Domů     Nerostné bohatství Česka: Pod nohama máme zlato za miliardy!
Nerostné bohatství Česka: Pod nohama máme zlato za miliardy!
29.12.2021

Zlato, uran i ropa – nerostné bohatství, které leží pod našima nohama. Tušíte, jak velkými zásobami se můžeme pyšnit?

Jejich význam i intenzita dobývání se v průběhu dějin měnila tak, jak přicházela a zase odcházela bohatá a chudá léta.

Tuzemské nerostné bohatství přineslo v minulosti lichotivou pozici mezi evropskými panovníky nejen Přemyslovcům, ale také jejich nástupcům z jiných urozených dynastií.

Hnědé uhlí: Konec na obzoru

Jeho baštou je zejména podhůří Krušných hor – sokolovská a chomutovsko-mostecká pánev. Těží se povrchově a celkem na 9 místech.

Hnědé uhlí, získané z těchto lomů, je „potravou“ uhelných elektráren, které slouží jako zdroj přibližně 40 procent elektrické energie vyrobené v České republice.

Ročně se u nás vytěží několik desítek milionů tun hnědého uhlí. V roce 2008 to je například 47,5 milionu tun (prakticky vše se spotřebovalo v České republice).

Při současné spotřebě vystačí zásoby hnědého uhlí Česku podle mínění odborníků už jen asi na příštích 18 let. Zatímco v minulých letech se u nás dohromady vytěžilo více než 5,2 miliardy tun hnědého uhlí, před tzv.

územními limity ho zbývá již jen okolo 846 milionů tun. Uhelný věk se tak v Čechách blíží ke konci. Odložit ho může prolomení limitů.

EPOCHAPLUS dodává:

Hnědé uhlí se u nás ve větším měřítku začalo dobývat v polovině 19. století. Když se o 100 let později na plné obrátky rozběhla povrchová těžba, spálilo se ho v Čechách i přes 80 milionů tun za rok.

Baštou hnědého uhlí je zejména podhůří Krušných hor – sokolovská a chomutovsko-mostecká pánev. Foto: pxfuel
Baštou hnědého uhlí je zejména podhůří Krušných hor – sokolovská a chomutovsko-mostecká pánev. Foto: pxfuel

Ropa: Stoletá kvalita

První tuzemské pokusy o její těžbu jsou více než 100 let staré. V současné době se hlavní ropná ložiska nacházejí především na jižní Moravě ve vídeňské pánvi a v oblasti karpatské předhlubně, která sahá i na sever Moravy.

Tam lze ložiska ropy mimochodem najít také. Její kvalita je navíc poměrně vysoká. Má nízký obsah síry a kovů. Přesto těžba české ropy pokryje za rok jen 2 až 3 procenta domácí spotřeby.

V roce 2011 se v České republice vytěžilo 163 000 tun, její dovoz v tom samém roce činil bezmála 7 milionů tun. Čtyři roky předtím byla její celková těžba u nás 240 000 tun.

EPOCHAPLUS dodává:

K poslednímu prosinci 2008 bylo evidováno 30 ložisek s bilančními (dostupnými, vytěžitelnými a výnosnými) prozkoumanými zásobami 15,5 milionu tun, bilančními vyhledanými zásobami 5,1 milionu tun a nebilančními (nevyužitelnými, nevýnosnými) zásobami dokonce 10,5 miliardy tun.

Zemní plyn: Necelé 1 procento

Stejně jako ropa, i její nerostný kolega zemní plyn má většinu svých ložisek na jižní Moravě. Ta však dokážou uspokojit jen necelé 1 procento celkové roční domácí spotřeby. Těžba se tu pohybuje pod 100 miliony m3 plynu ročně.

V roce 2005 je ho tu například vytěženo 98,75 milionu m3. Získaný plyn typu H lze nalézt také v hornoslezské pánvi v podobě sorbovaných ložisek v uhelných slojích. Na severní Moravě se zase nacházejí plynová ložiska, která vznikla současně s černým uhlím.

Podle statistik z roku 2008 je v České republice evidováno 88 ložisek s bilančními prozkoumanými zásobami 4,3 miliardy m3, bilančními vyhledanými zásobami 39,8 miliardy m3 a nebilančními zásobami 2 miliardy m3.

EPOCHAPLUS dodává:

V současné době je zemní plyn klíčovým energetickým zdrojem více než 2,5 milionu odběratelů v Česku. Ti za jeho dodání mohou poděkovat zejména Rusku a Norsku.

Stejně jako ropa, i její nerostný kolega zemní plyn má většinu svých ložisek na jižní Moravě. Foto: pxfuel
Stejně jako ropa, i její nerostný kolega zemní plyn má většinu svých ložisek na jižní Moravě. Foto: pxfuel

Zlato: Skryté bohatství

Pod povrchem území dnešní České republiky se ukrývá 200 až 400 tun zlata v hodnotě stovek miliard korun. Však měly také Čechy po dlouhá staletí pověst zlatonosné země.

Jen v Mokrsku a Chotilsku nedaleko Slapské přehrady se nalézá ložisko se 130 tunami zlata za 100 miliard korun. Další pořádná zlatá hromada leží pod městem Kašperské Hory a v jeho okolí – celých 123 tun.

Zlatonosné žíly jsou mimo jiné také v Jeseníkách (Zlaté Hory), Jílovém u Prahy, Roudném nebo v okolí Rožmitálu. Celkem máme na svém území asi jedno procento světových zásob zlata.

O pohádkovém bohatství, které bychom z nich získali, si však našinec může v současné době nechat jen zdát. Od roku 1994 se u nás netěží. Veškerou spotřebu zlata (4–5 tun za rok) zajišťuje recyklace a dovoz.

Naději na to, že by se těžební vozíky znovu rozjely, rozptyluje fakt, že většina zlatých ložisek leží v ekologicky citlivých místech – třeba v Kašperských Horách.

EPOCHAPLUS dodává:

První skutečný rozmach těžby zlata na našem území začne již za Keltů v 1. a 2. století př. n. l. Opuštěné doly a rýžoviště pak zaujmou Slované, zakládají se první hornická města. Sláva těžby zlata u nás utichá v době husitských válek.

Pod povrchem území dnešní České republiky se ukrývá 200 až 400 tun zlata v hodnotě stovek miliard korun. Foto: unsplash
Pod povrchem území dnešní České republiky se ukrývá 200 až 400 tun zlata v hodnotě stovek miliard korun. Foto: unsplash
Foto: unsplash, pxfuel, Tit Foto: unsplash
Související články
Věda a technika
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Věda a technika
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Věda a technika
Chudák malý Albert: Experiment mu způsobí strach i ze Santa Clause!
Chvíli nesrozumitelně žvatlá, pak se převalí a jeho pozornost zaměstná sněhobílá laboratorní myš. Instinktivně po ní natáhne ruce, když místnost naplní hlasitý zvuk kladiva a kovové tyče. Dítě se leká a okamžitě propuká v pláč, jenže to je jen začátek! Vědci potvrzují své hypotézy všemožnými pokusy. Zatímco ruský psycholog Ivan Petrovič Pavlov (1849-1936) moří psy, jeho […]
Věda a technika
Proč máme škytavku?
„Škyt! Zase na mě někdo myslí!“ známou průpovídkou si lidé odůvodňují škytavku už v 17. století a říkáme to dodnes. I když dávno tušíme, že pravá příčina nejspíš bude jiná… Nádech, výdech. Dva základní a k životu nezbytné pohyby provádíme bez ustání celý cen, aniž bychom to vnímali. Přesněji nevnímáme je, dokud hladký průběh nekončeného […]
reklama
historie
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
Zámek jako z nejkrásnější pohádky je svědkem pohnutých dějin od doby, kdy se Francie stává významnou velmocí až po dramatický úpadek monarchie. Ve Versailles se však rozhoduje i o osudu jiných států. Impozantní sídlo ve Versailles je jednou z nejcennějších památek Francie, která je od roku 1979 zapsána na seznamu památek UNESCO. A také patří […]
Cholera: Detektivní pátrání s klikou
Lékař, který odhalí tajemství cholery si dá světu návod jak se s nemocí vypořádat, objevení skutečné příčiny nemoci se však nedožije. I tak ovšem dokázal změnit svět a vymýtit v civilizovaném světě jednu z nejděsivějších nemocí. Stejně jako s tuberkulózou, je to v první polovině 19. století i s cholerou. Většina lékařů zastává teorii miasma, a považuje ji […]
Osvobození Osvětimi: Mrazivé ticho, spáleniště a 7 000 zubožených vězňů!
Opatrně prochází bránou, na níž je nápis „Arbeit macht frei“. Sovětští vojáci doufají, že dobyli nacistickou továrnu, jenže po pár krocích zírají do prázdných očí stovek lidí v pruhovaných mundúrech. Ti jsou vyhublí, mají strach a neví, co od příchozích čekat! Onoho 27. ledna 1945 postupují Sověti k polskému městu Osvětim. Rozsáhlý komplex považují za nacistickou továrnu, […]
Jaroslav Foglar: Klacky pod nohy mu hází nacisté i komunisté
Domů přibíhá po setmění a ve dveřích ho vítá zkoumavý maminčin pohled. Pozdní příchod přejde mlčením, ale na druhý den už na chlapcovu hlavu létají blesky. Při pobíhání po městě si uhnal pořádnou horečku, a tak má se skauty utrum. Stačilo by, aby bylo cokoliv jen trochu jinak a český skauting by přišel o jednu […]
reklama
záhady a tajemství
Vnuknutí svaté Anny: Skutečně vyléčila slepého rolníka?
V naší republice se nachází celá řada poutních míst, která měla být svědkem mnoha zázračných vyléčení. Jedno z nich najdeme rovněž v blízkosti Prahy, přibližně jeden kilometr od obce Strančice. Vnuknutí svaté Anny Roku 1820 měl prý jakýsi velice zbožný rolník, jenž byl postižen slepotou, vnuknutí od svaté Anny, aby šel do lesa Jedlovce, kde […]
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených […]
Tajemství smrti Jamese Deana
Patřil jim svět, jenže pak jejich život náhle ukončila dopravní nehoda. Ať už za ní stálo nezvládnutí řízení kvůli sjetým pneumatikám, mrtvice za volantem nebo srážka s autobusem, tyto hvězdy filmového a hudebního nebe zaplatily za osudovou chybu nejvyšší cenu. Čí život vyhasl na silnici a proč? Maminka mu umírá na rakovinu, když je mu pouhých […]
Stendhalův syndrom: Jak se projevuje nemoc z umění?
Do Florencie jezdí lidé z celého světa za úžasnými uměleckými díly a kulturními zážitky. Na některé ovšem prožitek krásna dolehne tak silně, až skončí s kombinací nepříjemných příznaků v péči lékařů. Co podivný stav způsobuje? Zrychlený tep, pocení, závratě, úzkost, bludy, mdloby, a někdy i panický záchvat. To jsou náhlé symptomy, se kterými se lidé dostávají do nemocnice Santa Maria […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Proč jsem se nechala zlákat na seanci?
nejsemsama.cz
Proč jsem se nechala zlákat na seanci?
Byli jsme mladí a až příliš troufalí. Chtěli jsme si promluvit s duchy našich blízkých. Takovou zkušenost bych ale nikomu nedoporučovala. Tehdy mi bylo třináct let, když mi zemřela babička, kterou jsem měla velice ráda. Neměla jsem moc kamarádek, ráda jsem trávila čas sama. Ráda jsem si četla, malovala a vyšívala, vždy v klidu v tichosti domova. Ven jsem chodila
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
epochalnisvet.cz
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?   Rozlehlými prostorami
Vytvořte si svou rustikální nádobu
panidomu.cz
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude
Koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře překonala nový milník
21stoleti.cz
Koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře překonala nový milník
V roce 2023 stoupla globální hladina oxidu uhličitého na 419 částic na milion, což je přibližně o 50 % více než před průmyslovou revolucí. To znamená, že ve vzduchu je zhruba o 50 procent více molekul
Zámek Vranov nad Dyjí: Rejdiště neklidných duchů?
enigmaplus.cz
Zámek Vranov nad Dyjí: Rejdiště neklidných duchů?
Zámek Vranov nad Dyjí, nacházející se na jihu Moravy nedaleko Vranovské přehrady, se může pochlubit velmi bohatou historií. Už okolo roku 1100 zde totiž údajně stával hrad, zmiňovaný rovněž v Kosmově
Bronislav Poloczek už neměl chuť žít
nasehvezdy.cz
Bronislav Poloczek už neměl chuť žít
Herec Bronislav Poloczek (†72) připomínal medvěda. Postavou i chováním. Dětství a mládí prožil Bronislav Poloczek (†72) ve Slezsku a mluvil stejně dobře polsky jako česky. Původně chtěl studovat př
Vnučka se moc trápila kvůli lásce
skutecnepribehy.cz
Vnučka se moc trápila kvůli lásce
Je jí už třicet, ale máma s ní jedná jako s malou. Zakazuje jí chlapce a hlídá ji na každém kroku. Pořád dělá scény a vnučka chřadne před očima. Moje dcera bývala pěkné kvítko. Už na základce chodila s dvacetiletým a později těch chlapů vystřídala nepočítaně. Když se konečně vdala, ulevilo se mi, ale ne na dlouho. Stala se z ní taková
4 neuskutečněné atentáty 2. světové války: Chtěli Britové zabít Hitlera podle románu?
historyplus.cz
4 neuskutečněné atentáty 2. světové války: Chtěli Britové zabít Hitlera podle románu?
Je to jedinečná šance, jak zlikvidovat prvního muže Třetí říše. Při svých pravidelných vycházkách po Obersalzbergu je totiž téměř nechráněn. Stačí vybrat vhodné stanoviště, zamířit a vystřelit. Pokud by britský odstřelovač přece jenom minul, jeho dva kolegové budou připraveni dokončit práci bazukou…   Usekni hadovi hlavu a vyřadíš celé tělo…Myšlenka s jasným poselstvím, že když
Mistrovský hodinář tvarů: Cartier odhaluje své novinky pro letošní rok
iluxus.cz
Mistrovský hodinář tvarů: Cartier odhaluje své novinky pro letošní rok
Cartier se vždy vyznačoval vytvářením jedinečných forem, od designu přes propracované siluety, které jsou na první pohled okamžitě rozpoznatelné. Hra s tvary, stírání hranic mezi skutečným a imaginárn
Opékané španělské papričky
tisicereceptu.cz
Opékané španělské papričky
Ve Španělsku se konzumují jako předkrm. Vy si je můžete vychutnat třeba jako přílohu k masu. Suroviny 250 g čestvých papriček Pimientos de Padrón hrubozrnná (uzená) sůl kvalitní olivový olej
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
epochanacestach.cz
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše, o tom se můžeme přesvědčit jen kilometr od poutního areálu ve Velehradě, v Archeoskanzenu Modrá. Představuje opevněné sídliště z dob Velké Moravy vybudované na základě skutečných archeologických nálezů přímo ze zdejší lokality. Prostor je členěn do několika tematických celků. Fortifikační část se věnuje typům dobových opevnění od hradeb ze dřeva a