Skip to content

Neuvěřitelné: Sloni se chovají jako mafiáni!

Ve stádě samic s mláďaty se rozneslo tajnou řečí slonů, že jedna z nejstarších babiček ulehla na zem a zemřela. Příbuzní pomalu přicházejí k jejímu tělu a smutně nad ní dlouho truchlí. Jako by ji s dojetím pohřbívali.

Toho mnohdy nejsou schopni ani lidé!

Sloni jsou jedni z neinteligentnějších zvířat planety a také nejvíc citově založeni. Obzvlášť samice se o mláďata dojemně starají. Pokud třeba nemůže zrovna matka slůněte, rychle přispěchají na pomoc s výchovou její sestry, babičky a sestřenice.

Co všechno sloni dovedou a jak se chovají ve stádě?

An elephant herd, led by a Magnificent 'Tusker' bull at a waterhole in the Addo Elephant National Park.
Stádo, vedené silným vůdcem typu mafiánského Dona, míří k vodě.

Don u pramene

Bioložka Caitlin O’Connellová objevila při studiu sloní komunity v Namibii, že jsou u nich důležité rituály, síla, dominance a brutalita, ale i rodina, podobně jako uvnitř mafie. Roli „Dona“ tu zastává samec Greg.

Požívá skutečně vážnost a umí si zjednat pořádek. „Přišel na to, jak používat vůči podřízeným, který si ho zvolí do čela, politiku cukru a biče, aby si udržel své postavení,“ říká O’Connellová . Jedná se o pozice kolem vzácných zdrojů vody.

Pokud Grega podřízený slon ignoruje a hrne se k nejlepšímu místu u pramene, pustí se s ním do boje. A pokud chce někoho pochválit, obzvlášť mladší slůňata, nechá jim nasát nejlepší vodu ze svého chobotu.

shutterstock_148421912
Ve stádě se o mláďata starají nejen matky, ale je-li třeba i všechny její příbuzné včetně babiček.

Nebezpečné kly

Greg se pouští do svých podřízených ve stádě, kteří odmítají poslušnost tak, že nejprve nasadí bojový výraz: vystrčí hlavu a sklopí uši. Pak se do soupeře zaklesne kly, které mohou způsobit vážné zranění a navíc mu hlavou dává rány.

Ale nikdy smrtelné! Když se kly zaryjí do kůže, bývá to velmi bolestivé. Sloni bojují podobně jako zápasníci sumo – jsou do sebe zakleslí zepředu a nikdy se neotočí zády. Pokud to udělají, znamená to konec boje a prohru.

Pak okamžitě berou nohy na ramena.

Elephants jousting in the serengeti
Sloni mezi sebou bojují podobně jako zápasníci sumo.

Umělci se štětcem v chobotu

V Thajsku jsou malířské školy pro slony velmi populární. Jejich díla jsou často úžasná! Tito inteligentní tvorové rádi vítají jakoukoliv změnu činnosti. Přechod od čmáranic k realistickým obrazům na plátně vyžaduje výcvik a povzbuzování.

Ale thajští sloni si rychle osvojí základní malířské techniky a mají cit pro styl. Jsou to mistři rychlých tahů štětcem. Nejlépe je začít již s mladými, zhruba čtyř- až desetiletými slony. I když umějí abstraktně malovat, většina jejich maleb jsou konkrétní obrazy.

Třeba květiny v květináči nebo kresby kamarádů – slonů!

shutterstock_67275277
V Thajsku existuje několik center, kde se sloni učí malovat. Turisté za jejich výtvory slušně platí.

Co všechno mohou zastat?

V Angole se sloni vyhýbali minovým polím, protože často cítí výbušniny i bez výcviku. Pro komunikaci na dálku používají sloni zvuky velmi nízké frekvence. Asijští sloni se poznají v zrcadle, stejně jako velké opice a delfíni.

Na jižním okraji Sahary překonávají sloní stáda ohromné vzdálenosti po trasách, které se celá léta nemění.

Foto: SHUTTERSTOCK.COM, onehdwallpaper.com
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články