Skip to content

Tomu neuvěříte! 5 faktů, které úplně změní váš pohled na historii

Některé věci nám přijdou prastaré, jiné zase poměrně nové, i když to vůbec neodpovídá skutečnosti.

Třeba fax. Ten tu ale byl už v době kovbojů! A co třeba pyramidy? Kolem nich se zase klidně mohli procházet mamuti!

Foto1
1. Kleopatra má z pohledu času blíž k McDonaldu než k pyramidám Slavná egyptská královna – Kleopatra se narodila v roce 69 př. n. l. a zemřela v roce 30 př. n. l., nejznámější Cheopsova pyramida v Gíze byla postavená v roce 2540 př. n. l., dělí je tedy zhruba 2500 let. Americký řetězec s rychlým občerstvením McDonald’s byl založen v roce 1940, tedy 1970 let po Kleopatřině smrti. To je o pět století kratší doba.
Foto2
2. Každé 2 minuty lidé udělají víc fotek než za celé 19. století – První fotografie na světě byla pořízena v roce 1826. Za celých 80 let, tedy až do chvíle, kdy se dal běžně koupit foťák, bylo celkem pořízeno jen několik milionů snímků. Ve 30. letech minulého století pak byla ročně vyfocena asi miliarda fotek. Jen v minulém roce však lidé pořídili neuvěřitelných 880 miliard snímků. Což je celá desetina všech fotografií historie.
Foto3
3. První pyramidy byly postaveny v době, kdy ještě žili mamuti – Většina mamutů sice vymřela v poslední době ledové, před 20 až 40 tisíci lety, ne ale všichni. Malá stáda v odlehlých krajích přežívala až do období okolo roku 1500 př. n. l. To už egyptské pyramidy stály celých tisíc let. Je navíc docela dobře možné, že se dávní Egypťané s některým druhem mamuta setkali.
http://www.dreamstime.com/-image18292683
4. Oxfordská univerzita je starší než stavby dávných Aztéků – Historické záznamy ukazují, že se zde učilo už v 11. století. Nejstarší univerzitní kolej tu byla oficiálně založena v roce 1246. Aztécká říše naproti tomu vznikla po válce proti městskému státu Azcapotzalco jako spojenectví tří městských států Tenochtitlánu, Texcoca a Tlacopánu. To bylo v roce 1428, tedy skoro o 2 století později.
Foto5
5. Fax byl vynalezen v době, kdy se kovbojové proháněli po Divokém západě -Plastová krabice připojená k telefonu určitě musela vzniknout někdy v době, kdy lidé začali nosit walkmany. Ale vůbec ne, první fax vynalezl skotský inženýr Alexader Bain už v roce 1843, tedy v době, kdy v Americe začínala zlatá éra Divokého západu.
Foto: shutterstock.com, wikipedia.org, hdwallpapers.com
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …