Domů     Neuvěřitelné schopnosti mnichů z kláštera Šaolin: Hrot kopí je neprobodne, břitva nepořeže!
Neuvěřitelné schopnosti mnichů z kláštera Šaolin: Hrot kopí je neprobodne, břitva nepořeže!

Jsou to téměř nadpřirození bojovníci, využívající síly meditace, extrémně náročného výcviku a nejspíš i tajných magií.

Létají vzduchem, jejich těla se ohýbají do nejneuvěřitelnějších pozic, dokážou se postavit na ostré břity nebo plout vzduchem, neseni jen na hrotech kopí. Netrénovaný člověk by za strašlivých bolestí zemřel během několika sekund. Jaké je jejich tajemství, díky kterému to dokážou?

Tito mniši žili a dodnes žijí v čínském klášteře Šaolin na úpatí hory Sung-šan. Ve své podstatě jde o skvěle vycvičené bojovníky kung-fu, jejichž cílem bylo uchránit svůj klášter před bandity. Dnes už se spíše jedná o duchovní pouť a kultivaci vlastní duše.

Šaolinští mniši například tvrdí, že pokud někdo cítí bolest, nemá čistou duši, a musí hledat své vnitřní já. Oni sami duši čistou mají, bolest necítí, a mohou proto předvádět své výjimečné kousky. Nejde ale spíše jen o podvod?

Tajemný název

Klášter Šaolin leží kousek od města Čeng-čou v čínské provincii Che-nan. Vybudoval jej v roce 464 samotný císař dynastie Wej, Siao-weneman.

Ten ho později daroval mnichům, kteří přeložili svaté písmo z indštiny do čínštiny, aby mohli dále rozvíjet buddhistické učení. Chtěl se jim tím odvděčit a dát najevo svou náklonnost. Dodnes ale s určitostí nevíme, co název Šaolin znamená.

V 7. století mezi sebou bojovaly dynastie Tang a Sui. Armáda bojovníků Sui měla několikanásobnou převahu a bylo jasné, že Tang padne. Generál této dynastie tedy požádal o pomoc mnichy z kláštera Šaolin.

Díky jejich stále zdokonalované technice boje a posilování životní energie, zvané čchi, se 13 šaolinských mnichů postavilo v boji proti stovce ozbrojených mužů! Dynastie Sui skutečně padla a mniši z kláštera Šaolin se tímto činem proslavili.

Šaolinský klášter byl založen v 5. století.
Šaolinský klášter byl založen v 5. století.

Velký rozmach kung-fu

V Číně se během staletí vystřídalo u moci několik dynastií. Po celou tu dobu se mniši ze Šaolinu nenechali podmanit a ve svém učení pokračovali nadále. Díky tomu klášter existuje dodnes a je považován za centrum čínského náboženství a umění vůbec.

Velký rozmach zde zažilo již zmíněné kung-fu. Chrám byl mnohokrát pobořen a znovu vystavěn. V roce 1641 jednotky povstalce Li C‘-čchenga vydrancovaly klášter, protože mniši podporovali dynastii Ming, a byli tak hrozbou pro odpůrce této dynastie.

Později byl klášter zcela zničen (pravděpodobně v roce 1732) dynastií Čchingů. Mniši byli terčem mnoha útoků. Proto kladli velký důraz na cvičení bojových umění. Při zničení chrámu se zachránilo tzv.

Pět uprchlých mnichů (někdy se jim říká „Pět starců“), kteří následně rozšířili svá bojová umění z šaolinského kláštera do celé Číny.

Klášter vstává z popela

Koncem 18. století vláda klášter opravila a dovolila mnichům nastěhovat se zpět. V klášteře se dále rozvíjelo kung-fu a wu-shu (více kontaktní boj s použitím zbraní).

Cílem této školy nebylo bezmyšlenkovitě mlátit nepřítele, ale využít ke své obraně jeho slabosti. Aby dokázali přijímat tvrdé rány, museli nejdříve projít náročným tréninkem.

Správný mnich z kláštera Šaolin dokázal těchto několik základních, ale důležitých věcí: udržet čistou hlavu, soustředit se, být vytrvalý, snášet bolest a využívat slabá místa nepřítele.

K tomu všemu vedla neskutečně dlouhá cesta plná bolesti, odříkání a popírání sebe sama. Na druhou stranu, kdo se jednou stane šaolinským mnichem, je z něj uznávaný bojovník, pro kterého se toto bojové umění stane vším. Co přesně mnichy čeká, než mohou splnit poslední zkoušku?

Kdo se jednou stane šaolinským mnichem, je z něj uznávaný bojovník, pro kterého se toto bojové umění stane vším.
Kdo se jednou stane šaolinským mnichem, je z něj uznávaný bojovník, pro kterého se toto bojové umění stane vším.

Jak bojují zvířata

Mladí adepti kung-fu se učili bojovat s rozvahou, používat k obraně pouze ruce. Inspiraci čerpají z přírody, hlavně od zvířat.

Už od dob založení kláštera mniši vyráželi do divočiny a sledovali, jak se zvířata chovají, jak útočí a jak je jejich technika boje účinná. Často se proto stávalo, že některý z nich zahynul – ať už při sledování tygřích bojů, nebo při setkání s jedovatým hadem.

Každé zvíře loví svou kořist zcela odlišně a stejně tak i mniši bojovali proti svým protivníkům. Šaolinští mistři boje se učí nejrůznější techniky. Každý z nich se pak specializuje na určité techniky. Například bojovník učení Orla útočí dravě a rychle.

Zaměřuje se přitom především na oči a hrdlo. Pohyby jsou prudké a méně efektivní, nicméně na omráčení protivníka, který odrážet útoky, je tato technika dokonalá.

Učení Kudlanky a Hada

Mnich v učení Hada dělá prudké a silné pohyby. Při boji je stejně mrštný jako had, a nepřítel tak nemá šanci mnicha udeřit. Útoky cílí na spodní část těla, nejčastěji na nohy.

Nejzajímavějším stylem je Kudlanka – bojovník má stejný postoj jako tento hmyz a v okamžiku, kdy to protivník nečeká, vyšle tvrdou ránu pomocí betonově pevných rukou přímo do jeho těla.

V mnoha případech skutečně došlo k rozdrcení hrudního koše, na jehož následky nepřítel zahynul. Tygr, nejagresivnější ze všech stylů, je rychlý a na svého protivníka útočí konečky prstů. Napodobuje tak trhání kořisti ostrými drápy.

Mniši v tomto učení mají maximální disciplínu a zcela ovládají svou mysl. Pozoruhodné na tomto boji je, že si nikdy nezlomí prsty, a to ani když vší silou udeří do kostí.

Nejagresivnější styl byl pojmenován podle tygra.
Nejagresivnější styl byl pojmenován podle tygra.

Čchi tajemná životní síla

Jak je možné, že tolik vydrží? Skutečně necítí bolest? Jak to, že mohou stát na ostrých předmětech a doslova na nich levitovat? Normálního smrtelníka by přece probodly a on by v bolestech zemřel.

Dle šaolinských mnichů spočívá ono kouzlo v životní energii zvané čchi – životní síle každého tvora. Lze ji zdokonalovat a zesilovat pomocí tvrdého tréninku, kdy mniši mlátí pěstmi do kamenů ve vodě, do dřevěných trámů či pytlů s fazolemi. Během cvičení nesmějí na nic myslet, jejich mysl je naprosto oddělená od těla.

Bolest neexistuje!

Výuka adepta kung-fu začínala už v dětství, završovala se v den plnoletosti. Jednou z nejnáročnějších zkoušek bylo popření vlastní bolesti. Podle šaolinského učení jde o čistou emoci, bolest totiž vzniká i zaniká v hlavě.

Jsou tedy mniši schopni skutečně necítit bolest? Podle nezávislých zkoušek je jejich práh bolesti opravdu výrazně nižší, než je běžné. Podle některých teorií za to můžou časté meditace a zároveň placebo efekt ve víře, že bolest neexistuje.

Podle šaolinských mnichů bolest neexistuje.
Podle šaolinských mnichů bolest neexistuje.

Proč je neprobodne hrot kopí?

Šaolinští mniši jsou pevní jako skála a nic pro ně není problém. Dokážou ležet na hřebících, nebo dokonce na šípech či kopích. V extrémních případech leží hrudí na jednom jediném oštěpu ve velké výšce a hrot je neprobodne. Jak je to možné?

Mniši tvrdí, že jde o maximální koncentraci a uvědomění si, že vše je možné. Tyto zkušenosti využívali i v bojích. Protivník je řízl či probodl a oni ještě několik minut bojovali, než vykrváceli – protože si neuvědomovali svou bolest.

Oddanost a trpělivost

Kromě téměř až magické koncentrace mysli se mladí mniši učí mít pevné nervy. Jak dlouho byste vydrželi stát na přímém slunci, na kládě ve výšce dvou metrů a na jedné noze bez hnutí? Ti nejlepší až několik hodin, dokonce i dnů!

Mnich v tu chvíli naprosto zapomene na pocity žízně, hladu i vyčerpání. S tímto výcvikem se začínalo už v dětství – děti byly odloučeny od matek, aby se osamostatnily a naučily spoléhat samy na sebe.

Už delší dobu se hovoří o tom, že klášter Šaolin propadl komerci. Že mniši v něm touží po penězích, kterých mají poskrovnu.

Oni sami tvrdí, že peníze potřebují na udržování budovy, ostatní je však obviňují z toho, že je chtějí pro vlastní potřebu a že proslavené poutní místo už ztratilo své kouzlo. Šaolinští mniši podle nich pošlapali tisíciletou historii kláštera. Mají pravdu?

S výcvikem se začíná už od malých dětí.
S výcvikem se začíná už od malých dětí.

2 000 000 návštěvníků kláštera

Vstup do celého komplexu včetně zahrad stojí v přepočtu něco kolem 100 juanů na osobu, což je v přepočtu zhruba 300 korun. V ceně vstupenky je nejen prohlídka samotného kláštera, ale i vstup do celého údolí Šaolinu včetně přilehlých kopců.

V minulém roce jej přitom navštívilo více než 2 000 000 návštěvníků, což ho dělá jedním z nejvíce navštěvovaných poutních míst v Číně vůbec. Roční tržby s celkovým prodejem doplňkového zboží (trička, čepice atd.) dosahují částky zhruba 10 milionů korun!

Umění jako byznys

Šaolinští mniši jezdí po celém světě, aby předváděli své umění. Zatímco se diváci radují a užívají si exotickou podívanou plnou neuvěřitelných výkonů, mniši z jiných klášterů či výše postavení duchovní se nestačí divit a toto počínání odsuzují.

Hlavně proto, že se jedná o bojové umění a kulturní dědictví, kterému má plně rozumět pouze ten, kdo prošel tvrdým tréninkem a je v rámci této školy maximálně vzdělaný. Jsou to oprávněná obvinění? Skutečně svým chováním boří tisícileté tradice?

Stal se ze šaolinského umění pouhý byznys?
Stal se ze šaolinského umění pouhý byznys?

V co ještě věří?

Základem kung-fu je buddhistická víra. Odráží se v myšlení mnichů, v jejich chování i způsobu boje. Problém ale nastává dnes, kdy se kung-fu věnují i bezvěrci či lidé vyznávající jiné náboženství.

Šaolinští mniši podle starých spisů nikdy neměli dovolit využívání tohoto umění jinde než v klášteře. Proč toto nařízení po mnoha staletích porušili? Není to neúcta k památce mnoha generací jejich předchůdců?

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Související články
Záhady a tajemství
Tajemství harrapského písma: Podaří se nám někdy rozluštit?
Dá se značně rozšířená vyspělá starověká civilizace, vůbec první městského typu, která navíc čile obchoduje s okolím, zapomenout? A to tak, že o ní po dlouhá tisíciletí nebude nalezena jediná zmínka?  Zní to silně nepravděpodobně, ale jeden takový příklad máme. Harappská kultura. Stejně to dopadne i s jejím písmem. Pakliže tedy o písmo jako takové vůbec jde. […]
Záhady a tajemství
Kontroverzní internetová stránka DeathList: Věští smrt a počítá úspěšné tipy
Zakouřená putyka, kde se vedou různé řeči. Jedna z diskuzí nad skonem známého herce ale přeroste v tradici. Tatam jsou časy, kdy webová stránka zajímala pár zasvěcených, dnes ji sledují tisíce lidí. Neetické, za hranou nebo zkrátka nevhodné – taková slova jsou spojena s internetovou stránkou DeathList, její název v češtině znamená Seznam smrti a obsah tomu také odpovídá. […]
Záhady a tajemství
Síla upřeného pohledu i náměsíčnost: Záhadné schopnosti mezi nebem a zemí?
Už jste někdy zažili pocit, že se na vás někdo zezadu upřeně dívá? Ohlédli jste se – a bylo tomu skutečně tak. Právě jste zřejmě projevili svoje mimosmyslové schopnosti…   Někdo se dívá… První zmínka o pocitu, že se na nás někdo dívá, se ve vědecké literatuře objevila již v roce 1898, kdy psycholog E. […]
Záhady a tajemství
Bájní severští trollové: Skutečně existují?
Skutečně mají nadpřirozené démonické bytosti divokých norských hor, fjordů a švédských lesů moc nad tímto drsným severským prostředím? Polobůh, karikatura člověka? Tyto bytosti údajně mohou vyvolávat bouře nejen v horách, ale i na moři. Kupříkladu Norové věřili v polobohy, což byli trollové, přičemž každý si je představoval jinak. Vždy se však jednalo o jakousi karikaturu člověka. […]
reklama
svět zločinu
Watergate: Opravdu velký průšvih
Tajná skupina, zřízená republikánskou stranou, má i tajné kódové označení: Instalatéři. „Utahujeme šrouby,“ zní jednoduché vysvětlení. Skupinu tvoří bývalí agenti CIA a FBI a pár kubánských emigrantů. A mají vysoce důležitý úkol: udržet prezidenta u moci. Ale dopadne to jinak. V recepci hotelu Watergate zazvoní v noci telefon. Rozespalý muž, který se nepředstaví, zní rozmrzele. „Pošlete naproti […]
Maják spravedlnosti uprostřed chaosu. 3 šerifové na Divokém západě
Napětí by se dalo krájet. Jako myška vklouzne do potemnělého stavení, kde by se měl nacházet obávaný zločinec. „Kdo je to?“ protne vzduch otázka položená španělsky. Strážce zákona ho okamžitě pozná a místo odpovědi bez váhání vystřelí. Nasadit klobouk, zářivou hvězdu a samozřejmě kolt za pas. Povolání šerifa je velice nebezpečné, a proto se na […]
Atentát na prezidenta Kennedyho: Šok ve Spojených státech
Je 22. listopad 1963 a jsme v Dallasu v americkém státě Texas. Prezident John Fitzgerald Kennedy se zde chystá na projev u příležitosti zahájení kampaně pro volby v roce 1964. Všeobecně se očekává, že svůj úřad obhájí, je nesmírně populární mezi americkou veřejností, tvrdě odsuzuje komunistické režimy, a protože svět je uprostřed studené války, zajistí mu to velkou […]
Neomylný střelec Wyatt Earp: Vždycky je rychlejší než jeho soupeř
Nástrahy prérie zná Wyatt Earp už od mládí, díky přísné výchově rodičů ale revolver nikdy nepoužívá jinak než v sebeobraně. Jeho rodinu zláká vidina kalifornského ráje. Proto sbalí věci a s koněm a vozem odjíždějí ze státu Iowa do San Bernardina v Kalifornii. Během sedmiměsíční cesty se šestnáctiletý kluk Wyatt Earp (1848–1929) stává znamenitým střelcem, ale se […]
reklama
záhady a tajemství
Magická alchymistická zrcadla: Skutečně existovala?
Anglický alchymista, astrolog a matematik John Dee (1527-1608) bezesporu náleží mezi tajuplné postavy.  Mimo jiné prý vlastnil několik velice zvláštních zrcadel…   Černé zrcadlo v Britském muzeu Jedno z Deeových zrcadel dnes najdeme v Britském muzeu v Londýně. Tento artefakt, přezdívaný „kouřové zrcadlo“, je považován za původní aztécký předmět, který Dee používal k okultním praktikám. […]
Nerozhodný Václav IV.: Správný okamžik podle hvězd vždycky prošvihl
Kalendář ukazuje rok 1378. Slavný král a císař Karel IV. právě vydechl naposledy a vlády se ujme jeho syn Václav IV. Jde v otcových šlépějích. Také on se po vzoru svého otce velmi často obrací ke hvězdám. Na rozdíl od něj to ale moc neumí… V počátcích svého panování se Václav IV. (1361–1419) spoléhá na předpovědi lékaře […]
Kouzelný Lykúrgův pohár: Sloužily ve starém Římě nanotechnologie k odhalení jedu?
Jednou září smaragdovou zelení, podruhé rudě žhnoucí červení. Přitom nádoba vypadá jako úplně obyčejné sklo, jenom zdobené propracovanými reliéfy. To je ale omyl. Kouzlo římských sklářů odhalí vědci až na sklonku 20. století.   O nanotechnologiích jistě ještě hodně uslyšíme. Je v nich ukryta budoucnost mnoha oborů, na tom se dnes vědci shodují. Překvapivé je, že zřejmě […]
Ovládali Vikingové předchůdce GPS navigace?
Pravděpodobně jste se ve škole v hodinách dějepisu učili o středověkém řádění dobyvačných Vikingů. V průběhu 9. a 10. století si podmaní část britských ostrovů, zabydlí se v Grónsku i na Islandu. Tím ale jejich nájezdy nekončí. Přibližně na přelomu 10. a 11. století vedeni Leifem Erikssonem (asi 970–asi 1020) doplují až současnému kanadskému Newfoundlandu. Jak […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz