelné, lidstvo se o to už nějakou dobu se střídavými úspěchy pokouší. V druhé polovině 19. století psychologové věřili, že existuje přímá souvislost mezi velikostí lebky a inteligencí. To zpopularizovalo kraniometrii, […]
Biospehere 2: Lidský skleník skončí fiaskem!
Slunce pomalu prostupuje skleněnými tabulkami. Výzkumníci jako každé ráno vstanou a zkontrolují hodnoty, jenže dnes je něco jinak. Prostorem zazní hlas jejich šéfa, poté jsou konečně volní. Po dvou letech vyjdou na čerstvý vzduch! Uprostřed arizonské pouště stojí několik futuristicky vyhlížejících staveb, které by se hodily do filmu z daleké budoucnosti. Jde však o pomník nepovedeného […]
Strom života chrání naše zdraví
Jak se účinně bránit před všudypřítomnými civilizačními chorobami? Například synergií adaptogenních bylin, která je základem regeneračních doplňků stravy, nazvaných Strom života. Ty vznikly podle receptů renomovaného léčitele Bohuslava Větrovského. Strom života vychází ze čtyř základních duchovních směrů a principů. „Při sestavování vzorců bylin jsme se rozhodli, že budeme vycházet ze čtyř směrů vnímání přírody,“ vysvětluje […]
Mobilní telefon není jen zdroj zábavy, ale i užitečný pomocník
Mobilní telefon se stal nejpoužívanějším nástrojem, který bereme do rukou. Předstihl nejen nůž, kapesní zrcátko nebo příbor, ale také tužku a cigaretu. Vedle zábavy a prokrastinování při sledování sociálních sítí se však může stát i užitečným pomocníkem a bezpečnostním nástrojem. Chytrý mobilní telefon je počítačem, který se nám vejde do dlaně. Pro jeho zabezpečení tak […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Pilaf s rajčaty
tisicereceptu.cz
Pilaf s rajčaty
Pilaf je pokrm z rýže, do něhož lze použít různé druhy masa i zeleniny. Skvěle chutná i s indiánskou rýží. Ingredience na 4 porce 400 g jasmínové rýže 2 cibule 2 konzervy loupaných rajčat oli
Tajemství kamenných bran v Saúdské Arábii: Šlo o vstupy do pekla?
enigmaplus.cz
Tajemství kamenných bran v Saúdské Arábii: Šlo o vstupy do pekla?
V posledních letech se ukazuje, že naše planeta stále ukrývá mnohá tajemství. Před časem například vyšlo najevo, že v poušti na území Saúdské Arábie leží stovky záhadných kamenných útvarů z dávné minu
Přemožené kočky decimují australskou faunu
21stoleti.cz
Přemožené kočky decimují australskou faunu
Pro řadu lidí je symbolem roztomilosti. Ale i to předoucí klubíčko pořád zůstává šelmou. A to takovou, že dokáže rozvrátit celé ekosystémy. Kočka domácí, domestikovaná forma kočky plavé, člověka dopr
Otec atomové bomby přitahoval ženy jako magnet
historyplus.cz
Otec atomové bomby přitahoval ženy jako magnet
Profesor americké literatury John Tatlock se už drahnou dobu marně snaží dozvonit na svoji dceru Jean. Renomovaná psychiatrička po dlouhá léta udržuje komplikovaný vztah se světově proslulým fyzikem Robertem Oppenheimerem. Protože trpí depresemi, vleze její otec záhy do bytu oknem. Bojí se, že by si Jean mohla sáhnout na život… Pouštní krajinu Nového Mexika ozáří
Jak na to: Nalíčené oči i k vodě
nejsemsama.cz
Jak na to: Nalíčené oči i k vodě
Velmi svůdné a času, horku a vodě odolávající líčení vykouzlíte pomocí konturovací tužky. Jdeme na to! Připravte si podklad. Na pohyblivé oční víčko naneste bázi pro oční stíny, můžete také použít trochu korektoru nebo béžový oční stín. Díky tomu se vytvořené líčení ani nehne. Použijte konturovací tužku Čím ostřejší tužka, tím lépe se s ní pracuje. Barvu si
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
epochalnisvet.cz
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
Byl vztyčen uprostřed džungle na ostrově Jáva, a to zhruba před 1200 lety. Kým, to dodnes zůstává záhadou. V době, kdy kamenný skvost Borobudur vznikl, zde totiž žila kultura, která i velké stavby pokrývala jen palmovými listy… Několik dlouhých staletí je Borobudur zcela zapomenutý a skrytý lidským očím. Chátrající kamenný kolos vyrve ze spárů bující
Uteče jí Jeřábek za mladší ženou?
nasehvezdy.cz
Uteče jí Jeřábek za mladší ženou?
Sblížící se padesátkou má herec Tomáš Jeřábek (49) ze seriálu Jedna rodina obavy, že už nikdy nesbalí žádnou mladou kočku. Že by to ještě na poslední chvíli zkusil? Toho se bojí hlavně jeho žena Ha
Benátská! S Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
epochanacestach.cz
Benátská! S Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
Poslední červencový víkend je pro milovníky hudby již neodmyslitelně spjatý s festivalem Benátská! s Impulsem. Ten se od svého vzniku, kdy měl pódium sestavené z lešení a aparaturu přivázanou ke stožárům veřejného osvětlení, etabloval mezi tuzemskou špičku. Letos slaví 30 let. Mezi gratulanty nebudou chybět ani zahraniční ikony Scooter, Suzi Quatro a Slade, kteří mají
Vždycky můžete začít milovat
skutecnepribehy.cz
Vždycky můžete začít milovat
Miluji milostné příběhy. Vždy mi připadaly vzrušující. Proč? Možná jsem sama žila nudný život. Do jisté doby. Je to vlastně smutné, když překročíte padesátku, máte pocit, že roky žijete vedle nesprávného muže a čekáte na rozuzlení, které se děje v telenovelách. Na dnešní poměry jsem se vdávala brzy. Podle zvyklostí za minulého režimu. Bylo mi 25 let,
Moderní obývací pokoj
rezidenceonline.cz
Moderní obývací pokoj
Text: Alena Müllerová Foto: Archiv firem
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
iluxus.cz
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
Společnost Mercedes-AMG představila na automobilové slavnosti Goodwood Festival of Speed nejnovější přírůstek do rodiny supersportovních vozů AMG GT – nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+. Novinka se z
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
panidomu.cz
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný