Skip to content
reklama

Nepůvodní druhy: Jsme v ohrožení?

Nikdo je nezval, a přesto dorazily. Kdo? Nepůvodní živočišné a rostlinné druhy. Jejich počet by se měl do roku 2050 rapidně zvýšit, nevyhne se to ani Evropě, kterou osídlí až 2500 nepůvodních druhů.

V Česku je evidováno přes 2 tisíce nepůvodních druhů, z toho 15 % invazních. Foto: Pixabay

Na dané riziko upozornila vědecká zpráva vydaná na závěr roku 2020. Na evropském kontinentu se očekává především rozšíření cizích druhů korýšů, ptáků, hmyzu či pavoukovců. Informovala o tom studie mezinárodního týmu odborníků, mezi nimiž byli také Češi z Botanického ústavu Akademie věd (AV ČR).

Nejedná se však pouze jen o živočichy, jak vyplývá ze studie, nepůvodní rostliny se rovněž budou v Evropě vyskytovat v poměrně hojném počtu.

Proč jsou nebezpeční?

Nepůvodní organismy se rychle množí a postupně obsazují všechna příhodná stanoviště. Tito „vetřelci“ svou přítomností vytlačují jiné, původní druhy rostlin a živočichů, dokonce mohou způsobit jejich vyhynutí, a nahrazují jejich funkci v přírodě.

Jedná se o vážnou celosvětovou hrozbu. Údajně nejstarší zmínka o negativních důsledcích způsobených zavlečením invazního druhu pochází z roku 77 n. l. Událost zaznamenal římský historik Pilnius starší (asi 23-79 n. l.), podle něj byli římští legionáři vysláni na Baleárské ostrovy, aby tam zastavili invazi králíků z pevniny. Další obtíží je fakt, že tito nevítaní tvorové nemají v místech, kam jsou zavlečeni, většinou žádné přirozené predátory, není tak nic a nikdo, kdo by přirozeně redukoval jejich počet, velice často tak dochází k přemnožení, které následně musí řešit až člověk, a tím zasahuje do ekosystému.

blank
Jsou to některé druhy severoamerických raků, kteří šíří račí mor, zmínění mývalové severní (Procyon lotor), psíci mývalovití (Nyctereutes procyonoides) nebo nutrie říční (Myocastor coypus). Foto: Pixabay

Lze situaci zachránit?

Vědci se shodují na tom, že Evropu do zhruba 30 let obsadí více než 2500 nepůvodních druhů, je to právě Evropa, kde vědci počítají s největším nárůstem. Oproti roku 2005 to je nárůst o 64 %. Celosvětově se pak jejich počet ve světě zvýší o více než 36 %.

Podle AV ČR úspěšným začleněním do místních společenstev zdomácnělo přes 35 tisíc původně nepůvodních druhů. Značný počet se však nekontrolovatelně šíří a škodí životnímu prostředí, takovým jednotlivcům se říká invazní druh.

Výzkumníci se shodují, že migrace živočichů a rostlin nabývá stále na síle, např. pavoukovci a ptáci expandují do jiných krajů ve srovnání s lety 1960 a 2005 mnohonásobně. Místy, kromě Evropy, kde se očekává nadstandardní nárůst invazních druhů, jsou oblasti mírného pásma, konkrétně jde o Severní Ameriku a Jižní Ameriku, na druhou stranu u Austrálie se s něčím podobným do budoucna nepočítá.

Odborníci nicméně podotýkají, že by od roku 2022 měla začít platit novela zákona o ochraně přírody a krajiny, která vytváří rámec pro opatření potřebná k prevenci zavlečení invazních druhů a regulaci těch, které už se v Česku rozšířily.

Nahradí „staré známé“

Navýšení půjde nejspíše na vrub nenápadným příchozím, jako jsou hmyz, měkkýši a korýši. Nových invazních druhů savců, jako je třeba u nás již usazený mýval, bude naproti tomu jen pár. Očekává se, že se po celém světě bude zvyšovat zejména počet nepůvodních druhů hmyzu a dalších členovců, jako jsou pavoukovci a korýši – například pro oblasti Asie s mírným klimatem téměř o 120 procent,“ říká vědec z Oddělení ekologie Botanického ústavu AV a spoluautor výzkumu Petr Pyšek.

blank
Z rostlin jsou za invazní považovány bolševník velkolepý (Heracleum mantegazzianum), netýkavka žláznatá (Impatiens glandulifera) či javor jasanolistý (Acer negundo). Foto: Pixabay

Předejít příchodu nových druhů se nám nikdy zcela nepodaří, protože by to znamenalo významné omezení mezinárodního obchodu. Přísnější předpisy a jejich důsledné prosazování by ale mohly do značné míry zpomalit příliv nových druhů.

Takový přístup se už na některých místech světa osvědčil. Evropské předpisy jsou stále poměrně laxní, existuje zde tedy prostor pro nová opatření,“ uvedl další z autorů výzkumu Jan Pergl.

Foto: Úvodní foto: Pixabay
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Sluneční brýle: Velmi užitečná paráda
panidomu.cz

Sluneční brýle: Velmi...

Podobné tvrzení se nedá přenést na žádný jiný módní...
Regina Rázlová jako na houpačce! Kdy z ní seskočí?
nasehvezdy.cz

Regina Rázlová jako na...

Herečka Regina Rázlová (75)...
Asijský salát s kuřetem
tisicereceptu.cz

Asijský salát s kuřetem

Může sloužit jako předkrm i hlavní jídlo....
Zakladatelem hnutí Adventisté sedmého dne William Miller: „Stane se to každým dnem!“
enigmaplus.cz

Zakladatelem hnutí Adventisté...

Rachot děl je ohlušující. Co chvíli vybuchuje...
Douglas nově v obchodním centru Metropole Zličín
iluxus.cz

Douglas nově v obchodním...

Parfumerie Douglas otevřela před koncem loňského...
Záhadné megality Mzoura: Postavili „africké Stonehenge“ obři?
enigmaplus.cz

Záhadné megality Mzoura:...

Africký kamenný kruh prý vybudovala...
Unikátní lahev za milion je jen pro zvané
epochalnisvet.cz

Unikátní lahev za milion je...

V poslední době se prémiové destilerie doslov...
Nečekaný a drsný rozvod kvůli alkoholu?
nasehvezdy.cz

Nečekaný a drsný rozvod...

Prošli si společně...
Krásné pražské zahrady: Které jsou otevřené celoročně?
epochanacestach.cz

Krásné pražské zahrady: Které...

Možná to nevíte,...
Prožít podzim života se svou láskou je krásné
skutecnepribehy.cz

Prožít podzim života se svou...

Náhrdelník mé tety v sobě skrýval tajemství...
Designový klenot Českého lesa
rezidenceonline.cz

Designový klenot Českého lesa

Blahodárný klid hlubokých lesů chodského...
Reinkarnace v zájmu státu
21stoleti.cz

Reinkarnace v zájmu státu

Vůle komunistických pohlavárů v Číně poroučí nejen...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha