Pod nánosem hlíny a bujným porostem se skrývají opracované kamenné bloky. Mnohé nasvědčuje tomu, že tři obyčejné kopce kdysi bývaly mohutnými stavbami ve tvaru jehlanu. Přesto se do Lombardie, kde se domnělé pyramidy nacházejí, zástupy archeologů nehrnou. Proč?
Vesnička Montevecchia leží v kopcovité krajině v italském regionu Lombardie. Jenže zdá se, že není kopec jako kopec. V roce 2003 totiž satelitní snímky ukážou, že tři vrcholy mají zřetelný tvar pyramid.
Zatímco lovci senzací v tom hned spatřují důkaz, že v Itálii po sobě zanechala stopy dávno ztracená kultura, vědci se k objevu staví skepticky. Možná, že podobnost kopců s pyramidami je čistě náhodná. Mají pravdu příznivci fantastických teorií, nebo střízlivě uvažující odborníci?
Skryté monumenty
Ti, kteří věří, že v Itálii se nacházejí skutečné pyramidy, jedním dechem dodávají, jak jsou tyto architektonické skvosty neuvěřitelně podobné svým sestřenicím v Egyptě. Například italský archeolog Marco Varese tvrdí:
„Sklon stěn všech tří staveb je 42-43 stupňů a jsou situovány podle souhvězdí Orion, tak jako pyramidy v Gíze.“ Přes tyto fascinující skutečnosti nebyl dosud na místě proveden řádný archeologický průzkum.
Proč vlastně k Montevecchie nemíří celé zástupy odborníků na vykopávky? Považují zprávy o pyramidách pouze za obrovskou mediální bublinu? Pravdu se v květnu roku 2003 rozhodla zjistit expedice vedená českým cestovatelem Jiřím Matějkou.
Její úkol však vůbec nebyl lehký. Domnělé pyramidy se totiž skrývají pod nánosem hlíny a bujnou vegetací.
Záhadní stavitelé
Po dlouhém bloudění česká výprava konečně objeví nejnižší z údajných staveb. Toto místo nese název Cedera a kdysi tu bývalo keltské obětiště. Prováděli Keltové své náboženské obřady na zhruba padesát metrů vysoké pyramidě?
„Pod vrstvou hlíny jsme obnažili kamenné desky spojené tenkou spárou,“ tvrdí Matějka. Brzy na to stane česká výprava na vrcholu další, tentokrát sedmdesát metrů, vysoké stavby.
Zde nalezne archeologickou sondu, kterou nechal vykopat italský profesor Gregorio. V ní prý zvídaví Češi spatří dokonale opracované kameny.
Nakonec česká výprava najde i nejvyšší celých 150 metrů vysokou pyramidu, která je však značně poškozena. Dobrodruhové mají jasno. Pyramidy u Montevecchia jsou skutečné. Kdo je však postavil? Staří monumentů je odhadováno na zhruba pět tisíc let.
V té době se v oblasti měli pohybovat pouze lovci a sběrači. Po žádné vyspělé civilizaci nebylo podle historiků v Itálii ještě ani památky.