Skip to content

Neuvěřitelné objevy: 22 prastarých vraků za dva týdny!

Šokovaní vědci objevili v Egejském moři v krátké době podle tipů rybářů 22 vraků na území pouhých 44 km2. Jsou to hlavně řecké lodě, které pocházejí z různých historických období. To svědčí o námořní obchodní cestě, která tu musela vést po staletí.

Snůška vraků je nalezena loni v průběhu dvou týdnů u řeckého souostroví Fourni. Nejstarší vrak pochází z archaického období (700 – 480 př. n. l.), nejmladší je datován do pozdního středověku (16. století n. l.).

Lodě z klasického období (480 – 323 př. n. l.) a helénské doby (323 – 31 př. n. l.) se tu také našly, ale většina – 12 z 22, se potopila během pozdně římského období ( (300 – 600 n.l.).

Clay jars called amphoras are all that’s left of many of the newly found shipwrecks. By studying them, archaeologists can determine what the ships were carrying, where they were from, and when they sank.
Po dřevěných lodích moc nezbylo, ale stovky amfor se zachovaly.

Směr obchodní cesty

Tým prohledal jen 5 procent pobřeží souostroví Fourni a má ještě mnoho dalších typů od místních rybářů. Všechny lodě jsou obchodní plavidla, která putovala po námořní cestě, spojující Anatolii na území dnešního Turecka, ostrov Samos a oblast černomořského pobřeží až po ostrovy Rhodos, Kypr a dokonce starý Egypt.

Greece-Fourni-shipwrecks
Podle tvarů, velikosti a zbytků obsahů amfor vědci určí původ i stáří lodí.

Tisíce amfor

Každá loď vezla několik stovek amfor. Podle jejich velikosti a tvaru archeologové určí, kdy a kde byly vyrobeny. O většině zboží nemají pochyb. „Víme z podobných vraků a oblastí, že většinu nákladu obsahoval olivový olej, víno a klasická rybí omáčka,“ říká Jeffrey Royal z Podmořské nadace na Floridě.

Menší amfory obsahovaly džemy, ovoce, oříšky, mandle i luxusní zboží jako parfémy.

04
Amfory, vynesené z antických vraků řeckých obchodních lodí.

Hlavní pohon plachty

Většina posádek z klasického období tvořilo 10 až 15 námořníků. Ale během pozdního římského období se díky novým námořním technologiím jako byly velké plachty posádky zredukovaly na 5 – 7 mužů. Na rozdíl od bojových veslic trirém, které řídily řady veslujících mužů, byly menší obchodní lodě poháněny hlavně plachtami.

Lodě u Fourni překvapily náhlé bouře a silné větry je odhodily na skalnaté výběžky v mělkých vodách.

05
Římská veslice triréma.

Malá šance na přežití

Naděje na přežití námořníků byla poměrně malá. Z 22 vraků, které tým probádal, byly jen asi čtyři lodě, z nichž námořníci mohli doplavat na břeh. O potopených lodích kolem souostroví Fourni místní vědí dávno a pozorovali tu podezřelé aktivity potápěčů.

Mnoho cenností, pokud tam nějaké byly, už lupiči nejspíš vyzvedli.

Foto: V. Mentogianis/NGC, WIKIMEDIA
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …