Skip to content

Nepotopitelná Violet přežila ztroskotání tří lodí včetně Titanicu

„Postarejte se o něj!“ křikne lodní důstojník na mladou stevardku a do náručí jí vloží dítě. Žena jej oběma rukama obejme a v záchranném člunu začnou klesat. Titanic se v tu dobu už nebezpečně naklání na příď.

Píše se 15. duben 1912 a údajně nepotopitelný parník jde po nárazu na ledovec ke dnu. Z více jak dvou tisíc lidí na palubě toho dne zahynou dvě třetiny z nich. Mezi zachráněnými je i Nepotopitelná Violet.

„Je mi líto. Připravte se na nejhorší,“ oznámí lékař matce a ta propukne v pláč. Malá Violet Jessopová (1887–1971) má však tuhý kořínek a navzdory mínění doktora se z tuberkulózy vykřeše. Po otcově smrti se s matkou a sourozenci přestěhuje do Anglie, kde se v 21 letech stane stevardkou.

Nejdříve pracuje u společnosti Royal Mail Line a poté přestoupí k White Star Line. Právě na jejích palubách uteče hned třikrát hrobníkovi z lopaty.

Štěstí v neštěstí měla Nepotopitelná Violet vrchovatě. Dožila se 83 let.

Zatím bez obětí

Díky svým schopnostem i půvabu je Violet poslána na v té době největší civilní plavidlo světa, zaoceánský parník RMS Olympic. Během plavby z anglického Southamptonu se ale loď dne 20. září 1911 srazí s válečným křižníkem Hawke. Při střetu se naštěstí zaplavily jen dvě vodotěsné komory parníku a ten se tak dokáže sám dopravit zpět do přístavu. Nehoda se sice obejde bez obětí na životech, ale i tak je Violet po nepříjemné zkušenosti ráda, že se záhy dostává na palubu lodi, o níž se tvrdí, že je nepotopitelná.

V dubnu 1912 vyplouvá přes oceán směrem do New Yorku. Na zádi této chlouby všech moří se skví nápis „Titanic“.

Následky srážky parníku RMS Olympic s válečným křižníkem Hawke.

Jen ženy a děti

Hudba hraje, lidé tancují a na stůl se ve velkém nosí ty nejvybranější pochoutky. Málokdo tuší, že Titanic si právě o ledovec roztrhl trup a do šesti předních záplavových komor se právě proudem valí ledová voda.

Nějakou dobu to trvá, než si posádka uvědomí úplnou šíři škod. Až po hodině začnou pasažéři opouštět loď v záchranných člunech. Violet je pověřena, aby pro neanglicky hovořící pasažéry názorně ilustrovala, jak se mají evakuovat.

„Po nějaké době mi lodní důstojník nařídil, abych se posadila do člunu číslo 16, a ukázala tak jedné ženě, že je naprosto bezpečný. Když pak člun začal klesat, důstojník mi položil na klín dítě,“ píše v memoárech Jessopová.

Mnozí by se po tak drastické zkušenosti zařekli, že již nikdy nevstoupí na loď, ne tak Violet.

Titanic zvěčněn na své patrně poslední fotografii. Potopil se 15. dubna 1912.

Boj s lodním šroubem

Brzy nato totiž vypukne první světová válka a Jessopová se jakožto sestra Červeného kříže dostane na palubu parníku HMHS Britannic, jenž funguje coby plovoucí lazaret. V listopadu 1916 však loď najede nedaleko řeckých ostrovů na námořní minu a do hodiny je pod hladinou!

Z asi tisícovky lidí na palubě jich zemře „pouhých“ 30.

I z plovoucího lazaretu HMHS Britannicu unikla Violet jen tak tak.

Jednou z obětí mohla snadno být i Jessopová, jejíž záchranný člun začal vtahovat lodní šroub. Zachránila se díky rychlému skoku do vody, během nějž se však praštila o lodní kýl do hlavy a utrpěla zlomeninu lebky.

Slečna nepotopitelná, jak se začne Jessopové přezdívat, nehodu se štěstím přežije i tentokrát. Do důchodu odejde až po druhé světové válce. Usadí se v anglické vísce Great Ashfield, kde ve věku 83 umírá na selhání srdce.

Foto: Wikimedia Commons
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Osobnosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články