Skip to content
reklama
reklama

Nerostné bohatství Česka: Pod nohama máme zlato za miliardy!

blank

Zlato, uran i ropa – nerostné bohatství, které leží pod našima nohama. Tušíte, jak velkými zásobami se můžeme pyšnit?

Jejich význam i intenzita dobývání se v průběhu dějin měnila tak, jak přicházela a zase odcházela bohatá a chudá léta. Tuzemské nerostné bohatství přineslo v minulosti lichotivou pozici mezi evropskými panovníky nejen Přemyslovcům, ale také jejich nástupcům z jiných urozených dynastií.

Hnědé uhlí: Konec na obzoru

Jeho baštou je zejména podhůří Krušných hor – sokolovská a chomutovsko-mostecká pánev. Těží se povrchově a celkem na 9 místech. Hnědé uhlí, získané z těchto lomů, je „potravou“ uhelných elektráren, které slouží jako zdroj přibližně 40 procent elektrické energie vyrobené v České republice.

Ročně se u nás vytěží několik desítek milionů tun hnědého uhlí. V roce 2008 to je například 47,5 milionu tun (prakticky vše se spotřebovalo v České republice). Při současné spotřebě vystačí zásoby hnědého uhlí Česku podle mínění odborníků už jen asi na příštích 18 let.

Zatímco v minulých letech se u nás dohromady vytěžilo více než 5,2 miliardy tun hnědého uhlí, před tzv. územními limity ho zbývá již jen okolo 846 milionů tun. Uhelný věk se tak v Čechách blíží ke konci.

Odložit ho může prolomení limitů.

EPOCHAPLUS dodává:

Hnědé uhlí se u nás ve větším měřítku začalo dobývat v polovině 19. století. Když se o 100 let později na plné obrátky rozběhla povrchová těžba, spálilo se ho v Čechách i přes 80 milionů tun za rok.

blank
Baštou hnědého uhlí je zejména podhůří Krušných hor – sokolovská a chomutovsko-mostecká pánev. Foto: pxfuel

Ropa: Stoletá kvalita

První tuzemské pokusy o její těžbu jsou více než 100 let staré. V současné době se hlavní ropná ložiska nacházejí především na jižní Moravě ve vídeňské pánvi a v oblasti karpatské předhlubně, která sahá i na sever Moravy.

Tam lze ložiska ropy mimochodem najít také. Její kvalita je navíc poměrně vysoká. Má nízký obsah síry a kovů. Přesto těžba české ropy pokryje za rok jen 2 až 3 procenta domácí spotřeby. V roce 2011 se v České republice vytěžilo 163 000 tun, její dovoz v tom samém roce činil bezmála 7 milionů tun.

Čtyři roky předtím byla její celková těžba u nás 240 000 tun.

EPOCHAPLUS dodává:

K poslednímu prosinci 2008 bylo evidováno 30 ložisek s bilančními (dostupnými, vytěžitelnými a výnosnými) prozkoumanými zásobami 15,5 milionu tun, bilančními vyhledanými zásobami 5,1 milionu tun a nebilančními (nevyužitelnými, nevýnosnými) zásobami dokonce 10,5 miliardy tun.

Zemní plyn: Necelé 1 procento

Stejně jako ropa, i její nerostný kolega zemní plyn má většinu svých ložisek na jižní Moravě. Ta však dokážou uspokojit jen necelé 1 procento celkové roční domácí spotřeby. Těžba se tu pohybuje pod 100 miliony m3 plynu ročně.

V roce 2005 je ho tu například vytěženo 98,75 milionu m3. Získaný plyn typu H lze nalézt také v hornoslezské pánvi v podobě sorbovaných ložisek v uhelných slojích. Na severní Moravě se zase nacházejí plynová ložiska, která vznikla současně s černým uhlím.

Podle statistik z roku 2008 je v České republice evidováno 88 ložisek s bilančními prozkoumanými zásobami 4,3 miliardy m3, bilančními vyhledanými zásobami 39,8 miliardy m3 a nebilančními zásobami 2 miliardy m3.

EPOCHAPLUS dodává:

V současné době je zemní plyn klíčovým energetickým zdrojem více než 2,5 milionu odběratelů v Česku. Ti za jeho dodání mohou poděkovat zejména Rusku a Norsku.

blank
Stejně jako ropa, i její nerostný kolega zemní plyn má většinu svých ložisek na jižní Moravě. Foto: pxfuel

Zlato: Skryté bohatství

Pod povrchem území dnešní České republiky se ukrývá 200 až 400 tun zlata v hodnotě stovek miliard korun. Však měly také Čechy po dlouhá staletí pověst zlatonosné země. Jen v Mokrsku a Chotilsku nedaleko Slapské přehrady se nalézá ložisko se 130 tunami zlata za 100 miliard korun.

Další pořádná zlatá hromada leží pod městem Kašperské Hory a v jeho okolí – celých 123 tun. Zlatonosné žíly jsou mimo jiné také v Jeseníkách (Zlaté Hory), Jílovém u Prahy, Roudném nebo v okolí Rožmitálu.

Celkem máme na svém území asi jedno procento světových zásob zlata. O pohádkovém bohatství, které bychom z nich získali, si však našinec může v současné době nechat jen zdát. Od roku 1994 se u nás netěží.

Veškerou spotřebu zlata (4–5 tun za rok) zajišťuje recyklace a dovoz. Naději na to, že by se těžební vozíky znovu rozjely, rozptyluje fakt, že většina zlatých ložisek leží v ekologicky citlivých místech – třeba v Kašperských Horách.

EPOCHAPLUS dodává:

První skutečný rozmach těžby zlata na našem území začne již za Keltů v 1. a 2. století př. n. l. Opuštěné doly a rýžoviště pak zaujmou Slované, zakládají se první hornická města. Sláva těžby zlata u nás utichá v době husitských válek.

blank
Pod povrchem území dnešní České republiky se ukrývá 200 až 400 tun zlata v hodnotě stovek miliard korun. Foto: unsplash
Foto: unsplash, pxfuel, Tit Foto: unsplash
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Noc vědců v Národním zemědělském muzeu: zemědělská věda všemi smysly
epochanacestach.cz

Noc vědců v Národním zemědělském...

Už pošesté se Národní...
Rychlá kedlubnová pomazánka
tisicereceptu.cz

Rychlá kedlubnová pomazánka

Pokud se vám někdy podaří odolat tomu,...
Záhadný batutut: Co je zač tento malý bigfoot z Vietnamu?
enigmaplus.cz

Záhadný batutut: Co je zač...

Hluboké vietnamské džungle prý mohou obývat...
Ušijte si originální bytové doplňky a dekorace
panidomu.cz

Ušijte si originální bytové...

Originální kousky, které si ušijete sami, dodají...
Dvounohá robotka Cassie láme rekordy v běhu
21stoleti.cz

Dvounohá robotka Cassie láme...

Podle vědců je lidské tělo jako...
Kdo se jim pokouší zničit manželství?
nasehvezdy.cz

Kdo se jim pokouší zničit...

Stabilnější pár byste v...
Speciální edice malých psacích per Montblanc Heritage  „Rouge et Noir“ Baby
iluxus.cz

Speciální edice malých...

Kolekce Montblanc Heritage je poctou...
Na správnou diagnózu čekají lidé se sklerodermií roky
epochalnisvet.cz

Na správnou diagnózu čekají...

Poporodní deprese, lupus,...
Tichomořské sídlo Matta Damona
rezidenceonline.cz

Tichomořské sídlo Matta Damona

Poprvé za celá desetiletí se věhlasný...
UFO nad Washingtonem: 70 let stará záhada zůstává bez vysvětlení
enigmaplus.cz

UFO nad Washingtonem: 70 let...

V červenci 1952 ve Washingtonu dochází k sérii...
Ze zlatokopky jsem se stala zamilovanou ženou
skutecnepribehy.cz

Ze zlatokopky jsem se stala...

Stýkala jsem se se starším...
Přijde nakonec Patrasová o všechno?
nasehvezdy.cz

Přijde nakonec Patrasová o...

Má problémy s alkoholem,...