Skip to content

Neuvěřitelné: Delfíni se oslovují jmény!

Ve volné přírodě žijící delfíni skákaví používají k identifikaci unikátní hvízdání, na které odpovídají, když na ně někdo z jejich okolí „zahvízdá jménem“.

Ve studii provedené na skupině 200 delfínů u východního pobřeží Skotska to zjistili britští vědci. Toto zjištění tak delfíny pasovalo do pozice jediných savců mimo člověka, kteří používají jména ostatních, aby upoutali jejich pozornost.

2
Delfíni jsou hraví. A to tak, že si občas zahrají cosi na způsob fotbalu. Za mládě jim poslouží třeba mládě žraloka.

„Zajímavé bylo, že delfíni reagovali jen v případě, že slyšeli své hvízdání,“ uvedla spoluautorka studie Stephanie Kingová. „Pak se velmi rychle ozvali a někdy i opakovaně; stejným způsobem na žádná jiná hvízdání nereagovali,“ dodala.

3
Výzkum byl prováděn ve skotských vodách.

Vědci už dříve zjistili, že si každý delfín vytváří během prvních měsíců života své vlastní typické hvízdání. Pak tráví spoustu času tím, že plave po okolí a své „jméno“ oznamuje. „Toto typické označovací hvízdání jednotlivých delfínů tvoří zhruba polovinu zvuků vydávaných volně žijícími delfíny,“ říká Kingová.

4
Oslovit se jmény zjevně nedělá delfínům problém.

Vzhledem k tomu, že zhruba polovinu delfíního hvízdání tvoří opakování jejich vlastního jména, dalším velkým úkolem bude zjistit, „o čem mluví ve zbytku hvízdání“. Zatím nevíme, k čemu je užívána zbylá polovina komunikace.

A to bude další krok ve výzkumu delfíního dorozumívání.

Foto: theonlinezoo, 1zoom
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Příroda
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články